Prislusenstvo k bruske 3M642

Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 7. 2020, 10:54

Ja teda nevim, taky jsem o nejake nastrojovce uvazoval, ale jak uz ti nekdo napsal ujasni si co budes brousit, kdyz jsem si scitnul misto, cenu, cenu prislusenstvi, cas nez se s tim naucim... Vyslo mi, ze kdyz budu brousit svoje, tudiz kazdy pes jina ves, stravim na serizovani mladi. Nastavim, seridim, pak udelam jednu 12 frezu, znova seridim a pet vrtaku... No do konce zivota je muzu kupovat nove, kdyz scitnu vsechny naklady, a budu na tom lip. Ne ze by se mi nelibilo ji mit, naucit se na ni...
Proto mas ji, neshanej veci co nikdy nepouzijes, a nejdriv se na ni nauc brousit treba ty frezy. Pak uvidis co dal.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

7. 7. 2020, 7:43

ako ja nezhanam "nejake veci", len dostal som k tomu pracovne vreteniky a ostatne pristroje a zistujem ako do nich upnut nastroje,ktore chcem brusit a ucit sa. Takze uznas, ze zhananiu nejakych trnov, kotucov ci puzdier sa asi nevyhnem. A to je to na co sa pytam. Co do toho ide a co zhanat,aby som sa mohol vobec zacat ucit. Co sa tyka vyuzitelnosti, ja som takto nerozmyslal. Stroj som kupil doslova len pre svoje hranie vo volnom case. Nezarabam si nim a necakam, ze mi v dohladnej dobe nieco zarobi. To ukaze cas. Keby ma to vyslovene nebavilo, tak ho za tu cenu snad zasa predam.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

7. 7. 2020, 1:09

Třeba k tomu vnitřnímu broušení budete potřebovat držáky brusných tělísek, jinak je to na nic. Bohužel každá fortuna používá jiné. V držáku je tuším fortuna průměr 40 nebo 50 mm, teď přesně nevím. Já to tenkrát řešil tak, že jsem fortunu vyndal a jel s tím do UNIFA kde jsme vybrali pasující držáky.
Nebo opsat typ fortuny a zkusit vygooglit co tam má přijít. Nicméně asi to bude sovětská, já to našel jen k těm strakonickým.
Já to měl i dokonce nakreslené, jak konec držáku, co přijde do fortuny, vypadá, ale teď nevím, kam jsem to dal. A jelikož jsem pryč tak to ani nemam šanci znovu odměřit.

Na broušení šroubovic fréz potřebujete zubovou opěrku. Tu ale můžete mít i z BN102, nebo obecně jakékoliv nástrojové brusky. V nejhorším jí budete muset udělat.

Jinak jak brousit nástroje má na stránkách Tumlík http://www.tumlikovo.cz/
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

7. 7. 2020, 8:58

Dakujem, ale ako upnut tie nastroje trebars do pracovneho vretenika? Mam tam iba dieru, co do nej,aby sa dal brusit nastroj? Viem, sroubovice maju aj dierky, takze idu medzi hroty,ale co do vretenikov?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

7. 7. 2020, 9:21

Tak zacni zjistenim, co to ma za upinaci kuzel. Bud z manualu, nebo omerit.
Tim zacni, pak to bude chtit par trnu na kotouce, aspon jeden mas, tak muzes jednoduse zjistit kuzel. Jen je divny, jestli vubec nebehala, ze k tomu nejaka drobot nebyla, co jeste s puvodnim vlastnikem pokecat a pohledat. I kdybys to mel znova calnout, vyplati se to.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
titel
Příspěvky: 339
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

8. 7. 2020, 6:18

karol.net píše: 7. 7. 2020, 8:58 Dakujem, ale ako upnut tie nastroje trebars do pracovneho vretenika? Mam tam iba dieru, co do nej,aby sa dal brusit nastroj? Viem, sroubovice maju aj dierky, takze idu medzi hroty,ale co do vretenikov?
Ako tak toto je už na mňa priveľa. Buď rád že s tebou majú Charon a ostatní trpezlivosť. Dávaš úplne primitívne otázky ktoré sem nepatria. Takéto úplné základy si je potrebné najprv naštudovať sám z nejakej literatúry, webu alebo youtube. Neviem si predstaviť koľko strán by malo vlákno, ak by si takto pokračoval. Nechcem aby to vyznelo ako kritika, ale ako upozornenie. Je to to isté ako keď niekto nie je schopný si vyhľadať na fóre čo ho zaujíma, ale radšej položí otázku ktorá už je zodpovedaná x-krát.
Aby som len nemudroval.
Vo vreteníku nie je diera. Je to 5 Morse kužel. Na upínanie budeš potrebovať podľa nástroja redukcie z 5ky na 4,3,2,1 kužel. Najmä brusičské redukcie (bez unášača), ale aj klasické a to podľa toho, či nástroj ktorý má na konci morse kužela závit budeš zaisťovať z druhej strany vreteníka zaisťovacou tyčou so závitom.
V tvojom prípade by som začal s brúsením sústružníckych nožov a vrtákov. Naštudovať si geometriu nástroja, zistiť aké budú vhodné kotúče, nabrúsiť a následne si to vieš overiť na sústruhu.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 7. 2020, 6:20

6-ka je delička na poľskú NUA25.
a myslím, že aj 2-ka je držiak orovnávača z nej.
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

8. 7. 2020, 7:17

to charon...vyzera, ze nebehala, stol je naozaj nedotknuty...predtym co som videl brusky, tak boli omlatene od klucov a pripravkov...byvaly majitel vraj kupil tri brusky a dve vobec nevyuzival, iba parkrat skusal...na jednom mieste je od vretenika utlacena konzervacna vazelina, inac ani ciarka...stroj ma svoje roky, bol urcite parkrat prevazany,takze uz je niekde oskrety. Co sa tyka tych trnov, kotucov...to k tomu nebolo, vraj to nemal ani byvaly majitel, mozno to zmizlo so zverakom, to ja neviem. Inac by som to davno od neho kupil. Majitel si sam ten predlzeny trn vyrobil,aby mohol nieco skusat. Vravel, ze ho len skopiroval od kamosovho originalu. Ten mi dal, ale zvysne veci ako redukcie, hroty a trne budem musiet casom zhanat. Budem to musiet dohladat v manuali a este zmerat (ako si spominal) a nieco pozhanat. Ale to som chcel len prezistit, nakolko teraz riesim Nortonku na svojej SV18tke a toto ma prednost: viewtopic.php?t=37450&p=373765#p373765

Islo mi v prvom rade o tie rozmery, ci to nevie niekto z hlavy, ze do pracovneho vreteniku ide trebars MK4,5tka, ze hroty su trebars MK2 atd. Predsa len, poniektori s tym denne robia, ja sa len rozkukavam.

to r4cv...moze byt, lebo prave na tomto pripravku chyba stitok s napisom 3M642...bolo mi to divne :)
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

8. 7. 2020, 7:41

Ahoj,
prečítaj si túto knižku od pána Chýleho, je tam v kocke skoro všetko čo na začiatok budeš k brúseniu potrebovať:
viewtopic.php?t=12938&p=128363&hilit=ch%C3%BDle#p128363
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

8. 7. 2020, 1:15

dakujem pekne, tu knihu uz mam (ja som na knihy zatazeny. Mam mozno najrozsiahlejsiu domacu kniznicu v SR - elektro - cca 600 knih, je to moja zaluba, pribuda pomaly aj strojarina, to co ma zaujima)... planujem sa viac venovat aj teorii brusenia, lebo poslednu dobu som sa zaujimal skor o sustruzenie. Presiel som par knih. Teoriu si samozrejme preberiem, to je zaklad. Tu na fore ma skor zaujimaju prakticke skusenosti a take zaciatocnicke rady konkretne pre moju brusku - lebo to v knihach nie je. Momentalne ohladom potrebneho vybavenia (co som sa pytal predtym) a neskor aj ohladom brusenia samotneho. No, strojarina je len moj zacinajuci konicek , inak som revizak/projektant elektro a mam cas len popri praci (ako kazdy).
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

8. 7. 2020, 1:19

cau
ked ta zaujima t. brusenia tak si zozen Vasilka.
Urobil niekolko t. monografii aj o trieskovom obrabani. Len to nie je take ludove citanie ako Dobrovolny.
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

8. 7. 2020, 8:24

To este nepoznam, pozriem, dik. Ale este na to nemam cas. Opravujem sustruh, praca a tak. S bruskou sa zatial len zdravime vo dverach. :)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

8. 7. 2020, 10:35

ve vřetenu / to je ta válcová část poháněná motorem a do níž se upíná brusný kotouč/ je kužel MK4
z druhé strany vřetena je utahovací šroub který prochází vřetenem. Tímto šroubem se upínají trny MK4 dají se použít i frézařské a vyrobit příložky.
Příslušenství /přípravky/co k tomu máš má různé upínací kužely to ti hned tak od stolu nenapíšu musel bych do dílny otevřít dvě almary příslušenství.
Můžeš být v klidu všude jsou morse a nebo iso kužely žádný metrický Iso je jen u toho velkého přípravku a je tam iso 50 ten pžípravek na 99% nikdy nepoužiješ
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

8. 7. 2020, 10:45

U toho vřetena je jeden problém má to náplň mazacím tukem a normálně to nejde nijak namazat.
Rozebrání je problém zničíš při rozlisování ložiska. On ten tuk tam bude na stěnách a zaschlý.
Já jsem udělal jednu věc sundal jsem labirintové krytí konce vřetena a stříkačkou tam nalil asi 20ml vřetenového oleje CUT 3
vřeteno se pak musí obratít tam a zpět několikrát, aby se alespoň malé množství dostalo k ložiskám.
Potom ručně otáčíš hřídelí vřetena a takto se ta původní zatuhlá vazelína znovu rozpustí.
Jistě chápeš, že je nutné vřeteno vysunout z brusky na tom nic není.
Vřetena se vyráběly ve 3 délkách já mám tu nejdelší verzi která je vhodná na broušení na plocho
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
titel
Příspěvky: 339
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

9. 7. 2020, 6:24

kenybz píše: 8. 7. 2020, 10:45 Vřetena se vyráběly ve 3 délkách já mám tu nejdelší verzi která je vhodná na broušení na plocho
Zbyňku iba v 2 dĺžkach. Krátke a predĺžené. Či sa mýlim?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“