Pásová pila na kov - jaká?

Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2011, 8:37

Tak po zralé úvaze jsem došel k názoru, že bez pásovky už to dál nejde. Ten můj rámovej ragulin :D je sice velký pracant, ale je to pomalé a i přes pravidelnou léčbu docela hlučné. Taky potřebuju občas šibovat s pilou po dílně a to s tímto nejde.

Takže nevím na co se mám zaměřit Bomar,Pilous,Gonda s cenou do 30k počítám spíš se starším strojem v této ceně víc se mě do toho dávat nechce. Řežu převážně plné ocelové profily do průměru max. 120 mm.
Protože s pásovkama moc nedělám tak by mě zajímaly nějaké typy, co je dobré co ne, do čeho se dá tak jít, jestli se na to dají sehnat pásy, výhody, nevýhody. jaká převodovka?
Nějaké jiné rozdíly?
díky
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2011, 9:10

Bohužel nabídka použitých pásových pil je velmi, velmi slabá. A když už jsem na něco narazil, tak to bylo 10 let staré, v dezolátu, ale za 70% ceny nové. Takže jsem letos v létě koupil novou Bomar Ergonomic 275.230 za cca 40 tisíc. Výborný stroj, za ty peníze asi nic výrazně lepšího nejde sehnat. Obdobné pily od Pilouse jsou naprosto srovnatelné kvalitou i cenou, je to věc vkusu. Akorát že já jsem v Bomaru chvíli dělal, tak k tomu mám vztah. U Bomaru se mi líbí převodovka s čelními koly, ostatní značky používají šnekové převodovky.

Teoreticky by Ti stačila pila velikosti 120, tu plnou ocel o tomto průměru na tom skutečně uřízneš (mluvím o Bomar Pulldown 160.120), ale prakticky je to použitelné tak do průměru 40 mm, protože jinak u toho zešedivíš. Trvá to, musíš za to tahat, a v základní verzi tomu chybí chlazení. Takže jednoznačně potřebuješ gravitační pilu.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2011, 11:24

Krutor píše:Bohužel nabídka použitých pásových pil je velmi, velmi slabá. A když už jsem na něco narazil, tak to bylo 10 let staré, v dezolátu, ale za 70% ceny nové. Takže jsem letos v létě koupil novou Bomar Ergonomic 275.230 za cca 40 tisíc. Výborný stroj, za ty peníze asi nic výrazně lepšího nejde sehnat. Obdobné pily od Pilouse jsou naprosto srovnatelné kvalitou i cenou, je to věc vkusu. Akorát že já jsem v Bomaru chvíli dělal, tak k tomu mám vztah. U Bomaru se mi líbí převodovka s čelními koly, ostatní značky používají šnekové převodovky.

Teoreticky by Ti stačila pila velikosti 120, tu plnou ocel o tomto průměru na tom skutečně uřízneš (mluvím o Bomar Pulldown 160.120), ale prakticky je to použitelné tak do průměru 40 mm, protože jinak u toho zešedivíš. Trvá to, musíš za to tahat, a v základní verzi tomu chybí chlazení. Takže jednoznačně potřebuješ gravitační pilu.
No jasně o tom tvém novém Bomaru vím :D . Popravdě řečeno nějaké bomary v inzerátech zrovna jsou, ale už to tam vidím tak půl roku takže to asi nebude žádný zázrak. Ten průměr 120 jsem uváděl jako maximum plné oceli co řežu, je mě jasné, že potřebuju něco většího naddimenzovaného a hlavně něco abych u toho nestál a netlačil to rukou do řezu. Leda že bych zapřáhl ženskou :D
Ty převoovky s čelními koly jsou i na těch starších typech bomarů?
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
pavelk
Příspěvky: 123
Registrován: 19. 10. 2009, 9:01
Bydliště: Novohradske hory

6. 1. 2011, 7:31

ja jsem poridil gravitacni PILOUS ARG 220 PLUS. uz ji mam pres rok, ale zatim jsem na ni moc nedelal. jen sem tam neco. byly jine priority.

nicmene o vanocich jsem rezal 120tku ocel (plnou kulatinu) a naprosta spokojenost. po tom, co jsem jel prvni plat hodne pomalu, abych zajel pas, jsem to pak pustil, co to slo. bohuzel jsem nemeril (casove), jak dlouho trva rez, ale ted o vikendu budu potrebovat jeste jeden uriznout, tak to muzu zmerit.

ja jsem ji koupil za 36 K bez dane. puvodne jsem chtel mensi a levnejsi. od bow, ale nakonec koupil tuhle. bylo mi ale receno, ze na silnejsi plne prumery je lepsi sirsi pilovy pas. pry lip vede. tahle pila ma 27 mm. ma snekovou prevodovku. nechaval jsem si na soustruzeni 2 mm pres miru a klidne jsem to mohl nechat jen 1 mm.

tady jsem ji kupoval. ted tam ma nejake pouzite:
http://www.pasove-pily.eu/pilous-pasova ... 29044.html
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2011, 8:07

Já mám Pilouse ARG 230 asi 14 let a zatím jsem jen jednou měnil ložiska .
Snad už bude brzo ATC

http://www.kovohejduk.websnadno.cz/
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2011, 9:27

Tak já jsem se teď večer do toho trochu položil a něco postudoval, a musím říct, že výběr je opravdu mizivý. Správný poznatek je, že samozřejmě pás čím vyšší tím lepší, v těchto modelech s cenou kolem 30-40k je těch 27mm.
v podstatě pro moje účely buď arg 220 nebo Gonda 220x250 GH-R nebo bomar ERGONOMIC 230.190 G nebo ERGONOMIC 275.230 DG (která se mi líbí nejvíc) a je to ta Krutorova, jde vidět, že pečlivě vybíral :wink: .
Jsem v koncích, budu to muset nechat vykvasit, 40k je už docela přes limit :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Stano
Příspěvky: 90
Registrován: 1. 8. 2006, 12:52
Bydliště: LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

7. 1. 2011, 6:51

Tak s tými použitými strojmi je to problém. Jedného Bomara mi predali pred nosom aj keď sme boli riadne dohodnutý, len som mal problém s odvozom a musel som nakládku odložiť o jeden deň. Druhého Bomara si odviezli chlapi z Oravy ešte 3 hodiny pred riadne dohodnutým termínom obhliadky. Takže na každú obhliadku treba chodiť s hrčou peňazí a autom s hydraulickou rukou : ))
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

8. 1. 2011, 8:11

U nás teďka v kovošrotu lezí nejaká pásovka... :D
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

8. 1. 2011, 8:13

Mám takovej pocit že to vypadá asi nějak takhle http://www.pasove-pily.eu/html/pasove-p ... country=SK ale nejsem si jist ...
pavelk
Příspěvky: 123
Registrován: 19. 10. 2009, 9:01
Bydliště: Novohradske hory

8. 1. 2011, 9:05

tak jen pro zajimavost: 120 kulatina ocel jakost S355J2G3, pilous arg 220 plus, pas bimetal 4 - 6 zubu 27 mm, cas rezu cca 8 min 20 s. nemeril jsem to uplne presne.
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

20. 1. 2011, 2:40

Zdravim,
dost dlho som riesil podobny problem ako teraz tumlik, na jar som kupil novu pilu Pilous ARG 130K - to je pila s chladenim a podstavcom, kde je umiestneny zasobnik na kvapalinu.
Ja som to poreboval na rezanie obycajnych ocelovych jaklov a pasoviny na zvarane konstrukcie. Ziadne plne materiay som neplanoval rezat, lebo sustruh ani frezku este nemam. Pila mi dobre sluzila, ale mala muchy:
Ked som rezal (je to rucna pila), tak pomerne lahke rameno dost skakalo (v rukovati som citil obcas vyrazne nepravidelnosti - narazy), ale to by sa podla mna nedialo pri plnsich profiloch. Ja som tam dal najjemnejsi pas aky je, lebo som zvacsa rezal jakle s 2mm stenou a to nikdy nebola splnena podmienka minimalneho poctu zubov v reze. Samozrejme, ked sa rezu tenkostenne profily, tak to vydava strasne zvuky, ale to s typom pily velmi nesuvisi.
Co ma stvalo viac, trebalo pri tom stat a tlacit, co mi povodne nevadilo, ale rychloo ma to omrzelo.
Co ma najviac stvalo, bolo, ze ked som bol netrpezlivy a zatlacil strosku viac, tak som meral odchylky od kolmeho rezu aj okolo 1mm (ale netlacil som prilis, motor si priadol pekne dalej). To som mal pas dotiahnuty poriadne. Takze trabalo byt trpezlivy. Lenze ked som tlacil moc malo, tak potom sli zvlastne rezonancie zo sneku. Takze obcas ani z voza, ani na voz. Okrem toho tam bol dost neergonomicky zverak.

Na jesen som pilu predal, nebol to problem, moc som ani nestratil, lebo pil je malo.
Planoval som kupit ARG 200, ale naskytla sa vtom jedna ARG 220 plus dakych 45000kc, tak som po nu isiel az do CR, oplatilo sa. Nebyt praskleho zveraku, co som zistil az doma, tak by to bola nova pila. Zverak budem musiet zavarit.
Neviem si ju vynachvalit. Nerobim sice vela, ale teraz je to radost, pila je tuha, 27mm pas sa neda s 13mm porovnavat, ma to aj dve rychlosti, velmi citlivo nastavitelny posuv a nepochybujem, ze by sa s tym dalo odrezat cokolvek.
Len zverak ma hneva, je sice rychloupinaci, ale ulozenie skrutky v celusti - smikadle je velmi pofiderne - aspon u mna. Musel som ho dobastlovat, ale este mu nestacilo. Tiez som si vsimol, ze nie su celkom rovnobezne celuste zveraka, hore su volnejsie preto sa blbsie reze viacero rur naraz. Poriadny zverak a pneumaticke upinanie by tej pile seklo...
Snek sa neozyva ako pri 130-ke. Zatial som nic poriadne nerezal, len jakle a pasovinu, s kolmostou rezu zatial bez problemu.
Teraz asi pribudne sustruh, tak pila mi pride ako velke +.

Este prilozim foto starej a novej a uz mizim... Tusim sa to dalo aj strucnejsie, ale dnes som sa dako rozpisal :roll:
Přílohy
P1060759.JPG
DSC04953.JPG
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2011, 7:49

Oliver Rovný píše:Ked som rezal (je to rucna pila), tak pomerne lahke rameno dost skakalo (v rukovati som citil obcas vyrazne nepravidelnosti - narazy), ale to by sa podla mna nedialo pri plnsich profiloch.
Podle toho co jsem vypozoroval u mé obdobné pily Bomar 120, tak toto způsobuje buď špatně svařený pás (mírně do V), pak by se rázy měly objevit pravidelně 1 x za 1 oběh pásu, nebo lokálně vylámané či ztupené zuby - pak jde o nepravidelné rázy. Pás jsem nejčastěji ztupil tak, že jsem omylem zabral do materiálu a nevěděl jsem, že je kalený. Nejčastěji se pás ztupil v okolí sváru, vysvětluju si to tak, že se tam při svařování popustil. K vylomení zubů dochází často právě při řezání Fe profilů - jeklů a trubek, čím tenší stěny, tím náchylnější. Je třeba opravdu přiměřeně tlačit, a do materiálu najíždět opatrně, až potom zabrat. Také je třeba dbát dobrého upnutí materiálu, aby se při záběru nepohnul, což často způsobí vylomení zubu. Časté je protočení trubky, která nebyla dostatečně silně upnuta ve snaze nedeformovat ji. Doporučuji také před každým dalším řezem dobře vymést svěrák od pilin, i když je to opruz.
Oliver Rovný píše:naskytla sa vtom jedna ARG 220 plus dakych 45000kc, tak som po nu isiel az do CR, oplatilo sa. Nebyt praskleho zveraku, co som zistil az doma, tak by to bola nova pila.
Ty jsi koupil použitou ARG 220 se zatajeným prasklým svěrákem za 45 tisíc? Pokud vím, tak se dá koupit nová za 40 tisíc (bez DPH). Ale co už. Ať Ti dobře slouží!
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2011, 8:12

doplnim drobne info k me cinske proma ppk-115
onehda jsem zariznul do svaru a stranove si otupil pas tak ze od te doby pila priserne zarezavala do boku
jinak prisernej sverak (uz mam ohnuty sroub)
priserny vrklavy podstavec z prilis tenkeho plechu

jinak spokojenost rezu tim 65mm kulatinu, jekly vsechno mozne
trosku jsem upravil sponung pritlaku nebot se s tim musi dost stelovat sem tam kdyz rezu plnej nebo jekl
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

20. 1. 2011, 9:56

http://stroje.bazos.cz/inzerat/8595632/ ... u-pilu.php
To není špatná cena, ne? Ta pila když se umeje tak prokoukne. Píše vyměnit kolečka. To jsou pokud vím obyč kuličková ložiska.
Jenže je z Berouna, to má Tumlík daleko.

Zase nemusí být tak stará. Zrovna dneska jsem viděl v provozu pilu PP362 z Jesenice r.v 2008 a ta na odkazu je proti ní nádherná. Dneska jsou ty stroje dělaný aby vydrželi tak ty tři roky pak se to začne různě rozpadat takže nová, aby byl obrat, že jo. Teď mluvím o provozech kde na nich jedou třeba na dvě až tři směny.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2011, 11:06

capumpor píše:http://stroje.bazos.cz/inzerat/8595632/ ... u-pilu.php
To není špatná cena, ne?
Cena dobrá, ale otázka je stav. Dle mých zkušeností když někdo nechá pilu takto zaneřádit, tak si jí neváží, a podle toho se k ní chová i provozně. Takže to může být v dezolátu. Ale taky to po opucování může být skoro funglovka. To by se opravdu muselo vidět a vyzkoušet.

Zase na druhou stranu je evidentní, že prodávající se nepokoušel vyšroubovat cenu dezolátního stroje na maximum tím, že by to vypulíroval a naštětkoval :D
Petr Spáčil
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“