Pilous ARG 105 Mobil

Odpovědět
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

28. 10. 2021, 3:40

Tak mi kapacitně přestala stačit Proma PPK-90U a koukal jsem tedy po něčem sice velikostně malém, ale kapacitně větším. Nakonec jsem na to moje domácí žvýkání vybral pilu Pilous ARG 105 Mobil.
Jelikož mi hrubostí nevyhovoval dodávaný pás (potřeboval jsem řezat tenkostěnné profily), tak jsem koupil rovnou nové pásy s jemnějším zubem.
Doma jsem původní pás vyndal, nasadil nový, udělal první řez na jeklu 40x40 a ejhle, na vzdálenějším konci jeklu na mě koukala spára cca 0,7 mm... :D :D :D Což je na řez 40 mm dlouhý docela darda.
Tak jsem se jal študovat návod. Jářku, na seřízení vodicích kostek je dle návodu potřeba rozebrat skoro celou pilu a navíc je potřeba mít cca 25 cm kus rovného pilového pásu, který jsem neměl a firma jej k nové pile automaticky nedodává (ikdyž pila za ty hrachy by si to od výrobce podle mě pilka zasloužila, když už použití kusu rovného pilového pásu k seřízení pily zmiňují v návodu). Stříhat nový pás se mi nechtělo, stejně kdo ví, jak by ten pás po rozstřihnutí vypadal, rovný by asi moc nebyl.
Tak jsem si chvilku hrál s nastavováním stranových přítlačných ložisek pomocí excentrů přímo na pile bez demontáže, ale ty už podle mě byly nadoraz a pila stejně furt řezala do strany.
No nic, tak jsem rozstřihl plechovku od nějaké sodovky a udělal vložky pod vodicí kostky (několikrát přehnuté úzké pásky, v mém případě 5x ohyb). Vložky jsem pak zasunul na potřebnou stranu vodiví kostky (v mém případě spodní) a hotovo. Vím, prasárna, ale funguje to, trvalo to jen pár minut a je po ptákách.
Vlozky.jpg
Jinak pila je fajn (bodejď by ne za tu cenu), asi největší její slabinou je svěráček. Jak už zmiňoval Klimbík v jednom ze svých videí, chod lichoběžníkového šroubu není úplně hladký a navíc ta klička na konci, jak v jistých pozicích brání dořezu, no promiňte pane Pilous... :D
Ale zkusím ten svěrák rozebrat a vypucovat stejně jako Klimbík a aspoň chod šroubu by se měl zkultivovat. A třeba se někdy dokopu i k úpravě té kličky :)
Pilinám zdar!
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

28. 10. 2021, 7:54

Mám dvě poznámky: taky jsem o pilowsovi uvažoval,nicméně to,že za necelý rok zdražil můj vybraný model o ca 7.000 (ARG130) a to,že nebyli schopni v té ceně dodat ani třífázový,když už ne dvourychlostní motor( příplatek 2.400) rozhodlo pro Bomarku 120/160. Parametry cca stejné,ale cena o desítku menší. Rozdíl nepozoruji(zatím,mám ji pár měsíců).Ale jak jsem ji zapojil,řezala. A bez problémů.
To druhý- podle obrázku je pila nová,asi bych nezkoušel ladit svépomocí,ale kontaktoval bych dodavatele.(předpokládám,že jsi ji koupil od nějakého překupníka,nikoli od výrobce,který má suverénně nejvyšší cenu,protože zdražuje každých čtrnáct dní)
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

29. 10. 2021, 5:49

Ad jedna, Pilouse jsem kupoval, protože na něj všichni pěli chválu. Bomar jsem nezkoušel, takže nemohu posoudit, ale Promu ve své kategorii strčí do kapsy. Teda až na to nastavování vodicích kostek :D
Nicméně kouknul jsem v rychlosti na Bomar a jejich nejmenší pila je ještě dražší než ta ARG 105.
Ad dvě, pilu jsem kupoval přímo ve fabrice. Ale jezdit tam kvůli takové ptákovině se mi nechtělo (kór když člověk potřebuje řezat v sobotu, kdy tam nikdo není). Možná někdy příležitostně se tam s tím otočím (takže asi nikdy :D ).
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

29. 10. 2021, 3:23

Doma mám pilusa v práci máme dvoch bomarov. Tie bomar píly mi prídu premyslenejsie a o chlp lepšie. Výhoda pilusu je že natáča aj platnu pod zverakom čiže stále zareze do jedného miesta. Bomar čo uhol to iný rez na platni.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

31. 10. 2021, 7:24

LSoft píše: 29. 10. 2021, 5:49 Ad jedna, Pilouse jsem kupoval, protože na něj všichni pěli chválu. Bomar jsem nezkoušel, takže nemohu posoudit, ale Promu ve své kategorii strčí do kapsy. Teda až na to nastavování vodicích kostek :D
Nicméně kouknul jsem v rychlosti na Bomar a jejich nejmenší pila je ještě dražší než ta ARG 105.
Ad dvě, pilu jsem kupoval přímo ve fabrice. Ale jezdit tam kvůli takové ptákovině se mi nechtělo (kór když člověk potřebuje řezat v sobotu, kdy tam nikdo není). Možná někdy příležitostně se tam s tím otočím (takže asi nikdy :D ).
Ale já psal o pilousovi 130! 105 mi za tu cenu přišla sakra moc malá.Že jsem tak zvědavej,co stála?Porovnávat naše a vietvošské výrobky z baubau je perverze..
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

1. 11. 2021, 5:16

Já vím, já taky porovnával stopětku s tím nejmenším BOMARem ;)
Ta stopětka stála 20 kKč bez DPH.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

1. 11. 2021, 8:27

No právě.. ta Bomarka byla o 700 ,-dražší,ale uřízne o 60mm delší kus,má dvě rychlosti..Co se mi nelíbilo je upínání,větší důvěru ve mně budí šroub a tohle má rychloupínací tyč-ale řekl jsem si,že šroub tam můžu dát vždycky-ale zatím tu potřebu nevidím,upíná to jak má.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“