Pegas, nebo Bomar ?

unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

28. 11. 2020, 2:42

V příštím týdnu chci rozčísnout nákup pásové pily.

Do užšího výběru se mi dostaly tyhle dvě:

https://www.pilygonda.cz/pasova-pila-300x320-gh-lr
1561471406-42339100.jpg
a tahle

https://bomar-saws.com/cz/produkty/ergo ... 58-dg.html
ergonomic-320-258-DG-001.jpg
Pegas a jeho +/- oproti bomaru:

+ kapacita řezání - při 90° profil 300 x 320, i při 45° vpravo údajně také průměr 300
+ cena 71.400,- teď, jindy 119.00,- :shock:, cena teď stále o pár tisícovek nižší než bomar
+ hmotnost pegasu ( cca 600kg ), o 1/3 více než bomar ( cca 400kg )
+ prostě se mi více libí :D

- nema ovladani regulace prutoku vpredu
- nevím jak bude Pegas s kvalitou, protože všude se dočtu jen bomar, bomar, bomar a pilous....

a pak neutrální - bez náboje: pegas má jen dvouobrátkový motor, resp. nemá měnič - někdo může vidět nevýhodu, že má jen dvě řezné rychlost, já zase vidím spíše výhodu, že se nemůže pokazit, když tam není


Za mě vede Pegas, No a teď, kterou by jste vybrali vy ?
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 11. 2020, 4:19

vzal bych pegase větší tuhost ...bomar má 30let stejný odlitek toho rámu pily nějakou dobu vypomáhám a tak řežu právě na pegasu poloautomat a na velkém automatu obě pily již pořezaly stovky tun materiálu. Ten automat si podává šestimetrové balíky materiálu a zy ty roky už se 2x stáčely kola ale to je normální opotřebení vzhledem k množství nařezaného materiálu.
Poloautomat o kterém mluvím má samozřejmě hydraulický svěrák dneska jsem na něm řízl asi 600 trubek si nedovedu představit to utahovat rukama.
nicméně obě ty pily o kterých uvažuješ jsou kvalitní tak záleží na tvém rozhodnutí.
Doma mám bomara STG 240 dal jsem ho dohromady ale nevyužívám ji tak nemůžu říct zda je lepší a nebo hoorší každopádně odlitek toho rámu pily je uplně tvarově stejný...u toho pegase je vyšší odlitek mezi hnacíma kolama tak by to mělo být tužší.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 11. 2020, 4:23

jo nechápu proč ti výrobci profi pil nedají ten ovládací panel na otočné rameno, protože když musíš polohovat rameno při řezání úhlů, tak málo kdy je ten panel vhodně po ruce. U toho pegase poloautomatu co jsem popisoval je ovládání dokonce v tom podstavci a člověk se k tomu musí všeliak naklánět...
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

28. 11. 2020, 4:30

kenybz píše: 28. 11. 2020, 4:23 jo nechápu proč ti výrobci profi pil nedají ten ovládací panel na otočné rameno, protože když musíš polohovat rameno při řezání úhlů, tak málo kdy je ten panel vhodně po ruce. U toho pegase poloautomatu co jsem popisoval je ovládání dokonce v tom podstavci a člověk se k tomu musí všeliak naklánět...
Tak díky, Pegas to je to, co jsem chtěl slyšet :)

I tahle gravitační to měla ještě asi dva roky zpět vpředu na otočném panelu, stejně jako to má nyní ten jejich poloautomat o kterém píšeš. Ale teď je to umístěné v skříni vzadu a dopředu dávají malý pomocný a odnímatelný panel, právě aby se obsluha při řezání úhlu nemusela vytáčet k tomu panelu vzadu a mohla to obsluhovat za pomoci toho malého snímatelného vpředu..., takhle mi to vysvětlil ten jejich obchoďák...je to vidět na téhle fotce...
128308077.jpg
300x320GH-LRNEW_sterownik1.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2020, 8:23

já když jsem kupoval pilu, tak jsem bomara zavrhl kvůli tehdy tomu jejich nemožně zastaralému systému spouštění ramene, takže jsem se rozhodoval mezi pilousem a pegasem, ten pegas se mě líbil hlavě kvůli tomu jejich ručnímu ovládání na páce ramene(nevím jestli v tom tvém výběru je taky), které pilous neměl, to se mě zdálo jako docela dobrá vychytávka třeba když řežeš plastový salámky s povolenou hydraulikou ramene, tak to jen držíš a spouštíš a materiál děláš druhou rukou, nakonec jsem vzal pilouse, protože byl "hned" rychlosti jsou tam dvě, používám tu menší roky, frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Milan199
Příspěvky: 2925
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 11. 2020, 8:29

tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:23 ... frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
Ten měnič začne být zajímavý když řežeš větší serie třeba z hliníku a potom zase třeba nástrojovku. Při optimální rychlosti pásu jde docela nahoru produktivita.
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

28. 11. 2020, 8:46

tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:23 já když jsem kupoval pilu, tak jsem bomara zavrhl kvůli tehdy tomu jejich nemožně zastaralému systému spouštění ramene, takže jsem se rozhodoval mezi pilousem a pegasem, ten pegas se mě líbil hlavě kvůli tomu jejich ručnímu ovládání na páce ramene(nevím jestli v tom tvém výběru je taky), které pilous neměl, to se mě zdálo jako docela dobrá vychytávka třeba když řežeš plastový salámky s povolenou hydraulikou ramene, tak to jen držíš a spouštíš a materiál děláš druhou rukou, nakonec jsem vzal pilouse, protože byl "hned" rychlosti jsou tam dvě, používám tu menší roky, frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
Těžko říct, jestli to tam je. Nicméně je vidět, že v katalogu pro rok 2018 je na rameni jiná páka, než nyní pro rok 2020. Ve 2018 je tam vidět takový lučík kolem prstu, takže je možné, že tam nějaká spoušť byla...ještě jim napíšu o návod...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2020, 8:48

Milan199 píše: 28. 11. 2020, 8:29
tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:23 ... frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
Ten měnič začne být zajímavý když řežeš větší serie třeba z hliníku a potom zase třeba nástrojovku. Při optimální rychlosti pásu jde docela nahoru produktivita.
já se pohybuju v číslech od 11 do 16 a hliník je u mě sprosté slovo :D, chápu že při optimální řezné rychlosti tomu můžeš víc nandat, stejně tak s optimálním zubem, roztečí apod. , každopádně bych to neviděl jako rozhodující parametr oproti třeba té hmotnosti, když ten frekvenční měnič jde jednoduše dodělat
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2020, 8:54

unclebaker píše: 28. 11. 2020, 8:46
tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:23 já když jsem kupoval pilu, tak jsem bomara zavrhl kvůli tehdy tomu jejich nemožně zastaralému systému spouštění ramene, takže jsem se rozhodoval mezi pilousem a pegasem, ten pegas se mě líbil hlavě kvůli tomu jejich ručnímu ovládání na páce ramene(nevím jestli v tom tvém výběru je taky), které pilous neměl, to se mě zdálo jako docela dobrá vychytávka třeba když řežeš plastový salámky s povolenou hydraulikou ramene, tak to jen držíš a spouštíš a materiál děláš druhou rukou, nakonec jsem vzal pilouse, protože byl "hned" rychlosti jsou tam dvě, používám tu menší roky, frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
Těžko říct, jestli to tam je. Nicméně je vidět, že v katalogu pro rok 2018 je na rameni jiná páka, než nyní pro rok 2020. Ve 2018 je tam vidět takový lučík kolem prstu, takže je možné, že tam nějaká spoušť byla...ještě jim napíšu o návod...
tady je to tlačítko na menší řadě vidět https://www.pilygonda.cz/pasova-pila-220x250-gh-r
jestli to je na větších netuším
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

28. 11. 2020, 8:56

tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:54
unclebaker píše: 28. 11. 2020, 8:46
tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:23 já když jsem kupoval pilu, tak jsem bomara zavrhl kvůli tehdy tomu jejich nemožně zastaralému systému spouštění ramene, takže jsem se rozhodoval mezi pilousem a pegasem, ten pegas se mě líbil hlavě kvůli tomu jejich ručnímu ovládání na páce ramene(nevím jestli v tom tvém výběru je taky), které pilous neměl, to se mě zdálo jako docela dobrá vychytávka třeba když řežeš plastový salámky s povolenou hydraulikou ramene, tak to jen držíš a spouštíš a materiál děláš druhou rukou, nakonec jsem vzal pilouse, protože byl "hned" rychlosti jsou tam dvě, používám tu menší roky, frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
Těžko říct, jestli to tam je. Nicméně je vidět, že v katalogu pro rok 2018 je na rameni jiná páka, než nyní pro rok 2020. Ve 2018 je tam vidět takový lučík kolem prstu, takže je možné, že tam nějaká spoušť byla...ještě jim napíšu o návod...
tady je to tlačítko na menší řadě vidět https://www.pilygonda.cz/pasova-pila-220x250-gh-r
jestli to je na větších netuším
Jj, na te male tam je. Na te 300x320 je ted uz jen heft, ale muze tam byt nejake tlacitko na tom panelu k tomu....
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2020, 9:07

unclebaker píše: 28. 11. 2020, 8:56 ..... ale muze tam byt nejake tlacitko na tom panelu k tomu....
no ale to bys právě potřeboval k tomu třetí ruku a tu já právě nemám, proto se mě to líbilo přímo na té zvedací páce :D
jako je to píčovinka, ale někdy se to skutečně hodí, určitě to jde dodělat
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
z0000k
Příspěvky: 11
Registrován: 22. 4. 2019, 7:18

29. 11. 2020, 8:15

Řešil jsem to samé před 3 měsíci. Rozhodoval jsem se taky mezi Bomarem ,Pilousem a Pegasem. Nakonec jsem koupil na Surplexu použitou tuto : https://www.enaradinastroje.cz/pasova-p ... c-411-cso/
Musel jsem přehodit regulační ventil spouštění ramene na pravou stranu, někdy konstruktéři asi
nikdy na žádné pile neřezali.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

29. 11. 2020, 9:00

přesně tak debilně je ten panel na tom starším pegasu :roll:
doufám že si to tu nějaký výrobce čte!
Takže doporučení pro výrobce za pilu přivařit trubku, do ní strčit další otočnou trubku, která bude do výšky co já vím 160cm pak 90° koleno klidně topenářské a trubku dopředu směrem k obsluze, pak další 90°koleno dolů a tam panel, který se bude natáčet do boku no a s aretací.
To je kua takový problém to takto udělat vážení výrobci?
něco na tento způsob:
https://www.tos-olomouc.cz/cz/vyrobni-p ... ka-fgu-32/
už to vidím ale tam nedáme škrťák bo se to bude zavzdušňovat...
má to několůik řešení a jedno z dražších a elegantních řešení je proporcionální ventil a pak už to je jen o fantazii programátora...ono totiž v praxi kdy chce pilčík nařezat rychle materiál a přitom nezkrátit životnost pásu tak musí při najíždění do materiálu jet pomalu a pak může přidat že?
takže stačí snímat výšku aby bylo možno ke konkrétní výšce zadat taky rychlost....
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

29. 11. 2020, 6:56

tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:23 já když jsem kupoval pilu, tak jsem bomara zavrhl kvůli tehdy tomu jejich nemožně zastaralému systému spouštění ramene, takže jsem se rozhodoval mezi pilousem a pegasem, ten pegas se mě líbil hlavě kvůli tomu jejich ručnímu ovládání na páce ramene(nevím jestli v tom tvém výběru je taky), které pilous neměl, to se mě zdálo jako docela dobrá vychytávka třeba když řežeš plastový salámky s povolenou hydraulikou ramene, tak to jen držíš a spouštíš a materiál děláš druhou rukou, nakonec jsem vzal pilouse, protože byl "hned" rychlosti jsou tam dvě, používám tu menší roky, frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
Mohl by jsi prosim Tumliku rovezt co jsi myslel tim zastaralym systenem spousteni ramene? O koupi pasovky take uvazuju a mam zrovna vyhlidnuteho jednoho bomara, tak abych zbytecne nekoupil spatne.
Prijde mi, ze vsichni pozuzivaji obdobny system, ale asi se pletu :D
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2020, 7:57

b3nd3r píše: 29. 11. 2020, 6:56
tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:23 já když jsem kupoval pilu, tak jsem bomara zavrhl kvůli tehdy tomu jejich nemožně zastaralému systému spouštění ramene, takže jsem se rozhodoval mezi pilousem a pegasem, ten pegas se mě líbil hlavě kvůli tomu jejich ručnímu ovládání na páce ramene(nevím jestli v tom tvém výběru je taky), které pilous neměl, to se mě zdálo jako docela dobrá vychytávka třeba když řežeš plastový salámky s povolenou hydraulikou ramene, tak to jen držíš a spouštíš a materiál děláš druhou rukou, nakonec jsem vzal pilouse, protože byl "hned" rychlosti jsou tam dvě, používám tu menší roky, frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
Mohl by jsi prosim Tumliku rovezt co jsi myslel tim zastaralym systenem spousteni ramene? O koupi pasovky take uvazuju a mam zrovna vyhlidnuteho jednoho bomara, tak abych zbytecne nekoupil spatne.
Prijde mi, ze vsichni pozuzivaji obdobny system, ale asi se pletu :D
v té době kdy jsem to kupoval, tak bomar dělal v těch pilách do 300mm jen spouštění páčkou přímo na válci, kdy ses k tomu musel naklonit a rychlost spouštění "pocitově" upravit tou páčkou, gonda a pilous už dělali u těchto menších pil ovládání stylu otočný knoflík se stupnicí na předním panelu, takže jsem k tomu mohl postavit bráchu a říct mu, nařež 1000ks na dvojku a věděl jsem, že to ten pás dá :) navíc s tím šibuješ poměrně často, protože to musíš rychle spustit a až nad materiálem dát do správné polohy a to naklánění dozadu je dost na pytel když nemáš dobrý záda :)

možná už to teď dělají jinak, už to moc nesleduju
...tak nedělají, ale aspoň už to není páčka Obrázek
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“