Brúsenie na plocho a na guľato

Odpovědět
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 1. 2022, 7:32

nie je (nenašiel som) téma o postupoch a fintách pri brúsení na plocho, prípadne na guľato.

momentálne ma zaujímajú 2 veci, v náväznosti na jergušove vlákno čo dnes dali brúsky
viewtopic.php?t=40200&hilit=br%C3%BAsky&start=195

ako sa meria hrúbka pri brúsení na plocho?
napadá ma, že môžem použiť hĺbkomer, kľudne mikrometrický. zmeriam výšku brúsenej plochy od vrchu magnetu. aký býva rozdiel, za predpokladu, že meradlá merajú správne? je rozdiel, ak to meriam následne po odopnutí z magnetu mikrometrom?
prípadne ak zistím, že ešte mám prídavok, tak po znovu upnutí na magnet, môžem veriť že vrch je v pôvodnej výške (opakovateľnosť upnutia)

druhá vec, čo ma zaujíma je postup výroby kameňov (na spodok zveráku, do T-drážky)
ofrézovanie s prídavkom, zušľachtenie je jasné.
potom sa to brúsi na plocho na magnete a otáčajú sa kamene?
alebo je lepšie to upnúť za otvor do nejakého prípravku, aby som vedel na jedno upnutie obrúsiť obidva boky kameňu? tak by som dosiahol rovnobežnosť, aj možnosť zmerať rozmer a pridať do záberu.
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2022, 9:18

r4cv píše: 12. 1. 2022, 7:32ako sa meria hrúbka pri brúsení na plocho?
Napíšem ti za mňa / za nás ako to robíme. Na hrubo meriame digitálnym stovkovým hĺbkomerom. Máš to rýchle a viac menej presné. Keď sa už doťahuje na presný rozmer, máš viac možností. Keď necháš kus na magnete / stole, vedľa kusu si vyskladáš na výšku johansonky, pripravíš si stojanček s odchýlkomerom, nastavíš meradlo na johansonky a prenesieš sa nad obrobok. Presnosť do pol stovky sa dá dosiahnuť.
Za ďalšie normálne odopneš kus a vyberieš ho von, pomeriaš, založíš späť a dobrúsiš. Tam pozor hlavne na ostré hrany, lebo prsty dorezané hneď.
Opakovateľnosť upnutia si musíš vyskúšať. Na tej mojej starej BPH20NA vyberiem kus, odmeriam, založím a keď prídem kotúčom nad kus, nevybehne ani iskra a po pridaní začne odoberať. Treba dávať hlavne pozor a kus položiť vždy na to isté miesto.
Potom je tu fixková metóda. Vyberieš kus, odmeriaš, založíš späť, vrchnú plochu si popíšeš liehovou fixkou, pustíš pojazd a pomaly začneš pridávať. Pri dobre orovnanom kotúči a pri jemnom pridávaní sa na fixke objavia také malinké ryhy po najvyšších a najostrejších brúsnych zrnách.

Vo všeobecnosti platí, presnosť je taká, ako dobre vieš očistiť kus a magnet. Tým že na všetkých brúskach brúsime s emulziou, tak najviac sa mi na rýchle utretie stolu osvedčili tie gumené stierky na okná, potom stačí magnet prebehnúť rukou, uterákom, starým tričkom a pod. Kus dobre vyutierať handrou.

Prikladám dve fotky, brúsené s vyberaním kusov a s trochou šťastia.
Přílohy
IMG_20211230_105156.jpg
P7204628.JPG
BalazKovo.sk
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2022, 9:25

r4cv píše: 12. 1. 2022, 7:32druhá vec, čo ma zaujíma je postup výroby kameňov (na spodok zveráku, do T-drážky)
A: Lizneš hrúbku kameňov, postavíš na dlhšiu bočnú stranu, domeriaš a vypodložíš kolmosť, obrúsiš jednu plochu, otočíš a protistranu. Vyberieš, odmeriaš, dobrúsiš hrúbku na rozmer.

B: Lizneš hrúbku, upneš do presného zveráku (ktorý má presné kolmé čeľuste), obrúsiš jednu bočnú stranu, a na magnete dobrúsiš druhú bočnú stranu.
BalazKovo.sk
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

13. 1. 2022, 10:31

Na ty kruhový podložky máš nějakej přípravek na otáčení nebo to brousíš sem a tam dokud neni hotovo?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“