hobby pásová pila

Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 11. 2020, 11:06

d
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 1. 11. 2020, 11:08, celkem upraveno 1 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 11. 2020, 11:07

ypres_bass píše: 1. 11. 2020, 10:37 divil by ses ale ne.
rozdíl je totiž v tom, že bimetaly mají tvrdou špičku protože jsou na třískové obrábění
pásy na dřevo mají kalený celý nebo aspoň většinu zubu protože průchod dřevem má kupodivu trošku jínou mechaniku
Zaujímavé, ďakujem za osvetu. Mohol by si to prosím trochu viac rozviesť?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
ypres_bass
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 10. 2019, 6:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2020, 7:07

zverodoktor píše: 1. 11. 2020, 11:07
ypres_bass píše: 1. 11. 2020, 10:37 divil by ses ale ne.
rozdíl je totiž v tom, že bimetaly mají tvrdou špičku protože jsou na třískové obrábění
pásy na dřevo mají kalený celý nebo aspoň většinu zubu protože průchod dřevem má kupodivu trošku jínou mechaniku
Zaujímavé, ďakujem za osvetu. Mohol by si to prosím trochu viac rozviesť?
On ten rozdíl není až takový, ale jde o to, že při průchodu dřevem se (tím jak je to měkčí, má to strukturu vláken a ten zub toho odebírá víc najednou) víc do hry zapojuje rozvedení zubu protože tu pilinu to berejakoby zespodu.
Jako ve výsledku je to prej vcelku jedno, ale rozdíl je v tom, že u pásu na dřevo se do hry zapojuje víc tohoho "čela"
ale taky tomu prd rozumím, jak jsem koupil tak prodávám
Až budete chtít pilový pás, tak napište... možná dám i slevu... :-)
pilove.eu
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

2. 11. 2020, 8:05

O řezání dřeva pásovou pilou jsem se zajímal poměrně okrajově, když jsem kdysi stavěl malý katr na bázi pásovky. Chtěl jsem malý prořez a tak jsem bazíroval na pásu tloušťky 0,65. Zkusil jsem pás na kov a ten se dost "dusil".
Dodavatel pásů mi tehdy vysvětloval, že pásy na kov / materiál břitu / jsou legovány na vysokou tvrdost a otěruvzdornost. U materiálů na kovy je nutná vyšší houževnatost a tepelná odolnost.

K těm minerálním inkluzím o kterých psal zverodoktor :
Kdysi jsem vyráběl kluzná pouzdra z nějakého exotického dřeva. Hrnul jsem se na to s radecem a to odešlo okamžitě. SK plátek vydržel prd. Nakonec jsem to dělal diamantovým plátkem a i ten na tom dost utrpěl.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

2. 11. 2020, 8:32

Sústružnícke dláta sa väčšinou robia z HSS alebo nástrojovky, takže možno to bude nesprávnou geometriou noža na kov. Ja som robil zopár rúčok z jaseňového dreva ostrým kovaným nožom, uhol ostria mal nejakých 20°. Nemusel som ho brúsiť ani raz, a to tam boli aj nejaké hrče.

Pásovkou som zasa pílil smrekové dosky na bránu, asi 20ks, úplne bez problémov, bimetalovým listom na kov. Nemám pocit, že by mu to ublížilo. Ale boli to čisté ohobľované dosky,
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

2. 11. 2020, 12:39

A nebude problém iba v tom žé pilový pás na železo má malý šrank a viacej sa v reze dreva zahrieva a tým na seba natavuje smolu a tá v konečnom dôsledku znemožňuje dobré rezanie oceli lebo to veľmi kĺže a robí presný opak ako rezný olej.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

8. 11. 2020, 2:02

Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

8. 11. 2020, 9:11

Thomeeque píše: 25. 9. 2020, 9:28 Momentálně vypadá takto :mrgreen: Celek vyfocený nemám (jak jsem jí dovezl, hned jsem se do ní pustil), vyfotím, až bude zase v kupě.
20200925_085659.1920.jpg
Narazil jsem Tome na Tvoji pilku. :)
Obrázek
https://www.primadilna.cz/Warco-CY90-pa ... -d3063.htm
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 11. 2020, 11:33

A jó, dobrý! :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

9. 11. 2020, 9:50

Tomíku ta pilka padá sama?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 11. 2020, 10:23

Jen gravitací, žádný mechanismus tam na to není (akorát nadlehčující pružina se třemi stupni nastavení - mám na nejnašponovanějším).

Btw. z jiného vlákna:

- moje pojetí mini-stolku: 1, 2
- video ukázka (fí 43mm)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 11. 2020, 10:05

potřeba dělit desku 20mm duralu ... no, trochu vypodložit přípravkem, posunout upínací čelist svěráku jen na jeden šroub ... a jde nadvakrát udělat řez 300mm

.
Přílohy
pila.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

11. 11. 2020, 1:58

Rezal som to na kotucovej pile od bosh, kym je ostry kotuc tak sa da, ale robit by som to nechcel.
Syrius
Příspěvky: 9
Registrován: 21. 12. 2016, 8:16
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2020, 2:06

Dawe píše: 30. 10. 2020, 9:39 Je to problem Wikuse, maji mit lepsi politiku vyberu distributoru. Reklamace je na nic, kdyz potrebujes rezat a mas praskly pas kvuli sfusovane praci od dvou ruznych distibutoru , pricemz jeden z nich byl Wikus CZ, vyhradni zastoupeni fy Wikus pro CR. :roll:

btw> Wikus neudelal pro ty pasy zadnou traceabilitu. Kaslou na to, byt je to kvalitacky zaklad. Simonds pasy trackuje, na kazdem pasu je stitek s kodem pracovnika ktery pas svaroval, datem, typem a dalsimi informacemi. Takze se da v pripade chyby dohledat co a kdy se pokazilo, jaci dalsi zakaznici muzou byt postizeni a ucinit nutne kroky. A ptreba se i poucit .
Dovolím si oponovat :-). Traceabilita, neboli zpětná dohledatelnost, nemusí být nutně prováděna jen skrze čárový kód na páse. Jen pro vaší informaci - čárové kódy na pásech nejsou od toho, aby byl pás zpětně dohledatelný, ale aby identifikoval jednotlivý typ, rozměr a ozubení. To kvůli skladovému hospodářství. Když máte desítky pásů skladem, a to nejen vy, ale i další distributor, potvrzení správné volby typu skrze čárový kód eliminuje chyby. Zpětná dohledatelnost většinou, tak jako u nás, bývá řešena vnitřím systémem výrobní evidence, kde ke každé výrobní zakázce máme přidělenou jednotlivou bednu s metráží a její výrobní šarží. A ta je zase dohledatelná přímo u výrobce materiálu v Německu se všemi grafy. Pokud se tedy zeptáte na chyby ve výrobě, aniž bychom vám dávali čárový kód, jsme schopni dohledat vše potřebné.

U druhé věci - praskání pásů ve sváru. To má, ostatně jako vždy, více možných příčin. Věc není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Avšak většinou to nerozporujeme a pásy zdarma opravíme, a to včetně úhrady přepravních nákladů zpět na svařovnu a zase k vám. A fakt, že svářeč musí pásy opravit u nás zdarma, nás také nutí, abychom těch reklamací měli minimum. Celkově z desetitisíců svárů ročně řešíme reklamaci u přibližně 0,4% - tedy naprosto zanedbatelného množství. Jinak pár tipů na delěí životnost pásu:
- u malých strojů pozor na ložiska kladek vedení pásu - je třeba je kontrolovat a vyměňovat pravidelně, rády se zasekávají
- dále pozor na napínání - pásy se hodně přetáčejí na malém prostoru a vyšší napnutí je kontraproduktivní
- vedení pásu musí vždy být staženo co nejblíže k dělenému materiálu
- seřízení hnaného oběžného kola by mělo držet záda pásu cca 1 mm od okolku, což je někdy trochu alchymie
Syrius
Příspěvky: 9
Registrován: 21. 12. 2016, 8:16
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2020, 2:20

shaolin píše: 2. 11. 2020, 12:39 A nebude problém iba v tom žé pilový pás na železo má malý šrank a viacej sa v reze dreva zahrieva a tým na seba natavuje smolu a tá v konečnom dôsledku znemožňuje dobré rezanie oceli lebo to veľmi kĺže a robí presný opak ako rezný olej.
Tak tak, hlavní rozdíl je ve velikosti zubů, geometrii a šraňkování. Na dřevo, stejně jako na kov, se vyrábí různé druhy pásů - z nástrojových ocelí, bimetalické nebo i tvrdokovové. První problém je, že pásy na kov používané na dřevo, jsou tužší, mají větší tloušťku. To může způsobovat předčasné praskání, protože, byť jsou oběžná kola velká, pásy pracují za vysokých otáček a únava materiálu dříve či později přijít musí. Pak je to velikost zubů, protože ve dřevě má být 3-5 současné zabírajících zubů. Ty na kov jsou většinou moc jemné. A šraňk je pak posledním důležitým rozdílem, protože dřevo má tendenci svírat pás v řezu. Širší šraňk pro větší řezný kanálek je proto nutností. Nicméně se znalostí těchto omezení lze vždy vybrat pás na kov, který bude obstojně fungovat i na dřevo - například při výrobě historických prachovnic z exotických dřevin, loutek, modelů a pod. Avšak do cutterů to už chce opravdu jen pásy určené výhradně na dřevo.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“