Nastavení PWM signálu

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2018, 10:12

MEXi, já mám nastaveno jen XYZ a spindle. To jsi zřejmě vyčetl z nastavení ESS a s tím prý nemám vůbec hýbat. Je tak jak se nastavil sám a funguje.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 1. 2018, 10:17

Jak říkám, Mach a tedy ani ESS neznám.
Jen mi není jasné, jak se to ESS dozví, že tam má posílat PWM a ne DIR/STEP.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2018, 10:22

RASi, já vycházel z toho, že když budu nastavovat tabulku nástrojů, vypočtené hodnoty zadám dle zpřevodování. Tedy když budu mít frézu 12mm do oceli a ta chce 1800ot, tak to nastavím jako 3600ot s použitím převodu do pomala. Takže v tabulce už budou skutečné hodnoty otáček motoru a ne vřetene. Ale myslím že to jde i jinak, včetně toho převodového poměru.

To teď ale neřeším. Jde mi o to, že mi nefunguje PWM převodník. Prostě Mach negeneruje změnu napětí. Tedy problém musí být v nějakém nastavení. Otáčky teď neřeším. Pokud se to rozjede, pak si to donastavím.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

25. 1. 2018, 10:29

Mrosconi píše:Zapojení:

z ESS je zapojená oddělovací deska a v ní ve výstupu pin 9 (jinak pro 4. osu) je +PWM. -PWM je na společné zemi s osou Z. Ty dva kabely vedou do převodníku PWM a mají cca 4,9V. Z PWM jde 0-10V na VI měniče a zem na ACM Měniče. PWM je napájeno ze společného zdroje 12V. Naměřeno cca 11,7V.

Bylo napsáno, že mám zapojit vše a w machu nastavit 100Hz a 50%. U toho bych měl naměřit 5V ve výstupu na měnič. Eventuálně trimrem doladit.
Když zapnu mašinu a naběhne Mach, tak je napětí buď 0 nebo 10V. Zkoušel jsem všechny možné kombinace, ale nenašel jsem řešení. Z PWM mi leze stejné napětí a maximálně ho můžu seřídit tím trimrem. Je úplně jedno, zda mám nastavenou rychlost 1000 nebo 10000ot. Eliminoval jsem možné problémy s převody a tak mám nastavený jediný převod odpovídající rozsahu 25-100Kz, tedy 2900-11600ot.

Proč Mach nemění napětí s měnícími se otáčkami?

Díky
OK, čiže z ESS ti ide ±PWM do prevodníka PWM→Analog (na ktorom je aj ten kalibračný trimmer), a z toho prevodníka to máš zapojené do 0-10V vstupu na meniči. Zatiaľ všetko správne.

Ako už ale Mex stihol spomenúť, v samotnom nastavení ESS v MACHu nemáš pre špindel (obr.3) zašktrnuté PWM riadenie, ani zadanú správnu frekvenciu. Predpokladám teda, že ESS na tom pine #9 momentálne posiela len statickú logickú 0 či 1, a preto tam meriaš aj tých 5V. Bežným merákom priamo PWM signál ale i tak moc nezmeráš, čiže merať by si mal len analogový výstup z prevodníka.

Ďalší krok: Aktivovať PWM pre špindel v nastaveniach ESS (obr.3), a zadať správnu PWM frekvenciu. Či to má byť 100Hz, alebo 500Hz, to ti já už neviem povedať - záleží od prevodníka :)
 
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2018, 10:42

OompaLoompa

...to jsem zkoušel. Nastavil jsem na ESS PWM řízení a 1000Hz byla výchozí hodnota. Dole je nastavení pinu, ale to je asi jen pro XYZ, nebo nějak jsem to nepochopil. Petr Quis ale říkla, že tam se nic nenastavuje a má tam být relé nebo nic.

Taky jsem nepochopil to nastavení v sekci Spindle, kde je pro řízení s PWM položka základní kmitočet a minimální hodnota PWM. V návodu k Machu je, že vyšší kmitočet zrychlí odezvu ale omezí počet nastavitelných hodnot otáček. A ta minimální hodnota v % je co? nejnižší otáčky při spuštění vřetene? Každopádně to nefunguje.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2018, 9:52

Díky Kutile:)

...já zkoušel všechny kombinace. 8, 9 jako na DIR nebo STEP, nebo oboje, prostě všechny kombinace. Výsledek je ale stejný. Nereguluje mi to napětí. Leze z toho stále stejné. Podle toho co nastavím na tom regulačním trimru pro štelování. Jediný rozdíl je, že když mám zapojený na zaplý měnič, tedy neměřím na prázdno, je výstup trochu ovlivněn, ale to se bavíme v desetinách voltu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 1. 2018, 1:32

A není už skoro čas sáhnout po nějakém manuálu a podívat se, jak se to teda má vlastně zapojovat a nastavovat?
Já vím, je to trapné a dehonestující, ale někdy prostě i na ten návod přece jen musí dojít.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

26. 1. 2018, 2:00

Neviem síce, odkiaľ si čerpal info pre terajšie zapojenie/nastavenie,
ale minimálne podľa tohto návodu (priamo od výrobcu ESS):
https://warp9td.com/index.php/gettingst ... ch#Spindle
vyzerá, že to máš celé zle :roll:
Mrosconi píše:Petr Quis ale říkla, že tam se nic nenastavuje a má tam být relé nebo nic.
No to je divné, lebo samotný výrobca ESS evidentně říká přesný opak :lol:
 
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2018, 2:30

Chlapi, do manuálu jsem se koukal. To je někde jinde. Vše mám jako že dobře, ale neděla to to, co chci:( Uvidíme, možná to zase přeinstaluji a začnu znovu. Tentokrát jsem ale žádné pokusy nedělal.
Nevím, zda chápu správně ty převody.

Vycházím z toho, že kdy mam fyzicky na mašině motor s rozsahem 725-5800or (25-100Hz) a dva převody v rozsahu 0,5x a 2x, tak nadefinuji pulley 1 pro rozsah 362,5 až 2900, pulley 2 na rozsah 725 až 5800ot.
Když zvolím otáčky 5800, Mach mi řekně, že musím fyzicky zařadit pulley 2 a mám mít 10V. Na 0 otáčkách bych měl mít 0V, tedy při mých zvolených 725ot by mělo být napětí 2,5V?
Už mi to asi začiná fungovat. Já to měl nastavené podle Pána Quise, ale to asi není to pravé ořechové. V neděli budu testovat.

Díky za tipy a fajn víkend:)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 1. 2018, 3:23

pulley - je převod, ne motor. Do jednotlivých "pulley" nastavíš, kolik točí vřeteno při tomto převodu při výstupu 10V a kolik při "1V" (přesněji při zvoleném minimu otáček motoru, které povolíš/nastavíš)
v Machu zvolíš třeba převod "1" (nastaven 1000 - 10000) nastavíš otáčky 8000 a Mach pošle na výstup 8V / nastavíš otáčky 500 a Mach pošle 1V - protože máš někde nastaveno, že pod otáčky při 1V na měniči to nemá jít.
Pochopitelně údaje jednotlivých Pulley doplníš podle skutečné převodovky a tak jak přepínáš mechanicky převody, přepínáš v Machu souběžně i odpovídající pulley
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2018, 3:33

Však jsem to tak napsal. Takže je to tak správně. Alespoň něco jsem pochopil:)
Teď musím ale vyladit těch 10V při max otáčkách.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

26. 1. 2018, 4:46

Mrosconi píše:Vše mám jako že dobře, ale neděla to to, co chci:(
OK. Myslím, že k tomuto už žiaden ďaľší komentár asi netreba :lol:

Hore máš link na návod (aj s obrázkami - jak pre opice) priamo od výrobcu ESS, poďla ktorého to vyzerá skôr na verziu, že minimálne čo sa vretena týka, to máš nastavené celé zle.
A i napriek tomu všetkému, včetne faktu že ti to vlastne nefunguje vôbec, si tu naďalej bezoblomne razíš mantru o tom ako to máš "vše jako že dobře" :?

No a potom sa divíš, že ti tu ludia nie su zrovna 3x ochotný poradiť či pomôcť.. :roll:

Nemyslím to v zlom. Vidím, že sa často snažíš poskytnúť dostatok informácií, a asi nebudeš jedným z tých, ktorý len čakajú kým to všetko za nich vyrieši dakto iný. No možno to len nevieš správnym spôsobom podať, čo má ale za následok, že kooperácia s tebou na hľadaní riešenia je často viac frustrujúca, ako efektívna :|
 
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2018, 8:27

Pánové, každý říkáte něco jiného. Co je tedy podle Vás špatně?

Udělal jsem to přesně tak, jak chtěl Petr Quis. Dle návodu to sedí, tak nevím co se vám tam zdá špatně.

Fungovat mi to funguje asi takto... Vřetene zapnu a vypnu. Desku PWM nebudu používat, protože na to už nemám nervy. Udělal jsem vše třikrát od začátku (včetně přeinstalace Windows) a nefunguje to tak, jak jsem chtěl. Ono vůbec nechápu, proč se to řeší tak blbě přes ten PWM. Proč nemůžu v Machu nadefinovat rozsah otáček třeba podle frekvencí a ty poslat na měnič. Nebo to jde?

Udělal jsem to teď počtvrté a nastavil úplně přesně podle toho návodů. Mimochodem, předtím jsem si ho studoval, tak se mi vysmívejte kolik chcete, ale udělal jsem pro to maximum:)
výsledek je úplně stejný jako předtím. Tedy sice se mi mění napětí vlivem odlišných otáček, ale nejde to seřídit jak by asi mělo být. A navíc, když připojím měnič, tak je to úplně blbě.
Tak třeba... nastaveno v pulley 0-5800ot a převod 1. Na spindle mám výchozí hodnotu 1000 kroků, 60 rychlost, 200 zrychlení. Nastavení PWM je na výchozích 100Hz což bylo v manuál k PWM. To dělalo blbosti, tak jsem to dal na 1000Hz. Nastavil jsem S 5800 a měl bych mít teoreticky 10V. Pokud nemám, mám je seřídit na trimru. To jsem udělal. Když pak požaduji otáčky na 2900, ukazuje mi 5,05V. To by mělo být správně. K tomu jsem se ale dobral i v předchozí instalaci, takže žádná změna. Zapnu měnič a v Machu dám S 2900 a zapnu. Motor se mi roztočí na 89Hz a napětí je ne 5,65V a kolísá. Rovněž otáčky motoru kolísají. Měnič je nastavený na příjem 0-10V a má dovolené otáčky 25-100Hz. Když jsem nastavil v motorech spindle na 1 step a 5800ot jsem zadal do rychlosti a 33,3 jsem stanovil zrychlení, tak se mi to rozjelo asi celkem přesně, ale stále mi kolísají otáčky.
Proč se změní napětí na svorkách 0-10V po zapojení měniče? Přibude asi 0,35V. Proč skáčou otáčky a rozjezd , tedy změna otáček trvá celé věky. Je nastaveno 3s na maximum a to stejné jsem nastavil i v Machu a motor se rozjíždí asi 10x pomaleji.

Pánové jinak. Máte prosím někdo stejnou konfiguraci jako já? Tedy ESS LAN + Mach3 na Win10? Mohli by jste mi prosím poslat skrínšoty nastavení?
Nemá smysl asi teoretizovat, protože evidentně někde je zádrhel.

Díky
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

26. 1. 2018, 9:32

Mrosconi píše:Relé spínací správně. Měnič se zapne a vypne správně. Nejdou ale řídit otáčky. Nezáleží na tom, zda je měnič připojený. Na svorkách 0-10V namerim stále stejné napětí. Pokud na buď je tam 0, nebo 10V. Je jedno zda mám nastaveno 500ot nebo 5000ot.
Mrosconi píše:Když zapnu mašinu a naběhne Mach, tak je napětí buď 0 nebo 10V. Zkoušel jsem všechny možné kombinace, ale nenašel jsem řešení. Z PWM mi leze stejné napětí a maximálně ho můžu seřídit tím trimrem. Je úplně jedno, zda mám nastavenou rychlost 1000 nebo 10000ot.
Mrosconi píše:Problém je v tom, že mi počítač nebo ESS nebo nevím co neupraví napětí odpovídající nastaveným otáčkam. Prostě ani se to nepohne. A přitom by měl dávat rozpětí od 0 do 10V.
Mrosconi píše:Jde mi o to, že mi nefunguje PWM převodník. Prostě Mach negeneruje změnu napětí.
Mrosconi píše:já zkoušel všechny kombinace. 8, 9 jako na DIR nebo STEP, nebo oboje, prostě všechny kombinace. Výsledek je ale stejný. Nereguluje mi to napětí. Leze z toho stále stejné.
a krátko nato to zaklincuješ týmto:
Mrosconi píše:Udělal jsem to teď počtvrté a nastavil úplně přesně podle toho návodů ... výsledek je úplně stejný jako předtím. Tedy sice se mi mění napětí vlivem odlišných otáček, ale nejde to seřídit jak by asi mělo být.
:shock: :shock: :shock:

A toto všetko, prosím pekne, je len z príspevkov, ktoré si tu stihol popísať za posledných 24 HODÍN :!:

:?

Obávam sa, že na takéto veci asi nebudem ten správny typ odborníka :roll:

Pekný víkend prajem :)
 
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 1. 2018, 9:48

viz předchozí, píšeš zmatečně, s hromadou překlepů a chyb - kdo se v tom má vyznat, zda jde o chybu, nebo o jiný význam

1) měnič má povoleno 25-100 Hz - proč máš v Pulley 0 - 5800 ( ta nula otáček = 25 Hz ? Ale tak to chápe Mach, on jinou informaci o převodovce nemá. )
2) proč vůbec řešíš toto "Na spindle mám výchozí hodnotu 1000 kroků, 60 rychlost, 200 zrychlení." když to ovládáš 0-10V
3) "a napětí je ne 5,65V a kolísá." ???
4) " Když jsem nastavil v motorech spindle na 1 step a 5800ot jsem zadal do rychlosti a 33,3 jsem stanovil zrychlení " ???
Mach převede požadované otáčky na PWM frekvenci - a to hned, jediné zpoždění umí, že počká nastavenou dobu, než pokračuje v programu (zrychlení možná umí, když se pracuje se zpětnou vazbou - ale to se nastavuje jinak) Zrychlení si řídí sám měnič dle svého nastavení. Snaha řídit zrychlení z více míst najednou je ... naprd

Mach umí řídit vřeteno step/dir nebo PWM 0-10V nebo pomocí jakési PID regulace otáček. Snažit se to kombinovat nedopadne dobře

5) "Desku PWM nebudu používat" - ideální nápad, stačí poťák a řídit si to dle libosti ručně, to jsi mohl udělat před měsícem a ušetřila by se spousta příspěvků.

tvrdíš, že návody jsi prostudoval - ale opakovaně popisuješ nastavení hodnot, které tedy v návodu nejsou ani náhodou. (a nebo jsou, ale vztahují se k úplně jinému zapojení)

PS - reinstalace Machu a Win10 s tím nemají nic společného
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“