Pomoc při určení pásové pily

Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

4. 11. 2022, 4:51

t256 píše: 3. 11. 2022, 7:11 Ja se jen slusne zeptal k cemu mu to bude.
A není to náhodou třeba jeho věc? Často se tu donekonečna plká o násobně stupidnějších věcech a nikomu to překvapivě nevadí.
btw - napsat, že Kirchner (jeden z největších výrobců dřevozpracujících mašin, na této planetě, co v té době byl) je "firma o níž nikdo nikdy neslyšel" :lol: je víc než odvážné.
https://www-leipzig--days-de.translate. ... x_tr_hl=cs
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

4. 11. 2022, 8:06

No, myslím, že někteří by si za své dementní příspěvky zasloužili minimálně blokaci nebo rovnou vyhazov. Dotazujícímu by se ta informace hodila už jen kvůli shánění náhradních dílů a vlastní repasi stroje.

Mě osobně by byla konkrétní značka celkem fuk - pily tyto konstrukce jsou prostě nesmrtelné a tipl bych si, že tato ještě pár set let přežije. Na druhé straně bude potřebovat dost velkou repasi - hlavně zjistit v jakém stavu jsou ložiska v kolech, dále jak vypadá povrch kol - zda je tam guma, nebo korek, případně kola nechat pogumovat. Dále bude potřeba zkontrolovat, vyčistit a seřídit napínací mechanismus vrchního kola a napínání převodu do motoru. Vodítka bude nutné vyměnit - ty dnešní jsou daleko přesnější a tužší, než to, co na pile je. Pokud nemá spodní vodítko, tak to bude potřeba tam doplnit. No a jako bonus dodělat kryty - některé prasklé pilové pásy bývají hodně dovádivé.

Pásy od Pilouse jsou super - taky je tam beru, nicméně existuje spousta dalších výrobců - a záleží hodně na tom, co a jak se na pile bude řezat. Po uvedené repasi to bude bezesporu velmi kvalitní stroj.

Jinak já jsem obdobnou pilu používal pro rozmítání slabé kulatiny, za které jsem si řezal přířezy na soustružení, později jsem ale na tento účel pořídil pásovku od Pilouse - což je pro uvedený účel super mašina.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

4. 11. 2022, 1:29

meris píše: 3. 11. 2022, 11:34
Sancho Panza píše: 3. 11. 2022, 7:48
meris píše: 2. 11. 2022, 12:38 Dobrý den,
našel jsem tohle fórum a možná by mi někdo mohl pomoc při určení pásové pily. Bohužel na ní není žádný štítek. Pouze jeden na vodítku a na ten mi Google nic nenašel.
Podle mě by to mohl být Kirchner .
Firma (spíš filiálka) byla taky v Štětíně (Altdamm) a hlavně v Lipsku.
https://patents.google.com/patent/US106 ... bert+Roick
https://forum.canadianwoodworking.com/f ... saw-german
Velice moc děkuji. Podle nákresu by to mělo odpovídat.
Obrázek
Na obrázek se spolehnout nedá, stejně vypadaly v té době téměř všechny pásovky. Soused měl pilu Rikow a ta vypadala úplně stejně. Bohužel tohle jsou téměř stoleté pily a v té době vypadaly všechny podobně. Mnohdy na nich nebyl ani štítek výrobce, nýbrž štítek prodejce. Tenkrát to vypadalo podobně, jako s Čínskými soustruhy, vrtačkami a dalšími stroji - vyrobí to firma ABC a prodává se to pod značkou Proma, Hecht, CMI.. Název opravdového výrobce se kupec ani nedozví.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

5. 11. 2022, 4:00

R - stick píše: 4. 11. 2022, 8:06 No, myslím, že někteří by si za své dementní příspěvky zasloužili minimálně blokaci nebo rovnou vyhazov. Dotazujícímu by se ta informace hodila už jen kvůli shánění náhradních dílů a vlastní repasi stroje...
Ja na svem prispevku nic dementniho nevidim - narozdil od toho tveho. Seridit, vycistit... to by fakt nikoho nenapadlo, skvela rada :-)
Stejne jako usmevna myslenka ze nekdo dnes dodava podle typu nahradni dily. Provozuju nekolik podobnych stroju, ty odlitky delaly slevarny, pasovky z toho nasledne kde kdo, proto vypada spousta pilek podobne. Chtel jsem vedet hned zpocatku jestli ma dotycny nejaky konkretni problem, nebo to chce znat jen z nostalgie apod. abych nasledne neztacel cas procitanim vlakna kdy se na pate strane dozvime shani dil abc na 100let stary stroj od xyz.

Pasy pouzivame zasadne Uddeholm, beru jen svarene valcovani, brouseni apod. si delame sami. Ta firma to dela snad od 17. stoleti a opravdu je to videt. Kvalitu toho co probava Pilous nebudu radeji komentovat, at si kazdy reze cim se mu zlibi.
meris
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 10. 2022, 8:48

5. 11. 2022, 10:31

Ať tu uvedu na pravou míru, proč se ptám.
- z nostalgie - zajímá mě, co jsem pořídil
- žádný díl nesháním - ani mě to vlastně nenapadlo
- ano, pilu budu nejvíce používat na přípravu materiálu k soustružení
- pásy jsem zatím moc neřešil, jen jsem napsal, že bereme na katr od téhle značky, na malou pásovku beru Simonds
- vyčištění, údržba, výměna některých ložisek a kontrola už proběhla.
- spodní vodítko je dodělávané a aktuálně ho předěláváme
- horní a levý boční kryt už mám hotový a pracuji na spodním (bez toho na té pile řezat nebudu)
- mám doma víc takových starých strojů (například stojanové vrtačky) a ani u nich jsem nezjistil původ. U téhle pily mě napadlo, že to zkusím tady
Uživatelský avatar
ypres_bass
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 10. 2019, 6:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2022, 11:23

meris píše: 5. 11. 2022, 10:31 - pásy jsem zatím moc neřešil, jen jsem napsal, že bereme na katr od téhle značky, na malou pásovku beru Simonds
Kdybys chtěl, tak ti udělám nabídku i na katrové :-)
Až budete chtít pilový pás, tak napište... možná dám i slevu... :-)
pilove.eu
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“