Bruska BRH 20A na CNC?

r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 1. 2021, 9:37

BTW: Proc se o tom panovi nesmi mluvit?
ale o ňom sa môže hovoriť, len málokto vie povedať niečo dobré. zážitok z min. týždňa. hľadal som nejaké príslušenstvo, našiel som u neho.
poslal som dopyt na cenu. odpoveď mi prišla:

Dobrý den,

co se týče ceny je to na dohodě,
napište mi cenu, za kterou ho koupíte.
Jaká je vaše cenová představa?
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2021, 11:00

lkavan píše: 12. 1. 2021, 9:33 Nabourane nebylo, alespon ne od nas, ale rozebrali jsme ho, hridel je docela odrena v mistech lozisek. Takze chceme hridel obrousit, dat tvrdochrom a opet obrousit. Pri te akci by mi prislo rozumny vymenit i ty loziska, protoze uz budou taky urcite vydreny. Ale vyrabet loziska se mi teda nechce, to nevypada zrovna jednoduse.
Pôvodne firma Vojus (výrobca BRHáčiek) robila hriadeľ vretena z nitridačnej ocele + samozrejme nitridácia. To len tak pomimo aby si mal predstavu na čo sa máte pripraviť. Teraz toto čo napíšem mám od človeka čo používal veľmi veľa tvrdochróm ale ja osobne s tým skúsenosti nemám, Doc. Ing. Ladislav Herbanský Csc. upozorňoval, že pokiaľ sa robí pohybová súčiastka s tvrdochrómom, na záver celého procesu sa musí obrátiť polarita aby povrch "zdrsnel". Totiž ak je vrstva tvrdochrómu dokonale hladká a bez pórov, nedrží sa na nej olejový film. Práve to otočenie polarity a zdrsnenie povrchu má za následok vytvorenie mikropórov v ktorých ostáva olejový povlak. Takže pozor na to.

Čo som spomínal firmu Aquastyle Slovakia, to sú bývalí zamestnanci Vojusu a pýtal som sa ich aj na vretená a ako ich repasujú. Majiteľ pán Ing. Briestenský mi rovno povedal, že v súčasnosti nie je firma ktorá by zvládla výrobu takého uloženia a riešia to výmenou za valivé ložiská. Opäť skús mu zavolať, možno bude ochotný poradiť.

No a so Svobodom je to asi takto, ja na neho nepoviem ani jedno zlé slovo, čo sme sa dohodli, to platilo. Má veci ktoré nikto iný nemá, ceny má aké má, ale proste buď niečo chceš, alebo nie. Verím že veľa ľudom z tohto fóra sa zdajú ceny vysoké, ale 95% ľudí z tohto fóra niečo chcú mať, lebo sa im to páči a je to "husté", ale reálne ju použijú raz za život (ak vôbec).
To že v dnešnej dobe má prístup aký má, je výsledkom celkovej situácie, on chce predať pretože ho to živý, je obchodník a snaží sa dohodnúť. Kto chce, zdvihne telefón, dohodne sa a má. Kto nechce, nevolá, nemá a nadáva na fóre. Tak funguje kapitalizmus. Mimo všetkého, Svoboda je firma, takže doklad do účtovníctva je samozrejmosť.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 1. 2021, 7:52

Ale to neni, ze se nesmi o nem mluvit, doslovně. Jen letita zkusenost vicero lidi s jeho predrazenym sortimentem a s jeho jednáním řeznickeho psa vuci zakaznimum. Spouste lidi jeho jmeho spousti reakci bejka na cerveny hadr :twisted:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 1. 2021, 9:23

já jsem zase alergickej na slovo předražený
nemáš referenční cenu, nemůžeš porovnávat
chápu, že nějaký zboží může být pro někoho nebo pro nějaký účel drahý
ale nechápu, že je něco předražený
za 100 je to drahý
Za 110 je to předražený?
Nebo až za 200?
Za 300?
Jaká je normální cena?
Kdo a jak ji určí?
Jaká je přijatelná marže aby to nebylo předražený?
10%?
50%?
Desetinásobek?
chápu, že prodejce může mít chování řeznickýho psa
jestli se nějaký obchodník chová jako debil, je to především jeho problém, nejvíc škodí sám sobě
ještě něco
kdyby nebylo těchhle překupníků, tak by 99% těch věcí co skoupili, uskladnili a nabídli k prodeji skončilo ve šrotu
p.s.
se Svobodou ani s žádným jiným obchodníkem nemám nic společného
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 1. 2021, 12:22

No nevim, ale když se mi pokouší prodat skřínku na výkresy za šest litrů a já novou od výrobce, no je asi o deset cenťáků užší a je nově lakovaná, koupím za necelé čtyři, kvalitativně obdobná, nic jiného než slovo předražený se k tomu nehodí :D Navíc když vím, za kolik se vyprodávaly v čkd, takže víc než 1000% není kapitalismus, ale lichva. Je mi jasné že dopravil, uskladnil, leží mu v tom kapitál, nic proti tomu zaplatit náklady a slušně vydělat, já bych mu trojku dal, ale ne šest :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2021, 1:21

Nuž kupovať u Svobodu skrinku na výkresy, ehm.
Môj potup je nasledovný, potrebujem niečo na starý stroj, obehám bazos, aukro, a podobné stránky, obvolám známych, kamarátov - zoženiem / nezoženiem.
Keď nezoženiem, pozerám Svobodu, má, hneď volám, zjednám, dohodnem, o hodinu mám v maily faktúru, hneď platím, za dva dni kuriér dovezie čo som si objednal, o hodinu nahodené na stroji, robím.
BalazKovo.sk
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 1. 2021, 1:24

Charon píše: 13. 1. 2021, 12:22 No nevim, ale když se mi pokouší prodat skřínku na výkresy za šest litrů a já novou od výrobce, no je asi o deset cenťáků užší a je nově lakovaná, koupím za necelé čtyři, kvalitativně obdobná, nic jiného než slovo předražený se k tomu nehodí :D Navíc když vím, za kolik se vyprodávaly v čkd, takže víc než 1000% není kapitalismus, ale lichva. Je mi jasné že dopravil, uskladnil, leží mu v tom kapitál, nic proti tomu zaplatit náklady a slušně vydělat, já bych mu trojku dal, ale ne šest :lol:
no tak mu řekni do očí že se zbláznil
že mu dáš maximálně litr a ať si je jinak nabouchá
no a buď se dohodnete nebo ne
zkouší to, má na to náturu
to je celý
....
lichva je něco jinýho
tam tě lichvář (nebo dneska "šmejd" co prodává hrnce) dotlačí do situace kdy nemáš na výběr
tady na výběr máš
ať si ty krámy nabouchá a koupíš si jiný/nový podle gusta
i 1000% je férovej obchod, pokud se svobodně dohodnete
on to zboží má, může chtít jakoukoli cenu a ty se svobodně rozhodneš, jestli jsi ochoten tu cenu dát nebo ne
to je volný svobodný trh, chceš-li kapitalismus
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 1. 2021, 2:02

Jo tak by to taky šlo říct. Objednal jsem si novou, tímto děkuji kolegovi Pavlovi za kontakt :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2021, 6:21

jergus.balaz píše: 12. 1. 2021, 9:02Hlavne musíš dávať pozor, pretože môžeš sa stretnúť s prírubami z BPH20N a tá mala veľmi podobný kužeľ metrickú 18stku tuším. Rozdiel je len veľmi malý, ale stačí aby to na prt brúsilo.
Tak skontrolovaná dokumentácie k BPH20N (vďaka David1 a Majo477) a musím sa ospravedlniť, trepal som. Aj BPH20N aj BRH20AN má kužeľ MK2.
BalazKovo.sk
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

13. 1. 2021, 7:36

Diky vsem za vysvetleni jak je to s tim panem z Blanska ;-) Jo, asi tomu rozumim, dneska jsem mu zkusil zavolat kuli nejakym dilum na brusky a byl teda prijemnej jak vostina v zadku, to je fakt. Ceny ma jaky ma no, co nadelam. Upinac na BRH20N jsem nakonec nasel asi jen jeden pouzitelnej, ostatni vypadaj jinak nez ten co mame, i kdyz tam ma napsano BRH20N, ale upnuti kotouce vypada jinak a vypada to, ze tam neni ten imbusovy sroub, kterym se upinac utahne do vretena.
Jeste bych se zeptal - kdyz si od nej koupim vyvazovaci stojanek, jak na nem vyvazim kotouc na tom nasem upinaci? Pro upinace s vnitrnim kuzelem jsem u neho videl trn na vyvazovani, tomu rozumim, ale na upinac BRH20N takovy trn pouzit nepujde...
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

13. 1. 2021, 7:48

jergus.balaz píše: 12. 1. 2021, 11:00
Pôvodne firma Vojus (výrobca BRHáčiek) robila hriadeľ vretena z nitridačnej ocele + samozrejme nitridácia. To len tak pomimo aby si mal predstavu na čo sa máte pripraviť.
Tak to bych si jeste umel predstavit. Kotouc CNB by to asi obrousil...
Teraz toto čo napíšem mám od človeka čo používal veľmi veľa tvrdochróm ale ja osobne s tým skúsenosti nemám, Doc. Ing. Ladislav Herbanský Csc. upozorňoval, že pokiaľ sa robí pohybová súčiastka s tvrdochrómom, na záver celého procesu sa musí obrátiť polarita aby povrch "zdrsnel". Totiž ak je vrstva tvrdochrómu dokonale hladká a bez pórov, nedrží sa na nej olejový film. Práve to otočenie polarity a zdrsnenie povrchu má za následok vytvorenie mikropórov v ktorých ostáva olejový povlak. Takže pozor na to.
Uff, no, tohle uz vypada docela silene, tak to nevim jestli se do toho mam poustet. S tou bruskou, jeste nez jsme ji rozebrali, jsem mel porad problem, ze jsem nedosahnul pekneho povrchu. I kdyz jsem orovnal kotouc, bral jsem uplne nepatrne, stejne mi to tam delalo takove pravidelne plosky, jak kdyby kotouc proste hazel. Nedokazal jsem to odstranit, nic jineho nez problem s vretenem me nenapada.
Čo som spomínal firmu Aquastyle Slovakia, to sú bývalí zamestnanci Vojusu a pýtal som sa ich aj na vretená a ako ich repasujú. Majiteľ pán Ing. Briestenský mi rovno povedal, že v súčasnosti nie je firma ktorá by zvládla výrobu takého uloženia a riešia to výmenou za valivé ložiská. Opäť skús mu zavolať, možno bude ochotný poradiť.
Dobre, moc dekuju, asi mu zkusim zavolat, at neudelam nejakou nevratnou blbost.
No a so Svobodom je to asi takto, ja na neho nepoviem ani jedno zlé slovo, čo sme sa dohodli, to platilo. Má veci ktoré nikto iný nemá, ceny má aké má, ale proste buď niečo chceš, alebo nie. Verím že veľa ľudom z tohto fóra sa zdajú ceny vysoké, ale 95% ľudí z tohto fóra niečo chcú mať, lebo sa im to páči a je to "husté", ale reálne ju použijú raz za život (ak vôbec).
To že v dnešnej dobe má prístup aký má, je výsledkom celkovej situácie, on chce predať pretože ho to živý, je obchodník a snaží sa dohodnúť. Kto chce, zdvihne telefón, dohodne sa a má. Kto nechce, nevolá, nemá a nadáva na fóre. Tak funguje kapitalizmus. Mimo všetkého, Svoboda je firma, takže doklad do účtovníctva je samozrejmosť.
Jasne, uz tomu rozumim ;-) Ja se podle toho nejak zaridim. Dik za vysvetleni. Treba ty upinace kotoucu na BRH20N jsem stejne nenasel vubec nikde jinde a u neho jen jeden, takze neni co resit.
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

13. 1. 2021, 8:20

lkavan píše: 13. 1. 2021, 7:36 Diky vsem za vysvetleni jak je to s tim panem z Blanska ;-) Jo, asi tomu rozumim, dneska jsem mu zkusil zavolat kuli nejakym dilum na brusky a byl teda prijemnej jak vostina v zadku, to je fakt. Ceny ma jaky ma no, co nadelam. Upinac na BRH20N jsem nakonec nasel asi jen jeden pouzitelnej, ostatni vypadaj jinak nez ten co mame, i kdyz tam ma napsano BRH20N, ale upnuti kotouce vypada jinak a vypada to, ze tam neni ten imbusovy sroub, kterym se upinac utahne do vretena.
Jeste bych se zeptal - kdyz si od nej koupim vyvazovaci stojanek, jak na nem vyvazim kotouc na tom nasem upinaci? Pro upinace s vnitrnim kuzelem jsem u neho videl trn na vyvazovani, tomu rozumim, ale na upinac BRH20N takovy trn pouzit nepujde...
Trne BRH a BPH 20N,rozoznáš podla skrutky,,BRH má imbus skrutku z predu,,BPH ma zavit zo zadu,(na strane kužela),,trne maju na koncoch plôšky,ktore položíš na vyvažovací stojan,,na foto origo trne BRH,,BPH20N bez vyvazovania
20210112_121002.jpg
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2021, 8:32

lkavan píše: 13. 1. 2021, 7:48 Tak to bych si jeste umel predstavit. Kotouc CNB by to asi obrousil...
Jasné, CBNkom je to jedna radosť. Lenže to je to najjednoduchšie na celom procese. Po nachromovaní potrebuješ medzi hrotmi obrúsiť všetky funkčné priemery s obvodovým hádzaním nič, a so súososťou nič. Drsnosť povrchu zas nula nula nič. Prakticky si viem predstaviť súosoť a hádzanie pod tisícinu, drsnosť keď to vieš tak dáš na 0,1, pri dobrej konštalácií hviezd si viem predstaviť Ra 0,05.
Môj názor je, vyber vreteno celé von ako komplet a daj ho urobiť do Aquastylu. Nebude to asi najlacnejšie, ale robia to už nejaký ten rok.
BalazKovo.sk
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

13. 1. 2021, 9:24

jergus.balaz píše: 13. 1. 2021, 8:32
lkavan píše: 13. 1. 2021, 7:48 Tak to bych si jeste umel predstavit. Kotouc CNB by to asi obrousil...
Jasné, CBNkom je to jedna radosť. Lenže to je to najjednoduchšie na celom procese. Po nachromovaní potrebuješ medzi hrotmi obrúsiť všetky funkčné priemery s obvodovým hádzaním nič, a so súososťou nič. Drsnosť povrchu zas nula nula nič. Prakticky si viem predstaviť súosoť a hádzanie pod tisícinu, drsnosť keď to vieš tak dáš na 0,1, pri dobrej konštalácií hviezd si viem predstaviť Ra 0,05.
Môj názor je, vyber vreteno celé von ako komplet a daj ho urobiť do Aquastylu. Nebude to asi najlacnejšie, ale robia to už nejaký ten rok.
Nojo,nitridovanej povrch obrousíš i normálním brusem,v tom to není.. jenže je krapet problém,že vrstva nitridace není jako vrstva cementace,nitridace je opravdu jen pár stovek,takže se asi dostaneš pod ní..Co dál? Teoreticky by to šlo přenitridovat,protože to je proces,kterej probíhá při relativně malé teplotě,takže by neměla nastat deformace,ale neznám to a radši bych to konzultoval s nějakým kaličem,kterému je kolem padesáti let,takže už něco ví o životě....
Ad tvrdochrom: starý mistr,který repasoval brusky ve Strakonicích o tvrdochromu nechtěl ani slyšet,i když věděl,jakej dělám..
Zporézňování chromu je zásadně třeba,protože vrstva tvrdochromu není smáčivá olejem,takže se to teoreticky bude přidírat. Pravdou je,že to dělám běžně i u pístních čepů.. Jestli na to ale ukecá někoho v galvanovně,to nevím, protože se tím kazí lázeň,povrch se může potrhat,chrom opadat..Při broušení zase pórech zůstává brusivo,je třeba to potom vyprat,důkladně odvodíkovat-to nejlíp ještě před broušením,vodík může vrstvu potrhat už při broušení po pokovení.chromu by nemělo být málo(nejde zporézňovat),ani moc,protože pak je v tom zase moc velké pnutí a povrch nemusí držet. Když je potřeba větší vrstva,tak nachromovat jednu vrstvu, obrousit do roviny,pak odvodíkovat,naleptat a znovu chrom.Je tam sice riziko,že nenavážou vrstvy,ale když se to chromuje na plnou vrstvu,tak je skoro jistota,že aspoň někde kus upadne.. Ono je to trochu složitější,prostě to chce znát někoho,kdo to zná-tím myslím nejen galvanizéra,ale i brusiče,který to bude loupat pod chrom a potom následně brousit nanesenou vrstvu . Navíc nitridovaný povrch není zrovna ideál podklad pro chrom,nemusí se dobře navázat..
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2021, 10:28

david.1 píše: 13. 1. 2021, 9:24Teoreticky by to šlo přenitridovat
A tu je celkom problém. Už si to presne nepamätám v ktorej technológií to bolo, ale renitridácia neexistuje. Pri prvej nitridácií sa "niečo" deje s materiálom a dôjde tam k javu že prvky z jadra sa premiestnia do nitridačnej vrstvy. Tú keď potom odstrániš a pokúsiš sa to znova nanitridovať, tak dusík sa tam dostane ale vôbec to nemá požadované vlastnosti práve pre absenciu tých prvkov z jadra. V predchádzajúcej robote sme riešili životnosť kovacích zápustiek a našiel som o tom vedeckú prácu z Trenčianskej Univerzity (Híreš, Pernis, Kasala) kde sa práve pokúšali renitridovať kovacie zápustky. Renitridovaná kovacia zápustka mala životnosť ako nenitridovaná, kdežto pri prvej nitridácií bola životnosť 3 násobná (podľa zložitosti tvaru).
Štúdiu pripájam do prílohy a dovolím si citovať:
"Zaujímavým výsledkom bolo i zistenie, že životnosť renitridovanej zápustky je zrovnateľná s výsledkami životnosti zápustiek vyrobených základnou technológiou. Renitridovaná zápustka bola vlastne dvakrát použitá, pričom primárna nitridácia bola vykonaná na novovyrobenej
zápustke, ktorá po ukončení svojej životnosti vo výrobe bola prehĺbená mechanickým
opracovaním na základný kov a po získaní výkresových mier bola znova nanitridovaná."

No a keďže je tých problémov s tvrdochrómom tak veľa, určite to treba riešiť repasom u firmy a nesnažiť sa objaviť niečo čo už je dávno vyriešené. Takéto malé vreteno musí byť schopné dosahovať zrkadlové povrchy bez akýchkoľvek vlniek a deformácií.
Přílohy
zapustky.pdf
(607.78 KiB) Staženo 195 x
BalazKovo.sk
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“