Rovinné brusky

Odpovědět
pepawrf
Příspěvky: 175
Registrován: 11. 4. 2016, 7:24

13. 5. 2019, 6:37

Mám dotaz. Natíráte něčím stůl pod magnetem aby to nerezavělo? Vždycky jsem to stříkal WDčkem aby se to pěkně vytlačilo. Teď jsem po roku zdělal magnet a škrabal jsem vrstvu rzi.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

14. 5. 2019, 12:15

doncarlos píše: 9. 5. 2019, 5:35 staník84 píše :

Kód: Vybrat vše

Našel jsem ještě jeden systém od Okamoto a to vypadá dost zajímavě:
(odkaz neumím vložit)

Ten princip jsem nějak nepochopil, můžete mi to někdo vysvětlit ?
Podle mě to funguje na porovnání váhy. Něco jako klasické jazýčkové váhy, jen je tam rafika. Možná někdo znalejsi bude vědět víc. Ale našel jsem to i v návodu Junga :
Screenshot_2019-05-12-10-15-02.jpg
Jen tak pro zajímavost ještě přidám další věci z návodu:
Screenshot_2019-05-12-10-13-49.jpg
Screenshot_2019-05-12-10-13-18.jpg
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

30. 9. 2019, 3:15

Narazil jsem na trubce na dobrá videa... :

https://m.youtube.com/channel/UCKPqKYF7 ... xtQ/videos
Petrr
Příspěvky: 67
Registrován: 11. 8. 2015, 7:20
Bydliště: U Brna

16. 11. 2019, 8:48

Ahojte,

třeba někdo upotřebí malý magnet 150x150 nejen pod magnetku. Já si ho v září objednal jen tak do rezervy pro srandu- co mi přijde a spokojenost. Sice jsem si po měsíci od objednání vzpomněl, že mi něco chybí. Napsal jsem prodejci, že kurýr má na stránkách pořád zaseknutou Belgii pod sledovacím kodem. Během pár hodin omluva se slíbenou nápravou za ztracenou zásilku a do 3 dnů byl magnet doma.
Dřevěná, opásaná bednička z překližky, magnet chycený přímo upínkama skrze bednu...prostě ok.
Magnet neurazil zpracováním, samozřejmě jak ho zapřáhnu orovnám, ale prvotní povrch na obou stranách ujde.
První zkouška síly v porovnáním s rok starým německým SAV magnetem také s jemnými poly dopadla fajn. tenké plechy drží stejně. Test polů magnetickou folií taky fajn- Rozložení shodné s SAV. Těsnost obou polovin těla magnetu zaručuje šrouby stažený hliníkový plech cca 1,5mm tl - no stejně to bude u mne zatím valit na sucho tak těžko soudit jak to bude dlouhodobě odolávat emulzi, ale neviděl bych tam problém. V balíku Imbus, nehezké upínky a samozřejmě ten kus hliníku do L půjde pod ponk. Ale za mně celkově spokojenost. Jen dodám, že já kupoval za cca 1750kč s poštou zdarma. Ted' už je trochu dražší.
Jestli někdo ví o zajímavější nabídce za podobné peníze, pochlubte se...

Ahoj
Petr

https://www.ebay.com/itm/150x150mm-Magn ... 2749.l2649

a ještě jeden větší

https://www.ebay.com/itm/4-X7-Permanent ... Sw6-NcwsRw
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 12. 2019, 3:56

Dnes jsem se náhodou připletl do problému s magnetem na brusce.
Je prý problém v tom, že někdy drží magnet perfektně a někdy drží tak napůl. Problém trvá cca 14 dní. Brusičovi už ulétlo několik výrobků.
Magnet je velký cca 50 x 25 cm, na sobě má vyražené hodnoty 90V a 0,8A. Rok výroby 1963.
Je ovládaný pomocí HD-335A https://www.radwell.co.uk/en-GB/Buy/HOL ... irect=true
Už na tom měřili napětí a proud, vše odpovídalo. U prvního měření jsem nebyl a tak jsem donutil kolegy co dělali ty první měření, aby dotáhli osciloskop a podívali se zároveň na napětí a proud. Výsledek je ten, že na magnetu je dvoucestně usměrněné napětí (tzn. 100 Hz) a proud je téměř stejnosměrný bez zvlnění. Hodnoty odpovídají tzn. 90V a 0,8A. Kolegové tvrdili, že při minulém měření (po nějakém hrábnutí do drátů v rozvaděčí) byl najednou proud taky zvlněný (asi šel až do nuly) a magnet najednou držel naplno.
Tak jsme pak dotáhli ss zdroj a přímo na magnet dali 90V a 0,8A. Magnet držel napůl. Pak jsme vzali autotrafo, můstkový usměrňovač a naměřili stejné průběhy jako když to řídil ten HD-335A, tzn. dvoucestně usměrněné napětí a téměř rovný průběh proudu. Magnet držel napůl.
Bohužel jsem nebyl u toho prvního měření, kdy chvíli držel magnet naplno a tak ani nejsem schopen posoudit, jak moc má držel a jak vypadal ten průběh proudu.
Magnet má cca 110 Ohmů. Indukčnost jsme neměřili.

Takže otázka zní:
- ví někdo, jaký má být průběh proudu do magnetu? Má být "vyfitrovaný" nebo tepavý?
- setkal se někdo někdy s takovou "závadou" magnetu?
- může tam být nějaký mezizávitový zkrat nebo něco podobného?

Materiál upínaného materiálu se nezměnil. Dávali jsme na magnet upínací přípravky, co se používají už x let a brusič tvrdil, že když magnet fungoval, tak je rozhodně nebyl schopen sundat.
Za případné rady děkuji předem.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 12. 2019, 4:05

A tady je fotka toho přípravku, co jsme na něm manuálně testovali sílu magnetu. Na fotce je postaven blbě, měli jsme ho na magnetu položený tou horní plochou.
Nejsem schopen posoudil, jestli to na ten magnet není malé. Ale tvrdili mi, že ten samý kus měli při tom prvním měření a rozhodně nešel sundat, když magnet fungoval. Teď jsem ho přes tu delší hranu "utrhnul" celkem bez problémů.
Obrázek
Přílohy
Obraz3070.jpg
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 12. 2019, 5:16

Ahoj, zkontroluj první přívodní kabel. Nadělá to tam bambiliony pohybů a většinou to není nic moc.
Pak konektory a dotažení svorek.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 12. 2019, 7:38

Milan199 píše: 3. 12. 2019, 5:16 Ahoj, zkontroluj první přívodní kabel. Nadělá to tam bambiliony pohybů a většinou to není nic moc.
Pak konektory a dotažení svorek.
Kdyby nesedělo napětí a proud, tak půjdu po kabelu. Ale při připojení ss zdroje přímo na kabel s nastavenými 90V, tekl do magnetu proud 0,8A. To jsou hodnoty vyražené na magnetu. Takže nepředpokládám chybu na kabelu. A při těchto hodnotách brusič tvrdil, že je magnet slabý.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 12. 2019, 8:31

Mart76 píše: 3. 12. 2019, 7:38
Milan199 píše: 3. 12. 2019, 5:16 Ahoj, zkontroluj první přívodní kabel. Nadělá to tam bambiliony pohybů a většinou to není nic moc.
Pak konektory a dotažení svorek.
Kdyby nesedělo napětí a proud, tak půjdu po kabelu. Ale při připojení ss zdroje přímo na kabel s nastavenými 90V, tekl do magnetu proud 0,8A. To jsou hodnoty vyražené na magnetu. Takže nepředpokládám chybu na kabelu. A při těchto hodnotách brusič tvrdil, že je magnet slabý.
Dej tam měřák a pak zkus kabel lámat a natahovat. Výkon do magnetu není tak veliký a přelámaná žíla se může dotýkat a normálka to funguje.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

25. 6. 2020, 10:45

Nazdar brusiči!
Pristál mi na ponku nerezový nôž a šajba do mlynčeka.
Má niekto tip na kotúč fi 200, rez. v 35m/s? Rád by som to spáchal na kameníčkovy.
Bude to chcieť niečo s pórovitým slohom a makké? Asi riadne zalievať nakoľko nerez má horší odvod tepla, či?
Môj odhad je zatiaľ na ružový kotúč, zrejme Tyrolit 80-100 zrno, K tvrdosť, je najdostupnejší.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

6. 7. 2020, 6:46

Dostal jsem takový zběsilý nápad. Chci si dodělat na Junga svislé vřeteno na broušení hrncákem - rybin atd. - něco ve stylu vybrušovacího vřetene, jen kolmo. I na BPH to existovalo. Je mi jasný, že to není ideální způsob broušení - vzhledem ke kotouči a jeho určení Uchycené by to bylo místo horního orovnavání plus bych něco dodělal místo krytu, ať to má tuhost. Kamarád by mi celou sestavu na Schenckovi vyvážil.

A teď to hlavní. Mám doma nějaký ložiska :

https://www.industrial.cz/nkia-5913-x-- ... 00101.aspx

Jaká je vhodnost použití na vřeteno? Píšou provozní otáčky 5500 ot./min . Jde mi o to, jak dlouho by to vydrželi. Radiálně nejdou seřizovat.

Samotné vřeteno bych udělal z 14220 plus tep. úprava a broušení. Na konci kužel.

Co si o tom myslíte? Je to blbost? Času na to mám dost, nevím kam dřív skočit. Takže na dlouhé zimní večery...

Díky
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2020, 6:55

stanik84 píše: 6. 7. 2020, 6:46 Dostal jsem takový zběsilý nápad. Chci si dodělat na Junga svislé vřeteno na broušení hrncákem - rybin atd. - něco ve stylu vybrušovacího vřetene, jen kolmo. I na BPH to existovalo. Je mi jasný, že to není ideální způsob broušení - vzhledem ke kotouči a jeho určení Uchycené by to bylo místo horního orovnavání plus bych něco dodělal místo krytu, ať to má tuhost. Kamarád by mi celou sestavu na Schenckovi vyvážil.

A teď to hlavní. Mám doma nějaký ložiska :

https://www.industrial.cz/nkia-5913-x-- ... 00101.aspx

Jaká je vhodnost použití na vřeteno? Píšou provozní otáčky 5500 ot./min . Jde mi o to, jak dlouho by to vydrželi. Radiálně nejdou seřizovat.

Samotné vřeteno bych udělal z 14220 plus tep. úprava a broušení. Na konci kužel.

Co si o tom myslíte? Je to blbost? Času na to mám dost, nevím kam dřív skočit. Takže na dlouhé zimní večery...

Díky
není lepší koupit nějaké ověřené elektrovřeteno na gravírku s frekvenčákem od číňana za pár babek s er upínačem na cigárka, 20 tisíc to mít bude a stejně to furt bude ležet pod ponkem mezi dalším harampádím tak jako u mě, tak ti to určitě i dlouho vydrží :D :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 7. 2020, 6:10

stanik84 píše: 6. 7. 2020, 6:46 Dostal jsem takový zběsilý nápad. ...
Ty ložiska se mi moc nezdají. Zbytečně si to s tím zkomplikuješ. Buďto tam dej elektrovřeteno jak píše tumlík nebo použij fortunu z brusky na kulato. Hlavně si promysli jak budeš vyvažovat kotouče. Ty misky / hrnečky bývají běs !
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

9. 7. 2020, 9:21

Proč vymýšlíš už vymyšlené?Myslím,že když použiješ celý to brousidlo z BPH,tak tyhle fšechny problémy odpadnou.. Teda krom nesymetrických kotoučků...Ty bych orovnal na mašině jak venkem,tak -co to půjde- vnitřkem a basta. Potom přendavat i s trnem.
Měli jsme kdysi francouzskou brusku Microbanc (věkem cca jako ten Jung) a tam bylo vyndavací celé horizontální vřeteno a místo něj se dávalo svislé,něco jako u nástrojových frézek.. To jsem k tomu ale nikdy nesehnal,tak jsem to zase poslal dál..Možná ,že tu někde bude majitel..
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

11. 7. 2020, 2:56

Děkuji za reakce.

Tumlik : Cesta to určitě je, ale šel bych cestou raději výroby nového. Chci tam dávat třeba 80 mm miskový kotouč. Ležet to tam určitě bude taky, ale jsou věci, které ani jinak udělat nejdou.

Milan199 : mně se taky právě moc nezdají. Musím to nakreslit a dám tam klasiku - kosoúhlá...

David: právě tak si to představuju. Udělat to na trny a ty měnit. Třeba bych využil ty z BéeNky. Mít to tam nafutrovaný a pak měnit. Díky za tip s tím Microbancem. Kouknu na to. Musím to napáchat co nejblíž současnému vřetenu, abych využil co nejvíc velikost magnetu - hlavně příčně.


Ještě mě napadlo, z čeho doma kdo vyrábí různé úhelníčky atd. ? 19312 (Stabilka) ?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“