Pegas, nebo Bomar ?

HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

29. 11. 2020, 9:25

tumlik píše: 29. 11. 2020, 7:57
b3nd3r píše: 29. 11. 2020, 6:56
tumlik píše: 28. 11. 2020, 8:23 já když jsem kupoval pilu, tak jsem bomara zavrhl kvůli tehdy tomu jejich nemožně zastaralému systému spouštění ramene, takže jsem se rozhodoval mezi pilousem a pegasem, ten pegas se mě líbil hlavě kvůli tomu jejich ručnímu ovládání na páce ramene(nevím jestli v tom tvém výběru je taky), které pilous neměl, to se mě zdálo jako docela dobrá vychytávka třeba když řežeš plastový salámky s povolenou hydraulikou ramene, tak to jen držíš a spouštíš a materiál děláš druhou rukou, nakonec jsem vzal pilouse, protože byl "hned" rychlosti jsou tam dvě, používám tu menší roky, frekvenčák určitě jde dodělat, ale nevím k čemu by se to hodilo :wink:
Mohl by jsi prosim Tumliku rovezt co jsi myslel tim zastaralym systenem spousteni ramene? O koupi pasovky take uvazuju a mam zrovna vyhlidnuteho jednoho bomara, tak abych zbytecne nekoupil spatne.
Prijde mi, ze vsichni pozuzivaji obdobny system, ale asi se pletu :D
v té době kdy jsem to kupoval, tak bomar dělal v těch pilách do 300mm jen spouštění páčkou přímo na válci, kdy ses k tomu musel naklonit a rychlost spouštění "pocitově" upravit tou páčkou, gonda a pilous už dělali u těchto menších pil ovládání stylu otočný knoflík se stupnicí na předním panelu, takže jsem k tomu mohl postavit bráchu a říct mu, nařež 1000ks na dvojku a věděl jsem, že to ten pás dá :) navíc s tím šibuješ poměrně často, protože to musíš rychle spustit a až nad materiálem dát do správné polohy a to naklánění dozadu je dost na pytel když nemáš dobrý záda :)

možná už to teď dělají jinak, už to moc nesleduju
...tak nedělají, ale aspoň už to není páčka Obrázek
To bude pořád to samé, pouze páčku vyměnily za knoflík se stupnicí. Zrovna dnes jsem to měl v ruce.
Mě se nelíbí že teť dávají ty šnekové převodovky.
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

30. 11. 2020, 8:36

HonzaHorka píše: 29. 11. 2020, 9:25
tumlik píše: 29. 11. 2020, 7:57
b3nd3r píše: 29. 11. 2020, 6:56

Mohl by jsi prosim Tumliku rovezt co jsi myslel tim zastaralym systenem spousteni ramene? O koupi pasovky take uvazuju a mam zrovna vyhlidnuteho jednoho bomara, tak abych zbytecne nekoupil spatne.
Prijde mi, ze vsichni pozuzivaji obdobny system, ale asi se pletu :D
v té době kdy jsem to kupoval, tak bomar dělal v těch pilách do 300mm jen spouštění páčkou přímo na válci, kdy ses k tomu musel naklonit a rychlost spouštění "pocitově" upravit tou páčkou, gonda a pilous už dělali u těchto menších pil ovládání stylu otočný knoflík se stupnicí na předním panelu, takže jsem k tomu mohl postavit bráchu a říct mu, nařež 1000ks na dvojku a věděl jsem, že to ten pás dá :) navíc s tím šibuješ poměrně často, protože to musíš rychle spustit a až nad materiálem dát do správné polohy a to naklánění dozadu je dost na pytel když nemáš dobrý záda :)

možná už to teď dělají jinak, už to moc nesleduju
...tak nedělají, ale aspoň už to není páčka Obrázek
To bude pořád to samé, pouze páčku vyměnily za knoflík se stupnicí. Zrovna dnes jsem to měl v ruce.
Mě se nelíbí že teť dávají ty šnekové převodovky.
Ty snekove prevodovky se mi tam taky nelibi, jasne je to nejlevnejsi, naproti tomu to ma snad nejhorsi ucinnost ze vsech. Bomar jeste ne tak dlouho zpatky montoval celni prevodovky...
bomar-ergonomic-320-258-dg.jpg
A stejne tak ty pily jsou drazsi a drazsi a nabizeji stale mene, jak co do vybavy, vzhledu ( treba ty odkapove plechy na tom bomaru, vzdyt je to jak korba z kolecka ) tak kvality zpracovani. I za ty prachy se nechalo koupit alespon hydraulicke zvedani ramene ( bomar dgsl )...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 11. 2020, 9:00

ta kroba z kolečka má svůj význam prostě to vybereš lopatou a podle mě se dá ta vanička odnést a vysypat přímo do špón. Co mám doma bomara STG 230 ani nevím označení tak ten měl dodatečně montovanou poloautomatiku a protože to výrobce poněkud nešťastně řešil co se konstrukce týká, tak to moc dlouho nefungovalo. / Nevhodné těsnící prvky atd./
protože pila nemá hyd. čerpadlo tak to je řešeno multiplikátorem. Pila má i pneumatický svěrák. Ovládání /start, stop, centál stop, a rychlost spouštění je nahoře na rameni což neni špatné řešení. dá se nastavit koncák zdvihu i koncák spodní polohy ramene. Pila uřízne materiál, zvedne rameno odepne svěrák a vypne motor
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 11. 2020, 9:15

tady se můžete podívat jak to bylo řešeno je potřeba prolistovat více stran
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... start=5025
tady je pak pilka ve složeném a funkčním stavu
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... start=5100
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 11. 2020, 3:54

Bomar už nie je čo býval. kamarát má 20-ročnú mašinu a jeho známy sa prišiel pochváliť so novou (max. ročnou) na vzhľad podobné, ale hrúbka odliatku na tej novej je polovica. a to hovorím o tom kĺbe, ktorý je naviac namáhaný.
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

30. 11. 2020, 6:51

Dik za odpoved. Ja pokukuju po Bomar ergonomic 320.250 DGH. Ovladani je na celnim panelu a ma to hydrl. zdvyh jak pise kenybz
bomar.jpg
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

30. 11. 2020, 7:34

r4cv píše: 30. 11. 2020, 3:54 Bomar už nie je čo býval. kamarát má 20-ročnú mašinu a jeho známy sa prišiel pochváliť so novou (max. ročnou) na vzhľad podobné, ale hrúbka odliatku na tej novej je polovica. a to hovorím o tom kĺbe, ktorý je naviac namáhaný.
Já tohle pozoruji u více věcí - strojů, nářadí. Odlitek před lety o 20% masivnější a těžší, dnes stejný popis na webech jako dříve, ale realita = -20 až 25% hmoty dolů a cena stejná nebo vyšší. :(
Optimalizace nákladů až na kost.
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

2. 12. 2020, 9:19

Rozhodnuto, bude to pegas. V patek pro nej jedu. Bude na nem i ztratove mazani olej + tlakovy vzduch. Dam fotky a zkusim nejakou recenzi na yt :D
brutal
Příspěvky: 602
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

2. 12. 2020, 1:25

Hlavně má Bomar nahouby obchoďáky - před pár lety jsem taky vybíral, vyhlíd jsem si Bomarku, napsal jim jednoduchý dotaz k té pile, a oni se nikdy neráčili odpovědět, tak jsem koupil u špinavé konkurence
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

5. 12. 2020, 8:02

A je doma :) Jediné co se mi na tom nelíbí je plastový věnec ovládacího kola na svěráku. Při otáčení kolem za rukojeť se ten límec kroutí až hnus. Na jeho místo půjde brzo celohliníkové v černém komaxitu. Jinak té pile nemám co vytknout, je pěkně udělaná a řeže to jedna báseň :)
Přílohy
20201205_123321.jpg
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

5. 12. 2020, 10:57

Krása aj tie stroje v pozadí.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“