Nástrojová bruska VM1/VM2

Odpovědět
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

30. 10. 2022, 5:35

Ahoj, jelikož vše co se týče brusky TOS VM1 nebo VM2 na fóru jsou jen staré prodejní inzeráty tak tu zakládám nové téma. Vím, že těchto brusek moc není a jejich vhodnost na broušení nástrojů v domácí dílně je ještě menší. Najde se tu někdo kdo ji vlastní a nějak více využívá? Jediné co jsem na internetu našel byl nějaký člověk z traktorfóra, který ji nejspíš poté prodal. Teď k věci, co bych potřeboval :D

1) Jelikož moje bruska není úplně kompletní, jako první by se mi hodil někdo, kdo má originální orovnávač a byl by ochotný mi oměřit pár rozměrů. Současně bych pak byl schopný zařídit odlití pár kousků pro ty, kterým by případně taky chyběl. Dám sem ještě fotku z návodu, kdyby se to náhodou někomu doma válelo v bedně s jinými krámy.

2) Najde se někdo, kdo brousí na brusce stopkové frézy z čela? Originální vřeteník s MK5 dutinou nemá totiž nijak řešené základní dělení. Dobastlit nebo radši sehnat pracovní vřeteník z BNky? Údajně k brusce existoval i originální menší vřeteník s MK2 a ten třeba dělení měl ale já stejně potřebuju alespoň MK3.

Předem díky za pomoc, ikdyby jste jen věděli kdo brusku má a poskytli kontakt.
Přílohy
orovnávač_VM1.png
orovnávač_VM1.png (209.48 KiB) Zobrazeno 1383 x
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

30. 10. 2022, 7:35

Ahoj,
nedal by sa na ten vretenník s MK5 dorobiť deliaci kotúč z nejakej inej deličky k brúske? Objavujú sa občas na bazoši.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

30. 10. 2022, 7:41

Můžeš si tam dát výklopnou zubovou opěru proti broušenému zubu a dělící kotouč pak nepotřebuješ.
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

30. 10. 2022, 8:40

zverodoktor píše: 30. 10. 2022, 7:35 Ahoj,
nedal by sa na ten vretenník s MK5 dorobiť deliaci kotúč z nejakej inej deličky k brúske? Objavujú sa občas na bazoši.
Koukám po nich furt asi měsíc ale kotouč s 24 zuby (drážkami) jsem na bazoši ještě neviděl. Kromě toho by se hodilo vědět, jaký vnitřní průměr má dělící kotouč právě z té BNky. Kdybych to měl pro svoje použití ještě vložkovat na něco menšího, tak se radši pustím do samodomo výroby. Z blízka jsem ho nikdy neviděl ale ta drážka v kotouči bývá nejčastěji asi ve tvaru "V". Myslím, že bych nic nezkazil i kdybych to udělal modulovou frézou, no uvidíme....
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

30. 10. 2022, 8:44

Zbýňa píše: 30. 10. 2022, 7:41 Můžeš si tam dát výklopnou zubovou opěru proti broušenému zubu a dělící kotouč pak nepotřebuješ.
To mě taky napadlo ale myslel jsem, že tenhle způsob se využívá spíš u větších (kotoučových) fréz. Já plánuji (ještě stále v to doufám :lol: ), že budu brousit nejčastěji spíš menší stopkové frézy od cca 6 do 12 mm. Každopádně zubovou opěrku nemám ani jednu a taky je budu potřebovat (buď vyrobit nebo koupit) pro broušení fréz po obvodu.
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

31. 10. 2022, 7:28

Ten menší vreteník (bez náhonu) má dutinu Mk3, no delenie nemá. Dobastliť by sa dalo, no zohnať ho je takmer nemožné.
Čo potrebuješ pomerať na tom orovnávači? (asi všetko :wink: )
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

31. 10. 2022, 1:48

qwer píše: 31. 10. 2022, 7:28 Ten menší vreteník (bez náhonu) má dutinu Mk3, no delenie nemá. Dobastliť by sa dalo, no zohnať ho je takmer nemožné.
Čo potrebuješ pomerať na tom orovnávači? (asi všetko :wink: )
No pokud by to šlo, tak všechno ale spokojím se i s nějakými základními funkčními rozměry. Primárně asi osovou výšku diamantu od základny a jeho sklon (alespoň odhadnout jestli je to 0°, 5° nebo 10°).
Ten originál vřeteník s MK3 ani shánět nebudu, to radši opravdu dodělám dělení na ten co mám.
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

31. 10. 2022, 2:05

qwer píše: 31. 10. 2022, 7:28 Ten menší vreteník (bez náhonu) má dutinu Mk3, no delenie nemá. Dobastliť by sa dalo, no zohnať ho je takmer nemožné.
Čo potrebuješ pomerať na tom orovnávači? (asi všetko :wink: )
Ještě jsem udělal malý náčrtek orovnávače jak by měl podle návodu vypadat, tak pokud by si mi to oměřil a doplnil do obrázku tak by to bylo úplně super. Některé kóty jsou tam spíš navíc a daly by se dopočítat, uvidíš jak dobře půjde některé věci změřit.
Přílohy
1BE2B45C-3B23-4C85-92E2-6179EE7F7803.jpeg
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

31. 10. 2022, 6:41

zexner píše: 30. 10. 2022, 8:40 ...Myslím, že bych nic nezkazil i kdybych to udělal modulovou frézou, no uvidíme....
V takom prípade použi starú garážovú fintu a deliaci kotúč nevyrábaj, ale použi nejaké ozubené koleso s vhodným počtom zubov a dobrús iba tú zarážku. Taktiež sa nemusíš nijako obmedzovať na kotúče s "V" drážkami po obvode, ale kľudne môžeš použiť kotúč s otvormi - napr pri brúskach N1 existoval pracovný vretenník s obidvomi variantami kotúča a tiež dierkové sa objavujú omnoho častejšie.
Zubovú opierku tu miestny člen Jova vyrábal úplne parádnu z tyčky tlmiča auta. Podrobnosti sú na jeho stránkach http://www.jova1.cz/dilna/index.html v časti "nástrojová buska".
Čo sa týka toho držiaka diamantu, myslím že to zbytočne komplikuješ. Sklon diamantu má byť 5-12° smerom dole, približne na stred alebo mierne pod stredom kotúča. Dokonca, nemusí byť ani pod uhlom ak ho dáš pod stred kotúča. Ak ti nejde o dokonalú kópiu pôvodného, ale iba o funkčnosť, zvar to z 2 kusov plocháča, kúska tyčky z dierou a je. Úber je v stovkách, sily na držiak zanedbateľné, exaktne presné rozmery v tomto prípade taktiež. Orovnávať bude dobre tak, či onak. Akurát nesmie vaklať.
Přílohy
diamant.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

31. 10. 2022, 8:31

zverodoktor píše: 31. 10. 2022, 6:41
zexner píše: 30. 10. 2022, 8:40 ...Myslím, že bych nic nezkazil i kdybych to udělal modulovou frézou, no uvidíme....
V takom prípade použi starú garážovú fintu a deliaci kotúč nevyrábaj, ale použi nejaké ozubené koleso s vhodným počtom zubov a dobrús iba tú zarážku. Taktiež sa nemusíš nijako obmedzovať na kotúče s "V" drážkami po obvode, ale kľudne môžeš použiť kotúč s otvormi - napr pri brúskach N1 existoval pracovný vretenník s obidvomi variantami kotúča a tiež dierkové sa objavujú omnoho častejšie.
Zubovú opierku tu miestny člen Jova vyrábal úplne parádnu z tyčky tlmiča auta. Podrobnosti sú na jeho stránkach http://www.jova1.cz/dilna/index.html v časti "nástrojová buska".
Čo sa týka toho držiaka diamantu, myslím že to zbytočne komplikuješ. Sklon diamantu má byť 5-12° smerom dole, približne na stred alebo mierne pod stredom kotúča. Dokonca, nemusí byť ani pod uhlom ak ho dáš pod stred kotúča. Ak ti nejde o dokonalú kópiu pôvodného, ale iba o funkčnosť, zvar to z 2 kusov plocháča, kúska tyčky z dierou a je. Úber je v stovkách, sily na držiak zanedbateľné, exaktne presné rozmery v tomto prípade taktiež. Orovnávať bude dobre tak, či onak. Akurát nesmie vaklať.
Díky moc za rady. Jova a jeho stránky jsou mi známi, před časem jsem je hltal ale na článek s opěrkou jsem zapomněl. Je luxusní a udělám ji podle něj.
Přiznám se že N1čku jsem viděl akorát v inzerátech na netu a prakticky jen samou žebrotu bez vybavení. Pracovní vřeteník s dělícím kotoučem s otvory z klasických děliček jsem do teď neznal. Uvidím co pro mě bude jednodušší.
No a ten orovnávač....dokonalou kopii samozřejmě nepotřebuju ale jsem slévač, takže nějak vnitřně chci a potřebuju si to dlít z litiny a když už budu dělat model, tak proč ne podle originálu :lol: Každopádně pokud origo rozměry nebudou, tak to hold udělám jak mi to přijde pod ruku hlavně ať se můžu začít učit brousit. Každopádně díky za rady a inspiraci.
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

31. 10. 2022, 9:13

Veď uvidíš čo nakoniec vyhútaš. Ten vretenník z N1 je na fotke, plus ešte nejaký iný pracovný vretenník s deliacim kruhom čo som našiel medzi fotkami.
Přílohy
delickou-na-brusku-n1.jpg
delička.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

1. 11. 2022, 9:46

Len pre info- ten dolný vreteník je z brúsky Hispano- Suiza, tých je tiež ako šafránu :?
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

1. 11. 2022, 5:19

vm2.png
DSCF8575.JPG
DSCF8576.JPG
DSCF8578.JPG
Nejak čudne mi to fotí, to vedla mám na nastavovanie dorazu (výšky) pri brúsení stopkových fréz- valcovej časti.
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

1. 11. 2022, 9:26

qwer píše: 1. 11. 2022, 5:19 vm2.pngDSCF8575.JPGDSCF8576.JPGDSCF8578.JPG
Nejak čudne mi to fotí, to vedla mám na nastavovanie dorazu (výšky) pri brúsení stopkových fréz- valcovej časti.
Opravdu moc ti děkuji za oměření orovnávače :)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“