Oprava vretena brusky BRH40

Odpovědět
Strojar FG
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 6. 2022, 4:50

27. 6. 2022, 4:56

Pozdravujem vsetkych.
Chcel by som sa spytat-poradit, ci ma niekto skusenost s opravou vretena na bruske BRH 40. Po jeho demontazi, rozobrati, zlozeni a spatnej montazi sa mi stale hreje predna cast vretena. Ma niekto skusenost, kde moze byt problem?
Vopred dakujem za akukolvek radu, ci info.
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2022, 7:44

Aký typ vretena tam máš? Dávali sa tam asi štyri druhy.
Za ďalšie, aký typ remeňa/remeňov tam máš a koľko ich tam je.
BalazKovo.sk
Strojar FG
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 6. 2022, 4:50

28. 6. 2022, 6:06

Vreteno je ulozene v dvoch hydrostatickych medenych puzdrach-loziskach. Pohon je spraveny cez 4 remene. Mali by byt 17x750. Podla manualu. Dnes som ale prisiel na to, ze som tam nasadil remene 17x710. Idem to vyskusat s dlhsimy remenmi, ci dovodom prehrievania nie je prave skratenie remenov a zvysenie obvodovej rychlosti… Co myslite? Rozmyslam este, ako spravne nastavit tie medene puzdra. V navode su nejake hodnoty na sparove mierky. Len ako to spravne odladit? Nemate s tym skusenost?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 6. 2022, 6:45

obecně
obvodová rychlost řemenů nemá nic společného s jeho délkou
délka řemenů 750 nebo 710 spíš bude jen jiný způsob označení - měření délky
na vnitřním obvodu - značeno Li
na vnějším obvodu značeno La
střední vlákno
.....
pozor na napnutí řemenů - určitě nesmí být napnuty "na krev"
spíš bych očekával mírné napnutí, mělo by to být popsáno v manuálu - při zmáčkutí silou .... se řemen prohne o ....
....
17x750 je divný rozměr
pro řemen š. 17 mm bych očekával pr. řemenice minimálně tak 150 mm, tj. její obvod bude cca 500 mm
pokud by byly 2 řemenice pr. 150 těsně u sebe, už by řemen musel být přes 800 mm dlouhý
Nemá to náhodou být 17x1750?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2022, 6:52

V prvom rade máte môj obdiv za odvahu. Rozobrať také vreteno ako má BRH40 chce poriadnu kus vedomosti a skúsenosti.
V druhom rade by bolo vhodné ešte napísať, čo všetko a hlavne ako ste s tým vretenom robili, rozoberali, skladali, nastavovali.
K tým remenom, musia tam byť predpísané podľa manuálu, párované, so zvýšenou presnosťou. Niekedy sa dávajú aj dražkovane. Ak sa nedajú vhodné zohnať, rieši sa to segmentovymi remeňmi. Ak nepomôže nič zo spomenutého, rieši sa to odstránením prostredného / prostrednych remeňov. Všetko samozrejme za predpokladu, že klzne ložiská sú správne nastavené.
Inak vreteno nie je hydrostatické, je obyčajné klzné.
BalazKovo.sk
Strojar FG
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 6. 2022, 4:50

28. 6. 2022, 8:27

jergus.balaz píše: 28. 6. 2022, 6:52 V prvom rade máte môj obdiv za odvahu. Rozobrať také vreteno ako má BRH40 chce poriadnu kus vedomosti a skúsenosti.
V druhom rade by bolo vhodné ešte napísať, čo všetko a hlavne ako ste s tým vretenom robili, rozoberali, skladali, nastavovali.
K tým remenom, musia tam byť predpísané podľa manuálu, párované, so zvýšenou presnosťou. Niekedy sa dávajú aj dražkovane. Ak sa nedajú vhodné zohnať, rieši sa to segmentovymi remeňmi. Ak nepomôže nič zo spomenutého, rieši sa to odstránením prostredného / prostrednych remeňov. Všetko samozrejme za predpokladu, že klzne ložiská sú správne nastavené.
Inak vreteno nie je hydrostatické, je obyčajné klzné.
jergus.balaz píše: 28. 6. 2022, 6:52 V prvom rade máte môj obdiv za odvahu. Rozobrať také vreteno ako má BRH40 chce poriadnu kus vedomosti a skúsenosti.
V druhom rade by bolo vhodné ešte napísať, čo všetko a hlavne ako ste s tým vretenom robili, rozoberali, skladali, nastavovali.
K tým remenom, musia tam byť predpísané podľa manuálu, párované, so zvýšenou presnosťou. Niekedy sa dávajú aj dražkovane. Ak sa nedajú vhodné zohnať, rieši sa to segmentovymi remeňmi. Ak nepomôže nič zo spomenutého, rieši sa to odstránením prostredného / prostrednych remeňov. Všetko samozrejme za predpokladu, že klzne ložiská sú správne nastavené.
Inak vreteno nie je hydrostatické, je obyčajné klzné.
jergus.balaz píše: 28. 6. 2022, 6:52 V prvom rade máte môj obdiv za odvahu. Rozobrať také vreteno ako má BRH40 chce poriadnu kus vedomosti a skúsenosti.
V druhom rade by bolo vhodné ešte napísať, čo všetko a hlavne ako ste s tým vretenom robili, rozoberali, skladali, nastavovali.
K tým remenom, musia tam byť predpísané podľa manuálu, párované, so zvýšenou presnosťou. Niekedy sa dávajú aj dražkovane. Ak sa nedajú vhodné zohnať, rieši sa to segmentovymi remeňmi. Ak nepomôže nič zo spomenutého, rieši sa to odstránením prostredného / prostrednych remeňov. Všetko samozrejme za predpokladu, že klzne ložiská sú správne nastavené.
Inak vreteno nie je hydrostatické, je obyčajné klzné.
Velmi pekne dakujem za Vase rady a informacie. Taktiez za postoj k mojim otazkam. Osobne zastavam nazor, ze medzi odvahou a hlupostou je velmi tenka hranica. No a v tomto pripade mam pocit, ze som ju opat raz prekrocil. Kazdopadne je to vyzva a tie ma bavia… Je to sice casovo narocne, no stoji za to sa to naucit. Uz niet vela ludi, ktori by mali skusenost s takymito opravami a strojmi. Preto sa to chcem naucit a hladam ludi, ktori by mali skusenosti a poradili mi v tychto veciach. Vacsinou si viem poradit a skor, ci neskor prist na dovod problemov u tychto starych masin, no toto vreteno ma celkom prekvapilo… Skusim nahodit remene podla manualu a uvidim, aky bude vysledok.
Strojar FG
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 6. 2022, 4:50

28. 6. 2022, 8:30

Dakujem za kazdu radu a odpoved…. budem sa s tym pasovat a snad sa mi podari najst riesenie tohto problemu a vreteno spravne nastavit…
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2022, 9:09

Čo sa týka napnutia remeňov, na začiatok ich treba napnut s prehybom cca 2cm. Pri zapnutí vretena budú remene pravdepodobne "škriekať", potom ich treba jemne doťahovať, až kým sa vreteno bude rozbiehať potichu.
Inak na ložiskách sa nastavuje radialna vôľa plus axialna. Robieva sa to na presný sekundovy dobeh, ale ten neviem koľko je.
BalazKovo.sk
Strojar FG
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 6. 2022, 4:50

28. 6. 2022, 9:39

V niektorom fore som sa pred casom docital, ze by to malo byt 7 sekund tusim, ak si dobre pamatam. Musim to pohladat.
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2022, 9:50

Strojar FG píše: 28. 6. 2022, 9:39 V niektorom fore som sa pred casom docital, ze by to malo byt 7 sekund tusim, ak si dobre pamatam. Musim to pohladat.
O tom silne pochybujem, nakoľko ja mám BRH40 po kompletnej generálke a dobeh vretena s kotucom 350x50 s tovarenskou prirubou je 26 sekúnd.
BalazKovo.sk
Modros
Příspěvky: 1648
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

28. 6. 2022, 1:24

7 sekund má BPH 20 v manuálu
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 6. 2022, 2:03

Modros píše: 28. 6. 2022, 1:24 7 sekund má BPH 20 v manuálu
no, řekl bych, že to v manuálu má BPH300 (str. 13) a hlavně je tam napsáno:

"....kontrolujeme doběh vřetena, který při běhu bez brusného kotouče a jeho upínky nemá být kratší než 7 vteřin"

takže těch 7 sec je absolutní minimum (jinak se to má povolit) a ne, že to má dobíhat 7 sec
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“