Haprující spínač na kompresoru

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 4. 2020, 8:37

Ahoj,

máte někdo zkušenost s opravou takovéhoto spínače, resp. je tam třeba nějaký typický (ideálně snadno opravitelný :)) problém? Kompresor mám půjčený od souseda z asi poměrně prašného prostředí (tvorba z betonu). Chová se to, jakoby tam byl slabý přítlak a/nebo špinavé či opálené kontakty - sepne to, pokud přitlačím, chvíli (půl hodiny) to fungovalo, když jsem to rozhýbal. Kontaktol nepomohl (na kontakty se prokazatelně dostal). I jsem to zkoušel vyfoukat (když to tu půlhodinu fungovalo), také nepomohlo.

Asi bych to zvládl opravit, pokud bych to více rozebral, bojím se ale, abych nerozhodil nastavení tlaku atp. Soused má dokonce možná nový celý spínač, ale opět nevím, jestli bych to uměl správně nastavit. Nebo je to trivka?

Dík, T.

kompresor-spinac.jpg
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

12. 4. 2020, 8:40

Novej nestojí svět, Na chvíli pomůže opilování kontaktů
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

12. 4. 2020, 8:40

Něco podobnýho jsem řešil u vodárny. Nejdřív jsem koupil novej spínač a pak rozebral ten starej. Byla zarostlá dírka u vlnovce. Tu jsem protáh vrtákem, složil a "zkalibroval" na kompresoru. Klidně to rozeber, sám jsem se divil jak to je jednoduchý :wink: Takže nyní mám jeden kus v záloze jako náhradní.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 4. 2020, 8:41

Thomeeque píše: 12. 4. 2020, 8:37 Ahoj,
máte někdo zkušenost s opravou takovéhoto spínače, resp. je tam třeba nějaký typický (ideálně snadno opravitelný :)) problém? Kompresor mám půjčený od souseda z asi poměrně prašného prostředí (tvorba z betonu). Chová se to, jakoby tam byl slabý přítlak a/nebo špinavé či opálené kontakty - sepne to, pokud přitlačím, chvíli (půl hodiny) to fungovalo, když jsem to rozhýbal. Kontaktol nepomohl (na kontakty se prokazatelně dostal). I jsem to zkoušel vyfoukat (když to tu půlhodinu fungovalo), také nepomohlo.
Asi bych to zvládl opravit, pokud bych to více rozebral, bojím se ale, abych nerozhodil nastavení tlaku atp. Soused má dokonce možná nový celý spínač, ale opět nevím, jestli bych to uměl správně nastavit. Nebo je to trivka?
Dík, T.
kompresor-spinac.jpg
No a je to opravdu tím spínačem?
Nevypíná to třeba nějaká tepelná ochrana motoru?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 4. 2020, 8:51

Díky všem!

Myslím, že je to ten spínač, nefunguje to ani po celonoční pauze.

Nastavení citlivosti (tlaku) je dáno asi těmi dvěma šrouby v pružinách, že? Pokud bych sundal jen ten černý spínací prvek, nastavení bych rozhodit neměl, že?

Britt píše: 12. 4. 2020, 8:40 Novej nestojí svět
Jak říkám, nevím, jestli bych to po výměně uměl správně nastavit.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 4. 2020, 9:04

Tlakový spínače jsou již nastavený a je to zakáplý barvou. Asi bych to fakt neřešil a dal tam nový.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 4. 2020, 9:21

Klapne ti pri dosazeni tlaku? Vycisti kontakty, na chvili to pomuze. Neklapne? Zahoď a dej tam novy, ktery koupis pro stejny tlak jako je na tomhle uvedeny. Žadny štelovani.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2020, 9:49

není těžké rozebrat a pak složit, to seřízení jsem vždy dělal simulací tlaku vzduchu šroubovákem, to co se mění když na to tlačí vzduch.
Jakmile se to rozcvaká na šroubovák - zdvihnu zapne, snížím vypne - tak je možné nechat to jen na vzduch a dolaďovat podle požadavku
Bohužel není to jeden šroub tlak a jeden hystereze, je tam trochu vzájemná závislost, takže to chce pomalu otáčet.

No a pro ověření že funguje vzduchová část, stačí zapnout kompresor a změřit jak se ti změní výšky mechanizmu - 0-6bar

Jinak tohle řešení nesnáším, takže klasický tlakoměr, display LCD, nastavení elektronicky a ventil na odpuštění tlaku.
Ale to bastlit pro souseda smysl nemá :)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

12. 4. 2020, 10:10

nastavování tlaku bude maticí nad "velkou" pružinou. Malou pružinkou se bude štelovat diference. Do toho bych se nebál vrtat. Nekouše to.

Nastavování tlaku se dělá takto:
1. diferenciální matici úplně povolit
2. nastavovací matici šroubavat do dosažení požadovaného zapínacího tlaku
3. diferenciální matici šroubovat tak dlouho, dokud se nedosáhne požadovaného vypínacího tlaku
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

12. 4. 2020, 10:14

Jen bacha, jsou sice pohledově stejný, jak u vodárny, tak kompresoru, ale jsou na rozdílný tlak. Na vodu je ten s menším tlakem.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 4. 2020, 10:52

Sice si myslím, že ke kontaktům se dostaneš i bez rozhašení nastavení.
Ale kdyby ne, tak snad není tak velký problém si fixem poznačit původní nastavení matek na těch pružinách. A nakonec to současné nastavení se dá celkem přesně odhadnout i z té fotky, takže ušetříš i ten fix.
Pak to po opětovném smontování ještě překontrolovat testovacím cyklem.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 4. 2020, 10:54

stanik84 píše: 12. 4. 2020, 10:14 Jen bacha, jsou sice pohledově stejný, jak u vodárny, tak kompresoru, ale jsou na rozdílný tlak. Na vodu je ten s menším tlakem.
Ty na vodu asi nebudou mít ani odlehčovací ventil, ne? To by si vodárna vždycky ucvrkla.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

12. 4. 2020, 11:20

Ty černý se zapuštěním na plochý šroubovák jsou zvenku úplně stejný. Venitř jsem to nezkoumal. Někde jich pár mám, ale vůbec se mi nechce to hledat.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

13. 4. 2020, 10:55

je tam rozdíl v pružině. některý z kontaktů možná i oba jsou vypálené. Protože máš spínač třífázový a spínáš 230V 1F + Nulu, tak máš jeden asi nepoužitý kontakt volný. Vytáni zástrčku ze sítě, vypusť tlak vzduchu a spínač by měl být v sepnutém stavu.
Ohmetrem změř ty kontakty co máš zapojené mělo by tam být jednotky ohmů tam kde nenaměříš nic, nebo víc jak desítky ohmů je kontakt vypálený. Dráty od vypáleného kontaktu přešroubuješ na nepoužitý kontakt.
Podle dotazů to asi rozebírat nechceš...no a často se stává že není co pilovat bo z kontaktů už nezbylo nic
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

13. 4. 2020, 10:58

jo hroty měřidla teda ohmetru přiložíš na šroubky kde jsou přišroubované dráty modrá + modrá a pak hnědá a hnědá.
No a pokud máš vypálené oba kontakty tak hmm no radši nebudu radit je to prasečina :)
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“