Rovinné brusky

Odpovědět
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

5. 5. 2019, 12:04

stanik84 píše: 5. 5. 2019, 12:00 Ještě kdyby měl prosím někdo výkres orovnávací kolébky, byl bych rád. Nikde ji nemůžu sehnat.

Sehnal jsem nějaký verky na 3m642 a je tam taková pěkná deska s hrotama, tak by stačila ta část mezi hroty s tím mikrometrickým nastavením diamantů. Díky
Ja mám dve,, jedna je origo,,druhá vyrábana ale celkom slušne,,zajtra to pozrem
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

5. 5. 2019, 1:41

to stanik84 orovnávání magnetu :
Obecně platí to co pro každou přesnou práci : Pořádně promazat mašinu a nechat ji alespoň půl hoďky běhat naprázdno, aby se prohřála a "sedla si".
Kotouč obecně hrubší, poréznější a s měkkou vazbou. Ocel magnetu je bláto a zanáší. Kotouč luxusně vyvážit a orovnávat (několikrát). Dříve jsme používali kotouče kterým jsem říkal "perník".
Mám tu jeden menší ale brusivo a sloh je stejný. Označení je A99 46 M 11V.
20190505_142722[1].jpg
Dneska bych už použil spíše zirkonový (bývají bleděmodré) s podobným slohem.
Řezné podmínky :
Větší rychlost posuvu, přejíždět co nejdál za magnet. Na BPH 20 (NA) bych dal boční přísuv tak 5 mm. Pokud je mašina OK můžeš jezdit příčným posuvem tam i zpět.
Hlavně. Důležité !! Hloubka třísky 0,01 max 0,02 !!! V podstatě by měla jenom tu a tam vylétnout jiskřička. Jak za to začneš rvát magnet se ti ohřeje a zmršíš to. Počítej s tím, že orovnat magnet je práce na spoustu hodin. Dělávali jsme to vždy na noční a jako bokovku na vedlejší mašině.
Chladit můžeš, ale není to nutné.
Milan
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

5. 5. 2019, 3:32

Díky Milane,

osobně jsem to dělal tak, že jsem si nejdřív srovnal čelo magnetu na hodinky. Koupil jsem totiž brusku a byl sundaný a navíc ho dělal nějaký pán ze Strakonic.

Kotouče vyvažuju normálně na trnu a pak ještě po orovnání přímo v brusce vezmu hodinky, dám je na magnet a opřu je o vřeteník.
Když jsem orovnal kotouč, tak se to chvělo jak ratlík a stopa po orovnání kotouče byla nesouměrná. Tak jsem to pak ještě převážil... Občas si tužkou udělám na přírubě značku a posouvám závaží tak, až je chvění minimální.

Začnu tak, že přebrousím začátek plochy, pokud je to křivé víc jak ty dvě stovky, tak přejedu celý magnet, abych nebral víc a magnet se nekroutil. A tak pořád dokola.

Nakonec dám kotouč s vybráním a přejedu čelo.

Jinak mám brusku Jung - magnet 500x200mm. Posuv je ale 600mm, tak tam asi časem dám delší. Orovnávač to má přímo nad vřetenem. Vedení stolu je v dvojitých prizma.

Ještě jednou díky. Snad to nedělám špatně. Jsem zatím brusič amatér, ale snažím se něco naučit a každé rady z praxe si vážím... Není to soustruh nebo frézka.
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

5. 5. 2019, 10:42

K tomu vyvažování :
Není úplně jednoduché kotouč vyvážit. Po upnutí kotouče na přírubu (samosebou přes papírky nebo plastové podložky), jej nasaď na vřeteno a protoč rukou. Nesmí moc házet aby se ti neroztrhl ! Pak jej orovnej. Následně jej vyvaž na trnu a stojánku. Potom jej znovu orovnej ve stroji. Pak následuje dovážení na trnu. Tím by měl být kotouč dobře staticky vyvážený.
V literatuře se ještě uvádí orovnání boků kotouče, ale v praxi se to moc nedělalo. Málokdo má také boční orovnavač. Jsou také kotouče které mají strukturu natolik nehomogení, že vyvážit nejdou ! Nemilosrdně je vyhoď. Pokud budeš mít po prvním orovnání tři závažíčka v jedné polovině drážky, je to tenhle případ !!

Ten orovnavač v krytu nad kotoučem u Junga je sice velmi pohotový, ale na přesnou práci (viz kalibrace magnetu) bych preferoval orovnávač na magnetu. Lépe totiž kopíruje geometrii stroje.

Ten magnet 500 při rozjezdu 600 mm bych asi nechal. Potřebuješ aby se mašina v úvrati "uklidnila". Pokud bys reverzoval příliš blízko okraje broušené plochy budou na ní znát vlnky.

Špatně to asi neděláš. Uč se mašinu vnímat a "poslouchat". Záhy zjistíš, kdy je kotouč zanešený a otupený. U broušení platí dvounásob "práce kvapná - hovno platná".

ať se daří Milan
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 5. 2019, 5:48

Ahojte,
voľne nadviažem na túto tému. Rád by som zistil, ako vyvážiť kotúč na brúsku N1. Má takéto tŕne ako na obrázku a kotúč sa upína priamo na ne. Existuje na to nejaký fígeľ?
upinaci-trn-na-brusku-n1.jpg
upinaci-trn-na-brusku-n1.jpg (7.63 KiB) Zobrazeno 3461 x
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

6. 5. 2019, 6:50

některé BPH 20NA mají vřeteno s vnitřním kuželem morse2 a trny jsou taky s vnějším kuželem taky by mě to zajímalo jak to vyvažovat jedině nějaká vyvažovačka do které by se kotouč s trnem upnul a podobně jak se vyvažují kola na auta by ona vyvažovačka ukázala kolik kde přidat fakt nevím :?:
Brusič v nástrojárně nemá jinou možnost než pokus omyl posouvat závažíčka...teď používá kotouče norton a ty jsou homogenní a chvění je skoro nulové.
Měl tam i pár nových carborundun a ty byly tak nehomogenní prostě na vyhození vibrace byly brutální
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

6. 5. 2019, 7:23

Niejeto morse 2,ale metrický 18,,majú ho bph 20N,,originál trňe nemajú ani telieska na vyvažovanie,ja som si ich vyrábal aj s telieskami a ploškami na vyváženie,,
20190506_081315.jpg
20190506_081306.jpg
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

6. 5. 2019, 7:26

Stanik84
20190506_081529.jpg
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 5. 2019, 10:10

to zverodoktor : vyvažování trnů na N1
Používám systém s radiálně navrtanými M6 závity, do kterých dávám červíky. Asi by se daly ty podložky /co drží kotouče / udělat nové z hliníku a takhle upravit.
20190506_105533[1].jpg
Potom to můžeš odvalovat po tom válcovém prodloužení trnů. Stačí svislá destička do které zalisuješ dva kolíky / kalené tyčky na lin vedení / a máš vyvažovací stojánek. Jakékoliv vyvážení je ohromný přínos.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

6. 5. 2019, 11:14

Milan199 píše: 5. 5. 2019, 10:42 K tomu vyvažování :
Není úplně jednoduché kotouč vyvážit. Po upnutí kotouče na přírubu (samosebou přes papírky nebo plastové podložky), jej nasaď na vřeteno a protoč rukou. Nesmí moc házet aby se ti neroztrhl ! Pak jej orovnej. Následně jej vyvaž na trnu a stojánku. Potom jej znovu orovnej ve stroji. Pak následuje dovážení na trnu. Tím by měl být kotouč dobře staticky vyvážený.
V literatuře se ještě uvádí orovnání boků kotouče, ale v praxi se to moc nedělalo. Málokdo má také boční orovnavač. Jsou také kotouče které mají strukturu natolik nehomogení, že vyvážit nejdou ! Nemilosrdně je vyhoď. Pokud budeš mít po prvním orovnání tři závažíčka v jedné polovině drážky, je to tenhle případ !!

Ten orovnavač v krytu nad kotoučem u Junga je sice velmi pohotový, ale na přesnou práci (viz kalibrace magnetu) bych preferoval orovnávač na magnetu. Lépe totiž kopíruje geometrii stroje.

Ten magnet 500 při rozjezdu 600 mm bych asi nechal. Potřebuješ aby se mašina v úvrati "uklidnila". Pokud bys reverzoval příliš blízko okraje broušené plochy budou na ní znát vlnky.

Špatně to asi neděláš. Uč se mašinu vnímat a "poslouchat". Záhy zjistíš, kdy je kotouč zanešený a otupený. U broušení platí dvounásob "práce kvapná - hovno platná".

ať se daří Milan
Ahoj,

děkuji. Já jsem právě chtěl slyšet více názorů. Docela často se o tom bavím se sousedem - brusič. Ten mi říkal víceméně to samé co ty. Jen on teď staví a já nejsem moc doma. Když jsem doma, on je po noční atd..

S tím orovnáváním mi říkal to samé. Že to chce dát orovnávač na magnet. K boku magnetu mi říkal to, že používá kostku s otvorem pro orovnávač kolmo a šikmo - 45° a sjedou s tím i bok - pootáčí diamant, aby ho nezničil. Pak že mají ten válcový roletový orovnávač.

http://www.narexsat.cz/produkt-skupina.php?produkt=71

Nebo používali klasickou kostku upnutou na úhelníku.

Děkuji ti moc za praktické rady. Opravdu si toho vážím.
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 5. 2019, 8:46

to stanik84 :
Ahoj, jsem rád že ti to pomůže. Kdysi jsemu učil na učňáku automobilky a kolega brusič byl starý mrzutý pavouk. Kupodivu mne nechal u něho "fušovat". Tenkrát říkal "sereš mě, že mi tu rasuješ mašiny, ale jsem rád, že to někoho zajímá". Chodil ke mě na CNC učebnu na panáka a taky se docela rychle naučil programovat. No tak ty znalosti co jsem "dostal" pouštím dál.

Na brusce na plocho mám takovýhle držáček na diamant :
20190507_090749[1].jpg
Má tu výhodu :
a) že ho jenom sklopím a nepřekáží
b) nemusím odjíždět vřetenem kdovíkam - výšku si nastavím přímo držáčkem
c) v nouzi s ním orovnáš i boky kotouče / rychloposuvem nahoru a dolu /

Když ale stejně upneš nějaký malý lineár s vozíkem ( já používám Hiwin 15 ) a přímo na ten vozík chytneš tu roletku nebo DIA destičku - tak máš orovnávač boků a můžeš si boky i odlehčit pod úhlem. Mazáci to dělaj od ruky.

Mimochodem - finta od starého pána :
Když orovnáš kotouč a potřebuješ brousit načisto. V kotouči zůstane kupa zrn napůl vylomených, které už nejsou "zalepené" ale jenom drží mezi ostatními. Během chvilky by vylétaly, ale mezitím ti na povrchu nadělají paseku. Řešení : po orovnání vezmi bukovou násadu z paličky / kladívka / a kotouč zlehka přejeď tak dvakrát. Zrna se uvolní a vyletí. Nesmíš tlačit abys kotouč nezasral tím dřevem ! Rusové na tohle dělají takové gumové hranolky s nějakým brusivem. Fungují skvěle, ale strašně to smrdí !!
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

7. 5. 2019, 10:07

Opět moc děkuji. To je super nápad s tím orovnávačem. Jen by se mi nechtělo vrtat do magnetu. Vím, že se tomu nic nestane. Určitě si něco podobného vyrobím, jen to přišroubuju přes kámen to drážky.

S tou bukovou násadou je to taková věc, kterou se nikde nedočteš. Taky dobrá věc.

Díky
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

7. 5. 2019, 10:20

Nevíš prosím, jak se jmenují ty ruské gumové hranolky?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2019, 10:25

http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

8. 5. 2019, 7:09

Nepoužívá někdo tenhle stojánek?
wheel-balancing-stand-500x500.jpg
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“