oprava házejícího vrtačkového sklíčidla

ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

29. 11. 2022, 8:52

tak to zírám to by mě nenapadlo, bude fungovat u na hlavičky co mají plechové tělo ?
peter1 píše: 28. 11. 2022, 4:08 https://www.youtube.com/watch?v=zejnPXx6Gug
to rozoberanie hlavički je tiež zaujimave sergej alexandrovič ako to ukazuje na 1.51min..ti hoši ze sovetskeho zvazu jsou tak šikovní to už snad ani nejde víc :)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 11. 2022, 9:12

Jasně před asi 8-mi rokama jsem na to přišel náhodou...neměl jsem SDS vrták patřičné délky a tak jsem dal do sds upínače adaptér do něho plechovou hlavičku, do hlavičky vidiák s vácovou stopkou. No a šel vrtat :D :D :D
To nebyla ani vteřina a sklíčidlo bylo rozebrané na díly
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 11. 2022, 2:30

Mám tady takový starý orezavělý bago na 13 vrták, rozborka trvala 6 vteřin :-)
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

30. 11. 2022, 3:56

u nas robil ukrajinec a on mi hovoril že technologie všetky skoro su s ruska :shock: viac hlav viac rozumu sa hovorí
sustruh sv18 ,vrtačka
Milan199
Příspěvky: 2925
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

30. 11. 2022, 4:13

peter1 píše: 30. 11. 2022, 3:56 u nas robil ukrajinec a on mi hovoril že technologie všetky skoro su s ruska :shock: viac hlav viac rozumu sa hovorí
To samé nás učili ve škole. Třeba telefon vynalezl Telefon Telefonovič Telefonov. Jeden konec drátu si strčil do ucha, druhý do zadku a slyšel hovno.

Je ale fakt, že když máš prd k dispozici, tak jsi mnohem vynalézavější.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

16. 12. 2022, 8:03

ovi-ivo píše: 28. 11. 2022, 2:28 Díky všem za rady a podněty.
Tu třetí možnost co píše Sancho Panza sem tušil, ale raději nepsal...chtěl sem se jí vyhnout :) Asi vyberu to nejhorší sklíčidlo, kerýho mě nebude líto, kdyby to nevyšlo a půjdu cestou nejmenšího odporu směrem k přebroušení po jednotlivých čelistech...
Jak jsi nakonec dopadl?
Ja dnes nahodou narazil na zaznam hazeni sklicidla, ktere jsem brousil metodou popsanou drive v tomhle tematu. Podarilo se mi levne cinske Optimum srovnat dokonce do par stovek:
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

16. 12. 2022, 8:40

Milan199 píše: 30. 11. 2022, 4:13
peter1 píše: 30. 11. 2022, 3:56 u nas robil ukrajinec a on mi hovoril že technologie všetky skoro su s ruska :shock: viac hlav viac rozumu sa hovorí
To samé nás učili ve škole. Třeba telefon vynalezl Telefon Telefonovič Telefonov. Jeden konec drátu si strčil do ucha, druhý do zadku a slyšel hovno.

Je ale fakt, že když máš prd k dispozici, tak jsi mnohem vynalézavější.
a učili správne https://www.databazeknih.cz/knihy/vynal ... iky-301957

:lol:
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 12. 2022, 10:10

HellGrip píše: 16. 12. 2022, 8:40
Milan199 píše: 30. 11. 2022, 4:13
peter1 píše: 30. 11. 2022, 3:56 u nas robil ukrajinec a on mi hovoril že technologie všetky skoro su s ruska :shock: viac hlav viac rozumu sa hovorí
To samé nás učili ve škole. Třeba telefon vynalezl Telefon Telefonovič Telefonov. Jeden konec drátu si strčil do ucha, druhý do zadku a slyšel hovno.

Je ale fakt, že když máš prd k dispozici, tak jsi mnohem vynalézavější.
a učili správne https://www.databazeknih.cz/knihy/vynal ... iky-301957

:lol:
V učebnici biológie (československej gymnaziálnej) z 50-tych rokov sa napr. uvádza, že akademik Tsitsin Nikolaj Vasilievič, riaditeľ botanickej záhrady sovietskej akadémie vied krížil pšenicu z agátom vďaka čomu budú čoskoro v sajuze zberať obrovské výnosy pšeničných klasov zo stromov. Píše sa tam ďalej, že súdruh Stalin mu povedal: "smelšie experimentujte, budeme Vás podporovať"... A zabudli tam napísať, že súdruh Stalin následne dodal zrejme aj dačo o možnom neúspechu pána akademika a jeho možnom pobyte v gulagu... Asi toľko k interpretácii tých "Ruských" vynálezov pre verejnosť.
Okrem toho ZSSR nebolo iba Rusko. Aj keď oni sa dnes tvária, že bolo...

Vlastne nám môže byť aj dosť ľúto, že tie úžasné sovietske vynálezy žiaľ neprenikli ďalej do sveta, mohli sme už dávno žiť v nekonečnom blahobyte technológii... Ako oni :mrgreen:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

17. 12. 2022, 5:06

Já jsem někde četl, že sovětští vědci prokázali propojejení očních nervů s řitním svěračem. Když kopli okovanou botou pacienta do řiti, vyhrkli mu slzy a když ho píchli vidličkou do oka, tak se posral. :lol: :lol:
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

17. 12. 2022, 6:04

zverodoktor píše: 16. 12. 2022, 10:10
HellGrip píše: 16. 12. 2022, 8:40
Milan199 píše: 30. 11. 2022, 4:13

To samé nás učili ve škole. Třeba telefon vynalezl Telefon Telefonovič Telefonov. Jeden konec drátu si strčil do ucha, druhý do zadku a slyšel hovno.

Je ale fakt, že když máš prd k dispozici, tak jsi mnohem vynalézavější.
a učili správne https://www.databazeknih.cz/knihy/vynal ... iky-301957

:lol:
V učebnici biológie (československej gymnaziálnej) z 50-tych rokov sa napr. uvádza, že akademik Tsitsin Nikolaj Vasilievič, riaditeľ botanickej záhrady sovietskej akadémie vied krížil pšenicu z agátom vďaka čomu budú čoskoro v sajuze zberať obrovské výnosy pšeničných klasov zo stromov. Píše sa tam ďalej, že súdruh Stalin mu povedal: "smelšie experimentujte, budeme Vás podporovať"... A zabudli tam napísať, že súdruh Stalin následne dodal zrejme aj dačo o možnom neúspechu pána akademika a jeho možnom pobyte v gulagu... Asi toľko k interpretácii tých "Ruských" vynálezov pre verejnosť.
Okrem toho ZSSR nebolo iba Rusko. Aj keď oni sa dnes tvária, že bolo...

Vlastne nám môže byť aj dosť ľúto, že tie úžasné sovietske vynálezy žiaľ neprenikli ďalej do sveta, mohli sme už dávno žiť v nekonečnom blahobyte technológii... Ako oni :mrgreen:
potemkiaáda v priamom prenose. bol som, videl som, stačilo.
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

17. 12. 2022, 8:54

Britt píše: 17. 12. 2022, 5:06 Já jsem někde četl, že sovětští vědci prokázali propojejení očních nervů s řitním svěračem. Když kopli okovanou botou pacienta do řiti, vyhrkli mu slzy a když ho píchli vidličkou do oka, tak se posral. :lol: :lol:
Tých fórkov bolo mnoho, mnohé z nich boli akože z rádia Jerevan :lol: .
Napríklad:
Otázka poslucháča: Je pravda, že sovietski vedci objavili metódu, ako sa dá rozprávať z mŕtvolou ešte hodinu po smrti?

Odpoveď rádia Jerevan: Áno, je. Zatiaľ im však neodpovedá...
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

8. 4. 2023, 12:55

takže se mě to smazalo super píšu znova.
-na začátku mělo vrtačkové sklíčidlo co je ve videu házivost 0,5mm
-rozebral sem vyčistil složil
- pak sem vyjiskřil čísla na jednotlivý čelisti
- vložil stopku průměru cca v polovině upínacího rozsahu sklíčidla umě to bylo cca kolem prům.10mm
- změřil házivost (vrtačkový sklíčidlo vloženo do vřetene soustruhu a měřeno hodinkama při otáčení
- zaznamenal sem si u které čelisti jak háže
- pro jistotu nakreslil pak v cadu a odměřil ideální úběry jednotlivých čelistí aby to po odbroušení bylo souosé
- pak sem rozebral skl. ,na nástrojovů brusku hodil magnet. kostku nastavil pracně geometrii kostky a úhel před tím ještě vyrobil příložky k čelistím-
- upnul jednu čelist odbrousil o změřenou hodnotu a tak všechny tři čelist
- složil hlavičku a proměřil házivost byla do 0,05 a protože sem extrémista sej udělal korekci ubrusem na čelistech abych to ještě snížil to se mě povedlo na jeden pokus a házivost byla okolo0,01mm viz vodeo na konci.
- pak sem ovšem vyzkoušel házivost celého rozsahu sklíčidla a to bylo 0,4mm
- pak sem ze studijních důvodů přebrousil ještě kuželovou plochu co je vevnitř sklíčidla na suportové brusce, protože byla vymačkaná (pod vodou a celkový úběr než se začistila plocha od omačkání bylo 0,3mm na průměru) . Brousil sem taky čelo
- znovu sem složil přeměřil přebrousil čelisti, aby neházely na prům. 10mm házivost v celém rozsahu upnutí se zlepšila o 0,1mm
- pak sem zjistil, že dosedací plochy čelistí co jsou zaháknutý ve šroubu jsou vymačkané tak sem je přebrousil a jak se stalo tak sem samozřejmě musel znovu přebrousit i upínací plochy čelistí (tentokrát potřetí :oops:
dostal sem se na konečnou házivost 0,2mm
To je konečná
sklíčidlo je oporřebované v klizné radiální části tomu nepomůže to axiální ložisko co tam je,
v drážkách pro čelisti ve šroubu je to taky omačkaný...
konstrukce těla je taková, že to dycky bude lítat v nějakých číslech už jen po složení a rozložení.
k čelistím zkontroloval sem na sinusovým pravítku úhel čelisti na hodinkách ukazovalo 0,01mm úchylku z daného úhlu.
čelisti seděli a stahovali pocelé délce pěkně stejnoměrně.

suma sumárum sem zpokojený, zase vím něco víc a už neremcám, když vidím kolik stojí sklíčidla s přesným upnutím který si drží opakované upínání dlouhodobě.
Proč sem volil metodu broušení naplocho po čelisti? chtěl sem mít jistotu pevného upnutí čelisti.
Proto sem nebrousil fortunou čelisti sklíčidla namontované v hlavičce, a taky je to složitější cesta :lol:

sklíčidlo bylo stejně v pérdeli tak sem to zkusil.


Dawe píše: 16. 12. 2022, 8:03
ovi-ivo píše: 28. 11. 2022, 2:28 Díky všem za rady a podněty.
Tu třetí možnost co píše Sancho Panza sem tušil, ale raději nepsal...chtěl sem se jí vyhnout :) Asi vyberu to nejhorší sklíčidlo, kerýho mě nebude líto, kdyby to nevyšlo a půjdu cestou nejmenšího odporu směrem k přebroušení po jednotlivých čelistech...
Jak jsi nakonec dopadl?
Ja dnes nahodou narazil na zaznam hazeni sklicidla, ktere jsem brousil metodou popsanou drive v tomhle tematu. Podarilo se mi levne cinske Optimum srovnat dokonce do par stovek:
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1002
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2023, 3:23

Nebylo by lepší ty jednotlivé díly nějak zušlechtit, aby se tak snadno nevymačkávaly ?
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

9. 4. 2023, 10:55

ovi-ivo> no jo, stare vymackane sklicidlo za opravu holt nestoji. Ale zkusenost to je, ne? :)
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“