Rámová pila

Odpovědět
frames
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2014, 12:30
Bydliště: 37344 Zliv

3. 3. 2015, 1:20

Prostě asi záleží jen na tom, jaký úhel svírá osa ojnice se směrem pohybu listu....A tedy - jaká je výška osy rotace klikovky vůči rovině řezné strany plátku, což se všechno u tohoto uložení asi během práce mění...

a taky na váze závaží...

a na konjukci Jupitera s Marsem.... :)
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

3. 3. 2015, 1:45

Tak jsem to zkusil prohodit na druhou stranu a je to o něco lepší .
Takže díky jova :D
20150303_143617.jpg
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2015, 4:03

Ani jsem si ti to netroufnul navrhnout :D
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

3. 3. 2015, 6:01

Tak jsem dnes ovlivněn azamovým videem rozchodil tu svou pilu. Nejdříve jsem musel převrtat kolíky pro upevnění pilového listu (na jedné straně hřebík, na druhé zlomený závitník). Po převrtání na 5mm a nahrazení přesnými kolíky se list dal dokonce i napnout. Jak tohle někdo mohl nechat (že Luboši?). Pak jsem seřídil kolmost svěráku k napnutému listu a vše pořádně dotáhnul. (kolmost řezu vypadá slušně)
Následovala očista vedení rámu pily a namazání, předělání koncovky ze 4kolíku na 5ti kolík, seřízení koncového vypínače. První pokusné zapnutí přineslo 2 poznatky: 1) motor se točí na správnou stranu, 2) vedení rámu je tak zaschlé a špinavé, že se zadíralo a rám při každém pohybu vpřed nadskočíl tlakem ojnice7-10cm a při pohybu zpět spadnul na řezaný materiál. Než jsem šáhnul po vypínači tak bylo po pilovém listu. Spravila to spoooousta jemného olejíčku na šicí stroje a pak už to řezalo jak po másle. Ten olejíček to krásně propláchnul ale celkem rychle vytekl tak příště budu muset použít hustší olej. Jen mě ty zuby na listu připadají dost hrubé (ale jde upnout i list z ruční pilky s jemnými zuby) a budu muset vyřešit chlazení (z místa řezu se kouří) prozatímně jsem použil motorový olej.
Pila má zásobník na emulzi (s přepadem proti šponám) a čerpadlo. Jen nevím co bych měl použít jako emulzi ??? Poradíte někdo?

Ojniční mechanismus má trochu vůle v čepech ale podle všeho tam nejsou ložiska ale zřejmě bronzová pouzdra. Zatím to neřeším ale do budoucna bych to chtěl vyměnit. Máte s tím někdo zkušenost? Jak se ta pouzdra vytahují? Předpokládám, že se nejdříve nějak vylisuje čep a pak se vysoustruží "vytahovák" s osazením a závitem a tím se pouzdro vytáhne ???
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2015, 6:14

obyc emulzni olej koupis ve ferone
ale moc nevydrzi
takze kousky medeneho dratu/plechu do nadrzky aby to nehnilo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
frames
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2014, 12:30
Bydliště: 37344 Zliv

5. 3. 2015, 9:06

Kdo nekopíruje Hexacut, ten kopíruje Westbury pilku. Je to asi to nejlepší a nejkompaktnější. Konečně se mi podařilo sesbírat celkem čitelný a snad kompletní návod ze 60. let. Bohužel je to plné Al odlitků, ale Hemingwaykits.co.uk prodává (velmi drahou) stavebnici. Pro potenciální stavitele nějaké pilky - určitě to má cenu alespoň přečíst.
http://www.hemingwaykits.co.uk/acatalog ... cksaw.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Bohužel je to objemné, tak přes ulozto:

http://ulozto.cz/xSGH45jJ/westbury-hacksaw-1-pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ulozto.cz/xb44dFbB/westbury-hacksaw-2-pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ulozto.cz/xurrBSUb/westbury-hacksaw-3-pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ulozto.cz/xvFFiTV5/westbury-hacksaw-4-pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

5. 3. 2015, 11:04

Jo tak tohle je hodně podobné mému původnímu záměru. Chtěl jsem celý motor s převodovkou přišroubovat na "panty" a na horní stranu převodovky přišroubovat nosník s vedením pilky.
Vzhledem k tomu, že ten můj motor je velice podobného typu jako v dokumentaci a já už ho nevyužiju, vystavil jsem ho v sekci prodej spolu s dalšími díly pokud by to někomu třeba ulehčilo život...

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=8&t=16530" onclick="window.open(this.href);return false;
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

21. 3. 2015, 9:25

Dobry den. Chci se zeptat jak silny motor by jste na takovou pilku pouzili. Chci pouzit platky standartni 30cm a motor idealne na 230(220) V ale nevilm kolik Watu a kolik kmitu za minutu by to melo mit ? Predpokladam ze tak aby to odpovidalo rezne rychlosti daneho materialu. ale nevim jestli mohu pouzit stejne rezne rychlosti jako pri praci na soustruhu nebo jestli jsou jine kdyz se jedna o kmitajici platek. dekuji
frames
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2014, 12:30
Bydliště: 37344 Zliv

23. 3. 2015, 9:34

Projdi si ty staré návody v tomto vláknu a získáš alespoň nějaký názor na výkon motoru.
A doporučený vztah mezi délkou zdvihu v palcích, otáčkami kliky za minutu a řezaným materiálem jsem na webu našel takovéto:
Přílohy
Fig6-16.gif
Fig6-16.gif (5.1 KiB) Zobrazeno 6202 x
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

23. 3. 2015, 1:37

Moc pěkná tabulka. Teď abych sháněl k pile měnič abych mohl kmity regulovat :D

BTW: na té mojí profi pile je motor 0,75kW / 950ot/min. převod řemenem ale ta velká řemenice(litinová, půlmetrová) zároveň musí fungovat jako setrvačník. (celý ten mechanismu je strašně robustní a těžký a proto asi tak výkonný motor)
Na amatérskou pilu jsem měl připravený motor 375W a jsem přesvědčen, že by to stačilo - bylo tam větší zpřevodování, takže cca do 20 kmitů za minutu.
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

23. 3. 2015, 9:39

Diky moc. Ja mam ted trochu problem se stahivanim tech souboru. Jsem mimo cr umrel mi notebook a tak veskere informace shonim pres telefon a jelikoz je to stara vykopavka tak mam smolika. takze moc diky za informace az budu doma zkusim nakreslit nejaky planek a dam ho sem ke ,,schaveleni,, a kritice :-)
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

13. 4. 2015, 8:14

Ted mám možnost koupit nový Motor 180 W 380/220V 1350 ot./min. To uz je asi málo ze? Ale zas na druhou stranu nějaké extrémní síly tam taky nejsou.
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

25. 12. 2021, 7:09

Pěkný sváteční večer, dovolím si oživit toto vlákno teoretickým dotazem. Jaký teoretický maximální plný průměr je schopna přeříznout rámová strojní pila s plátkem délky např. 300 mm, která je čistě gravitační tedy nemá zpětný přízdvih?

Jde mi o úvahu že třísky které vznikají při řezání musí být nějak odváděny mimo řez jinak by došlo k vyplnění prostoru mezi zuby a přestalo by to řezat?

Tedy uvažuji správně že pokud je délka zubaté části pilového listu 300 mm a podmínce že každý zub se musí při pohybu dostat z řezaného materiálu je maximální průměr plného řezaného materiálu méně než polovina délky listu, tedy např. max. 140 mm?

Předpokládám že jinak než vyjetím zubu z materiálu se třísky z řezu nemají jak dostat?

Mějte se pěkně.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

25. 12. 2021, 8:22

Mám doma PRM 170, předpokládám, že název je odvozený od max průměru. Zatím jsem řezal max 70 a dobré. Plátky používám 30 cm, ale nejsem si jistý, zda tam nepatří originálně 40cm, mám to tam asi předělávané. Do řezu poštím emulzi a ta špony dobře vyplavuje. Max průměr bych na tom řezat nechtěl. A hlavně bych ho pak nechtěl soustružit. Bylo by to jak salám :lol: protože hlavním limitem je podle mně svěrák. Na řezání takových "tyček" to chce asi festovnější stroj :mrgreen: Odvod špon s rostoucím průměrem bude horší a horší, myslím ale, že slušný proud emulze tomu dost pomůže.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

26. 12. 2021, 10:15

Díky za reakci. Tím že by to bylo jak salám myslíš že řez není kolmý nebo že je zvlněný? Ano svěrák je fakt slabší...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“