Pomoc s identifikací stolní vrtačky

Odpovědět
Ladas26
Příspěvky: 1
Registrován: 12. 8. 2019, 6:50

12. 8. 2019, 8:00

Zdravím přítomné znalce,
jsem naprostý amatér, co si chtěl koupit nějakou tu stolní vrtačku. Čím více jsem četl různé recenze, tím více jsem se přesvědčoval o tom, že koupě starší vrtačky bude asi lepší volba než moderní číňan :) Koupil jsem si tedy starou stolní vrtačku (viz foto níže) z rušeného truhlářství. Vrtačku asi sice nově nastříkali, ale nikde na ní není žádný štítek, tak nevím co je to vlastně zač.
vrtačka I.jpg
vrtačka II.jpg
vrtačka III.jpg
Na přední straně má pouze nápis TOS a z boku jsou uvedeny otáčky pro různé průměry. Měl bych tedy níže uvedené dotazy:

1. Co je to vlastně za vrtačku?
2. Nemá někdo manuál k této vrtačce, či alespoň nápad, kde ho sehnat?
3. Dají se někde sehnat nová převodová kola (stávající jsou olámaná), nebo je nutné je vysoustružit?
4. Jak sundat stávající sklíčidlo?

Za jakoukoliv odpověď budu vděčný.
Ladas
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 8. 2019, 8:28

A záleží na tom co je to za konkétní typ?
Má to vypínač a posuv pinoly, jako všechny podobné vrtačky. Tak co na tom zkoumat?
Řemenice jsou sice olámané, ale takhle od pohledu bych si skoro myslel, že to bude bude fungovat i tak. A ten nejrychlejší převod možná stejně tak často používat nebudeš.
Hlavičky se sundávají různě. Třeba ta moje je nasazena na trnu (B16), což je myslím dost obvyklé. Takže zkusit sundat poklepem. Nezapomenout předtím pod ní položit molitan nebo hadry, ať nespadne tvrdé na tvrdé.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“