Mach 3 plazma problém

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 7. 2018, 10:24

Základy som poskytol zadarmo. je to viac menej neprenosné zo stroja na stroj.
Proste treba rezať a skúšať. Keby mne niekto na začiatku poradil ako zistiť správne parametre, tak by som bol ušetril pár desiatok tisíc korún.
Potom treba zohnať dobrého dodávateľa spotrebného materiálu. čo som pozeral na nete, tak sa na tento zdroj predávajú nejaké sady so 4 dýzami 4 elektródami. To nie je použiteľné do priemyslu. Treba nájsť dodávateľa po min.10ks a každý typ. Inak to je za nezmyselné ceny. Možno je to cena za "lacnejší" zdroj. Poukazuje na to aj "návod na obsluhu", kde vlastne nič nie je.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 7. 2018, 11:36

zhrniem základy, ako sa dopracovať ku tabuľke rezných parametrov.

-odporúčam začať s hrúbkou cca 5mm. vzhľadom na cenu aj rezný prúd.
spravil by som program na jeden štvorec a jeden kruh.
najprv by som hľadal správnu výšku pri nejakej rýchlosti.
vždy na výpalky poznačte parametre rezania.
Keď nájdete správnu výšku, pri ktorej to najlepšie reže, skúste zmeniť rýchlosť. Upravíte rýchlosť a znova nastavíte výšku. Opakujete pokiaľ nie je rez kvalitný.
výšku nastavujeme po 0,5mm, menšia zmena sa neprejaví.
rýchlosť meňte po cca 1-2mm/sec.

Pri troche šťastia to trvá asi 1-2 hodiny pre jednu hrúbku, na pokusy si pripravte tak 0,5m2. je vhodné použiť relatívne nový materiál, nie taký čo zimoval pod plotom. korózia zhoršuje kvalitu rezu a posúva parametre k iným hodnotám.

-základný prúdový rozsah:
do 30A - oceľ do hrúbky cca3mm
50A - hrúbka 3-6mm
80A - hrúbka 8-12mm
120A - hrúbka nad 14mm

- zapaľovanie oblúka
pri hrúbke do cca 15mm (záleží od maximálneho prúdu zdroja) je možné "prepaľovať / prestrelovať" materiál.
nad 15mm je vhodné rezať od kraja plechu, prípadne predvŕtať dierku v mieste zápalu. priemer otvoru 4-6mm
čas zápalu by mal byť dostatočný, ale nie dlhý. rozsah od 0,3s/1mm do 2s/15mm

základné priemery dýz - pre vzduchové plazmové zdroje
0,8mm - 30A
1,0mm - 50A
1,3mm - 80A
1,6mm - 120A

výška horáku nad materiálom:
počas rezania / pri štarte
pri tenkých materiáloch do cca 3mm 3mm/4,5mm
pri hrubých nad 20mm cca 6mm/8mm

už som písal:
- dva plechy na sebe sa nerežú. to si môžu dovoliť len frajeri, čo už majú niečo odrobené. a vždy je to na úkor kvality rezu.
- ku horáku, zdroju musí byť sortiment spotrebného materiálu - krytka, elektróda, dýza prípadne iné. na elektróde a dýze je uvedený prúd.
Pre elektródu platí, že je to max. povolený prúd, pre dýzu že je to odporúčaný prúd. Je vhodné touto dýzou rezať len odporúčaným prúdom.
- sušičku možno netreba, ale tlak musí byť stály a hlavne správny.
- ak nie je uvedené základné nastavenie tlaku vzduchu, tak skús začať na 0,4MPa.

Keď sú správne parametre rezania tak na vrchnej strane takmer nie je struska (len v mieste dierovania) a na spodnej strane je ľahko odstrániteľná napr. klepnutím o hranu.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

8. 7. 2018, 12:01

Dekuji moc za tento soupis, je mi jasné ze to bude pro každý stroj +- jiné a zkušenosti jsou nepřenosné.
Vytisknu si to abych to měl v dílně.
Jen ještě jedna.drobnost, když jsem zkoušel tu 25mm, ten material se hromadil i hodne.nahoře. Přemýšlím o možnostech jestli tedy úzká tryska - tenký průřez a tedy materiál se nestačí odvádět dolu, nebo až moc proudu že se taví moc materialu. To jsem jel na nějakých 115-125A pri rychlostech od 150-200mm/s.
Jako byl bych fakt rád kdybych tu 25mm rezat mohl, z casti jsem ten stroj chtel prave kuli tomu.
Vzorky jsem si nejake delal, tu 5mm už vcelku zvladam ale co jsem teď řezal, tak to bylo na rovine Ok a jak tam byl oblouček, tak to trochu šlo do pozitivního uhlu.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 7. 2018, 1:11

moc prúdu určite nie. rezná rýchlosť skutočne 150mm/s? ja by som dal určite pod 10mm/s.
malá tryska je určite problém, je tam málo vzduchu.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

8. 7. 2018, 1:36

to jsem napsal blbost, 150mm/m, jakože jsem to řezal opravdu pomalinku.

Ještě mě tak napadá otázka jestli mohu, jak poznat že je rychlost moc velká či moc malá? Moc velká je asi jasné, nepropálí se materiál, při moc pomalé, alespoň u plechu bych řekl že značně klesá kvalita protože se to vypálí až moc, ale u těch silnějších materiálů?
Já jsem třeba včera řezal takovou drážku, ovál, šířky 13mm a dlouhou asi 8cm a na straně kde mi začínal nájezdl to mělo opět negativní úhel, zbytek byl vcelku dobrý a to dělám nájezdy několik, třeba i 6 - 8mm.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

11. 7. 2018, 9:37

Chápu, už jsem dostal rad dost, teď už je to na mě. Ještě jednou každopádně děkuji.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

15. 7. 2018, 8:23

ak to bola otázka na mňa, tak sory, prehliadol som. neviem si predstaviť, čo mi popisuješ. fotka by pomohla.
máš už kompletný sortiment tých dýz?

a k fotke samozrejme daj všetky parametre, pri ktorých si rezal.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

15. 7. 2018, 11:46

Ano bylo, on tu asi nikdo ani neporadil/nemá zkušenost, nevím, ale jsem vděčný za jakoukoliv pomoc takže si nehodlám ztěžovat. Zatím trysky nemám, objednával jsem z číny tak to chvíli trvá. Já co mám k tomu stroji tak to jsou 1.3 a objednal jsem 1.1 a 1.7, pak uvidím. Já vcelku počítám že nejvíc budu řezat do 5mm včetně, pak desítku a pak bych rád ideálně tu 25mm to by bylo super i v nějaké byť horší kvalitě. Já na ty cihličky potřebuju udělat jednu velkou díru cca 32mm a pak dvě přesnější 25mm, do nich pak dávám plastové vodící průchodky, ale když bude nejhůř, holt budu ty 25 vrtat dál a řezat jen ty středové.
Zatím jsem ani nic moc dál netestoval, musím taky něco vydělávat a nemám už zrovna materiál na testování, ale mám něco slíbeného.

Teď jsem jen zkoušel manželce udělat takové plechové srdce, vypadá to docela pěkně, jen to některé malé části už prořezávalo, chtělo by to větší rozměr, tohle bylo asi 30x30cm. Přikládám kousek z řezání:

https://youtu.be/OpY7pQUTLTg

výsledek:
IMG_20180711_164553.bmp
srdce
(2.61 MiB) Staženo 212 x
Jinak přemýšlím že koncem měsíce objednám od promy THC, jen nevím jestli to thc 150 nebo thc sd... předpokládám že ten konektor na plazmě co tam je navíc pro cnc asi "vysílá" napětí na hořáku, to chci zkusit proměřit, už jsem to zkoušel ale nic to neukazovalo, ale to bude asi tím že jsem při tom neřezal což dává smysl.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

21. 7. 2018, 10:47

Tak zatím testuji 5mm pálení, nevím jak až kvalitní to být může, ale zatím se furt potýkám s určitým zkosením řezu. Hlavně třeba u toho čtverce je vždy alespoň jeden roh neostrý, spodek je vyklenutý dovnitř.
IMG_20180720_144101.bmp
(1.57 MiB) Staženo 214 x
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

22. 7. 2018, 2:25

časť problematiky si pochopil, ale časť robíš, ako ťa napadne.
tak naposledy:
40A je na 5mm málo.
ak sú tie čísla výška, prúd a posuv, tak si znovu prečítaj o výške pri rezaní.

a otoč si tie výpalky spodnou stranou hore, potom ľahšie rozoznáš nekvalitu a budeš môcť zúžiť okruh bádania.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

22. 7. 2018, 9:38

Tak psal jste ze do 50A je 3-6mm takze by se dalo usoudit ze 50A bude pro tech 6mm. Ja zkousel, a predtim jsem pouzival i 65A tak jsem to mel ted tendenci zmesit. Obecne mi prijde lepsi spis rezat rychleji a na vic amper ale, tedy prislo mi ze to dava obcas lepsi vysledky. Vysku jsem trochu prepiskl ale i tak mi prijde ze je to nejlepsi pri nejakych 4mm, nasel jsem na jednom polskem webu co tam nekdo rezal a rezvypadal velmi dobre vysku 6mm, i kdyz tam tedy resili primotuto plazmu, nevim jestli to bylo z teto plazmy, ale zkusil jsem.
Jeste jsem ale nedodelal vsechny moznosti, budu pokracovat.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“