Vrtačka aretace na sloupu

Odpovědět
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

31. 1. 2022, 7:43

Ahoj,
dostal jsem se k vrtačce, která má vzadu ulomenou aretaci na sloup. První oprava proběhla tak, že se do těla vrtačky udělal závit a napral se tam šroub, který se dotahuje přímo na sloup. To je samozřejmě prasárna - ničí to sloup a nemá to žádnou sílu.

Teď vymýšlím, jak to spravit pořádně. Zatím nejlepší nápad je vyrobit třeba z 2 cm plechu novou rozříznutou objímku, něco jako zajišťovací kroužek na přírubu soustruhu, který mi tam na jedné fotce u vrtačky leží - akorát tam musí být prostor, kterým se obejde ozubený hřeben. Objímka se bude šroubem svírat na sloup a nějak se pak pevně spojí s tělem vrtačky. Nejlepší místo, na spojení nové objímky a vrtačky, mi přijde 16mm hřídelka, na které se otáčí kolečko zabírající do ozubeného hřebenu na sloupu. Místo hřídelky bych dal dlouhý šroub, na kterém by teda jednak bylo uvnitř domku ozubené kolečko, druhak by se tím pevně k sobě sešroubovala objímka (s navařenými třeba 1cm plocháči) a tělo vrtačky.

Další vhodné místo ke spojení objímky s tělem vrtačky by bylo to zbývající neurvané ouško se závitem vzadu na těle vrtačky, akorát mi to spojení nepřijde tak tuhé.

No, asi by bylo lepší dát sem výkres (který nemám), ale spíš se ptám, jestli někdo něco takového už řešil a jak. Třeba se dozvím nějaký jednodušší způsob.
Přílohy
IMG_20220131_095928.jpg
IMG_20220131_200153.jpg
IMG_20220131_200138.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

31. 1. 2022, 7:52

udělal bych komplet nový třmen který by se dal na sloup pod to tělo vrtačky a k němu bych přivařil kus matroše kterým by se přišrouboval k tomu zbylému uchu- proti pootočení .
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

31. 1. 2022, 7:56

packa píše: 31. 1. 2022, 7:52 udělal bych komplet nový třmen který by se dal na sloup pod to tělo vrtačky a k němu bych přivařil kus matroše kterým by se přišrouboval k tomu zbylému uchu- proti pootočení .
Aneb jak v jedné větě popsat to, co já popisuju složitě na půl stránky :D Akorát to ucho se mi zase tak nelíbí, asi bych to chytnul přes tu hřídelku v domku s ozubeným kolečkem. Místo hřídele šroub, kterým by se to stáhlo k domku.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“