Nastrojova bruska N1

adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

19. 2. 2023, 8:19

Ahojte,

Som rozhodnutí pre kúpa nástrojovej brúsky v dielny mam veľmi obmedzene miesto celkom sa mi pozdáva brúska N1 nakoľko rozmerovo je ešte OK a cenovo prijateľne pre mňa (mam to iba ako hobby)
Na čo si je dobré dát pri kúpe pozor ? Aké príslušenstvo je dôležité ? Potrebujem ju hlavne na brúsenie fréz, drážkovačov, vrtákov, krátkych hoblovacích nožov, špeciálne nože do sústruhu ...
Akú ma dutinu ? MK5 ,alebo Me (akurát robím objednávku v čine na držiaky ER klieštin, tak preventívne chcem už zobrať pre budúcu brúsku)
Kameníček je už pre mňa veľký ten už nedám do dielne :oops:
Čo sa týka ostričiek ako napríklad Nástrojová brúska Bernardo U3M predpokladám, že lepšia je N1 ?

Pripadne ak by mal niekto na predaj N1, alebo vie o nejakej podobnej malej nástrojovej brúske kľudne SZ

A este jedna vec, da sa N1 odviezť v osobnom aute ? alebo treba vozík ? - mam miesto cca 160cmx75cm na vysku cca 70cm
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2023, 8:52

Cau,
obcas sa nejake vyskytnu a sam to intenzivne sledujem, kedze ju mam uz dlhsiu dobu v hladaciku. Cena za "holu masinu" je obvykle okolo 20tis Kc. Robili sa 2 varianty. Spustanie bolo odlisne a tusim stol bol dlhsi.
Manual si si stiahol? Z toho zistis rozmery a hmotnost. Kedze to vazi 450kg, tak do kufra to rozhodne nedostanes (maximalne tak do dodavky). Proste na paletu a na vozik.
Prislusenstvo je kapitola sama o sebe a stoji pomerne dost. Obcas sa nieco vyskytne. Skor je otazkou, ako casto a co budes brusit. Vreteno je v klznych puzdrach, takze to by si si mal omrknut a vypocut.
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

20. 2. 2023, 9:46

Ahoj, v kufru auta alá Octavia by se asi převézt dala, pokud shodíš posuvný rameno se stolem.
Akorát počítej s tím, že to chce dovnitř šoupnout po nějaký fošně a budou potřeba tak 3-4 lidi.
Asi o dost jednodušší by byl vozejk.
Já už ani nevim jak jsem ji vez, asi naležato na káře. Byla tady z fóra před 2 roky, sice přes celou republiku 2x350km, ale zase byla za 6kKč i se svěrákem. Holou ji kup maximálně do 10kKč. Pokud k ní bude nějaký příslušenství tak pak OK, ale jinak origo příslušenství se dost blbě shání nebo to chtěj skoro všichni vyvážit zlatem :roll:
Zapomeň na ME, ISO, MK. Je tam nějakej kužel z osazením a upínání to má přes převlečnou matku.
Mám v plánu si těch trnů nechat výhledově pár vyrobit jako polotovary a pak už si to pro konkrétní kotouče došmudlám na soustruhu.
Tady máš od Tumlika manuál: www.tumlikovo.cz/wp-content/uploads/201 ... nualN1.zip

Obrázek
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 2. 2023, 3:47

Ahoj,
mám N1 s prakticky kompletným príslušenstvom. Ako písal Jeníček, tŕne na kotúče sú jednoúčelová špecialita. Občas sa objavia na bazároch, ale tiež som si dával svoje vyrábať. Budeš potrebovať určite kozlík, do toho sa na rybinu uchytávajú ďalšie prípravky. Jednak pracovný vretenník, ten má kužel MK3. Potom taká rybinová traverza s drážkou, na ktorú sa upína pracovný vretenník (delička) + hrot, tiež MK3, patria k nej 3 deliace kotúče. Ďalej výklopný zverák. Na brúsenie malých nástrojov medzi hrotmi existuje hrotový prístroj, ktorý má vlastné guličkové vedenie pre ľahký chod).
S ďalšieho príslušenstva sa robil prístroj na brúsenie sústružníckych nožov, je to taký naklápací stolík s otočným nastaviteľným kruhom uprostred (podobný ako prístroj pre BN102).
Chvíľu sa vyrábal prístroj na brúsenie vrtákov a navrtavákov, fí 1-12 mm s pomerne špecifickým upínaním nástroja za hrany a komplikovaným nastavovaním parametrov brúsenia. Ten sa neskôr už nevyrábal (neviem či pre zložitosť, alebo nefungoval).
S trochou invencie sa do originálneho kozlíka dá namontovať delička patriaca k iným nástrojovým brúskam (BN102, Jotes), ktorá má kužeľ MK5, alebo dokonca ISO40. Prípadne cez medziprírubu upnúť kozlík a deličku z brúsok BN...
Špecialita bolo zariadenie (šablóna) na nastavenie polohy brúsneho kotúča na brúsenie fréz podľa uhla skrutkovice a priemeru frézy.
To príslušenstvo sa obvykle objaví keď dakde rupne stará fabrika a rozkradne sa výdajňa. Žiaľ staré fabriky sa zrejme už minuli a príslušenstvo k tejto brúske je priam rarita. Naviac málokto vie s čoho tie prípravky sú, takže čarovné heslo do bazoša "N1" málokedy vedie k nákupu. Mnohé veci k brúske som kúpil úplne náhodou, keď om ich identifikoval medzi inými krámami na fotkách, kde predajca obvykle predával dačo úplne iné.
Ďalšia vec je stav ložísk. Originálne je táto brúska vybavená bronzovými klznými ložiskami s predpísanou vôľou, ktorým sa však nedá nastavovať vôľa. Takže jediná cesta v prípade vybehaných futier je vyrobiť nové a zaškriabať ich podľa vretena s príslušnou vôľou.
Pre prácnosť opravy, ak brúska prešla GO, obvykle vreteník prerobili na guličkové ložiská s kosoúhlym stykom a bol pokoj.

Suport je na klzných vedeniach a tým že je mizerne zakrytovaný často býva prešúpaný a to naviac nepravidelne, takže plynulý posuv bez vôle je obvykle možný len na časti, zvyšok drhne. Treba vyskúšať s hodinkami.
Tie brúsky sa nevyrábajú asi 60 rokov, takže bývajú obvykle v stave primeranom veku.
02333.JPG
Traverza s deličkou a hrotmi
0-pristroj-na-brouseni-vrtaku-na-brusku-n1-12.jpg
Prípravok na brúsenie vrtákov
02453 (2).JPG
zverák
002.JPG
hrotový prístroj
pomucka-na-lesteni-nozu-na-brusku-n1 2.jpg
zariadenie na pribrusovanie sústružníckych nožov
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

21. 2. 2023, 5:50

vždy potom keď neuspeješ s kompletizáciou tak ju môžeš prerobiť na úspešnú kotúčovú brúsku na volné brúsenie z ruky.
To veľké vyloženie kotúčov je výhoda napr. na brúsenie dlhých nožov na zabíjačku a tak.
adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

14. 8. 2023, 8:24

Ahojte,

Tak konečne po pol roku zháňania brúsky N1 sa mi podarilo kúpiť za "normálnu" cenu
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Brúska je celá riadne špinavá od prachu z brúsenia, chcem ju celú rozobrať, vycisit, prestiekat...
Má niekto poznatky z rozoberania ? Na čo si dať pozor ?
Nepodarilo sa mi dať dole kozlik drží tak vzadu na nejakom T
Stupnica na zveráku pre brúsenie je celá dorezana, nejaký nápad na opravu ?
Dával si niekto tŕne vyrábať ? Prípadne dajú sa vyrobiť z QT materiálu iba na sústruhu ? (Bez potreby následného zihania a brúsenia na gulato)
Mám ktomu iba tie dva tŕne ktoré su osadené.
Nemá niekto na predaj nahodou kryty na kotúče a podobne príslušenstvo ?
Mám kontakt na jedného pána, ale sa pár trnov pýta 200€ a o zľave nechce ani počuť ...
Do vretena ide aký olej a koľko ? Vg46 môže byť ? (Pri prevoze sa vylial)
Klzne uloženie vretena treba nejak vycisit ? Potrebujem tam dať aj nový remeň - starý sa roztrhol ešte vo firme kde pracovala ...
Ďakujem za každú radu
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 8. 2023, 10:44

Ahoj,
brúsku som mal prakticky celú rozobratú. Je to veľmi jednoducho a pritom účelne vyrobený stroj, v konštrukcii niesú žiadne záludnosti na ktoré by bolo treba extra dávať pozor. Snáď poznamenám, že som pri rozoberaní skladal dielce z každej rozoberanej skupiny do samostatnej plechovky alebo krabice, aby sa mi po vyčistení nepomotali (hlavne skrutky). je dobre demontáž fotiť, dosť to pomáha pri skladaní, najmä ak bude prebiehať neskôr ( ja som ju chcel zložiť za 2 dni a ešte dačo chýba aj po 2 rokoch :? )
Tŕne mám vyrobené z 15142QT, brúsené. Bez toho sa obávam to nepôjde, dutina vretena je brúsená na presný rozmer a aj origo tŕne sú brúsené. Neviem koľko je "pár", ale ak sú origo, tak asi si cenu moc nenavyberáš. Kúpil si dinosaura, diely sa 60 rokov nevyrábajú, ak ich niekto má v garáži, netuší obvykle z čoho sú. Musíš brať čo je, alebo roky čakať či sa niečo neobjaví.
Vreteno: ložiskový olej P0, viskozita 1,3-1,5E/20°C (vyhovel Paramo P03S)
Ostatné časti (vedenia, suporty, točnica) Ložiskový olej J4, viskozita 4,7E/50°C
Pôvodne tam boli klzné ložiská, pri generálkach sa vretenník upravoval na párované kosoúhle guličkové. Po takejto úprave vychádza z dnešných ako vhodný olej J2. Pôvodné bronzové futrá sa totiž nedajú nastavovať, po opotrebení sa museli meniť.
Remene aj mech na N1 predáva niekto na Bazoši (novovýroba).
Predtým ako to začneš rozoberať, stiahni si návod na www.tumlikovo.cz
Inak tá brúska je pomerne mizerne krytovaná, často bývajú vedenia aj vreteno v dosť katastrofálnom stave. Na výmenu remeňa aj tak budeš musieť vreteno vytiahnuť z ložísk, tak uvidíš v akom sú stave a môžeš aj pomerať vôle v ložiskách (predpísaná je tuším 0,015-0,04)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

15. 8. 2023, 8:00

Ahoj, řemen jsem kupoval vloni tady a spokojenost.
https://www.sbazar.cz/jirikocmich/detai ... -brusku-n1
Hlavně si dej bacha při utahování kluznejch futer až budeš řemen měnit, je dobrý si na matkách udělat značky.
Nedávno byly trny na N1 na Bazoši za 1250Kč/ks, ale nějak jsem to nestih... :?
Taky asi budu vyrábět :mrgreen:
Nemáte někdo výkres trnu na N1?
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

15. 8. 2023, 12:49

jenicek píše: 15. 8. 2023, 8:00 Ahoj, řemen jsem kupoval vloni tady a spokojenost.
https://www.sbazar.cz/jirikocmich/detai ... -brusku-n1
Hlavně si dej bacha při utahování kluznejch futer až budeš řemen měnit, je dobrý si na matkách udělat značky.
Nedávno byly trny na N1 na Bazoši za 1250Kč/ks, ale nějak jsem to nestih... :?
Taky asi budu vyrábět :mrgreen:
Nemáte někdo výkres trnu na N1?
To i Svoboda je má levnější ...

https://www.nastrojenaradi.cz/n1-2?prod ... tor-page=2

Nedávno jsem jednu N1 potkal na šroťáku. Už je na pravdě boží - v hutích.
adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

15. 8. 2023, 8:45

Zverodoktor:
Tak bruska je cela rozobrata, celkom prijemne rozoberanie. Vdaka za typ na oleje.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Vreteno mam ulozene v bronze a vyzera, ze uz je po smrty :roll: Vekle to riadne zo zadnej strany vid. video neviem co s tym dalej a ako je mozne, ze je to tak v zlom stave. Brusku potrebujem iba na prilezitostne hobby brusenie.
https://ulozto.sk/file/h52wJ4kGmXcR/vid ... uPIQquZt==
Ako funguju medene hadicky v kozliku ?
Nemas nahodou link na bazos na mech novo vyroba ? nedari sa mi to najst
jenicek:
Vdaka za tip remen mam uz objednany.

all: Ma niekto tip ako odstranit bezpecne stitky pred stiekanim ?
Naposledy upravil(a) adam410 dne 15. 8. 2023, 8:54, celkem upraveno 1 x.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 8. 2023, 9:59

Kontakt na toho s mechom nemám. Je to ten istý čo predáva remene, momentálne zrejme mu vypršal inzerát, časom ho obnovuje. Skús pozrieť o nejaký týždeň. Skúsim prehrabať mail.
Nejaké príslušenstvo predáva na Bazoši miestny člen Pieskomil.
Čo sa týka štítkov, najlepšie je ich dať dole, nedávno tu na fóre o tom bolo pár príspevkov ako na to. Ale aj kvalitnejšia maskovacia páska pomôže, aj keď výsledok nieje úplne dokonalý. Zase sa moc nenarobíš a brúsiť to bude rovnako.
Teraz som zistil, čo voláš kozlík. Kozlíkom som myslel ten lomený kus s rybinou a točnicou na suporte čo potom drží ostatné prípravky. Ty myslíš tú zdvíhaciu konzolu, čo na nej je suport.
Na nej je malá nádržka na olej so štopľom. Naleješ tam olej a ten stečie cez trubičky do vedenia a na maticu trapézu. V nádržke pôvodne boli v trubičkách knôty, aby olej nevytekal príliš rýchlo. Pri oprave som použil sviečkové, dajú sa kúpiť v obchodoch s kreatívnymi potrebami v rôznych hrúbkach.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
coviha
Příspěvky: 146
Registrován: 20. 9. 2014, 8:25

16. 8. 2023, 4:03

DSC00143.JPG
]
adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

16. 8. 2023, 8:12

Tak dnes sa mi podarilo obrúsit hlavnú časť N1 zajtra obrusim dekel na motor a začnem tmelenie
Obrázek
adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

18. 8. 2023, 7:02

Zverodoktor:
Ako sa podarilo tebe vymeniť knoty v medennich trubkach ? Mne nejdú tie trubky vôbec vytiahnuť a výmenu bez toho si neviem moc predstaviť
Obrázek
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 8. 2023, 7:30

adam410 píše: 18. 8. 2023, 7:02 Zverodoktor:
Ako sa podarilo tebe vymeniť knoty v medennich trubkach ? Mne nejdú tie trubky vôbec vytiahnuť a výmenu bez toho si neviem moc predstaviť
Obrázek
Sice jsem to dělal na Avii, ale musim říct, že nijak :( Trubky jsem chtěl vyndat, byly sežrané a upadly u litiny. Odvrtat, vyndat, dát nove s knoty. Metráž knotu ještě mám a můžu ti dát
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“