Historicka pásová pila

ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

16. 8. 2020, 7:23

Ahoj.
Vyvážel jsem plechy na sběr a nějakým nedopatřením jsem se vrátil s pásovkou (na krytu je jmeno Rationa- nikdy jsem o ní neslyšel) viz fotky.
Vše se točí a funguje, takže mi holt nezbývá než jí uvéct do provozu a tady bych potřeboval poradit.
1. Hnací kola mají steřelý kožený běhoun. Nikde nemůžu najít čím ho nahradit. V zahraničí jsem viděl takové nevzhledné oranžové,jakoby silikonové návleky, ale u nás nemohu na nic přijít.
Čím je nahradit, případně musí tam být?
2. Rád bych pohon vyřešil dvourychlostně dřevo/kov.
Jaká je ideální nějaká střední obvodová rychlost pásu pro oba materiály? (Dá li se to říct). Kola jsou 400mm.
3. Jaký výkon motoru by jste volili? Nevím v jaké výkonové relaci se takovéto pásovky pohybují.

Děkuju vám.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

16. 8. 2020, 9:11

Ahoj v nějakým dokumentu na kola lepili gumový mezíkruží asi chemoprénem. Na lepené kolo pložili jiné s navlečenou gumou, obojí natřeli lepidlem a pak tu gumu převrátili na dolní kolo. Docela vochmatika, dva chlapi měli co dělat. Síla gumy así 1.5 cm. Myslím že na ebay to prodávají i v tom polyuretanovým provedení. Rychlost pásu zhruba 20m/s. Hobíci typu Mathiase Wandela dávají na své samoděly rozstřiženou duši z jízního kola, to bych asi u tvé pily nedělal. Možná poptat v gumexu nebo nechat navulkanizovat. Cena bude asi značně neskutečná,
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

16. 8. 2020, 9:31

Zkus to treba tady https://www.robex-dk.cz/index.php?categ ... roduct=343
Osobne nemam na kolech gumu, ale nechal jsem tam udelat radius. Mam ale sirsi pasy nez na tve pilce.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

16. 8. 2020, 9:32

Myslím, že by šlo použít něco z této nabídky: https://www.pikron.cz/admin/images/1049.pdf
Kola polepit by snad nemusel být tak velký problém.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2020, 9:34

Na řezání kovu zapomeň, na to ta pila není určena. Zbytečně se s tím budeš drbat, a pak zjistíš, že veškerá práce s tím byl zbytečně promrhaný čas a prostředky. Pokud chceš něco na kov, tak ji zrenovuj a prodej.

Ohledně pogumování kol - já to řeším gumovými pásy, které lepím prachsprostým vteřinovým lepidlem. Chemopren a podobná další lepidla jsou sračky, které nevydrží. Při lepení je extrémně důležitá styčná plocha - tzn perfektně očistit, obrousit jemným šmirglem a ideálně i přeleštit. Odmastit - včetně lepeného pásu. Na začátku lepení potřít jen plošku asi 5 cm, gumu chytit svěrkou, pak postupně po centimetrech potírat kolo a pás přitáhnout. To stačí rukou, dokud se lepidlo nechytne. Nedávat velkou vrstvu, stačí kapka rozetřená po ploše. Až dorazíš na konec pásu, tak na fixaci opět použít svorku.

Důležitá na pásovce na dřevo jsou vodítka - a podle fotek jsou na této pile vodítka ve velmi slušném stavu a velmi dobře udělaná. Chce to ale rozebrat je, perfektně vyčistit a případně vyměnit ložisko v otočném kolečku, které slouží jako opěra zadní části pilového pásu. U tohoto typu vodítek by se měl pás zadní částí lehce dotýkat - seřídíš napnutím pásu a vyosením horního kola pásovky. Toto chce seřídit velmi pečlivě (u každého nového pásu je zapotřebí to přeštelovat)

Jinak celkově, než to začneš nějak opravovat, nebo upravovat - tak rozebrat, vyčistit, zkontrolovat ložiska v obou kolech a případně je vyměnit. Po skončení opravy by to měla bát velmi dobrá a funkční mašinka s velkou užitnou hodnotou. Ale opakuji - v žádném případě se z toho nesnaž udělat něco, co by řezalo i kov.
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

16. 8. 2020, 10:47

Děkuji za reakce!.
Takže postupně.
Mathiase znam, ale on má podstatně větší kola a pokud si vybavuji tak i on řešil problém s přilnavostí duše a časem to upravoval.

Poslat kola na repasi by bylo asi nejelegantnejší, ale řekl bych trochu jako perly sviním. U drahého stroje bych neváhal, ale tady si musím vystačit se samozdroji.

Myslel jsem že bombírováním(nebo jak se tomu radiusu říká) se docílí vycentrování, ale ne větší adhese- nebonse pletu?

Ložiska jsou KO a pudou měnint. To přítlačné vodící ložisko je jen kluzné a celé uložení se dá posouvat, je tam tedy dost místa a chci ho podložit axiálním ložiskem, ať to lépe běhá.
Jinak vodící tvrdokov(nebo co to je) je už trochu probroušený, ale myslím použitelný.

Co se lepení týče té gumy tak mě ještě napadlo, jestli buď nevzít klasický plochý řemen o pár % menší než je obvod kola, v troubě ho mírně nahřát, a spolu s lepidlem(epoxy?) ho na to kolo narvat.

Nebo- vzít kožený pás, slepit ho opět trochu kratší, namočit aby se roztáhl a pak ho nechať vyscbnout a tím se utáhne.
Nebo taky blbě?

Pokud budu chtít tedy jen dřevo, tak jakou obvodovou rychlost potřebuji?
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

16. 8. 2020, 11:45

R - stick píše: 16. 8. 2020, 9:34 Na řezání kovu zapomeň, na to ta pila není určena. Zbytečně se s tím budeš drbat, a pak zjistíš, že veškerá práce s tím byl zbytečně promrhaný čas a prostředky. Pokud chceš něco na kov, tak ji zrenovuj a pak prodej.Ale opakuji - v žádném případě se z toho nesnaž udělat něco, co by řezalo i kov.
Ještě se zastavím u použití na kov. Nechci na ní řezat traverzy nebo tak(na to mam 2 rámovky), ale občas je třeba do nějakého kusu plechu (1-10 mm)zaříznout zub, odříznout roh nebo uříznlut delší pásek a házet to na frézu a půl hodiny připravovat je nešikovné.
Když ale vidím všechny ty lehké činské Promy Holzněco a tak, které se dají aretovat v přímé poloze a použit jako stolní pásovka, to by přece tato (proti nim) ťěžká litina měla taky zvládnout, ne? Nebo co je zásadní technický problém že neuvládne?
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

16. 8. 2020, 11:47

ZoSo píše: 16. 8. 2020, 10:47 Pokud budu chtít tedy jen dřevo, tak jakou obvodovou rychlost potřebuji?
Třeba tady jsou manuály asi ke třem typů pásových pil na dřevo: http://www.truhlarime.cz/literatura/nav ... sluhu.html
Ale jinak bych řeznou rychlost volil podle použitého pilového pásu, každý dodavatel by měl být schopen tento údaj sdělit.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

17. 8. 2020, 9:27

Pěkný den,
možnosti řezání kovů bych se nebál, chce to jenom menší řeznou rychlost než na dřevo a jiná vodítka. Svislé pásové pily se běžně používaly v nástrojárnách třeba na vyřezávání tvarových střižnic nástrojů na lisy. Sám mám kombinovaný stroj THIEL 3 což je malá pásovka (kola cca 360) a pilovačka v jednom. Originální vodítka jsou ocelová, kalená, skolíkovaná ze dvou částí a vedou pás za cca 6mm jeho šířky mimo zuby, zároveň ho i zezadu opírají. Pro představu velikosti- ten šroub je M8
P1061011-red.jpg
I při jednoduchosti je to velký pomocník a výrazně omezí používání ruční pilky.
Někde bych měl mít manuál na nějakou ruskou svislou pásovku na kov.
Boris22
Příspěvky: 123
Registrován: 30. 11. 2018, 9:51

17. 8. 2020, 2:04

IMG_20200817_150038.jpg
Mám 300-ku a stolík má takýto, na tvojich fotkách som ho nevidel... a bandáž https://webshop.schachermayer.com/cat/s ... 7442714828 Majú aj lepidlo. Cena za pogumovanie kolies na P-320 cca 90€ :|
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

17. 8. 2020, 6:20

Boris22 píše: 17. 8. 2020, 2:04 IMG_20200817_150038.jpg Mám 300-ku a stolík má takýto, na tvojich fotkách som ho nevidel... a bandáž https://webshop.schachermayer.com/cat/s ... 7442714828 Majú aj lepidlo. Cena za pogumovanie kolies na P-320 cca 90€ :|
Stůl k tomu sem našel taky- stačilo odházet asi tak 30 radiátorů a byl můj. Než to vyvezli, tak to rozebrali kvuli váze hádám.
Už mam objednaný tryskání ať to i nějaky vypadá.

No spočtu rychlost pásu a vymyslím převod, svařím podstavec..achjo, a to sem si právě dodělak starou vrtačku a řek sem si že si dám pokoj...
Za odkaz na bandáž děkuju.


Počítám správně že při unásecím kole pásu 400mm a požadované obvodové rychlosti 20m/s potřebuju elektromotor 960ot/min (řemenice z motoru na řemenici pásovky 1:1)?
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

24. 8. 2020, 12:00

To sa mi zdá moc veľa. Pri sériových pílach sa pohybuje rýchlosř medzi 700-900 m/min. Vyššie rýchlosti možno nevadia na rezanie ale skôr bude problém v opotrebení vodiacich prvkov a opotrebení samotného pásu jeho mnohonásobne väčším prelamovaním. Myslím že na stranke pilany sú dosť dobré poznatky o výdrži a používaní pásov ...

http://www.pilana.cz/cz/nastrojova-pora ... zani-dreva
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

1. 9. 2020, 3:35

Ahoj.
Tak sem pokročil.
Pila je z pískování.
-popravdě básní se o umu starých mistrů a kdesi cosi, ale ten základní odlitek (nahatý po opískování)
je teda dost děsná křivotina- nechané otřepy, nedolitá místa, totálně nesouosé plochy jako jsou nohy a tak. No ale o to asi nejde.
Taky mam motor 2.2 kw 960 otáček za 450 Kč - tam sem vyměnil obě ložiska.
Taky sem svařil pojízdej podstavec.

Vyřešil jsem problém s návlekem kol.
Mám tu špatně změřený(a tedy nepoužitelbý) moderní řemen na svou SV18, tak jsem ho podélně rozstříhal a teď ho budu lepit.
A otázka je čím?
Hodně z vás zmiňuje vteřiňák. I tumlik píše že tento řemen slepoval,( byť provizorně) na svý brusce a prej to drželo.
Co myslíte?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2020, 4:28

Já to lepím zásadně vteřiňákem - ale ne nějakou sračkou z kdejakého obchodu. Pro tyto účely kupuju lepidla od 3M. Zbytek si dohledej na netu, je tam toho dost. A podotýkám - sračka z kdejakého krámu = 97% průser.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“