STARSIE CNC SUF16 a FC16

Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2019, 11:10

SOSSBNB píše: 6. 11. 2019, 8:46 Chalani, ani som nedufal ze len za den tu najdem tolko podnetnych odpovedi... posuvam to majstrom Strojarovi a Mechatronikovi...
inak musim povedat, ze MAJSTER MECHATRONIK mi povedal presne to, co tu odporuca vacsina: Teda vymenit pohony a drivery a potom to jednoducho ovladat napr. aj ze arduino, ci iny system.

Zaver ale je, ze zrejme bez vyznamnej penaznej investicie to asi nepojde...
To rozhodně nepůjde, ale pak z toho bude stroj na kterém se dá opravdu obrábět, podívej se na moje video. https://www.youtube.com/watch?v=YDfgOhxVlNk&t=6s
Je to jedna z prvních FC16-tek co se vyrobily (pochází prý od českého výrobce řízení a softu co ji měl v kanceláři na ukazování). Na Z ose je osazen bazarový Behrger Lahr 3f krokáč 6Nm (tam fakt nešetřete na kroutícím momentu ať Vám to nepadá dolů !!!), ostatní osy jsou osazený bazarovým 5f motorem Vexta cca 2Nm s velmi slušným driverem (varianta napájení 230V přímo do driveru) Z osa má pochopitelně driver 3F, ale čínu. Behrger lahr driver by byl znatelně dražší, ale asi i lepší. Nicméně použitý kuličkový šrouby a "nemazaný" kluzný vedení neumožňují stejně využít rychlostní a dynamickej potenciál pohonů (malý stoupání a absence tlakovýho mazání). Jezdím rychloposuvem cca 2m/min, ztráty kroků neznám. :)
Na vřeteni je běžnej 3f motor 550W + měnič Lenze. S převodem do rychla jsou max. točky na vřeteni 5000 - kdybych nechal vyvážit rotor motoru tak bych se mohl dostat i k deseti tisícům, Místo ozubených řemenic jsem dal jeden malej klíňáček tuším 5 nebo 6mm, ale je fakt že dělám dural, mosaz, plasty a max. 16mm nástroj, na ocel s větším úběrem by asi jeden řemínek nestačil. Výkon na vřeteni bych ale mohl klidně zvednou, vřeteník má i na motor 1,5kW. Uvnitř mašiny je kromě monitoru veškerý elektro, včetně desky řídícího PC. Systém je Mach3. Původne jsem měl stroj přestavěný na "moderní" (první přestavba v roce 2006) krokáče 2F ale to byla tragédie, max. posuv cca 400mm/min, pak už to ztrácelo kroky, žil jsem s tím dobrých deset let, než jsem koupil druhou FC16-ku s mrtvým systémem a modernizoval ji na levné čínské 3F pohony, byl to dynamikou naprosto jinej svět, takže do pár měsíců jsem přestavěl i tu starší co je na videu. Náklady na přestavbu lze svépomocně dostat do cca 60 - 70-ti tisíc s daní v případě nákupu nových komponentů (nákup čínských komponentů u tuzemských prodejců.)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“