Bruska BRH 20A na CNC?

lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

25. 12. 2020, 6:27

Zdravim,
dokazal by mi nekdo poradit s navrhem pohonu pro prestavbu rovinne brusky na CNC? Prosim klickare aby neohrnovali nos, primarne je ucelem prestavby odstranit komplet hydrauliku, ktera je nekompletni a ve spatnem stavu. A radsi zainvestuju do pohonu servama nez do opravy hydrauliky. Ze to udelat lze, je videt napr.:
http://www.opravybrusek.cz/stroje/BRH20/
http://www.mikronex.cz/BRH20CNC.pdf
nicmene cena nekolikanasobne prekonala nase predstavy ;-)
Nejvetsi potiz vidim v pohonu podelneho stolu - bude nejvic zatezovan, je pomerne dlouhy a neni tam moc misto pro budouci kulickovy sroub. Mam strach, ze dlouhy hubeny sroub bude pri velkych otackach vibrovat a pohanenou matici tam nedokazu pouzit - neni misto. Bylo by resenim pouzit sroub s velkym stoupanim? Dokaze nekdo odhadnout/spocitat jak vykonne servo bude potreba?
Diky za kazdou radu.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5239
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 12. 2020, 6:36

Odpověděl jsi si sám, udělat to lze, ale jestli to chceš dělat takhle, čili většinu odhadem, zlatá hydraulika :lol: Proto to asi stojí ty nekřesťanský prachy. Jo jsem ten kličkař :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 12. 2020, 6:43

Charon píše: 25. 12. 2020, 6:36 Odpověděl jsi si sám, udělat to lze, ale jestli to chceš dělat takhle, čili většinu odhadem, zlatá hydraulika :lol: Proto to asi stojí ty nekřesťanský prachy. Jo jsem ten kličkař :D
Ty nekřesťanský prachy si rozděl tak na tři díly :
Přestavba
Vyhovění nesmyslným předpisům
Marže firmy
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

25. 12. 2020, 6:51

Charon píše: 25. 12. 2020, 6:36 Odpověděl jsi si sám, udělat to lze, ale jestli to chceš dělat takhle, čili většinu odhadem, zlatá hydraulika :lol: Proto to asi stojí ty nekřesťanský prachy. Jo jsem ten kličkař :D
Ne, nechci to prave delat odhadem. Dokazu si vyresit elektronickou cast a pokud budu vedet jak, dokazu zvladnout mechanickou cast taky. Ale netroufnu si to navrhnout - vykony motoru, prevod, srouby atd. Proto se ptam, jestli je tu nekdo, kdo to dokaze.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5239
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 12. 2020, 7:49

Milan199 píše: 25. 12. 2020, 6:43
Charon píše: 25. 12. 2020, 6:36 Odpověděl jsi si sám, udělat to lze, ale jestli to chceš dělat takhle, čili většinu odhadem, zlatá hydraulika :lol: Proto to asi stojí ty nekřesťanský prachy. Jo jsem ten kličkař :D
Ty nekřesťanský prachy si rozděl tak na tři díly :
Přestavba
Vyhovění nesmyslným předpisům
Marže firmy
Zapoměl jsi na čtvrtou položku a to vývoj daného řešení, prototypy, zkoušky. Ono to taky něco stojí. Já si taky náklady na vývoj atypického výrobku musím rozpočítat do ceny kusu. A ty děláš za náklady bez zisku? Záleží samozřejmě na tom jestli po pár kusech nechce být majitel majitelem vily a plné garáže :lol: Ale pokud nabízíš vlastní výrobek, říkejme tomu výrobek, marže nejsou nijak přemrštěné dle mé zkušenosti.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 12. 2020, 8:29

Charon píše: 25. 12. 2020, 7:49
Milan199 píše: 25. 12. 2020, 6:43
Charon píše: 25. 12. 2020, 6:36 Odpověděl jsi si sám, udělat to lze, ale jestli to chceš dělat takhle, čili většinu odhadem, zlatá hydraulika :lol: Proto to asi stojí ty nekřesťanský prachy. Jo jsem ten kličkař :D
Ty nekřesťanský prachy si rozděl tak na tři díly :
Přestavba
Vyhovění nesmyslným předpisům
Marže firmy
Zapoměl jsi na čtvrtou položku a to vývoj daného řešení, prototypy, zkoušky. Ono to taky něco stojí. Já si taky náklady na vývoj atypického výrobku musím rozpočítat do ceny kusu. A ty děláš za náklady bez zisku? Záleží samozřejmě na tom jestli po pár kusech nechce být majitel majitelem vily a plné garáže :lol: Ale pokud nabízíš vlastní výrobek, říkejme tomu výrobek, marže nejsou nijak přemrštěné dle mé zkušenosti.
Ale já nijak nenapadám výši marží. V nich je samosebou ukryta i ta položka vývoje a držkopády z předchozích akcí - a zkušenosti co se povedlo.

Jenom jsem chtěl doplnit, že jediné co se dá ošulit / ušetřit / jsou ty předpisy. Pak si ale musíš dát zatraceného bacha abys na tom dělal jen ty sám doma v garáži.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5239
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 12. 2020, 8:54

Tak to Ti muzu podepsat :!:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2020, 11:29

lkavan píše: 25. 12. 2020, 6:27 Zdravim,
dokazal by mi nekdo poradit s navrhem pohonu pro prestavbu rovinne brusky na CNC?
Tak konkrétne k BRH20. Teraz som si nie na 100% istý, ale zvislá časť sa asi pohybuje na hydrostatickom olejovom vankúši. Takže ak chceš stroj úplne bez hydrauliky, musíš prestavať zvislú časť a hlavne jej mazanie.
Naháňať pozdĺžny chod stola akoukoľvek skrutkou je čistý nonsens, pretože tá skrutka za dva tri roky odíde. Generálne opravy PB a potom Vojus (výrobca BRHáčiek) skúšal aj túto variantu na brúskach BurfTec a museli od toho upustiť práve kvôli životnosti (a nejakým problémom s mazaním).
Ďalší problém ak máš verziu s priečnym stĺpom na valčekovej dráhe, tak priečna guličková skrutka s motorom bude mať problém "držať" stĺp na mieste práve kvôli jeho váhe. Ak je to variant na klznom vedení, prípadne na plastovom vedení, tam to pôjde.
A asi priečne vedenie je mazané z hydrauliky, čiže by ťa čakala prestavba mazania. Pozdĺžny stôl je mazaný samostatne, tam problém nie je.
V pondelok budem v práci, popozerám nejakú dokumentáciu čo mám k 20tke a napíšem.
Prípadne po sviatkoch skús zavolať na SK do firmy AquaStyl Slovakia, majiteľ pán Briestenský je bývalý zamestnanec Vojusu (+jeho zamestanaci) a prestavbám BRHáčok všetkých veľkostí sa už nejaký ten rok venuje. Možno bude ochotný poradiť a aj ti povie aký problém ako vyriešili. V Nitre na veľtrhu sa s ním dalo fajn porozprávať.
BalazKovo.sk
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

27. 12. 2020, 5:14

jergus.balaz píše: 26. 12. 2020, 11:29
lkavan píše: 25. 12. 2020, 6:27 Zdravim,
dokazal by mi nekdo poradit s navrhem pohonu pro prestavbu rovinne brusky na CNC?
Tak konkrétne k BRH20. Teraz som si nie na 100% istý, ale zvislá časť sa asi pohybuje na hydrostatickom olejovom vankúši. Takže ak chceš stroj úplne bez hydrauliky, musíš prestavať zvislú časť a hlavne jej mazanie.

A sakra, to mas asi pravdu, to jsem netusil. Tim se ale asi vysvetluje proc byl na skrini manometr s prepinacem, kde se dalo merit dva ruzne tlaky. To jsem porad nechapal... Fotku vedeni osy Z prikladam.
osa_z.jpg
Naháňať pozdĺžny chod stola akoukoľvek skrutkou je čistý nonsens, pretože tá skrutka za dva tri roky odíde. Generálne opravy PB a potom Vojus (výrobca BRHáčiek) skúšal aj túto variantu na brúskach BurfTec a museli od toho upustiť práve kvôli životnosti (a nejakým problémom s mazaním).
Problem s zivotnosti sroubu mi je jasny, ale neni tak podstatny, na brusce se nedela zadna seriovka, zapina se obcas, spis na vyvoj ruznych jednoucelovych pripravku.
Ďalší problém ak máš verziu s priečnym stĺpom na valčekovej dráhe, tak priečna guličková skrutka s motorom bude mať problém "držať" stĺp na mieste práve kvôli jeho váhe. Ak je to variant na klznom vedení, prípadne na plastovom vedení, tam to pôjde.
Ano, jsou tam valecky, ale ze by to servo neutahlo, to bych se nebal. Mam frezku Chiron FZ12W a ta ma takovy podobny sloup jeste vetsi, na nem je vreteno s motorem a changer s nastrojema, je to na kulickovych vedenich a serva nemaj zadny problem. Sloup jeste dokonce X i Y. Tady nabastlili sroub dokonce na vetsi brusku BRH40:
http://www.opravybrusek.cz/data/brusky/BRH40/obr5.jpg
A asi priečne vedenie je mazané z hydrauliky, čiže by ťa čakala prestavba mazania. Pozdĺžny stôl je mazaný samostatne, tam problém nie je.
S tim pocitam, na prestavenych bruskach je videt nove mazaci cerpadlo s nadrzkou oleje.
V pondelok budem v práci, popozerám nejakú dokumentáciu čo mám k 20tke a napíšem.
Dekuju, to by bylo super, zadnou dokumentaci jsem nesehnal :-(
Prípadne po sviatkoch skús zavolať na SK do firmy AquaStyl Slovakia, majiteľ pán Briestenský je bývalý zamestnanec Vojusu (+jeho zamestanaci) a prestavbám BRHáčok všetkých veľkostí sa už nejaký ten rok venuje. Možno bude ochotný poradiť a aj ti povie aký problém ako vyriešili. V Nitre na veľtrhu sa s ním dalo fajn porozprávať.
Super, moc dekuju za rady!
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2020, 6:18

lkavan píše: 27. 12. 2020, 5:14 Ano, jsou tam valecky, ale ze by to servo neutahlo, to bych se nebal. Mam frezku Chiron FZ12W a ta ma takovy podobny sloup jeste vetsi, na nem je vreteno s motorem a changer s nastrojema, je to na kulickovych vedenich a serva nemaj zadny problem. Sloup jeste dokonce X i Y. Tady nabastlili sroub dokonce na vetsi brusku BRH40:
http://www.opravybrusek.cz/data/brusky/BRH40/obr5.jpg
Na BRH40 sa dá dať skrutka, ale zároveň sa musí znížiť tlak v hydrostatickom vankúši, aby bola menšia vrstva oleja a aby vzniklo relatívne väčšie trenie medzi stĺpom a vedením (tam je hydrostat aj na priečnom vedení). Presne s týmto mali problém v Aquastyle, kde motor nebol schopný držať ten tonový stĺp na mieste.
BRHáčky boli veľmi dobre vymyslené brúsky a pri dodržaní zásad a servisných intervalov podľa manuálu to boli nezničiteľné stroje. Ak neplánuješ BRHáčku na sériovú výrobu a nemá to valiť tony kusov, tak by som na tú prestavbu rýchlo zabudol a nerobil ju. Radšej by som sa poobzeral po niečom jednoduchšom a spravil radšej generálku na tom. Jednoduché naše brúsky boli BPH20NA alebo BPH20N, prípadne niečo malé zahraničné.
BalazKovo.sk
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2020, 11:09

lkavan píše: 25. 12. 2020, 6:27 Diky za kazdou radu.
Takže zobral som manuál k BRH20A pre istotu domov.
Zvislá časť je mazaná zo spoločného hydraulického obvodu pomocou trysiek, takže nie je to hydrostatický vankúš.
Stôl s pozdĺžnym pohybom je taktiež mazaný zo spoločného hydraulického obvodu. Až BRH40 mala samostatné mazanie stola.
Tlaky sa nastavujú dva 1,5bar a 2bar, ale to chceš odstrániť.
BalazKovo.sk
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

29. 12. 2020, 12:06

jergus.balaz píše: 28. 12. 2020, 11:09
lkavan píše: 25. 12. 2020, 6:27 Diky za kazdou radu.
Takže zobral som manuál k BRH20A pre istotu domov.
Zvislá časť je mazaná zo spoločného hydraulického obvodu pomocou trysiek, takže nie je to hydrostatický vankúš.
Tak to je dobra zprava, takze ty medeny trubicky jsou proste jen mazani. To je dobre.
Stôl s pozdĺžnym pohybom je taktiež mazaný zo spoločného hydraulického obvodu.
Jojo, byla tam jen jedna nadrz s olejem.
Až BRH40 mala samostatné mazanie stola.
Tlaky sa nastavujú dva 1,5bar a 2bar, ale to chceš odstrániť.
Takze predpokladam, ze jeden tlak bylo mazani a druhy hydraulika?
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

12. 1. 2021, 7:31

Prosim, da se sehnat bronzova kluzna loziska do vreteniku a upinace na kotouce? Mame vreteno N - upinace s morse kuzelem.
Diky.
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2021, 9:02

lkavan píše: 12. 1. 2021, 7:31 Prosim, da se sehnat bronzova kluzna loziska do vreteniku a upinace na kotouce? Mame vreteno N - upinace s morse kuzelem.
Diky.
No s tými ložiskami to asi také jednoduché nebude, hlavne pri výmene sa musí dokopy zaškrabať vreteno s ložiskami po celej dĺžke styku a musí sa nastaviť vôľa. Ak vreteno ide a nebolo nabúrané, tak by som sa do toho nepúšťal.
Príruby s MK2 pre BRH20N má vo veľkom nemenovaný pán z Blanska, podľa mňa za dobré ceny a dá sa vyberať z rôznych prevedení. Hlavne musíš dávať pozor, pretože môžeš sa stretnúť s prírubami z BPH20N a tá mala veľmi podobný kužeľ metrickú 18stku tuším. Rozdiel je len veľmi malý, ale stačí aby to na prt brúsilo.
BalazKovo.sk
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

12. 1. 2021, 9:33

jergus.balaz píše: 12. 1. 2021, 9:02
lkavan píše: 12. 1. 2021, 7:31 Prosim, da se sehnat bronzova kluzna loziska do vreteniku a upinace na kotouce? Mame vreteno N - upinace s morse kuzelem.
Diky.
No s tými ložiskami to asi také jednoduché nebude, hlavne pri výmene sa musí dokopy zaškrabať vreteno s ložiskami po celej dĺžke styku a musí sa nastaviť vôľa. Ak vreteno ide a nebolo nabúrané, tak by som sa do toho nepúšťal.
Nabourane nebylo, alespon ne od nas, ale rozebrali jsme ho, hridel je docela odrena v mistech lozisek. Takze chceme hridel obrousit, dat tvrdochrom a opet obrousit. Pri te akci by mi prislo rozumny vymenit i ty loziska, protoze uz budou taky urcite vydreny. Ale vyrabet loziska se mi teda nechce, to nevypada zrovna jednoduse.
Príruby s MK2 pre BRH20N má vo veľkom nemenovaný pán z Blanska, podľa mňa za dobré ceny a dá sa vyberať z rôznych prevedení. Hlavne musíš dávať pozor, pretože môžeš sa stretnúť s prírubami z BPH20N a tá mala veľmi podobný kužeľ metrickú 18stku tuším. Rozdiel je len veľmi malý, ale stačí aby to na prt brúsilo.
OK, dik, uz je vidim, objedname tam.
BTW: Proc se o tom panovi nesmi mluvit?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“