Rámová pila

Odpovědět
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

12. 5. 2013, 4:26

Také mi ten "hrneček" nedal spát a také jsem nic nenašel :D , takže jak to pan Brittain myslel nevím. Podle výkresů, kam ho umístil autor téhle pilky, to (podle mne) funguje jen jako olejový tlumič, on sám tam někde píše, že v jeho případě víc pomohlo umístění pilového plátku trochu šikmo (nerovnoběžně) vůči rámu. Snažil jsem se přijít aspoň na to, v jaké fázi se ten tlumič uplatní a zdá se, že ve chvíli, kdy se ojnice snaží rám pily nejvíc nadzdvihnout - to je právě při chodu zpět, klika prošla dolní úvratí - by mohlo dojít k nějakému "drncnutí", které by tlumič mohl uklidnit. Ale to jsou jen úvahy o této konstrukci - podobný olejový tlumič jsem kdysi viděl v nádherné velké prastaré mechanické kalkulačce (měla broušená skla v bocích, aby bylo na hejblátka dobře vidět :) ). Tlumič měl jen kapku oleje na dně, kalkulačka dělala rámus jako popelářský vůz a přetáčela cyklus - po dolití oleje se všechno krásně "synclo" ... :D
Mini soustruh SC-4
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

18. 5. 2013, 11:09

Takže když to shrnu, tak ten hrneček dělá vlastně pomalé padání rámu pily (rychlost se nastaví tím šroubem co oddaluje membránu "ventilu" od pístku) a tím, že pilový list je vepředu trošku zvednutý oproti zadnímu konci se při zahájení zpětného běhu vlastně okamžitě začne vzdalovat od materiálu protože tlumič ho nenechá padnout hned ale padá během celého běhu zpět = tlumič nadlehčuje rám.
Jakmile dojede dozadu, octne se přední část listu u materiálu (tlumič během cesty rámu dozadu pomalu upustil kapalinu) a tím, že list oproti rámu směrem dozadu "klesá" (= je vpředu vůči rámu výše upnutý než vzadu) tak zuby zabírají do materiálu a tlumič se procesu neúčastní nebo se nechá bez odporu přizvednout tlakem zubů o materiál (směrem nahoru kapalina neklade odpor, protože jde po směru ventilu).

Sorry, neumím to asi líp vyjádřit ale takhle by to mohlo fungovat ne?
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

18. 5. 2013, 4:26

Zřejmě jsi vysledoval ten princip správně :) !!, teď mi to přijde opravdu jako šikovné řešení, předtím jsem na to nepřišel. Jen mě na chvilku zmátlo, že říkáš, že pilový list je zvednutý "vepředu", já bych za předek pily považoval to místo, kde je ta napínací křídlová matka - tak jsem si to musel přečíst dvakrát :D . Teď se mi ta konstrukce líbí ještě víc, jen škoda, že ty rozměry jsou vesměs rozmazané, jako by nestačilo, že jsou ve zlomcích střevíce anglického krále :lol:
Mini soustruh SC-4
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

18. 5. 2013, 5:04

No jo, jak říkám moje vyjadřovací schopnosti asi nejsou nic moc...ale předek listu jsem myslel tam co je napínací matice!!! A předek listu musí být podle mě výš tj. blíže k vedení rámu.

Rozměry neřeším, motor mám odsud z fóra (prý od závory) a už má rovnou i kliku a na konci kulový kloub takže paráda. Tím jsou dané základní rozměry. Motor je třífázový, takže před něho strčím invertor (mám tu nevyužitý 400W - to bude akorát) a tudíž pila bude mít regulaci otáček a koncový spínač bude s využitím řídicích signálů invertoru, tedy na nízké napětí aby to bylo pěkně bezpečné.
Na vedení rámu pily hodlám použít přesně broušené lineární vedení z jakéhosi brutálního scanneru typu soustruh (profil cca 35x12mm, délka asi 80cm), na němž bude jezdit rám (kluzná ložiska z nějakého miramidu nebo z čeho jsou ty špalky co mám).
Místo toho otevřeného tlumiče asi použiju vzduchový válec, který z jedné strany naplním olejem a přes zpětný ventil (pro nasátí kapaliny do válce) vyvedu hadičkou do nádobky/zásobníku. Paralelně se zpětným ventilem dám škrticí ventil na regulaci rychlosti padání.
V hlavě to mám, teď to ještě nějak nakreslit, nechat nařezat a posvařovat.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

18. 5. 2013, 10:57

melsoft píše:No jo, jak říkám moje vyjadřovací schopnosti asi nejsou nic moc...ale předek listu jsem myslel tam co je napínací matice!!! A předek listu musí být podle mě výš tj. blíže k vedení rámu.
Teď jsem se v tom zase ztratil - tady je výkres - je ten předek listu výš, nebo níž ? :D
pilka.PNG
Mini soustruh SC-4
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

19. 5. 2013, 5:17

Tak na tomhle obrázku je podle mé terminologie předek listu níže. Aby to fungovalo podle mého popisu, tak by list měl být obráceně...si myslím.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

19. 5. 2013, 7:57

Tak se ještě zeptám - jakým směrem se (podle tebe) pohybuje pilový plátek, když řeže - podle "mého" obrázku? Zleva do prava nebo naopak? Podle mne zleva do prava, jednak podle směru zoubků na detailu, jednak, že tak to má většina (ne-li všecky) strojní pily. A taky by to chodilo přesně podle tvého "scénáře" :)
Mini soustruh SC-4
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

19. 5. 2013, 10:30

No jo, to je totiž klíčová otázka. Blbě jsem viděl ty zuby a navíc jsem si bůhví proč myslel, že ta pila je v záběru zprava doleva. (asi dojmy z Youtube). A ono je to naopak. Tak teď je to jasný, ten sklon listu je správně.
No a má to i logiku, protože ten motor pak pilu v záběru táhne (i když při ručním řezání je to naopak ne?). Možná to mě spletlo...

No každopádně bych řekl, že princip máme rozklíčovaný a může se stavět!!!
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

2. 6. 2013, 12:26

melsoft píše:... No každopádně bych řekl, že princip máme rozklíčovaný a může se stavět!!!
Už jsi nějak pokročil? Já jsem se chystal stavět tu malou "šukalku", na kterou jsem koupil plány, ale teď z nich mám jen torzo, protože mi kleknul externí disk. Něco se mi podařilo rekonstruovat, ale je to roztrhané, tak mne to přestalo bavit :( Tahle konstrukce se mi také líbí, ale zatím nemám žádný šikovný materiál, tak je to jen ve stádiu koukání do plánů (to mi jde nejlíp :lol: )
Mini soustruh SC-4
frames
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2014, 12:30
Bydliště: 37344 Zliv

23. 2. 2015, 9:46

Dobrý den, všechny Vás zdravím, jsem tu nový. Pořídil jsem si časem hobby vybavení (čína AT320 z druhé ruky a apod.) a tak už občas leccos mohu udělat, ale pořád neumím čistě, levně dělit materiál. I ta nejlevnější pásovka je ale pro mě drahá a zbytečná.
Proto sháním maximum info o stavbě rámové strojní pily na kov, malé, přenosné pro občasné použití, která jde po nařezání materiálu zase na půl roku hodit pod ponk. Prohledal jsem internet...Na českém www jsem narazil pouze na zdejší (strašně staré) vlákno. Všiml jsem si, že tu pár lidí koupilo plány od Myfordboye. Samozřejmě jsem na něj na webu také narazil a uvažoval o koupi, ale zdálo se mi to předčasné i zbytečné. Pohledal jsem co to bylo "Kennedy Hexacut Mod.60 (a Mod.90) ke kterým se Myfordboy hlásí a na senzační Lathe.co.uk jsem o nich našel info i nějaké obrázky.
http://www.lathes.co.uk/taylor/page11.html" onclick="window.open(this.href);return false;
(Dokonce jsem kdesi na webu našel i dobový manuál k nim...)
Píší, že byly v 50. letech oblíbené a tedy asi i funkční - což bych o některých DIY výtvorech z YT neřekl.
Můžete se prosím pochlubit, jak jste na tom se stavbou podle Myfordboye - a jestli se to opravdu podobá Hexacutu ?
A díky za osvětlení funkce olejového "Dashpotu" - v životě bych na to sám nepřišel ! Myfordboy nic takového nemá, že?
exot007
Příspěvky: 188
Registrován: 3. 12. 2012, 6:47
Bydliště: 294 11

23. 2. 2015, 10:30

Při řezání strojní rámovou pilou směřují zuby vždy ke klikovému mechanismu (pila řeže tahem k sobě) u ručního řezání směřují zuby od toho kdo řeže takže ji človek tlačí.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

23. 2. 2015, 10:45

Ne tak vždy, Maďaři dělali rámovku, kde to bylo obráceně. :D
www.mosaznevyrobky.cz
frames
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2014, 12:30
Bydliště: 37344 Zliv

23. 2. 2015, 11:11

Ten Hexacut má v manuále (citace z hlavy): 1)...... při pohledu na klikovou hřídel se musí točit proti hodinám...
2)....Hexacut je "tlačný" typ pily....a tak je třeba orientovat zuby směrem od klikovky.....

Zjevně jim na tom hodně záleží.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

23. 2. 2015, 12:24

Záleží z toho důvodu, že když se pila vrací, tak se taky nedzdvihne, aby se odlehčilo zubům. Pokud poběží obráceně, tak to nebude fungovat správně.
www.mosaznevyrobky.cz
frames
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2014, 12:30
Bydliště: 37344 Zliv

23. 2. 2015, 12:59

Jo, jasně.

Já si pořád lámu hlavu, jestli u těch většiny výtvorů bez jakéhokoli umělého přizvedávání pily, nepůsobí nějak pozitivně vzájemné polohy osy rotace kliky a čepu kývání vodícího ramene (v případě že jsou různé) a směr rotace kliky - jestli to v jednom směru zkrátka "neřeže líp". Některé komentáře na YT to naznačují. Jinak, teď když konečně vím jak má fungovat ten hydraulický tlumič ve vztahu ke sklonu pilky asi není co řešit, je to na realizaci jednoduché.
Jestlipak se majitelé výkresů Myfordboy ještě po těch letech ozvou ?
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“