Frézka na dřevo - ložisko, vazelina

M!ld@
Příspěvky: 10
Registrován: 19. 4. 2021, 12:27

27. 6. 2022, 7:05

Zdravím,
pořídil jsem bazarovou horní frézku na dřevo, s frézkou jsem nepracoval měla částečně zadrhnuté ložisko (kryté, umístěné ve spodní části, blízko u frézky). Poté co jsem ho vyčistil, tak se krásně uvolnilo a dal jsem do něho vazelinu Mogul LA 2.
Když ji teď pustím například jen na 1 minutu, tak se začne celá spodní část (hliníkové tělo i kleština) poměrně dost zahřívat. Jak to vyřešit, mám vazelinu ubrat na minimum, nebo zvolit jinou vazelinu, nebo jen olej? Frézka má až 28 000 ot/min.

Děkuji
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

27. 6. 2022, 7:23

to ložisko je 100% kaput , jediné správné řešení je ložisko vyměnit ato za kvalitní značkové .
samozřejmě množsví vazeliny je krytické právě pro teplotu a to včetně použité vazeliny .
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 6. 2022, 7:25

No la2 je na sice vyssi zatez, ale ne vysoke točky. Lozisko bych vymenil, loziska se nerozhejbávaj :?

Edit: jsem pomalej, packa
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
M!ld@
Příspěvky: 10
Registrován: 19. 4. 2021, 12:27

27. 6. 2022, 7:34

Děkuji. Tehdy mě tu vazelinu doporučilo více lidí do převodovky flexy.
Ve frézce a asi i v tom ložisku byl prach ze dřeva, takže při otážení nešlo hladce. Po protočení v tech. benzínu se točilo setrvačností krásně dlouze, po vazelině se setrvačností točilo kratší dobu. Je tedy jisté že je špatné ložisko? dá se to nějak poznat? Jako náhadní díl Bosch jde koupit pouze i s dalšími položkami, a proto není úplně levné, předpokládám že seženu levnější jinde.
Nebo mám tedy ubrat vazeliny, nestačil by olej, případně jakou levnou vazelinu zvolit?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 6. 2022, 8:02

Lozisko koupis vsude, treba v Tobexu, Techsealu... Kup značkové, pouzdrene, v obou kramech poradi, ja mam rad treba japonske Nachi
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 6. 2022, 8:17

tuku se dává do ložiska tak maximálně 1/3 volného prostoru mezi kuličkami
pokud jsi to poctivě naplnil co nejvíc, muselo se to hřát jako prase
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 6. 2022, 5:12

M!ld@ píše: 27. 6. 2022, 7:05 Zdravím,
pořídil jsem bazarovou horní frézku na dřevo, s frézkou jsem nepracoval měla částečně zadrhnuté ložisko (kryté, umístěné ve spodní části, blízko u frézky). Poté co jsem ho vyčistil, tak se krásně uvolnilo a dal jsem do něho vazelinu Mogul LA 2.
Když ji teď pustím například jen na 1 minutu, tak se začne celá spodní část (hliníkové tělo i kleština) poměrně dost zahřívat. Jak to vyřešit, mám vazelinu ubrat na minimum, nebo zvolit jinou vazelinu, nebo jen olej? Frézka má až 28 000 ot/min.

Děkuji
Použít smysluplnou vazelínu na brusný vřetena a ne ten nesmyslný Mogul.
Takže třeba LDS18 nebo Topaz NBU15, nebo alespoň Alvanií a naplnit to jako vřeteno na děrovce - tj. těch 1/5 maximálně. Viz cca jak psal Testone. Ta 1/3 je podle mě šíleně moc.
Absolutní čistota je předpokládám samozřejmostí, ty ložiska, pokud jsou sebemíň načnutý, tak rovnou vyhodit a koupit nový.
Jestli ty ložiska jsou v pořádku se pozná po pečlivém umytí - stačí je zkusit protočit rukou - NE vzduchem - to je absolutní jistota že je přidřeš.
A měly by být (z hlediska klece, vůlí a konstrukce pro to vřeteno vhodná - ne že si koupíš nějaké rumunské censored za 30,- :lol: Mj, na 99% tam budou správně se zvětšenou vůlí.
Pokud netušíš, co tam patří a nic o tom nevíš, tak si kup originální - ty mj. už budou namazané vhodným mazivem a s rozumným objemem.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

28. 6. 2022, 12:36

Rozhýbávat přidřené ložisko je opravdu špatný postup. Mimochodem.. Když už jednou vymyju mazivo z ložiska, neměl bych s tím ložiskem vůbec otáčet do doby, než do něj naplním nové mazivo. To je základní poučka všech výrobců ložisek.

Co se týká plnění ložisek mazivem, SKF nám kdysi zpracovalo krásný návod. Jenže je to pro větší válečková ložiska (průměr hřídele 18 cm). Návod doporučuje plnit mezi každý 3. váleček, dokud se mazivo neprotlačí do sousední mezery. Celkové naplnění ložiska je předepsané zhruba 1/2 - 2/3, protože se počítá s nějakým volným prostorem pod ložiskovým víkem a nepočítá se s vysokými otáčkami.

Kluci výše píšou, že ložisko by plnili z 1/5 - 1/3. To množství by mělo odpovídat. Spíš bych se klonil k té 1/3.
Někdo tu zmiňoval Alvanii.. Tak bych nedoporučoval, ta už se nedá sehnat, Shell už ji asi 10 let nevyrábí :) Resp. vyrábí, ale říká jí Gadus a má úplně jiné označení. Pokud ještě někdo prodává mazivo pod označením Alvania, tak bych se od toho držel dost daleko, to mazivo už nebude moc v kondici.
My do ložisek používáme Kluberplex BEM41-132. To mazivo umí teploty do -40°C, což je pro nás zásadní. Z Alvanie/Gadusu jsme přešli na Kluber už před lety a funguje nám to.

PS: když se ložisko hřeje, je to problém. Mazivo v takovém ložisku rychle degraduje. Základový olej se odlučuje od zpevňovadla, vytéká a v ložisku zbyde jen zpevňovadlo se zbytkem oleje. Takové "mazivo" pak nedostatečně maže, způsobuje vyšší zahřívání.. Až to vygraduje zadřením ložiska. Ložisko se může hřát díky přidření, zkřížení, vysoké zátěži, nedostatečnému mazání..
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 6. 2022, 2:50

původní Alvanie (tou se třeba mazaly vřetena z strak kdysi, než přešli na LDS 18 Spezial A) tu mám ještě tak kilo.
Takže upřesnění informace s Alvanií :
"pokud má někdo stále k dispozici původní Alvanií, a skladuje jí v rozumném místě, tak jí stále může použít - protože to vřeteno má celkem xxxxx otáčky (původní Alvanie byla rozumně použitelná tak do faktoru 750 000, při zkráceném intervalu vydržela i 1 000 000 - to byl ale totál limit). Největší výhodou Alvanie (proč jí stále někteří používají a mají nasyslenou) je v tom, že jde asi tak 10x líp mejt než moderní syntetické tuky - takže to umejt a přemazat je pak násobně míň práce.
Jinak kolik si tam toho kdo xxxxxx je každého věc - podle mě to ale s s 1/3 to bude topit jako prase, životnost do přemazání nebude o nic větší, než kdyby se tam dalo míň.
Pokud má někdo potřebu to dělat ještě složitěji, tak někteří výrobci vřeten (aby potlačili riziko přemazání) dokonce kdysi s LDS18 Spezial A měli mazací postup rozmíchat LDS v poměru 70% LDS, 30% čistý benzín, ložiska namočit, přebytek nechat vykapat (zůstane jen, co se udrží) a pak nechat odpařit a pak namontovat. Tohle samozřejmě funguje POUZE s tukem, který se v benzínu rozpouští.
Výhodou bylo to, že se to nedalo aktivním censored přemazat, nevýhodou (zásadní) bylo to, že to muselo alespoň trochu uschnout a při tom se to obvykle kontaminovalo prachem, což je vždy jasná konečná.
Mj, největší výhodou toho BEM 41-132 proti třeba NBU15 je čtvrtinová cena (proč je, není složité odhadnout - kdyby tím někdo chtěl mazat něco, kde to je skutečně otáčkově namáhané).
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

28. 6. 2022, 10:50

Sancho Panza píše: 28. 6. 2022, 2:50
"pokud má někdo stále k dispozici původní Alvanií, a skladuje jí v rozumném místě, tak jí stále může použít
Já bych to s tou desetiletou Alvanií nepřeháněl, obzvlášť ne u vysokootáčkového ložiska. Alvanie, stejně jako většina ostatních maziv, má životnost 2-3 roky. Pak poměrně rychle degraduje, protože se od základového oleje začnou odlučovat aditiva, základový olej se začne odlučovat od zpevňovadla. Už jsem viděl zničená ložiska po tom, co je namazali starší Alvanií EP LF 2 (zatížení cca 400 - 500 kg/ložisko, max. 1800 ot/min). Škoda byla půl milionu.

Přiznávám, že též používám starší maziva, občas používám i 40 let starou LV2-3. Jen to nepoužívám na ložiska, ale na panty, občas jsem s tím něco konzervoval.

Pro ložiska s vyššími otáčkami mám originál Narex plastiku - jen tak mimochodem, tu Narexáckou plastiku vyrábí Kluber. Je to BEM 41-132. Narex to pere do vrtaček, úhlových brusek, horních frézek.. Já to dostal od obchoďáka Kluberu. V podstatě teď doma nepoužívám na ložiska nic jiného.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

29. 6. 2022, 6:12

Na mazání vysokootáčkových ložisek používám Arcanol speed 2,6 // KE3K - 50 //. FAG také tento tuk označuje L075. Do ložiska velikosti 00 // 12 křídel // doporučuje FAG 0,17 cm2. Tedy bych se přikláněl spíše k 1/5 objemu.

Nedomazané ložisko // malý objem tuku // bude mít nižší životnost.
Přemazané ložisko // moc tuku // odejde zakrátko.

Životnost // skladovatelnost // mazacích tuků :
Výrobce toho Arcanolu doporučuje použít max 5 let od doby plnění. Skladovat v chladu, suchu, temnu. Takže se při nákupu docela zajímejte o Abfulldatum // jako u pneumatik //.

Praktická zkušenost s tímto tukem :
U vřeten která pracují v nepřetržitém provozu při ot 12k až 28k jsem vypozoroval, že tuk nezčerná, ale prostě ubývá. Takže jej občas doplním. Je to ovšem velmi náročné na čistotu.

Tuba // 250g // tohoto tuku stála naposledy cca 1200 CZK. Dříve se dal koupit v dojčlandu v injekcích 5cm2, což bylo velmi příjemné na manipulaci.

Jinak jsem nedávno zkusil WDčko - vazelínu na nouzové domazání ložiska a zatím se nevysypalo.
Dlouhodobou zkušenost zatím nemám.
wd.PNG
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

29. 6. 2022, 6:52

milan.83 píše: 28. 6. 2022, 10:50
Sancho Panza píše: 28. 6. 2022, 2:50
"pokud má někdo stále k dispozici původní Alvanií, a skladuje jí v rozumném místě, tak jí stále může použít
Já bych to s tou desetiletou Alvanií nepřeháněl, obzvlášť ne u vysokootáčkového ložiska. Alvanie, stejně jako většina ostatních maziv, má životnost 2-3 roky. Pak poměrně rychle degraduje, protože se od základového oleje začnou odlučovat aditiva, základový olej se začne odlučovat od zpevňovadla. Už jsem viděl zničená ložiska po tom, co je namazali starší Alvanií EP LF 2 (zatížení cca 400 - 500 kg/ložisko, max. 1800 ot/min). Škoda byla půl milionu.

Přiznávám, že též používám starší maziva, občas používám i 40 let starou LV2-3. Jen to nepoužívám na ložiska, ale na panty, občas jsem s tím něco konzervoval.

Pro ložiska s vyššími otáčkami mám originál Narex plastiku - jen tak mimochodem, tu Narexáckou plastiku vyrábí Kluber. Je to BEM 41-132. Narex to pere do vrtaček, úhlových brusek, horních frézek.. Já to dostal od obchoďáka Kluberu. V podstatě teď doma nepoužívám na ložiska nic jiného.
Nějak nechápu o jakých "vysokých otáčkách" je řeč.
Řemenový bruskový vřetena, co se tehdy mazaly tou Alvanií, měly ložiska 7202, a točily tak někde okolo 35 - 40 000ot/min a rozumné bezpečné servisní intervaly byly tak cca rok (v jednosměnném provozu - tj. třeba 2000 mh) - přičemž obvykle vřeteno odešlo spíš na kontaminaci - průnik hydrolu přes labyrint, když obsluha nedodržovala správné odstavování brusky. S přechodem na LDS 18 se to dost zlepšilo, teploty spadly tak o 2- 5° C ten roční interval byl (je) podstatně bezpečnější.
S přechodem na NBU 15 mám vyzkoušené, že ty 7202 P2 (i P4 - někdy) jdou řemenem točit tak někde okolo 50 000, a rok to obvykle opět nedělá problémy.
Klíčová je samozřejmě vývaha a mechanická přesnost uložení - u tý frézky (opět netuším o co jde - protože tazatel to opět nenapsal - co to je) si nedělám příliš iluze.
Takže nějakých necelých třicet tisíc na nějakém ještě menším ložisku v frézce na dřevo nejsou žádné velké otáčky.
Jinak samozřejmě je to opět JUBND diskuze - protože tazatel nenapsal CO za KONKRÉTNÍ ložiska (a jak jsou vymezovaný) tam má - bez toho se nic konkrétního a rozumného poradit nedá.
Narex od doby, kdy se skončila nástrojárna v Lípě, pro změnu ani trochu nemusím.
Staré věci tu stále mám v provozu, jsou nezničitelné a udělané velmi dobře. Z nových bych si fakt nevybral.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

29. 6. 2022, 6:58

Milan199 píše: 29. 6. 2022, 6:12 Na mazání vysokootáčkových ložisek používám Arcanol speed 2,6 // KE3K - 50 //. FAG také tento tuk označuje L075. Do ložiska velikosti 00 // 12 křídel // doporučuje FAG 0,17 cm2. Tedy bych se přikláněl spíše k 1/5 objemu.

Nedomazané ložisko // malý objem tuku // bude mít nižší životnost.
Přemazané ložisko // moc tuku // odejde zakrátko.

Životnost // skladovatelnost // mazacích tuků :
Výrobce toho Arcanolu doporučuje použít max 5 let od doby plnění. Skladovat v chladu, suchu, temnu. Takže se při nákupu docela zajímejte o Abfulldatum // jako u pneumatik //.

Praktická zkušenost s tímto tukem :
U vřeten která pracují v nepřetržitém provozu při ot 12k až 28k jsem vypozoroval, že tuk nezčerná, ale prostě ubývá. Takže jej občas doplním. Je to ovšem velmi náročné na čistotu.

Tuba // 250g // tohoto tuku stála naposledy cca 1200 CZK. Dříve se dal koupit v dojčlandu v injekcích 5cm2, což bylo velmi příjemné na manipulaci.

Jinak jsem nedávno zkusil WDčko - vazelínu na nouzové domazání ložiska a zatím se nevysypalo.
Dlouhodobou zkušenost zatím nemám.
wd.PNG
Doplňování je sice lákavé, ale podle mě bez rizika kontaminace to je skoro neřešitelné, navíc se absolutně nedá odhadnout kolik toho tam pak je - a jakmile se to přemaže, tak to je rychlá konečná - nárust teplot, ztráta přesnosti - buď rychle rozebrat a vymejt a namazat opět načisto a nebo rovnou objednat nový :roll: ložiska, protože za chvíli bude kravál a rána.
To stříkačkování (v absolutní čistotě přebalit do stříkaček) , používám taky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2022, 7:02

Kdyby nekdo potreboval LDS 18 special A muzu nabidnout. Dohoda jista. Neposilam!
Mam toho kybl.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

29. 6. 2022, 12:55

Sancho Panza píše: 29. 6. 2022, 6:58 Doplňování je sice lákavé, ale podle mě bez rizika kontaminace to je skoro neřešitelné, navíc se absolutně nedá odhadnout kolik toho tam pak je - a jakmile se to přemaže, tak to je rychlá konečná - nárust teplot, ztráta přesnosti - buď rychle rozebrat a vymejt a namazat opět načisto a nebo rovnou objednat nový :roll: ložiska, protože za chvíli bude kravál a rána.
To stříkačkování (v absolutní čistotě přebalit do stříkaček) , používám taky.
Máš naprostou pravdu - to doplňování je hodně náročné na čistotu. U posledních modelů vřeten jsem již dělal kanálek, který je normálně ucpaný // žádná maznice // a tím to tam naperu.

Ohledně toho množství - udělal jsem takovou zkušenost, že i tady platí pravidlo 80/20. Tedy že za 20% vysledovaného času zmizí 80% tuku. Když se tedy doplní za cca 50% času 50% maziva není to tak háklivé. Je ale dobré udělat alespoň malý záběh.

Ty injekce jsou na dávkování // nejen maziv // fakt dobré. Mám třeba injekci s vazelínou i u brusky nakulato - na mazání důlků.

Navíc se ty injekce dají sehnat fakt levně. Vozil jsem snachu na Karlák a protože jsem měl tak dvě hodiny času chodil jsem Reslovkou přes Kampu a po Karlově mostu okolo Národního ... No a jednou jsem na Kampě nějak přidříml na lavičce. Probudili mě nějací mlaďoši jestli mi něco není. Tak jsem jim říkal, že jsem v pohodě. No a oni se na něco ptali a protože hovno slyším, tak jsem jim odpověděl nějakou takovou neurčitou frází. Patrně jsem působil dojmem "klienta" tak jsem dostal krabici stříkaček. Čuměl jsem jako puk, ale je fakt že je v dílně používám dodnes.
Takže poděkování // patrně // Drop - in.

To přemazání ložisek je fakt malér. U vřeten kde je fakt velké nasazení, přimazávám olejem 0W16. Přestože to je řiďolinda a maže se 20mm2 / hod // tedy kapička // je u ložisek znatelný nárůst teploty // až 8° C // po nadávkování oleje.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“