Rezonance vřetene dvoukotoučové brusky

miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

10. 1. 2022, 8:07

Vyměnil jsem ložiska u starší dvoukotoučové brusky a mám tento problém. Po utažení přírub motoru, v nichž jsou ložiska uložena, se sice na ruku točí vše bez znatelných vůlí a drhnutí, po spuštění se však dostává osa do rezonance a zřetelně se zpomalují otáčky. Mám podezření na nesouosost uložení ložisek. Bohužel jsem si neoznačil původní pozice čel, takže jsem je mohl proti původnímu upevnění pootočit (jsou tam klasické 4 šrouby) - takže na každé straně možné 4 polohy a to nepočítám možnost záměny levé a pravé strany.
Nemáte s tím někdo zkušenost? Jak to opravit?
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

11. 1. 2022, 4:58

Vidíš,když to neumíš,nemáš se do toho.. Víka elektromotorů značili proti statoru i u nás v převijárně a že to byli nějaký chrochtáci.. Zkus to podle odřené barvy, a až to budeš mít rozebrané,hoď do soustruhu i tu kotvu a omrkni,jestli se tomu lisování ložisek kladivem nějak nepoddala.. Jinak zkoušet pozice a vždy znovu sestavit.. :-)
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

11. 1. 2022, 8:14

Mne to robila brúska ktorá mala vadné vinutie- medzizávitový skrat. Vybrovala, drnčala, otáčky kolísali. Odpor jednej cievky bol značne rozdielny. Po previnutí si pradie ako mačiatko.
Skús prehodiť príruby, pozrieť tie pružné podložky ktoré opierajú na vonkajší krúžok ak sú tam, či tam neni kdesi zrada.
saano
Příspěvky: 71
Registrován: 20. 10. 2021, 7:22
Bydliště: Pruské

11. 1. 2022, 8:57

Noo presne týmto som si prešiel v sobotu keď som vymenil ložiská na motore vŕtačky V20.
Kryty boli síce poznačené od predchádzajúcej výmeny ale zle a po zložení sa rotorom nedalo otáčať. Takže som strávil krásne 2hodiny skladaním , rozoberaním posúvaním a preráčaním prírub voči sebe.
Našťastie sa nakoniec podarilo a motor krásne ide a nieje ho ani počuť.
Prajem veľa štastia a pevné nervy.
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

11. 1. 2022, 9:14

Když se volně točí, tak v ložiscích bych problém nehledal. Špatná montáž ložisek se projeví krátkou životností. Spíše se podívej na vyvážení rotoru, při demontáži mohlo odpadnout závaží, případně mohlo dojít o ohnutí hřídele.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

11. 1. 2022, 2:48

david.1 píše: 11. 1. 2022, 4:58 Vidíš,když to neumíš,nemáš se do toho.. Víka elektromotorů značili proti statoru i u nás v převijárně a že to byli nějaký chrochtáci.. Zkus to podle odřené barvy, a až to budeš mít rozebrané,hoď do soustruhu i tu kotvu a omrkni,jestli se tomu lisování ložisek kladivem nějak nepoddala.. Jinak zkoušet pozice a vždy znovu sestavit.. :-)
Ano, tak to dopadne. Těch pozic je ovšem docela velké množství. Ale za blbost se prostě platí. :)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4878
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 1. 2022, 3:21

Nepíše typ brusku, na Elku jsou nevyvéžené statory bohužel standardem na nových bruskách. I když aktuálně je firma kaputo, nedivím se.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

11. 1. 2022, 6:03

david.1 píše: 11. 1. 2022, 4:58 Vidíš,když to neumíš,nemáš se do toho.. Víka elektromotorů značili proti statoru i u nás v převijárně a že to byli nějaký chrochtáci.. Zkus to podle odřené barvy, a až to budeš mít rozebrané,hoď do soustruhu i tu kotvu a omrkni,jestli se tomu lisování ložisek kladivem nějak nepoddala.. Jinak zkoušet pozice a vždy znovu sestavit.. :-)
Celkom nerozumiem, čo by sa malo stať, ak pootočím ložiskový štít elektromotora. Ten je predsa stredený osadením a nesúososť je daná tým, ako presne sedí toto osadenie s otvorom pre ložisko.
Tos C45-2000
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

11. 1. 2022, 9:27

turnigy píše: 11. 1. 2022, 6:03
david.1 píše: 11. 1. 2022, 4:58 Vidíš,když to neumíš,nemáš se do toho.. Víka elektromotorů značili proti statoru i u nás v převijárně a že to byli nějaký chrochtáci.. Zkus to podle odřené barvy, a až to budeš mít rozebrané,hoď do soustruhu i tu kotvu a omrkni,jestli se tomu lisování ložisek kladivem nějak nepoddala.. Jinak zkoušet pozice a vždy znovu sestavit.. :-)
Celkom nerozumiem, čo by sa malo stať, ak pootočím ložiskový štít elektromotora. Ten je predsa stredený osadením a nesúososť je daná tým, ako presne sedí toto osadenie s otvorom pre ložisko.
Podle toho, jak se to chová, usuzuji, že ty štíty nejsou dokonale rovnoběžné a díry pro ložisko nejsou kolmé na roviny štítů. Když uvolním šrouby, chová se to podstatně lépe.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

11. 1. 2022, 10:57

turnigy píše: 11. 1. 2022, 6:03
david.1 píše: 11. 1. 2022, 4:58 Vidíš,když to neumíš,nemáš se do toho.. Víka elektromotorů značili proti statoru i u nás v převijárně a že to byli nějaký chrochtáci.. Zkus to podle odřené barvy, a až to budeš mít rozebrané,hoď do soustruhu i tu kotvu a omrkni,jestli se tomu lisování ložisek kladivem nějak nepoddala.. Jinak zkoušet pozice a vždy znovu sestavit.. :-)
Celkom nerozumiem, čo by sa malo stať, ak pootočím ložiskový štít elektromotora. Ten je predsa stredený osadením a nesúososť je daná tým, ako presne sedí toto osadenie s otvorom pre ložisko.
V podstatě tomu vůbec nemusíš rozumět, ten motor ti to vysvětlí sám.. Prostě to bývá tak prasácky opracované,že motor funguje někdy jen v původní sestavě.Věř mi,léta praxe- nad některými věcmi a stavy nemá cenu se zamýšlet,ale je třeba brát je jako neměnnou konstantu a tak s nimi počítat. (mj. viz moje zkušenost s bruskami BAD 20, popsaná v jiném tématu)To,jak je někdy velkej problém přendat víka z různých kusů stejné řady ani nepíšu..
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 1. 2022, 7:36

jen jestli to nemáš mimo jiné co tu bylo napsáno těsné na ložiskách ložiska použij volnější c3 hřídel na rotoru respektive průměr pro ony ložiska mívá přesah a jak tam nalisuješ ložiska co nemají dnaou vůli, tak je problém.
Jinak teda osobně už nemám chuť umravňovat žádnou brusku bo to nemá cenu a klidný chod u nich téměř není možné docílit bo je to humpolácky vyrobené.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

12. 1. 2022, 7:50

Dvojkotúčové brúsky sú jednoduché stroje, a asi ich vyrábajú jednoduchý ľudia :?
Voľakedy som kúpil za pár korún 175ku ELKO. Radosť mi trvala dokiaľ som ju nezapol. vybrovala, skučala, a pochodovala po ponku, a to mala iba jeden malý kotúčik, bez neho to bolo iba o máličko lepšie. Keď som ju prichytil zverkami o stôl preladila o pár tónov vyššie, a otáčky išli ako keď som za mladi ukázal pinckovy kopec.
No dal som vyvážiť rotor, vymenil ložiská (pre istotu 2x :oops: ) vytočil nové príložky a matice, a prerovnal základňu. Potom som tam mohol nahodiť diamanťáky a ladiť rezné uhly podľa tých oných.. Stachanovcov :lol:
004.JPG
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

12. 1. 2022, 9:24

miv píše: 11. 1. 2022, 9:27

Podle toho, jak se to chová, usuzuji, že ty štíty nejsou dokonale rovnoběžné a díry pro ložisko nejsou kolmé na roviny štítů. Když uvolním šrouby, chová se to podstatně lépe.
A nebo taky ta ložiska nemusí být úplně dolisovaná a dotažením štítů dojde k tomu, že se kříží. Další možnost píše Kennybz - vůle ložisek. Použil jsi ložiska se stejnou vůlí?

Na podobné křížení jsem jednou dojel na motoru z Jawky. Stačilo nedát tam voskovaný těsnicí papír (tloušťka asi 0.2 mm). Když jsem dolisoval ložiska a stáhnul kartery, neotočil jsem s klikovkou. Takže rozpůlit, udělat těsnění a složit znova. Pak se točila klikovka úplně zlehounka.

Jak jsi tam ta ložiska lisoval? Zkus popsat stručně postup. Třeba jsi udělal chybu v lisování.

Zkus dát fotku, ať víme, o jaké brusce se bavíme.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 1. 2022, 10:17

qwer kolik tě stálo vyvážení? já jsem to poptával a mělo to stát cca 1000kč
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2022, 10:35

poptej Plaček a Bold ,před dvouma rokama pár korun.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“