Řezání závitu

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2018, 9:28

Hezký den,

...jistě to tady už bylo, ale neumím hledat. Tak se předem omlouvám.

Zajímá mně jakou metodou řežete závity na mašině řízené Machem3. A jak se to programuje?
Co k tomu vše potřebuji? Prozatím nemám nic a neumím ani přepínat směry motoru. Tedy asi ručně napsat bych to nějak zvládl, ale v programu Cut2D to není. Nebp použít nějakou tu závitovací hlavu?
Kdybych měl mašinu s vřetene řízeným step/dir, šlo by to nějak líp?
V čem to případně programujete? Profi mašiny a profi systémy prosím tady neřešme.

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 4. 2018, 9:40

potřebuješ zpětnou vazbu o poloze vřetene zpátky do systému, pak přes jednoduchý závitovací cyklus uděláš závit..

pokud zpětnou vazbu nemáš můžeš závity frézovat závitovací frézou po spirále, to se dá taky celkem snadno napsat ručně a nebo elegantněji CAMem

a pokud nemáš závítovací frézy (jsou relativně drahé) a umíš programově zastavit a roztočit vřeteno tak můžeš použít kompenzační hlavičku a závitovat pomocí jednoducheho programu stylem roztoč na S100 jeď F100 do hloubky Z zastav roztoč na S100 doleva a jeď nahoru .. to pro stoupání 1, pro jiné stoupání to musíš přeočítat, a případné nepřesnosti vykompenzuje hlavička

pokud neumíš spouštět otáčky vřetena tak už zbývá jen ruční závitník.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2018, 10:54

Díky Rasi:)
Umím v programu po spirále, takže to by šlo použít s tou závitovací frézou. To ale asi na větší průměty, že? Já potřebuji nejčastěji M8 a M12. V programu mám zahlubování po spirále a dá se jednoduše spočítat rychlosti. Takže to by šlo.

Kdybych měl tedy vřeteno s řízením ne přes PWM ale step/dir, tak bych to mohl tak dělat. jo? OK a s řízením přes PWM kdy nevím přesnou polohu vřetene (počet otáček), tak to mi kompenzuje za hlavička?
Ještě jsou nějaké ty reverznační adaptéry. To je k něčemu dobré? to je asi por mašiny co neumějí otočit směr, co?

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 4. 2018, 10:59

frézujou se závity od M3 , M8 M12 uplně v pohodě... jen počítej že ta fréza stojí od 2-3000 kus.. jediné co musíš mít ošetřené je výjezd z té spirály, aby byl ve středu aby se fréza nezlomila o ty zuby, nebo abys neponičil závit..
vřeteno řízené přes step dir nevím co je.. vřeteno řídíš rychlostně se zpětnou vaznou.. potom upneš závitník a frézuješ normálně synchronně závity
jo pak je ještě ta reverzační hlava, které otáčí sama směr pokud jede nahoru, to je do závitořezů, normálních vrtaček atd.. ale asi by to šlo použít i v cnc..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 4. 2018, 11:45

mašina která umí řezat závity natvrdo upnutým závitníkem musí mít na vřeteni inkremenální snímač aby řs znal přesnou polohu (úhel natočení) vřetene
pak neustále dopočítává rychlost posuvu podle otáčení vřetene, včetně zpomalení a stopu na dně závitu a zrychlení při rozjezdu opačným směrem při vyjíždění ze závitu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2018, 1:20

Chápu, takže frézování je jasné. Jen pozor na výjezd.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 4. 2018, 1:24

v podstatě tobě stejně asi nic jiného nezbejvá.. HF vřetena nemaj krouťák a ani otáčky aby utáhli závitník a nemáš ani zpětnou vazbu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2018, 10:04

Já mám obyčejný vřeteno a na pomalý převod dám minimálně 11Nm, takže možná by to i šlo. Nejjednodušší bude asi ta reversní hlava...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2018, 10:26

Mrosconi píše: na pomalý převod dám minimálně 11Nm, takže možná by to i šlo.
Radši prolez katalogy nástrojů a nebo nějakou kalkulačku řezných odporů abys nebyl překvapený co je potřeba za krouťák třeba u M10 do oceli .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2018, 9:08

Zatím jsem to řešil NAREX vrtačkou a ta má 96Nm. M8 je v pohodě,cale více už to mělo problémy. Je mi jasné, že na řezání bude třeba 5x tolik co mám. Spíše mne zajímají principy a to jak to vůbec naprogramovat v hobby programech.

Máte nějaké zkušenosti s tou speciální frézou na závity? Nebo všichni závitujete strojně? Já zatím nemůžu.

K tomu mne napadá otázka... Jaký motor a driver pro vřeteno zvolit pro univerzální použití. Bavíme se o budoucí fretce, kterou bych si někdy chtěl postavit. A stále stejný problém. Musí vejít přes dveře😂
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2018, 9:21

Závity frézujeme běžně, hlavně od M6 výš. Není s tím problém, až na tu cenu nástrojů. Ale když se dělá nějaký speciál, tak se dá použít i soustružnický nůž na vnitřní závity použitý jako jednobřitá fréza. Jde to samozřejmě pomalu, ale když se dělá jeden závit jednou za deset let, tak se to snese :-) Dělal jsem takhle třeba Tr130x4 do nerezi.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2018, 10:28

Já to dělám ručně, protože zas toho tolik nemám, takže se to dá zmáknout, ale je fakt, že kdyby se to povedlo zautomatizovat, bylo by to fajn. Otázka zda se vyplatí investovat do takové frézy. Potřebuji dělat hlavně M8 do duralu. Navíc teď, když jsem změnil způsob práce (více přehazuji nástroje), tak by to byl vetší opruz, než to udělat ručně.
Kdybych měl ale ATC, což budoucí mašina bude mít, tak bych to chtěl mít vše automatizované:)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 4. 2018, 1:33

já ti poradím až budeš mát novou mašinu tak to řeš, ušetříš nám miliony příspěvků o ničem :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2018, 2:35

Ciao:)

...můžu se zeptat na zkušenosti s řezáním závitu do duralu 7075?

Dělám M12 50mm hluboké ručně. Díra 10,2mm kobaltem na fréze. Prví a druhý průchod krásně hladce (s řeznou kapalinou bez výplachu), ale finální jde strašně ztuha. Myslel jsem, zda nemám tupý závitník, ale po testovaní do oceli jsem to vyloučil.
Je to nejtvrdší dural, tak pevnost i tvrdost je 2x vyšší, ale že by to šlo vážně až tak těžko?

Máte nějaké zkušenosti?

Díky
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“