Cnc jako řezačka folie

lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 3. 2021, 8:32

Kolikrát jsem si říkal, že se těhle odbornejch debat nebudu zůčastňovat. Většina diskutujících zjevně neviděla řezací plotr :lol: Většinou je to jednoúčelová modifikace plotru normálního. To jednoúčelové je důležité, protože s tím většinou pracuje jednoúčelový SW, logicky plně pod kontrolou výrobce. Mezi tvou grafikou a strojem je RIP, který udělá vše potřebné. Sice se někteří výrobci snaží "vočůrat" zákazníka cloudama a jinejma vychytávkama a samozřejmě nájmem software.
Ale to tu známe třeba z Fusion 360, že? První a druhý rok žádný problém, třetí rok licence jsem čekal na obnovení víc jak 14 dnů. Pak přide nabídka na pronájem se slevou a tak jsem tuto slepou cestu opustil. Měl jsem za sebou víc jak dva roky učení, které paradoxně nebyly u Inventoru až tak použitelné a já se učil znovu.
Můj zcela jistě poslední plotr je Roland 1200. Mám ho už hromadu let a kromě problémů s RIPem, naprostá pohoda. Jde o to, že SW RIPu je psanej pro WIN 3 a poslední OS je WIN milenium. Protože je chráněný HW klíčem, jde sice nainstalovat na Win XP, ale nejde spustit. Nakonec jsem si pořídil notebook s milénkama a pohoda.
A teď k věci. Prakticky k libovolnému plotru jde použít třeba Easy Cut studio, což je sice placený soft, ale stojí pár korun a jako třešnička na dortu má i český překlad. Neumím si představit, že bych na plotru řezal čtverečky 1x1mm. To je hodně za hranicí jeho možností. S tím si spíš poradí ještě jednoúčelovější mašina dělaná pouze na tohle. Druhý extrém jsou velká písmena a řezaná plošně na frézce. Tady musíš ustavit řezací podložku na cca 0,05mm, musíš na ní přichytit fólii bez nerovností a pak lze řezat. Když bude na fólii bublinka, okamžitě jí roztrhneš. Ale abych nebyl tak negativní, plošné plotry se dělají, akorát cenovka má nělakou tu nulu navíc. Za mě, řezací plotr šířka 30 cm v ceně 4-5 tisíc, po řezání hodím pod stůl. Ale jak říkám, až takovej odborník nejsem, nařezal a nalepil jsem maximálně 1 ar fólií.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2021, 5:55

Plotry v práci máme a není problém si něco velkého z fólie i zadat, to doma dělat nechci.
Jedná se právě o šablonky ze samolepky, nebo fólie a sem tam něco.
Plotr pod stůl nechci ani zadarmo, prostě to zkusím na CNC.
Ohledně rovinnosti, počítám s přicucnutím na vakuovou desku která bude přefrézovaná podle CNC, takže papír bude kopírovat vše.
desku budu mít na stálo, stačí dát na stůl
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 3. 2021, 6:09

Já chci použít nůž odpružený (plovoucí).
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 3. 2021, 6:18

Já nechci nikomu nic vymlouvat. Jenom jsem nahodil smysluplný návrh. Věřím, že řezací podložku dokážeš vyrovnat tak, aby nůž proříznul 0,075 mm tlustou fólii (opravdu 75 mikronů) a neřezal do podkladního papíru, kde se poměrně rychle ztupí. Jedno drncnutí do podložky ho ztupí taky a není možné ho přebrousit bez naprosto speciálního vybavení. Několik let jsem řezanou grafikou "krášlil" své výrobky + někdy celé provozovny a tak jsem jenom nahodil některé postřehy z mé poměrně bohaté praxe. Ale jinak na rovinu, dělej si to jak chceš. Vím že jsi poměrně šikovný a zarputilý a věřím, že to nakonec dáš. :mrgreen:
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 3. 2021, 6:21

Mex píše: 16. 3. 2021, 6:09 Já chci použít nůž odpružený (plovoucí).
Chtěl jsi říct nůž tangenciálně zavěšený a nastavitelným přítlakem.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 3. 2021, 6:35

lubbez píše: 16. 3. 2021, 6:21
Mex píše: 16. 3. 2021, 6:09 Já chci použít nůž odpružený (plovoucí).
Chtěl jsi říct nůž tangenciálně zavěšený a nastavitelným přítlakem.
To nevím. To je na mě moc vědecké.
Prostě mám odpružený držák. Původně určený pro pisátko.
Pisátko vyndám a strčím tam držák s otočným nožem.
Proti pisátku trochu přitvrdím přítlak.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6944
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

16. 3. 2021, 6:41

asi prostě chce použít vlečený nůž s nastavitelným prořezem a přítlakem což jde samozřejmě řešit třebai pružinou

https://www.averydennison.com/en/home/n ... -film.html
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 3. 2021, 6:54

Jasně. Už dřív jsem si pořídil tenhle držák a pár nožů.
https://www.aliexpress.com/item/32768955648.html

Zatím jsem to tahal rukou, a řeže a natáčí se pěkně.

Pro řezání tlustého papundeklu to bude pak chtít udělat nějaký festovnější držák, a do něho asi šikmo položené náplně do ulamovacího nože.

Zkusil jsem vyexporovat nějaký g-kód z toho pluginu v Aspire. A vypadá, že je to chytře vymyšlené. Zatím teda jen teoreticky čtením g-kódu. Na úpravu frézky teď není čas.

Protože nechci řezat písmenka z fólie, tak hloubka proříznutí nebude tak kritická. Potřebuju ten materiál proříznout durch.
Pod to dám spotřební plastovou podložku.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 3. 2021, 7:45

Šla by ukázka toho gcode, plz?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2021, 8:16

Cut2D umí nájezd a výjezd dráhy celý tvar ale objede v kuse.
Co jsem se díval na plotry tak vlastně nevím jak má tech ofset fungovat, prostě tím že nůž řeže jinde než je jeho střed tak se třeba u čtverce vždy přejede trochu roh než se zatočí aby to byl ostrý roh, že.
Ale pak se zase musí vrátit, no nějak nevím.
Přílohy
vyjeti z drahy.PNG
vyjeti z drahy.PNG (1.35 KiB) Zobrazeno 1675 x
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6944
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

16. 3. 2021, 8:44

pro generování dráh hlavně potřebuješ vědět jak je vyložený nůž vůči ose otáčení což se musí do cemu zadat viz třeba nákresy dráhy tady :http://digitaldruck-forum.de/english/pl ... sation.htm

jinak já používám plugin do corela 12

http://www.signtools4.com/setup_cutter.htm
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 3. 2021, 10:59

Thomeeque píše: 16. 3. 2021, 7:45 Šla by ukázka toho gcode, plz?
Vytvořil jsem vysoce sofistikovaný výkres, viz obrázek.
Ten jsem nechal vygenerovat. Řeže se do hloubky 0.2mm, hloubka pro cvičení s nožem je 0.1mm a vlečný offset 0.4mm.
Ty objekty mají středy na souřadnicích 20:20, 40:20 a 60:20mm, velikost vždy 10mm.
V příloze jsou průběhy drah a vygenerovaný g-kód. Je tam ta malůvka i v dxf, a taky screenshot nastavení.

Je to tam 2x - jako Drag_knife_1 a Drag_knife_2.
Liší se to tím, že v tom 2. případě jsem mu uměle přesunul startovní bod explicitně do levého horního rohu. Takže tam napřed musí zacvičit spartakiádu s nožem, aby ho dostal to správné polohy.
Jinak ten program předpokládá, že při startu je poloha nože rovnoběžně s kladnou osou X.

Mám k tomu programu vzdálený přístup, takže můžu experimentovat.
Pokud bys chtěl vygenerovat nějaké jiné dráhy, tak pošli DXF nebo SVG. A napiš k tomu do jaké hloubky a s jakým nastavením.
Drag_knife.jpg
Drag_knife.jpg (1.88 KiB) Zobrazeno 1644 x
Drag_knife.zip
(54.26 KiB) Staženo 77 x
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 8:15

Existuje spoustu pluginů do grafických programů, ale výstup je vždy pro nějaký plotter :?
...nenašel jsem nic co by dráhy pro nůž exportovalo jako CAD dráhy
Cut2D má nástroj nůž jen ve verzi Pro :?
...to už je fakt lepší koupit ten ploter

SW zde by měl udělat nějaký převod pomocí excelu.
https://donektools.com/free-cnc-router-software/
No výsledek nějak nefunguje, nevím zda to půjde vůbec vyladit
normal cut.PNG
normal cut.PNG (9.52 KiB) Zobrazeno 1571 x
edit cut.PNG
edit cut.PNG (8.16 KiB) Zobrazeno 1571 x
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 3. 2021, 9:03

Co ty dva obrázky říkají?
To oranžové je nějaký skutečný tvar, a to modré (podivně zubaté) je to, co vygeneroval ten SW jako dráhu pro nůž?
Proč by měly být rovné linie nebo kruh takhle poskákané?

Dráhy z toho pluginu pro Aspire vypadají na rozdíl od tohoto dost smysluplně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 10:17

Ano, oranžové je původní a modré přechroustal excel který by měl udělat G-kod s ofsetem.
Bohužel to dopadlo takto
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“