Radiální vrtačka VR4(nefunkční mazání)

Odpovědět
kuba.kapr
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 2. 2021, 5:30

6. 2. 2021, 11:02

Zdravím, mám prosbu dotaz na problém s mazáním vrtačky VR4. Vrtačka mi cca 2 měsíce stála předtím než jsme ji stěhovali a do té doby mazání běželo. Poté jsem ji usadil a stála ještě tak měsíc v teplotách kolem 7 stupňů (nejspíš to není důležité ale upřesňuji).

No a když jsem se k ní dostal tak jsem ji vyčistil, usadil a za pár dní se rozhodl že budu vrtat. A přišel jsem na to že se vrtačka nemaže. Takže mě napadlo že se podívám jak je na tom oběhové čerpadlo případně jestli se někde v trubičkách nezdrcnul olej nebo nenasál nějaký bordel.

Výsledek hledání problému je zatím takový že jedna trubička byla naprasklá tak jsem udělal novou a vyměnil ji . Všechny jsou profouknuté a nejspíš plně průchozí. Čerpadlo vypadá funkčně a tak už mě jen napadlo že není schopné nasát olej samo odspodu. Zalil jsem tedy sací trubičku olejem a také nic.

Došlo na pasport tam je psáno že olej v převodové skříni rozhání lamelová spojka, a to se dostávám k mému dotazu je možné že je něco sní ? mechanicky funguje stoprocentně jen nerozhání olej. Případně jestli nemá někdo s tímto problémem zkušenosti nebo nějakou radu. Předem děkuji, za nápady zkušenosti.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 2. 2021, 11:17

Spatny sled fazi?
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
kuba.kapr
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 2. 2021, 5:30

6. 2. 2021, 11:25

To jsem přesvědčený že ne, poněvadž se vřeteno točí stejným směrem při zařazení páky tak jak to bylo i před tím a to se to mazalo.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 2. 2021, 11:44

kuba.kapr píše: 6. 2. 2021, 11:25 To jsem přesvědčený že ne, poněvadž se vřeteno točí stejným směrem při zařazení páky tak jak to bylo i před tím a to se to mazalo.
pokud bys to měl náhodou otočený (sled) fází, tak mj. taky nefungují koncáky pojezdu ramene (protože budou křížem) , což je jistota průseru.
kuba.kapr
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 2. 2021, 5:30

7. 2. 2021, 12:06

Přesně a ty mi právě jedou správně takže podle toho jsem tak přesvědčen že fáze jsou dobře a problém je mechanický.
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2021, 9:48

"Mazání vřeteníku obstaráva zubové olejové čerpadlo P, dopravující olej z nádrže na spodku vřetenníku ze sacího koše S do hřídele H lamelové spojky, odtud je přes lamely rozstřikován na ozubená kola."
"Nezapomeňte náležite očistit sítko S sacího potrubí."

Takže vyčistiť sitko, ak nepomôže, prehodiť fázy. Všetko je to otázka pár minút.
BalazKovo.sk
kuba.kapr
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 2. 2021, 5:30

7. 2. 2021, 11:07

Sací koš čistý jak lilie. a fáze jsou správně podle posuvu sloupu jak je zde zmiňováno. Nicméně už jsem to zkoušel zapojit i obráceně jen ze zoufalosti. Ale bohužel nic.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 2. 2021, 11:19

kuba.kapr píše: 7. 2. 2021, 11:07 Sací koš čistý jak lilie. a fáze jsou správně podle posuvu sloupu jak je zde zmiňováno. Nicméně už jsem to zkoušel zapojit i obráceně jen ze zoufalosti. Ale bohužel nic.
už si nepamatuju, jak to tam je přesně udělaný - ta vlastní zubačka tam je celá namočená pod hladinou a nebo je nasávací, někde výš? A je tam zpětný ventil?
Protože pokud je někde nahoře a ten ventil je zasxxxx (netěsní) , tak skutečně může být problém v tom, že to je úplně suchý a pokud je to i nějaký v horším stavu, tak to už prostě zase nenasaje.
Chtělo by to fotku a nebo ještě lépe výkres.
kuba.kapr
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 2. 2021, 5:30

7. 2. 2021, 11:34

Právě že je hodně vysoko až nad ramenem sloupu. taky jsem si říkal že to někde netěsní a že to prostě asi nebude mít vztlak na to aby se tam ten olej nasál. Protože ta kulička co drží olej v potrubí ho tam určitě neudrží roky. A jsem přesvědčen že než se vrtačka dostala ke mě tak roky stála a taky se poté začala mazala.(Když se mi dostala do rukou olej jsem měnil) Takže asi budu muset zkontrolovat ty spodní trubky a otevřít tu spodní skříň kudy trubka vede.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 2. 2021, 12:45

a kolik je teplota okolí?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
kuba.kapr
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 2. 2021, 5:30

7. 2. 2021, 12:48

Teď už 15 stupňů.
Petrr
Příspěvky: 69
Registrován: 11. 8. 2015, 7:20
Bydliště: U Brna

8. 2. 2021, 9:31

Nazdar, řešil jsem podobnou věc u frézky 676p. Když jsi psal, že jsi zalil trubičku olejem aby se čerpadlo "chytlo" ( jako u klasické pumpy na vodu) zkoušel jsi ten postup opakovat? U mě byl problém právě v tomhle, ale chtělo to udělat několikrát po sobě a k tomu ještě někdy pomohlo zacpat otvor po nalití prstem. Někdy jsem to takto rozběhl na podruhé, někdy na posedmé...
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

9. 2. 2021, 1:05

Problémov môže byť viac. ja napíšem môj príbeh.

Mne vrtačka vôbec nemazala. Vymenil som olej a vyčistil som sitko. Nenasalo olej. Rozobral som čerpadlo. Nachádza sa pod motorom zo zadnej strany. Po demontáži som zistil že sú tam 2 chyby:
1 - mal som trošku otlačený čap náhonu čerpadla. dôvodom bolo malé zasunutie čerpadla. Niekto tam predo mnou dal hrubé tesnenie. čerpadlo sa ale ešte točilo.

2- rozobral som zubové čerpadlo a bolo vybehané. Oprava spočívala v zarovnaní bočných stien čerpadla. Samotné ozubené kolesá čerpadla boli v pohode.

Po oprave som všetko pretesnil ,zložil. Vymeral som presnú polohu čerpadla a náhonového čapu. Zložil som a odvtedy funguje. Mám tam olej 46 ku a nasaje olej aj keď je vonku 0 stupňov. Je pod prístreškom vonku. Samozrejme zapnem motor a čakám tak 5-6 sekúnd. pekne je vidieť cez okienko na boku ako klesá hladina oleja cca 5-10 mm a po čase začne tiecť z prepadovej hadičky olej späť.

aha ešte toto - správne sa má točiť vreteno nasledovne :
páka rozbehu smerom k obsluhe - vrtačka vrtá pravotočivými vrtákmi. / štandard vrták/
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

9. 2. 2021, 4:07

Na mojej WRS to tiez neslo odvzdusnit problem bol ze do zuboveho cerpadla sla hruba medena trubka ktora bola dost zalomena pri holendri, vzdy odtial pretekal olej musel som to dotiahnut riadne na krv aby sa to utesnilo, od vtedy nasaje olej aj ked je minus 5 odskusane.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“