Stolní vrtačka TOS V10

jawarmaniak
Příspěvky: 47
Registrován: 4. 12. 2011, 5:17
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2018, 7:11

Tak jen menší update a postřehy z rozborky... Říkal jsem si, že se to v budoucnu muze někomu hodit, když tu vrtačku tu neznali ani "stáří matadoři" :lol:

Vrtačka je zapojená a vrtá, nicméně mi vadí 3 věci.
Za prvé: původní eletroinstalace se sestává ze 4 tavných keramických pojistek (3 motorové) a jedna pro osvětlení. Na svou dobu (1962) doststatečné, dnes nevyhovující. Pokud se totiž jedna fáze na pojistce přeruší a ostatní ne, může dojít k poškození motoru. 230V osvětlení se mi taky moc nezamlouvá.
P_20181005_174523.jpg
Z toho důvodu pojistky nahradím sdruženým jističem a osvětlení bude obstarávat bezpečných 24V. Vse doplní bezpečnostní hříbek pro odpojení stroje od sítě.

Za druhé: v minulosti byla moje vrtačka přestavěná na rezervaci otáček. To by nebylo nic špatného. Řezat závity se mi taky líbí, ale bylo to provedeno dost nešťastně. Na průvodní kabel byla napojená přídavná rozvodná bedna s další řadou tavných pojistek a přepínačem chodu. Zcela očividně tato bedna obsluhovala vícero strojů, protože z ní koukaly ustřižené přívody, které by byly pod napětím. Prostě sranda stroj. Na druhou stranu, za tu pořizovací cenu co si stěžuju 8) ...
Buď, jak buď toto řešení se mi vůbec nelíbí a spínač "stiskem vypni, tahem zapni" je zapojeny až za pojistky. Ty jsou tak neustále pod napětím. I v klidu stroje je na nich malý úbytek napětí a slyšitelně bzučí. Prostě toto si koleduje o malér. Má byt hlavní vypínač, který přeruší vše za sebou a je klid.
Rozvodná skříň
Rozvodná skříň
Takže jsem řešil, jak do původního zástavbového prostoru dostat jak přepínání rychlostí motoru, tak i rezervaci otáček. Nakonec jsem si sestavil vačkový sedmi polohový přepínač, ktery mi spíná rychlosti následovně 2-0-1-0-1-0-2. To proto, aby při sepnutí rychlosti již byly před tim všechny fáze odpojeny. Celý přepínač je délkově stejně velký, jako původní. Takže samotná zástavba je legrace.
Původní tří polohový vs. nový sedmi polohový vypínač.
Původní tří polohový vs. nový sedmi polohový vypínač.
Za nakonec za třetí: po rozborce jsem došel ke zjištění, že čerpadlo někdo vykuchal úplně pryč. Pochybuju, ze seženu jiné, tak jsem se chtěl zeptat zkušenějších, co by šlo použít, jako současnou náhradu v elektrickém provedení. Chtel bych něco dostatečně malého, aby se to vešlo do původní vany a nebylo potřeba velkých a nevratnych úprav na podstavci.. Napadl mne motorek ostrikovačů z auta, ale to asi nebude úplně to pravé.. Byla by nějaká rada?
A ještě prosím o jednu radu, jak a čím umýt 40ti leté nánosy litiny? Ta vrtačka vrtala celý život jen litinu a je ji doslova celá pokrytá.
Jinak mám doma 2 papírové verze manuálu na tento stroj. Byl by zájem o kopii v pdf?
http://jawarmaniak.wz.cz/ zaměřeno na motocykly ČS výroby
https://grabcad.com/jawarmaniak-1/projects 3D modelace
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

7. 10. 2018, 12:17

"I v klidu stroje je na nich malý úbytek napětí a slyšitelně bzučí. "
Nikdy jsem neviděl úbytek napětí na pojistce v klidu stroje a aby bzučela pojistka při vypnutém stroji. Tam máš něco špatně, musí tam něco téct. :D :D :D blbost !
Krása pomíjí, blbost je věčná
jawarmaniak
Příspěvky: 47
Registrován: 4. 12. 2011, 5:17
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2018, 1:46

Nejsem analfabet. Je mi jasné, ze to tam někde teče. Vzdyt píšu, ze to je o ústa a zavání to prusvihem. Proto tu bednu taky vyhazuju. Nemíním se zabit.. Jen pro dokresleni, s cim se pracovalo v profi firmě..
http://jawarmaniak.wz.cz/ zaměřeno na motocykly ČS výroby
https://grabcad.com/jawarmaniak-1/projects 3D modelace
Paci
Příspěvky: 16
Registrován: 18. 10. 2018, 11:02

29. 10. 2018, 11:31

Dobrý deň, mám tento model vŕtačky a chystám sa ju zgeneralkovať,takže by sa mi manual v pdf. hodil ☺ ďakujem
Jindra m
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 11. 2018, 8:27

4. 11. 2018, 8:38

Dobrý den,
netuší někdo z vlastníků této vrtačky, jak je aretovaná hřídel s pastorkem, která vysouvá pinolu? U mého kusu tam není žádná aretace, když zatáhnu za páku axiálně, povysunu sestavu ven a drží ji jen plochá vratná pružina. Na hřídeli je kluzné pouzdro ze strany páky ale nic ho v těle nedrží. Na druhé strane je v těle vřeteníku zalisované pouzdro s červíkem (asi pro mazání), ale tam není na hřídeli také nic to by ji drželo proti axialnímu posuvu.
Díky
J.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 11. 2018, 9:08

To jawa. Vyhodíš nespolehlivé pojistky a novou sestavu spácháš na nespolehlivém vačkovém spínači. Na foru jsou poměrně často FM měniče z druhé ruky, to je jediná logická cesta. Obzvlášt pokud jsi psal něco o závitování. Čerpadlo z car urtitě fungovat nebude, to zabije i jemná nečistota.
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

4. 11. 2018, 8:47

Mě na chlazení už pár let při občasném frézování dobře slouží todle: https://www.kobras.cz/katalog/p/comet/p ... -plus-19l/

PS: co furt máte proti pojistkám? Vždyť je to jeden z nejspolehlivějších jistících prvků.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

4. 11. 2018, 9:09

Kilovolt píše: 4. 11. 2018, 8:47 co furt máte proti pojistkám? Vždyť je to jeden z nejspolehlivějších jistících prvků.
Opatrně, když jsem tu tenhle názor před pár lety napsal, tak jsem to hned schytal.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

5. 11. 2018, 7:55

Pojistky jsou honem na čarodějnice. To samé vyhazovaní starých věčných stykačů a tepelných ochran a jejich náhrada za Poland či China zázraky. Za posledních 15 roků mi žádná pojistka ve stroji nepraskla. On ani není důvod, pokud je přívod a stav stroje v normálním stavu. Problém jsou spíš kontakty v instalaci, upadávající vodiče na komponentech a hlavně staré bakelitové řadové svorkovnice. Pokud něco zaslouží na starém stroji vyměnit, tak řadové svorky bych dal na 1. místo. OK občas si nějaký stroj překopu (protože si prostě chci hrát) , ale potom tam rovnou napácham Siemens komponenty, regulaci a měření otáček a řadu bezpečnostních prvku. Pouze material potom někdy přesáhne pořizovací cenu stroje.
Ono každé roční období má svoje činnosti, které strhne nějaky naivní kutil a přidá se řada lidí. Před časem letělo zaškrábávání. Prostě zaškrábat co se dá, nevadí že nemám vhodné a nutné přípravky. Nabrousit pilník a rychle zničit nějaké lóžo nebo desku. Broušení loží strojů na koleni je již bestsellerem.
Jindra m
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 11. 2018, 8:27

17. 2. 2019, 10:56

Jindra m píše: 4. 11. 2018, 8:38 Dobrý den,
netuší někdo z vlastníků této vrtačky, jak je aretovaná hřídel s pastorkem, která vysouvá pinolu? U mého kusu tam není žádná aretace, když zatáhnu za páku axiálně, povysunu sestavu ven a drží ji jen plochá vratná pružina. Na hřídeli je kluzné pouzdro ze strany páky ale nic ho v těle nedrží. Na druhé strane je v těle vřeteníku zalisované pouzdro s červíkem (asi pro mazání), ale tam není na hřídeli také nic to by ji drželo proti axialnímu posuvu.
Díky
J.
Zdravím pánové, vracím se k původnímu dotazu, spáchal jsem ještě fotky, nemáte, nebo neměl jste ji někdo rozdělanou a mohl mi poradit prosím?
IMG_3069.jpg
Přílohy
IMG_3072.jpg
IMG_3074.jpg
IMG_3071.jpg
Kulpix
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 3. 2019, 7:15

15. 3. 2019, 7:21

Ahoj, otvírám ještě tohle téma, teď jsem tuhle vrtačku přivezl ale bez podstavce, tudíž nemám vypínač. Jak byl vypínač zapojen? Vstup a výstupy se přepínaly mezi dvoje vinutí? Nebo jak? díky... Pokud by měl nékdo nějakou dokumentaci, pomohlo by mi to, díky ..
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

16. 3. 2019, 6:01

Manuál (textová část bez výkresů a obrázků) je ke stažení zde: http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Kulpix
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 3. 2019, 7:15

20. 3. 2019, 4:44

Díky, podle návodu jsem si našel nový klíňák. Jinak jsem stáhl řemenice , vyčistil a promazal ložiska, jsou poměrně v dobrém stavu. (Později je i tak vyměním)...
Vypínač koupím nejspíš vačkový, reverzační.

Ještě mi chybí tabulka rychlostí, předpokladám, že byla přinýtovaná nad noniusem.
Měl by někdo tu tabulku, a mohl by jí prosím vyfotit...ať to nemusím počítat :wink:

Díky :)
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

20. 3. 2019, 6:45

Až pojedu do "dílny" tak to můžu nafotit, ale nevím jestli to bude do konce tohoto týdne. Ale myslím si, že už tady na fóru ta tabulka byla.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Kulpix
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 3. 2019, 7:15

21. 3. 2019, 6:46

Díky, nespěchám na to, tady jsem hledal, ale nic jsem kromě tohoto vlákna nenašel...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“