vysávač do dielne

r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 6. 2022, 6:22

Ak tu už takáto téma je, tak som slabo hľadal.
Potrebujem vyriešiť nejaký vysávač do dielne. Chcem, aby to zobralo bežný bordel. od prachu z obrusovania po drobné špony od sústruhu a frézy.
Doteraz som mal vysávač z Lidlu, ale ten som "povýšil" na odsávanie ku brúske BAD. hlavná nevýhoda toho lidláckeho bola, že nemal oklep filtra a ten sa veľmi rýchlo zanášal.
Takže hľadám niečo, čo má dosť veľký sud, dobrý výkon, nemusí mať vrecko a musí oklepávať filter.
cenová relácia do cca 400eur.
máte niečo overené?
pokukoval som po Karcher WD, ale ten nemá oklep, aspoň som zatiaľ nenašiel.
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

30. 6. 2022, 7:22

Ja to mam riesene vysavacom z lidlu a k tomu mam pred nim na cca 20L sude namontovany cyklonovy odlucovac. Funguje to fajn.

Na vysavaci mam vrecko kde sa dostane jedine jemny prach z dreva alebo omietka pri vrtani dier..
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

30. 6. 2022, 7:31

ja mám z Lidla a ten má oklep filtra (ale slabý)
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 6. 2022, 10:33

Já mám Bosche, má oklep, kterej se bohužel dá vypnout až po zapnutí vysaveče, a pokud používáš pytlíky, tak je oklep k ničemu, protože se k filtru bordel nedostane.
To, že jeden pytlík stojí kilo, to je jiná věc. Ale výměna filtru se zaseknutejma ocelovejma šponama by stála určitě řádově víc.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 6. 2022, 10:38

.... hlavně bych si před koupí nějakého značkového vysavače ověřil dostupnost neznačkových pytlíků pro konkrétní typ
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

30. 6. 2022, 11:29

Ahoj, už pár rokov z Lidlu, väčšinou s tými ich papierovými vreckami. Okrem toho že ryčí, saje stále dobre. Ale ryčal od začiatku a dnes musím skonštatovať, že nie viac ako Karcher 3 x tak drahý.
Ako píše Gekonko, mám kúpený pred neho čínsky cyklón aj prichystaný malý sud, len ho musím namontovať.
Najjednoduchší je preglejkový vozíček, na ktorom je aj vysavač aj pixla s cyklónom. Ale dakde na nete som natrafil aj na konštrukciu, kde medzi zbernú nádobu a motorovú časť vysavača autor prirobil takú cyklónovú vložku a tým to celé spojil do jedného kusa.
P.S.: Pre pobavenie. V druhej dielni v práci mám starý ETA, takýto:
ETA.jpg
ETA.jpg (24.15 KiB) Zobrazeno 1999 x
Má asi 50 rokov, plátnený sáčok, vysávam s ním komplet špóny a špinu po celej dielni (rovnako ako predomnou 50 rokov čo tam je všetci mechanici ktorí tam pracovali) a stále bezvadne saje a stále žije :lol:. Iba raz za čas vysypem to vrecko do koša.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 6. 2022, 1:42

Doma v dílně mám už dobře 25 let starší provedení tohoto: https://www.nilfisk-eshop.cz/attix/nilf ... x-30-21-pc a ze stejné řady (ale větší) máme i v práci. Používám ho s originál sáčky (nesnáším uprasené filtry a vnitřek vysavače), krásně saje a je tišší než jakýkoliv domácí vysavač. Pozor, nekupovat low-cost řadu "Aero", to je uřvaná mrcha která dohání průměr otáčkami.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

30. 6. 2022, 3:36

Taky mám podobný Nilfisk. Druhý vysavač je ze šrotaku. Je to z benzínky. Silná hadice. Má dva motory. Manuální oklep a cyklon. Saje to fakt pěkně. Dole je tak 30 litrů kýbl. Odpojil jsem mincovník, abych nemusel platit cash :lol:
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 6. 2022, 3:58

vďaka za reakcie.
cyklón pred vysávač mám kúpený, ale radšej by som mal len vysávač, je to spratnejšie ako kombinácia.

vyzerá to, že je lepšie kúpiť vysávač s papierovým vreckom? tým pádom netreba oklep?
skúsim pozrieť aktuálni ponuku parkside, prípadne iné značky do 100-150eur, potom uvidím, čo ďalej.
milda87
Příspěvky: 294
Registrován: 5. 7. 2012, 7:51
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

30. 6. 2022, 7:52

Ahoj, já pořídil Bosch GAS 35 M AFC a jsem zklamaný sacím výkonem. Hlavně potřebuji odsávat bordel při montážích, vrtání, sekání, ale prostě bída.. 😕
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

1. 7. 2022, 6:18

Kedysi som kupoval lacné sáčky z lidla do vysávača a často ich menil. Potom som si urobil jeden cyklónový odlučovač a dal ho pred vysávač. Skvelá vec. Do vysávača som dal kvalitné vrecko 20L aby chytalo zbytok jemného bordelu. To raz za rok skontrolujem a trochu natrasiem. Skoro nič v ňom nieje.

Odvtedy mám 3 cyklóny. A odsávam s nimi prevažne drevené hobliny a piliny. Jeden plastový z aliexpresu je napojený na plastový rozvod d50mm z kanalizačných trubiek HT a saje to ako blázon. Toto riešenie má výhodu v tom že je možné umiestniť vysávač do inej miestnosti či do tlmiaceho boxu. Otváracie ventily som použil bazénové plastové guľové ventily 50mm a pri každom je vypínač na vysávač.

Vysávač z lidla sa dá vylepšiť otvorením výdychu - odstránením toho plastu kde odchádza vzduch . Prietok vzduchu sa zvýši asi o 20% s mierným nárastom hluku.
Na kovové častice by som volil ocelový cyklón.

A ozaj sa oplatí investovať do jedného poriadného vysávača s tichou prevádzkou a dobrým sacím výkonom. Mam Stihl 121 a ten už má aj 15 rokov a niekedy bežal aj 24 hodín vkuse. Stále je dosť tichý. Práve ten mám napojený na rozvod.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2022, 9:08

Určitě nekupuj tento Karcher WD3
https://www.obi.cz/mokro-suche-vysavace ... QpEALw_wcB

Blbec jsem zase naletěl. Mizerné provedení, skoro vůbec nesaje. Měl být do dílny (ne na piliny), ale opravdu mizerný výkon. Reálně je bateriový minivysavač mé ženy silnější, než ta žlutá potvora.

Kdysi Karcher byl v pohodě. Už druhý výrobek (měl jsem parná vysavač), který nikomu nedoporučuji. Opravdu ostuda.
michal4985
Příspěvky: 164
Registrován: 17. 11. 2016, 5:24

1. 7. 2022, 9:36

Tiez mam podobny od karcheru v garazi a vykon ma slabsi ako maly vysavac v dome.Ked k nemu pripojim druhu dodavanu hruhsiu hadicu s velkou hubicou napriklad pri prerabani domu na drobny stavebny odpad z omietky tak vykon je nedostacujuci a je to v podstate nepouzitelne.Pri tych cenach co si uctuju za samotny vysavac, prislusenstvo,sacky som cakal nieco ine
Boris22
Příspěvky: 123
Registrován: 30. 11. 2018, 9:51

1. 7. 2022, 10:27

Mám WD6, väčšinu špiny zvláda... len mi pár krát pri jemnom prachu roztrhlo sáčik :D
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2022, 10:31

Pri tom vsechny ty vysavace maji "papirove" stejny vykon. Mozna by bylo zajimave to nekdy opravdu zmerit primo na vystupu (vlastne vstupu :-))
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“