Hydraulický lis polský

calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

2. 1. 2022, 11:21

Vítám všechny v novém roce.

Pořídil jsem si 20t hydraulický lis polské produkce, funguje ale zpracování raději nebudu hodnotit, to bych musel být hodně sprostý a přeci jen je začátek nového roku ...
3902-1_lis-4a.jpg
Ale k dotazu, bratři z Polska zapomněli přibalit těsnění k manometru a tak jsem tam zkusil buchnout co dům dal ale buď to nevydrželo (okrouzek gumový) nebo netěsní (nějaké staré fibrove). Chci se zeptat jaké těsnění použít resp. z jakého materiálu?

Druhý dotaz bych měl k případným majitelům stejného lisu. Když vezmu za píst a zacloumam s ním do strany tak je tam mírná vůle (na můj vkus až moc). Koukal jsem jestli se nedá nějak vymezit ale nepřišel jsem na to jak. Mezikruží mezi pístem a pístnici nemá žádné drážky nebo otvory pro klíč. Tedy chci se zeptat máte ji tam taky?

A poslední dotaz je stran tlaku. K lisu je manometr který je cejchován v tunách pro průměr pístu 60mm. Předpokládám že to je vnitřní průměr pístnice (venkovní průměr pístnice je 70mm což by znamenalo sílu stěny pístnice 5mm). Dle vzorce:

Tlak = síla / plocha

by pro těch max. 20 tun vycházel tlak cca 714 atmosfér což mě pocitově překvapilo (skoro třičtvrtě tuny na cm čtverečný). Je tomu tak? Skoro z toho zařízení dostávám strach :)

Díky všem.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 1. 2022, 11:55

na tesnenie skús silon, polyetylén a pod. vysústružiť krúžok vhodných rozmerov.

tlak - áno, tieto ručné pumpy dosahujú až takéto tlaky. životnosť pri max. zaťažení je otázna. mám doma hydraulický rozťahovák a zatiaľ po pár použitiach ok.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

2. 1. 2022, 12:17

manometr začal postupně přidávat....po 4 letech je jeho nula 10tun :D pístnice má vuli jako kráva, všude všechno teče a nedá se s tím nic udělat....leda na rosící místo připevnit nejakou trhavinu a odpálit ten šrot do pekel.....lisuju pocitově a do skladu kde lis mám chodím s flaskou oleje na dolití..a to se vyplatí


takže pokud s tím máš v plánu i lisovat...pak je mě tě líto..

edit..jo a nedá se na tom vlastně skoro nic lisovat protože ty traverzy jsou od sebe pár cm...takže lisování něčeho dlouhého a rozměrnějšího nejde....vlastne skoro vždy když jdu lisovat cokoliv v autoopravárenství tak zjistim že to nejde a jdu vyrábět stahovák nebo tak podobně protože to neprojde tou dírou a muselo by to bejt podložený 40 vysoko....prostě na hovno
Naposledy upravil(a) Modros dne 2. 1. 2022, 12:22, celkem upraveno 1 x.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 1. 2022, 12:21

Ahoj,
presne tento lis som kúpil pred 3 týždňami. Tesnenie pod manometer (ako už písal R4CV) je z PE. Až na pár konštrukčných nezmyslov nemám k lisu zásadné výhrady, Piest sa bočne ani nepohne.
Kravina je to zavesenie piestnice na 4 ohnutých pásovinách, aby sa dala posúvať. Staršie lisy mali zvrchu platňu, ktorou bola tá spodná doska držiaca piestnicu pritiahnutá o konštrukciu. Takto sa to celé vaklá. Podobne je na tom uchytenie pák na hydraulickej pumpe, ale to zásadne ničomu nevadí a pár podložiek značne pomohlo. A keďže v dielni miesta pomálo, dal som mu 4 kolieska. CTC5 to nieje, ale to som ani nečakal. Drobnosti aj tak lisujem vo zveráku.
Zatiaľ som ho použil asi 10 x ( výmena ložísk v motoroch, lisovanie vložiek...) a neviem ako som bez neho mohol žiť. Čo som zatiaľ lisoval ložiská, ručička manometra sa ledva pohla (ale funguje, overené :-)).
Čo sa ti za tie prachy na ňom nezdá? Môj stál nejakých 270 €.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

2. 1. 2022, 1:06

Mám podobnej (12t, unimax), už 3 roky, nic neteče. Tím klacíkem na pumpování, co k tomu dodávaj, člověk stejně těch 12 tun neutáhne. Tuším se mi povedlo maximálně 7t, a to už jsem na tom musel trochu poskočit. A od nějakých 5t se to začíná celý kroutit, všechno se to našponuje. Ale nepraskne. Takže celkově to nebyl špatnej kauf.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 1. 2022, 1:20

To calibos: pokud máš civilizovanou dílnu, potom si jako první povař nejakou vaničku, teče to prakticky všude. Po roce provozu jsme ten krám vykopnul. Pokud to někumu neteče, neviklá a nekroutí se, potom sem s tím. Tedy mimo Unimaxu ty už mám na black listu hi.hi.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 1. 2022, 2:08

Mám polskou žirafu, už jsem s ní zvedal necelou tunu, píst je cca 30mm a pumpa 8mm. Při téhleté zátěži na ten píst tlačilo cca 3,5 tuny. Za těch několik let ani kapka oleje ani z pístu ani z pumpy.
Jinak 50-60MPa není žádný dramatický tlak.
saano
Příspěvky: 71
Registrován: 20. 10. 2021, 7:22
Bydliště: Pruské

2. 1. 2022, 2:31

Calibos tvoje výpočty sú správne a keď vidím tie vysoké čísla tak by som to nazval hydraulikou zbraňou 714 atmosfér 😧.
Raz sa mi stalo pri oprave hydrauliky na traktore v novej čistej krásnej omalovanej dielni že som zabudol prepnúť ventil na hydraulike a tlak z hydraulického čerpadla šiel priamo do uzavretej rýchlospojky bez pretlakového ventilu. Pri naštartovaní motora sa tlak v hydraulike zvýšil natoľko že vytrhlo rýchlospojku so závitu.
Šťastie bolo že som stál z opačnej strany ako tá kovová rýchlospojka letela , pretože by som mal v tele dieru s priemerom 40mm. Výstrel zo zbrane je oproti tomu nič.
Samozrejme dieľna nanovo vymaľovaná olejom.😭
Tá rýchlospojka bola konštruovaná na tlak 160 atmosfér takže poruchový tlak mohol byť 250-300 čo nieje ani polovica z toho čo máš ty v tom lise.
Viem si predstaviť ako by to vypadalo keby vytrhne ten manometer alebo hadicu.
Osobne by som sa bál používať tieto lisy na viac ako polovičnú silu na akú sú ,,akože'' konštruované a určite používať ochranné pomôcky.
To len tak na okraj z mojich životných skúseností.🙂
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

2. 1. 2022, 2:33

Já mám teda ten z unimaxu, ve výprodeji za čtyry tácy, za tu cenu to nepostavím. No občas ukápne nějaká kapička, ale za ty prachy ok. Vůle v pístnici zanedbatelná, lisuju na něm většinou ložiska a teda nedělám na něm osm hodin denně :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

2. 1. 2022, 3:03

K tomu tlaku 70 MPa... Překvapilo mě jak ta hadica tím tlakem ztvrdne. V podstatě je z zhadice trubka :)
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

2. 1. 2022, 6:32

saano píše: 2. 1. 2022, 2:31 Calibos tvoje výpočty sú správne a keď vidím tie vysoké čísla tak by som to nazval hydraulikou zbraňou 714 atmosfér 😧.
Raz sa mi stalo pri oprave hydrauliky na traktore v novej čistej krásnej omalovanej dielni že som zabudol prepnúť ventil na hydraulike a tlak z hydraulického čerpadla šiel priamo do uzavretej rýchlospojky bez pretlakového ventilu. Pri naštartovaní motora sa tlak v hydraulike zvýšil natoľko že vytrhlo rýchlospojku so závitu.
Šťastie bolo že som stál z opačnej strany ako tá kovová rýchlospojka letela , pretože by som mal v tele dieru s priemerom 40mm. Výstrel zo zbrane je oproti tomu nič.
Samozrejme dieľna nanovo vymaľovaná olejom.😭
Tá rýchlospojka bola konštruovaná na tlak 160 atmosfér takže poruchový tlak mohol byť 250-300 čo nieje ani polovica z toho čo máš ty v tom lise.
Viem si predstaviť ako by to vypadalo keby vytrhne ten manometer alebo hadicu.
Osobne by som sa bál používať tieto lisy na viac ako polovičnú silu na akú sú ,,akože'' konštruované a určite používať ochranné pomôcky.
To len tak na okraj z mojich životných skúseností.🙂
Já bych to nebral tak na vážno.Ony všechny ty údaje jsou brány na Ct,CMPa (to jsou takové nedokonalé,šikmooké jednotky,které se sice měří podobně,jako naše,ale přepočítávají se proměnným koeficientem-to podle výrobce,jak moc na to při výrobě s... . Takže vlastně nehrozí nic podobného,jako,že by to mělo deset tun.. Navíc: má to v podstatě tolik ochranných prvků,kolik je uvedeno v rozpisce dílů.. Málo který z těch dílů totiž vydrží.. Je to jako když si někdo koupí od nich soustruh a chtěl by na tom soustružit třeba něco ze železa.. Prostě je to kus, pro někoho,kdo je lakomej,nebo jako pomsta pro děti za špatné vysvědčení ( dřív to býval pionýr) nebo jako vycpávka,aby někdo neměl prázdnou dílnu.. Návod k tomu jsem nikdy neviděl,ale předpokládám,že tam bude napsáno,že se máš k takovému přístroji náležitě obléknout,vzít si helmu,brýle,rukavice, pořádné boty.. Já dodám ještě neprůstřelný sako a pláštěnku a nepřibližovat se moc blízko..Taky tam bývá důležitý prvek: totiž,že až poznáte kvalitu,nemáte to sypat do popelnice,ale do sběrného dvora..
K věci: na tlaky se těsní buďto měděými kroužky( když nemáš,vytočíš z kousku mědi) nebo hliníku (to samé) anebo spec. kroužky,které jsou ocelové a uvnitř mají drážku a v ní gumové těsnění( když byla nouze,taky jsem je dělal ocelové a dovnitř O kroužek.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

2. 1. 2022, 8:20

Tak to keď zistíš, aký tlak máš v common rail systéme, tak sa budeš báť otvoriť kapotu naštartovaného auta :lol: Mám rovnaký lis, hadica je dimenzovaná na niekoľkonásobne vyšší tlak, takže sa nie je čoho báť. Na lisovanie silentblokov, ložísk, nábojov a pod. je ideálny.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

2. 1. 2022, 8:33

Jaký označení mají ty hadice/rozměr?
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

2. 1. 2022, 9:06

Turnigy: ...já se toho bojím spíš z důvodu že to dělal polák :)
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

2. 1. 2022, 9:30

saano píše: 2. 1. 2022, 2:31 Calibos tvoje výpočty sú správne a keď vidím tie vysoké čísla tak by som to nazval hydraulikou zbraňou 714 atmosfér 😧.
Raz sa mi stalo pri oprave hydrauliky na traktore v novej čistej krásnej omalovanej dielni že som zabudol prepnúť ventil na hydraulike a tlak z hydraulického čerpadla šiel priamo do uzavretej rýchlospojky bez pretlakového ventilu. Pri naštartovaní motora sa tlak v hydraulike zvýšil natoľko že vytrhlo rýchlospojku so závitu.
Šťastie bolo že som stál z opačnej strany ako tá kovová rýchlospojka letela , pretože by som mal v tele dieru s priemerom 40mm. Výstrel zo zbrane je oproti tomu nič.
Samozrejme dieľna nanovo vymaľovaná olejom.😭
Tá rýchlospojka bola konštruovaná na tlak 160 atmosfér takže poruchový tlak mohol byť 250-300 čo nieje ani polovica z toho čo máš ty v tom lise.
Viem si predstaviť ako by to vypadalo keby vytrhne ten manometer alebo hadicu.
Osobne by som sa bál používať tieto lisy na viac ako polovičnú silu na akú sú ,,akože'' konštruované a určite používať ochranné pomôcky.
To len tak na okraj z mojich životných skúseností.🙂
Každá hydraulika musí mať poistný ventyl. Keď to rachlo tak je v systéme chyba a to si mal riešiť keď ťa systém upozornil, že je niečo zle.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“