BRH 20 jak připravit na přepravu ?

r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 8. 2020, 12:10

Na mojej NUA nástrojárskej brúske to nikto nerobil. zatiaľ prešla na viac krát asi 200km, funguje OK. ale tam sú iba valčeky
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

7. 8. 2020, 12:13

Okej, behem prepravy se nemusi nic stat. Ale uz jen to riziko, ze muze je neprijatelne, alespon pro me. Pak si drbat palici, ze ja debil tenkrat to neudelal,... :lol: a vysmahnou love za prebrouseni
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2020, 8:20

Takže dnes som nevybavil nič, mal som nabitý deň, skúsim zajtra.

Ohľadom toho sťahovania, kúpil a sťahoval som BRH40A/1500 PR-II a bola aj elektrická skriňa aj hydraulika pripojené, a už nikdy viac to neurobím takto, boli to neskutočné problémy. Takže tú BRH20 určite odpoj všetko čo sa len bude dať.
Ohľadom tej valčekovej a guličkovej dráhy, pripraviť to na prevoz by som nevidel taký problém, ale potom po prevoze to všetko nastaviť, no do toho by som sa určite nepúšťal. A taktiež musíš ju ustaviť na 5ks nastavovacích nožičiek, ideál sú liatinové s nejakou antivibračnou gumou, nezabúdaj že frame je z dvoch kusov. Ja kupujem pod brúsky z Haberkornu len to sú dosť vysoké ceny, ak to nechceš na firmu. No a určite by som tam vymenil všetky filtre v hydraulike a všetky oleje, myslím si že hyraulikou je urobené aj mazanie zvislej dráhy (neviem či na 20.05 už bol hydrostat na zvislom pojazde) a tam treba špeciálny hydraulický olej určený pre brúsky so spojenými okruhmi a musí mať "anti-stick" vlastnosti.

milan584: BRHáčky boli dosť dobre vymyslené a boli to veľmi kvalitné a trváce stroje, 40tky a 50tky boli na tom ale omnoho lepšie ako 20tky. Väčšina problémov so strojmi bola spôsobená zlou alebo žiadnou údržbou, prípadne zlým používaním. BRH40 a 50 sú už na hydrostate a tam pokiaľ si dodržoval servis, tak stroj bol nadimenzovaný na 40 ročnú dvoj zmennú prevádzku. Na Slovensku vo firme Vegum Dolné Vestenice majú BRH40B/1500 tuším PR-I a tá je tam asi 35 rokov bez generálky, bez nejakých opráv, a robí na celej dĺžke na jednu stovku. Avšak brúsku kúpili ako novú, doviezli a ustavili ju ľudia zo ZVL a vždy ju servisovali zo ZVL a potom z Vojusu.
U nás to nik poriadne nevie, ale tých brúsok bolo cez stroj import vyvezených do celého sveta niekoľko stoviek a okrem antarktídy na všetky kontinenty. Vojus mal len na servis a na inštaláciu nových strojov 18 chlapov. Áno je pravda, že tie stroje mali svoje nevýhody a niektoré riešenia neboli celkom dobre navrhnuté, ale nazývať to pomstou je dosť scestné. Týchto strojov vidím po slovenských firmách kopu, väčšina vedúcich sa na ne sťažujú, že hento tečie, tamto nejde, ale pri otázke kedy sa na tom robil servis, kedy GO, kedy výmena filtrov a oleja, všetci sú len ticho, nikto nič do tých strojov neinvestuje a len ich cicajú. A keď ešte niekto zavolá servis, tak to na plnej čiare dodrbú, lebo nemajú ani šajnu ako tie stroje fungujú a ako ich treba nastaviť.
BalazKovo.sk
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2020, 5:42

unclebaker píše: 7. 8. 2020, 12:13 Okej, behem prepravy se nemusi nic stat. Ale uz jen to riziko, ze muze je neprijatelne, alespon pro me. Pak si drbat palici, ze ja debil tenkrat to neudelal,... :lol: a vysmahnou love za prebrouseni
Takže pol hodinový telefonát za mnou :)
Spodná guličková dráha by mala byť s klietkou, celé sa to vytiahne von a tým sa uvoľní vedenie. Následne sa nadvihne stĺp ale len o minimum, tak ako je v návode napísané. Od výroby na to boli 4ks klinov, ale vždy ich firmy vyhadzovali, takže servisáci to na mieste riešili so skrutkami M8 a maticami, tie by tam mali vojsť. Dvíhať sa to má len toľko, aby sa dalo s klietkami a valčekmi hýbať. No a tak to potom sťahovať. Po presťahovaní kliny / skrutky vybrať von, stĺp pustiť na valčeky a naspäť vložiť spodné guličky s klietkou.

Pýtal som sa aj na tie plastové vedenia, takže cieľom bolo dosiahnuť lepšiu tuhosť brúsky, čo sa aj podarilo. Avšak za cenu zhoršenia kĺzania a následných problémov ako som písal vyššie.
BalazKovo.sk
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

15. 8. 2020, 7:21

Tak bruska je doma. Stěhování bylo bez problémů, avšak pracné a v tom horku o to víc.
1) První den, s sebou jsem vezl snad půlku dílny, na místě jsem odpojil co šlo, hydraulický agregát, separátor a odsávání. Brusku odšrouboval od podlahy, malým hydraulickým válcem postupně zvedal až pod ní vešel paleťák a nakonec zvedl a posadil na stěhovací podvozky,....
2) Druhý den po podvozkách několik metrů jízdy bokem na chodbu, tam přebrat na paleťák ( na druhý den jsem si už vezl i vlastní paleťák, ten jejich děs běs ), po chodbě jízda tak 20m a pak zase na podvozky a zase pár metrů bokem. Tam se sundal stůl a naložil jsem si ho k sobě na vozejk a vezl ho jak v peří.

No a jinak, jsem měl připravené lišty na vypodložení stojanu ale nebyly potřeba, jelikož stojan není na válečkách, ale na kluzném vedení s turcitem. Stejně tak vedení stolu je na turcitu. Navíc, stojan, stůl a pravděpodobně i vedení vřeteníku je hydrastatické. Jdou sem trubky od hydraulického agregátu a pak to samospádem zase teče zpět do něj. Na příčném posuvu je šroub s krokovým motorem. U kterého mě vcelku pobavila ta jeho příruba, kus plechu a dva přivařený vingle. Nevím jestli to takhle udělali ti co dělali GO, nebo už to takhle bastlili v té firmě odkud jsem to koupil. K té brusce mám veškerou dokumentaci od roku 1991 co jí ze ZVL firma pořídila. Včetně veškeré korespondence mezi ZVL a firmou a pak všech faktur od prvotního pořízení, za následný několikerý servis, i samotnou GO. Pěkné počtení to je. Faktura z roku 1991 byla 344.100,- Kč za stroj, + dalších 57tis. za zvláštní příslušenství. Příslušenství mi dali ke stroji, 2krát sinusový stůl, vyvažovací stojánek, asi 20přírub, radiusový orovnávnávač, odmagnetovač a další.
Dobrý kauf :D
Přílohy
20200814_131800.jpg
20200814_131829.jpg
20200814_132234.jpg
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2020, 8:06

unclebaker píše: 15. 8. 2020, 7:21Tak bruska je doma.
Gratulujem ku kúpe :wink:

Tie vedenia nie sú určite na hydrostate, tie trubky čo k tomu vedú sú normálne mazanie. Aj to bol jeden z problémov týchto strojov, kým bol olej studený, mazanie nebolo až také dostačujúce a potom keď sa olej zohrial, tak to čúralo na všetky strany :lol:

Ešte ma zaujíma, aká firma robila GO?
BalazKovo.sk
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

15. 8. 2020, 8:19

jergus.balaz píše: 15. 8. 2020, 8:06
unclebaker píše: 15. 8. 2020, 7:21Tak bruska je doma.
Gratulujem ku kúpe :wink:

Tie vedenia nie sú určite na hydrostate, tie trubky čo k tomu vedú sú normálne mazanie. Aj to bol jeden z problémov týchto strojov, kým bol olej studený, mazanie nebolo až také dostačujúce a potom keď sa olej zohrial, tak to čúralo na všetky strany :lol:

Ešte ma zaujíma, aká firma robila GO?
Podle uspořádání jsem dovozoval, že je to je hydrostatické vedení :D . Ten tlakový olej, tam od hydraulického agregátu jde nepřetržitě a pak se zase zpět vrací do toho 150l zásobníku. Je to týž olej pro hydraulický válec i pro tohle kluzné vedení.

Podle faktury to dělala firma http://www.opravybrusek.cz/kontakt/, p. Procházka
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2020, 8:36

unclebaker píše: 15. 8. 2020, 8:19Podle uspořádání jsem dovozoval, že je to je hydrostatické vedení :D . Ten tlakový olej, tam od hydraulického agregátu jde nepřetržitě a pak se zase zpět vrací do toho 150l zásobníku. Je to týž olej pro hydraulický válec i pro tohle kluzné vedení.
Tieto brúsky majú len jeden olej a používa sa na mazanie dráh a aj ako hydraulický olej. Existujú špeciálne oleje pre brúsky, ktoré sú na túto funkciu určené, majú zložky na čistenie vedení, mažú a zároveň sú použiteľné aj v hydraulike a hlavne musia mať pridanú zložku proti "prilepeniu" vedení o seba. Kedže sú aj v mazaní, v okruhu máš papierový filter a ten je vhodné meniť raz za rok, stojí cca 10€, vymeniť je to na hodinku. Podľa návodu pozri kde sa filter nachádza a prípadne koľko ich je (ja mám 4ks v BRH40).
BalazKovo.sk
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

15. 8. 2020, 9:16

jergus.balaz píše: 15. 8. 2020, 8:36
unclebaker píše: 15. 8. 2020, 8:19Podle uspořádání jsem dovozoval, že je to je hydrostatické vedení :D . Ten tlakový olej, tam od hydraulického agregátu jde nepřetržitě a pak se zase zpět vrací do toho 150l zásobníku. Je to týž olej pro hydraulický válec i pro tohle kluzné vedení.
Tieto brúsky majú len jeden olej a používa sa na mazanie dráh a aj ako hydraulický olej. Existujú špeciálne oleje pre brúsky, ktoré sú na túto funkciu určené, majú zložky na čistenie vedení, mažú a zároveň sú použiteľné aj v hydraulike a hlavne musia mať pridanú zložku proti "prilepeniu" vedení o seba. Kedže sú aj v mazaní, v okruhu máš papierový filter a ten je vhodné meniť raz za rok, stojí cca 10€, vymeniť je to na hodinku. Podľa návodu pozri kde sa filter nachádza a prípadne koľko ich je (ja mám 4ks v BRH40).
Takže celé zpět :D Díky za trknutí. Lépe jsem to prostudoval in natura i v návodu. Hydrostatické to není. Ten tlakový olej z hydraulického agregátu pohání pouze čerpadlo, které je v zadním loži. Na první fotce, ta "kostka" s těmi 6ti inbus šrouby. To má svůj vlastní olej, v množství 1l, maže posuvové šrouby a vedení, samospádem teče olej zpět. Jinak už v tom manuálu z roku 1991 se výslovně píše o hmotě Turcite B, docela čumím, myslel, že je ten plast mladší....jinak ten filtr, je tam předepsaný nějaký jipap, ale je k tomu už rukou dopsaná nějaká náhrada, oleje a filtry chci měnit...
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2020, 10:55

unclebaker píše: 15. 8. 2020, 9:16jinak ten filtr, je tam předepsaný nějaký jipap, ale je k tomu už rukou dopsaná nějaká náhrada, oleje a filtry chci měnit...
Podľa toho starého označenia ten filter už nezoženieš, rozober, pomeraj a podľa toho kúp. Ja mám určite rezervné do BRH40, tak ti pozriem označenie. Pravdepodobne budú rovnaké.
BalazKovo.sk
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

16. 8. 2020, 5:40

jergus.balaz píše: 15. 8. 2020, 10:55
unclebaker píše: 15. 8. 2020, 9:16jinak ten filtr, je tam předepsaný nějaký jipap, ale je k tomu už rukou dopsaná nějaká náhrada, oleje a filtry chci měnit...
Podľa toho starého označenia ten filter už nezoženieš, rozober, pomeraj a podľa toho kúp. Ja mám určite rezervné do BRH40, tak ti pozriem označenie. Pravdepodobne budú rovnaké.
Nasel sem tady https://www.autokelly.cz/Product/UF-O3/8669393

Co bys tam dal za olej, OTH 2 je predepsan, nahrada OTHP 32 ?
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2020, 7:23

unclebaker píše: 16. 8. 2020, 5:40Nasel sem tady https://www.autokelly.cz/Product/UF-O3/8669393

Co bys tam dal za olej, OTH 2 je predepsan, nahrada OTHP 32 ?
Pri filtri pozeraj aké veľké nečistoty je schopný zachytiť, tieto do BRHačky majú byť tuším 5 mikrónové. Ja som toto riešil pred tromi rokmi, takže si to nepamätám, ale pozriem na rezervných. V manuály máš aký napísaný? JIPA 627-793-332?
Olej do všetkých brúsok používam Eni Exidia HG32, je to ten špeciál pre brúsky na spojené okruhy.
eni Exidia HG 32_3403_SVK 1-CW8Z4M.pdf
(51.61 KiB) Staženo 115 x
BalazKovo.sk
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

16. 8. 2020, 8:17

jergus.balaz píše: 16. 8. 2020, 7:23
unclebaker píše: 16. 8. 2020, 5:40Nasel sem tady https://www.autokelly.cz/Product/UF-O3/8669393

Co bys tam dal za olej, OTH 2 je predepsan, nahrada OTHP 32 ?
Pri filtri pozeraj aké veľké nečistoty je schopný zachytiť, tieto do BRHačky majú byť tuším 5 mikrónové. Ja som toto riešil pred tromi rokmi, takže si to nepamätám, ale pozriem na rezervných. V manuály máš aký napísaný? JIPA 627-793-332?
Olej do všetkých brúsok používam Eni Exidia HG32, je to ten špeciál pre brúsky na spojené okruhy.

eni Exidia HG 32_3403_SVK 1-CW8Z4M.pdf
Je tam předepsaný JIPAP 627-963-120-103, filtr. schopnost 20um
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

18. 4. 2021, 3:12

PetrSmitka píše: 16. 4. 2021, 1:23 Nedávno jsem musel řešit stěhování obřích strojů, které jsme museli přestěhovat kvůli vyhořelému skladu. Známý mi doporučil tuto firmu: https://stehovanikoruna.cz/stehovani-stroju/ nakonec jsme díky nim všechno bezproblému vystěhovali.
Krásna príhoda a veľmi nenápadná reklama. Myslíš, že sme tu všetci úplní idioti?
Tos C45-2000
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“