Hydraulika Brusky nakulato

Odpovědět
Jav
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 12. 2019, 12:11

28. 12. 2019, 11:16

Pořídil jsem již dříve brusku na kulato BUA 31-1000, takovou babičku a nyní na ní dokončuji rozsáhlejší repasi. Bohužel jsem při zkouškách narazil na problém se samočinným přísuvem. Ten je hnán přímočarým hydroválcem přes hřeben na ozubené převody a na příčný šroub. Co se v úvrati přisune, to se během podélného posuvu opět pomalu vrátí téměř zpět. Na začátku samočinného přísuvu 0,75mm se to ani tak neprojevuje jako před koncem. Těsně před koncem cca 0,3mm na průměru se to dokonce už odsouvá, takže na míru nikdy nedojede a ustáli se tento harmonický pohyb na cca 0,4mm před koncem. Problém je zřejmě v tom, že jde tlak oleje nejenom na mezikruží (malé dávky v úvratích), ale je téměř trvalý protitlak i na pístu, odkud by to mělo snad jít do odpadu. Kdyby byly k hydroválci přivedeny jen dvě trubky, šel bych po nich, ale je k němu přivedeno snad 6 trubek kolem dokola a vzhledem k prostoru a viditelnosti je nereálné bez schematu něco zjistit. Zkusmo jsem povolil trubku od plného pístu a jede to správně. Jen ten stříkající olej uvnitř brusky mne se... Zřejmě je tam něco zatvrdlého, nebo ucpaného.
Navíc mám dojem, že nejde nastavit doba vyjiskřování s následným automatickým zastavením. Prostě, když dojedu na rozměr, jezdí vlevo a vpravo donekonečna. Možná tyto dvě věci spolu souvisí.
Je nějaký borec, který zná tyto brusky jako svoje boty a byl by schopen poradit či přijet do Frýdku-Místku? Nerad bych to opět celé rozebíral... :( Nebo víte o někom?
Předem dík...
P.S. Údajně je na brusce nějaký škrtící ventil pro seřízení velikosti toho protitlaku v hydroválci. Zná to někdo?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“