FNGJ 32 závada

Odpovědět
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

26. 5. 2020, 6:50

Mám frézu fngj 32 a pouze při rychlo posuvu nahoru nebo dolů v určitým místě něco začne drnčet, je to takový bručení viz. video, poradí někdo co by to mohlo být?
2020-05-26-1158.mp4
(3.42 MiB) Staženo 179 x
tiborius
Příspěvky: 353
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

26. 5. 2020, 8:28

Nie je to frézka ale každá rada je možno dobrá. Presne takýto drnčivý zvuk mi vydávala VR4-ka
pri spúštaní ramena dole. hore tak isto nič. ja som tam mal uvolnenú matku ktorá zdvíhalo to rameno. keď to išlo hore váha ramena tú vôľu vymedzila a bolo všetko OK. smerom dole to zadrnčalo takto isto len hlasnejšie. nevedel som na to dôjsť, postupne som mazal všetky miesta kedy sa zvuk zmení , nič. Potom som poprosil ženu aby mi zdvíhala a púšťala dole hore rameno, veľkou drevenou rúčkou od sekery som zapáčil pri spúštaní o závit ktorý to rameno zdvíha/spúšta a hneď to stíchlo.

nastavil som na druhý deň vôľu a odvtedy pokoj.

Viem že to nie je to isté ale princíp by mohol fungovať. Typujem že tam máš niečo volné, ložisko možno. pomaly to nič nerobí len keď ide otáčkami . Skús tu zaťažiť pri spúštaní dole, daj na to veľkú deličku čo to zrobí. pri mne to bolo jednoduché ale skúsil by som oddeklovať a zapáčil by som drevom o osku ktorá sa otáča alebo len pozrieť či tam nebude niečo vidieť. Priložiť ruku kde je cítiť vibrácia.

Len toľko. Nie je to vrtačka ale ten zvuk je 1:1 to isté a aj mne to robilo len pri uvoľnenom smere dole.

Toľko viem poradiť z mojej skúsenosti.
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

26. 5. 2020, 11:08

Zkusim na ten stůl něco naložit a uvidíme...
tiborius
Příspěvky: 353
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

27. 5. 2020, 8:04

chybička tam určite je, len treba hľadať.
Mňa ešte napadá dobre premazať vedenia aby sa to určite išlo ľahučko, poprípade trošku uvolniť vedenia. Len na skúšku. málo pravdepodobné ale to je len pár minút.

Potom by som určite oddekloval predok a celý stôl by som podoprel nejakým hranolom. Ručne by som pustil stôl na hranol aby vodiaca skrutka bola volná. rukou by som vyskúšal vôle.

Ťažko sa takto radí čo stým je. Ja by som hľadal ktorá rotujúca os sa dostane /môže dostať/ do vibrácií. či je niečo volné, vedenie vybité.

Potom to môže byť totálna blbosť. Treba počkať. Ja ten stroj vôbec nepoznám, ale tu na fóre je veľa ľudí a možno sa s týmto problémom už stretol a povie ti hneď kde a čo hľadať.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

27. 5. 2020, 10:27

Možno že sú natiahnuté zúbky na jednom z ozubenycch kolies.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
rixton
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 1. 2023, 4:56

20. 1. 2023, 7:12

Ahoj nellospeed,
podařilo se ti vyřešit ty pazvuky FNGJ 32 v ose Z ?Měl jsem to stejný a po namazání zatím ok.Ale chtěl jsem se zeptat, jestli někdo neměnil mazací hadičky od pístového čerpadla a nemá nějaký návod ?
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

20. 1. 2023, 9:07

rixton píše: 20. 1. 2023, 7:12 Ahoj nellospeed,
podařilo se ti vyřešit ty pazvuky FNGJ 32 v ose Z ?Měl jsem to stejný a po namazání zatím ok.Ale chtěl jsem se zeptat, jestli někdo neměnil mazací hadičky od pístového čerpadla a nemá nějaký návod ?
Zatim to vypadá že jo, odkrytoval jsem spodek a byla tam nějak pofiderně měněná taková trubička vpravo nahoře průměr asi deset, tak jsem ji trochu líp napojil a od té doby musim zaklepat ty pazvuky nejsou. Takže si myslim že to bylo tím. Je tam v celé mašině spousta trubek mazání. Zatim to jede.
rixton
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 1. 2023, 4:56

23. 1. 2023, 5:16

Zjistil jsem u mé FNGJ nefunkční mazání :( k levé vodící ploše v ose Z. Všechny hadičky jsou už jako kámen a výměna bude horor.
Přílohy
hadi 0.jpg
hadi 1.jpg
hadi 2.jpg
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“