Vřeteno kameníček

Odpovědět
alexa
Příspěvky: 42
Registrován: 6. 8. 2014, 5:23

6. 5. 2022, 11:51

Dobrý den,

pustil jsem se do opravy vřetena na kameníčkovi. Pouzdra jsou opraveny, vřeteno také, ale nevím jaké má vůle mezi pouzdrami a vřetenem být? Jak to změřit, nastavit?

Díky za rady.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

6. 5. 2022, 12:16

Jakej Kameníček? Obecně se totiž "Kameníček" říká brusce BN102 a ta má valivá ložiska.
alexa
Příspěvky: 42
Registrován: 6. 8. 2014, 5:23

9. 5. 2022, 9:45

Rozumím, beru tedy zpět názvosloví kameníček.
Mám brusku, kde je vřeteno na pouzdrech, dále je otázka stejná...nevím jaké má vůle mezi pouzdrami a vřetenem být? Jak to změřit, nastavit?
IMG_20220321_153847 (1).jpg
IMG_20220321_152758.jpg
Díky Alexa
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

9. 5. 2022, 12:01

alexa píše: 9. 5. 2022, 9:45 Rozumím, beru tedy zpět názvosloví kameníček.
Mám brusku, kde je vřeteno na pouzdrech, dále je otázka stejná...nevím jaké má vůle mezi pouzdrami a vřetenem být? Jak to změřit, nastavit?
Díky Alexa
Tohle vypadá na thread, který má dost velký potenciál být dloooooouhý a výživný.
Začal bych tím, že bych napsal CO konkrétně to za brusku je.
Protože pokud se z brusky "Kameníček" stane pouze "bruska", moc se to neupřesní :mrgreen:
Asi jako když z "jaký kola má auto Ford" se to změní na "jaký kola má auto" :mrgreen: :shock:
----------
No a k věci
vůle - viz dokumentace
olej - viz dokumentace
jak nastavit - viz dokumentace (těma maticema)
vůle - jak změřit - tisicinovýma hodinkama nebo tisícinovým mikrokátorem (Mahr, Somet, KS .................) prostě cokoli, co měří slušně a vleze tam.
No a na závěr nedůležitá poznámka - to "vřeteno" na té fotce má nejspíš zkažené celé odpoledne :lol: :roll: - viz jak vypadá - takže změřit a buď přelapovat, nebo přebrousit a dolapovat.
Pokud je nitridované, tak s broušením víc než opatrně jinak to celý vyhodíš.
Futra nevidím, ovšem pokud je vřeteno takto zk, tak taky budou jasný :roll: .
Opět překvapivě :lol: zkusit změřit.
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

10. 5. 2022, 10:11

Předpokládám, že vřeteno na fotce je před opravou ??? Pokud ano, tak je nejprve nutné uvést vřeteno ve funkční stav. Pokud jsou plochy vydřené lehce, zkusil bych je (nechal bych je) lehce obrousit. Dále je nutné sesadit vřeteník a zjistit zda půjdou pouzdra na obroušené vřeteno nenásilně stáhnout. Pokud znovu ano, tak opsat na barvu a zaškrabat pouzdra do finále, které se těžko popisuje :wink:
Pokud je vřeteno vydřené hodně, tak broušení nemá smysl. Pouzdra nebude možné na vřeteno stáhnout nebo ano, ale budou se deformovat a zaškrabání takto zdeformovaných pouzder nepřipadá v úvahu.
V takovém případě je potřeba plochy vřetena vyplnit. Volil bych jako již několikrát žárový nástřik molybden, keramiku... poté vřeteno přebrousit včetně kontroly ostatních funkčních ploch.
Dále opět sezazení, barva, zaškrabat, opravdu s citem jinak se může stát že se škrábáním pouzdra rozvolní natolik že jsme opět na začátku.
Měření viz. Sancho Panza
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

11. 5. 2022, 5:23

Vřeteno na malého Studera nakulato // bylo vyrezlé - ne vyběhané // jsem přebrousil a nechal nanést tvrdochrom. Pak jsem to znovu obrousil na rozměr zalapoval a běhá to dodnes.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

11. 5. 2022, 6:14

Milan199 píše: 11. 5. 2022, 5:23 Vřeteno na malého Studera nakulato // bylo vyrezlé - ne vyběhané // jsem přebrousil a nechal nanést tvrdochrom. Pak jsem to znovu obrousil na rozměr zalapoval a běhá to dodnes.
Na kterýho - na OBčko? To mi bohužel kdysi uteklo (ti píp ho sešrotovali, než jsem ho stačil koupit) a od té doby už jsme na něj bohužel nikdy nenarazil.
Kdyby byl k mání, tak bych ho koupil.
OA ne, to je příliš velké muzeum.
Čím menší, tím lepší.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

11. 5. 2022, 6:21

Petr68 píše: 10. 5. 2022, 10:11 Předpokládám, že vřeteno na fotce je před opravou ??? Pokud ano, tak je nejprve nutné uvést vřeteno ve funkční stav. Pokud jsou plochy vydřené lehce, zkusil bych je (nechal bych je) lehce obrousit. Dále je nutné sesadit vřeteník a zjistit zda půjdou pouzdra na obroušené vřeteno nenásilně stáhnout. Pokud znovu ano, tak opsat na barvu a zaškrabat pouzdra do finále, které se těžko popisuje :wink:
Pokud je vřeteno vydřené hodně, tak broušení nemá smysl. Pouzdra nebude možné na vřeteno stáhnout nebo ano, ale budou se deformovat a zaškrabání takto zdeformovaných pouzder nepřipadá v úvahu.
V takovém případě je potřeba plochy vřetena vyplnit. Volil bych jako již několikrát žárový nástřik molybden, keramiku... poté vřeteno přebrousit včetně kontroly ostatních funkčních ploch.
Dále opět sezazení, barva, zaškrabat, opravdu s citem jinak se může stát že se škrábáním pouzdra rozvolní natolik že jsme opět na začátku.
Měření viz. Sancho Panza
nějaký žárový nástřik je u vřetene brusky čistá sabotáž - protože jakmile se to při nástřiku ohřeje, tak se to picne a to je jasná konečná.
Teda pokud to není ELKO B150/B175 :lol: .
Buď nachromovat (a to je víc než obtížné - zejména to pak adekvátně nabrousit) a nebo rovnou udělat nový (z 14Al).
Pro 99,9% hobbíků úplně mimo jejich cenové a výrobní (technické) možnosti.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 5. 2022, 6:51

Sancho Panza píše: 11. 5. 2022, 6:21 ....... udělat nový (z 14Al).
.......
Co je to za ocel?
nenašel jsem to
díky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
alexa
Příspěvky: 42
Registrován: 6. 8. 2014, 5:23

11. 5. 2022, 7:19

Petr68 píše: 10. 5. 2022, 10:11 Předpokládám, že vřeteno na fotce je před opravou ??? Pokud ano, tak je nejprve nutné uvést vřeteno ve funkční stav. Pokud jsou plochy vydřené lehce, zkusil bych je (nechal bych je) lehce obrousit. Dále je nutné sesadit vřeteník a zjistit zda půjdou pouzdra na obroušené vřeteno nenásilně stáhnout. Pokud znovu ano, tak opsat na barvu a zaškrabat pouzdra do finále, které se těžko popisuje :wink:
Pokud je vřeteno vydřené hodně, tak broušení nemá smysl. Pouzdra nebude možné na vřeteno stáhnout nebo ano, ale budou se deformovat a zaškrabání takto zdeformovaných pouzder nepřipadá v úvahu.
V takovém případě je potřeba plochy vřetena vyplnit. Volil bych jako již několikrát žárový nástřik molybden, keramiku... poté vřeteno přebrousit včetně kontroly ostatních funkčních ploch.
Dále opět sezazení, barva, zaškrabat, opravdu s citem jinak se může stát že se škrábáním pouzdra rozvolní natolik že jsme opět na začátku.
Měření viz. Sancho Panza
Vřeteno na fotce je před opravou. Nyní je přebroušené. Pouzdra jde na vřeteno stáhnout. Opsal jsem vřeteno na barvu a píše na třech bodech na každém pouzdru.
Jedna z věcí, jsou ty vůle. Dokumentaci nemám a tak nemám ani tucha (to teda o více věcech, páč kdybych měl, tak se do toho nepouštím), kolik by cca mělo mělo mezi těmi pouzdrem a vřetenem být. Ale to asi nechám osudu. Složím, dám olej a budu zkoušet.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

11. 5. 2022, 7:48

testone píše: 11. 5. 2022, 6:51
Sancho Panza píše: 11. 5. 2022, 6:21 ....... udělat nový (z 14Al).
.......
Co je to za ocel?
nenašel jsem to
díky
to je komunistické firemní značení bývalé hliníkem legované 15340.
teď se to jmenuje (třeba) takto
https://www.boden.cz/cs/sortiment/dodav ... 550-15340/
ten hliník, ten je v tom to klíčový - ten dělá to, že ta nitridace funguje jak má
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

11. 5. 2022, 6:17

alexa píše: 11. 5. 2022, 7:19
Petr68 píše: 10. 5. 2022, 10:11 Předpokládám, že vřeteno na fotce je před opravou ??? Pokud ano, tak je nejprve nutné uvést vřeteno ve funkční stav. Pokud jsou plochy vydřené lehce, zkusil bych je (nechal bych je) lehce obrousit. Dále je nutné sesadit vřeteník a zjistit zda půjdou pouzdra na obroušené vřeteno nenásilně stáhnout. Pokud znovu ano, tak opsat na barvu a zaškrabat pouzdra do finále, které se těžko popisuje :wink:
Pokud je vřeteno vydřené hodně, tak broušení nemá smysl. Pouzdra nebude možné na vřeteno stáhnout nebo ano, ale budou se deformovat a zaškrabání takto zdeformovaných pouzder nepřipadá v úvahu.
V takovém případě je potřeba plochy vřetena vyplnit. Volil bych jako již několikrát žárový nástřik molybden, keramiku... poté vřeteno přebrousit včetně kontroly ostatních funkčních ploch.
Dále opět sezazení, barva, zaškrabat, opravdu s citem jinak se může stát že se škrábáním pouzdra rozvolní natolik že jsme opět na začátku.
Měření viz. Sancho Panza
Vřeteno na fotce je před opravou. Nyní je přebroušené. Pouzdra jde na vřeteno stáhnout. Opsal jsem vřeteno na barvu a píše na třech bodech na každém pouzdru.
Jedna z věcí, jsou ty vůle. Dokumentaci nemám a tak nemám ani tucha (to teda o více věcech, páč kdybych měl, tak se do toho nepouštím), kolik by cca mělo mělo mezi těmi pouzdrem a vřetenem být. Ale to asi nechám osudu. Složím, dám olej a budu zkoušet.
Tak to ti sedí správně, jen by možná chtělo konečně odtajnit co je to za brusku. Možná jí některý člen zde má případně má manuál... Nebo bych si nastudoval manuál a seřízení z jiné brusky /alespoň/ Ono pokud to rozebereš, tak to není zase tak jednoduché sesadit a zaběhnout.
Velká vůle = vibrace, malá zvýší se teplota a kousne se to. To je jedna dvě :wink:
Ideální je při záběhu a seřizování kontrolovat teplotu ložisek. Neméně důležitý je i správný olej...
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

11. 5. 2022, 9:25

Sancho Panza píše: 11. 5. 2022, 6:14
Milan199 píše: 11. 5. 2022, 5:23 Vřeteno na malého Studera nakulato // bylo vyrezlé - ne vyběhané // jsem přebrousil a nechal nanést tvrdochrom. Pak jsem to znovu obrousil na rozměr zalapoval a běhá to dodnes.
Na kterýho - na OBčko? To mi bohužel kdysi uteklo (ti píp ho sešrotovali, než jsem ho stačil koupit) a od té doby už jsme na něj bohužel nikdy nenarazil.
Kdyby byl k mání, tak bych ho koupil.
OA ne, to je příliš velké muzeum.
Čím menší, tím lepší.
Ne je to RM250, ale s nějakým nestandardním pracovním vřeteníkem. Když jsem to přivezl a viděl ten neskutečný orloj automatiky ve stojanu, tak se o mne pokoušely mdloby. Nicméně chodí, ale netuším zda všechny funkce zůstaly zachovány. Na kusovou výrobu je to bohužel trochu nešikovná mašina.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“