Mach 3 plazma problém

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 6. 2018, 1:26

Nemusí jít hned do profi řešení, ale měl by jít do rozumného řešení.
Už na 1. stránce tohoto dlouhého vlákna jsem psal, že téhle konkrétní oddělovací desce je dobré se vyhnout, a to zejména v náročném prostředí plazmy.
Psal jsem tam i jak to otestovat. Možná i tomhle vlákně, ale rozhodně v několik jiných jsem opakovaně doporučoval oddělovací desku, která není (podle mého názoru) špatná, a navíc z Číny stojí mnohem míň, než tahle, kterou má tazatel z CNC shopu.
V nějakých dalších vlákněch jsem pak psal i o jiných možnostech ošetření signálů.

No ale komu není rady, tomu nelze pomoct. Nemůžeme zachránit všechny.
Takže pokud někdo tvrdošíjně tvrdí, že chce obrábět kalenou ocel dřevěným nástrojem, tak se nadá nic dělat, je třeba nechat ho si hrát. Kdo si hraje nezlobí (jen se ale rozrůstá diskusní vlákno na CNC fóru).

PS. Ještě poznámka k té myšlence profi řešení. Použiju-li profi řešení, pak je výhoda, že o dané problematice nemusím moc vědět, to drahé řešení to za mně nějak zvládne. Podle mě je ale lepší problému rozumět, pak klidně můžu zvolit i levné řešení, které má ale přesně ty vlastnosti, o nichž vím, že jsou v daném případě podstatné.
Zvolit vždy rovnou nějaké profi řešení může narážet na to, že dnes velmi často není cena ukazatelem kvality, a už vůbec ne ukazatelem kvality koncepce řešení. Takže něco o problému vědět se hodí i tady.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

6. 7. 2018, 9:02

Tím profi řešením bych momentálně neviděl ani přechod z macha ani z desky. Jak jsem již napsal, problém jsem již vyřešil a nejvíc mi pomohla Vaše rada ohledně pana doktora, kde pacienta bolí. Tak jsem postupoval, odpojil jsem všechny koncáky a bylo po problému.
Nakonec jsem řekněme opravil nedostatek desky a přidal jsem desku s relátky a optrony přez které to celé "filtruju". Nakonec funguju i na machovi naprosto bez problému. Když už jsem měl nějaký problém, bylo to spíš mojí blbostí a to hlavně že jsem až do nedávna zcela nepochopil koordynáty stroje a softwarové a občas jsem s tím pozápasil. Také jsem zezačátku nevěděl že homingovat lze jen ty strojní koordynáty.

Co ovšem řeším teď je kvalita a výkon řezu. Kupoval jsem 125A plazmu a popravdě je to dost slabota. Doufal jsem že když udávají řez "na kvalitu" do 35mm že bych snad i těch 25mm řezat mohl. Mohl, možná tak leda rovně.
Nevím jestli se tu najde někdo kdo má osobní zkušenosti a byl by ochotný se podělit. Nějaké testy jsem už dělal ale těch parametrů je docela a stačí i malá změna a je to znát.
Existuje nějaká plazma co by nějak rozumně zvládla řezat i 25mm krom hyperthermu?
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 7. 2018, 9:31

myslíš takto?
je to hrúbka 25 alebo 30mm. od kolmého tam je odklon pár stupňov. Je to rezané zdrojom OTC Daihen D12000, je to vzduchová plazma. jedna z tých lacnejších na nákup aj prevádzku.
IMG_0698a.jpg
IMG_0698a.jpg (81.13 KiB) Zobrazeno 3463 x
na to, aby si dosiahol dobrú kvalitu treba proste narezať kopec ton materiálu. Niekoľko krát som písal, ako je vhodné ladiť postupne parametre.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

7. 7. 2018, 10:39

Ano, to jeuplne super. To by mi uplne prebohate stacilo. Ja bych totis chtel s tim rezat diry do 25mm materialu, vyrabim posilovaci stroje, a to vrtani je dost.opruz nehledne na.prisernou hromadu špon.
Ono rovny rez jsem take vcelku kloudne urizl ale jak je to oblouku tak je to krive odhadem i 15 stupnu. S predvrtanim direk jsem take smireny...

Koukal jsem po te plazme a nenasel jsem tedy ze by se nekde prodavala, ale to poradna bedna!
Apropo myslite ze by melo nejaky smysl a jestli by to tedy vubec slo, koupit treba ten hypertherm horak a vymenit ho?
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 7. 2018, 12:19

predvŕtanie dierok pre takéto hrúbky je nutnosť.
V prípade záujmu viem takúto mašinu dodať, predávajú sa stále (ak mám dobré info). nie je to stroj, ktorý sa dá objednať cez e-shop.

výmena horáku za iným by mohla pomôcť v prípade, že ten originál je nafigu. Pri horáku hyperterm by bolo treba dodržať chovanie všetkých veličín ako pri hyperterme. tlak plynu, napätie, reguláciu, spôsob zapaľovania a pod.

Ja by som sa zameral na doladenie parametrov rezania so súčasným strojom.
opakujem: výška, rýchlosť, prúd, priemer dýzy spolu súvisia a ovplyvňuje to aj akosť (chemické zloženie) rezaného materiálu a kvalita spotrebného materiálu horáku.

Na začiatok odporúčam spraviť si program na také malé obrátené U a rezať od kraja platne. ladiť ladiť a ladiť parametre, až kým to nebude OK.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 7. 2018, 12:22

jak je to oblouku tak je to krive odhadem i 15 stupnu.
vysoká rýchlosť a veľká výška horáku...
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

7. 7. 2018, 12:41

Horak zapaluji nekde v 6mm a rezu pri 2mm. U te dvacitky jsem zkousel treba 80A a tychlost 200mm/s a nic moc. Pak 115A pri 600mm a to vypada i lepe, tedypulka, pak to nejak kyxlo a musel jsem to vymlatit.
U te 25mm jsem uplne vhaji, znicil jsem uz 3 trysky tim ze mi rozhzaveny material lita i nahoru, nevim, mozna je i 1,3mm tryska uzka. Tech parametru je tolik ze chapu ze to bude asi hodne nadlouho ale vzhledem k tomu ze jsem za 3 trysky s dyzou daval 1300 se mi uz moc laborovat na tomhle nechce. Musim objednat nejaky cinany.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 7. 2018, 12:57

tak inak. pre 20mm skús nasledovné:
dýza cca 1,5mm (asi najväčšia dostupná)
prúd na max. tj 115A.
rýchlosť 10mm/s
výška prepalu cca 8mm, rezná výška cca 6mm
a 20mm sa už neprepaluje, ale vŕta. alebo reže od kraja.

ešte aký je tlak vzduchu a či je čistý a suchý (sušička vzduchu nie je bezpodmienečne nutná, ale doporučujem ju)

25mm zatiaľ netráp. ak chceš meniť horák, tak si vyber taký, kde je dobrá cena a kvalita na spotrebný mat. Na daihen je cena cca 1-2eur za kus u náhrad, pri originálu je to cca do 10eur za ks. horák na daihen je za cca 350eur - strojná hlavica bez káblu
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

7. 7. 2018, 9:11

Toto nastavení jsem dokonce zkoušel uplně stejně a vypadalo to z těch pokusů nejlépe, jen mi to tak 1/3 díry kekonci nedopálilo díru, teď už nevím čím to bylo, jestli docházel tlak, ale většinou začne materiál létat nahoru, což je tedy asi jasné když se to nepropálí a tím zničím trysku. Jen tedy jsem překvapen tou výškou řezu 6mm, myslel jsem že by to mělo být vždy nějaký 2mm.
Sušičku nemám, mám za kompresorem dva odlučovače zasebou a pak ještě jeden je u té plasmy, ta je tedy zatím zcela čistá.
Hořák vyloženě měnit nechci ale pokud by se tím dalo něco vylepšít tak bych o tom i přemýšlel, přeci jen mám tu mašinu asi 4 týdny tak hned kupovat nový hořák nechci pokud nebudu muset. Trysky mám zatím ale jen 1.3mm a žádné jiné.
Přidávám nějakou fotku. Ta první je těch 25mm, příšerná kvalita, nastavení si bohužel nepomatuji protože jsem shledal že je to asi nepoužitelné abych s tím tu 25 mohl řezat. Další je zrovna ta díra s tím nastavením, výška horáku tedy byla určitě menší.
Dnes jsem řezal desítku a tam jsem použil 85A a F500, tedy 500mm/min, výšku jsem dal 4mm a to vypadá vcelku použitelně.
Jesti tu máte nějaké vlákno s radami ohledně nastavení řezání, rád si počtu. Já se zatím snažil hledat po webech zahraničních a nic moc jsem nenašel a naleznuté tabulky jsou spíš nepoužitelné.

řez neřez 25mm
Obrázek
20mm
Obrázek
u začátku a konce je to nejhorší, tam je ten výčnělek
Obrázek
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 7. 2018, 9:34

1. dva plechy na sebe sa nerežú. to si môžu dovoliť len frajeri, čo už majú niečo odrobené. a vždy je to na úkor kvality rezu.
2. ku horáku, zdroju musí byť sortiment spotrebného materiálu - krytka, elektróda, dýza prípadne iné. na elektróde a dýze je uvedený prúd.
Pre elektródu platí, že je to max. povolený prúd, pre dýzu že je to odporúčaný prúd. Je vhodné touto dýzou rezať len odporúčaným prúdom.
3. dýza 1,3mm je málo na 115A. treba väčšiu.
4. treba nájsť solídneho dodávateľa spotrebného mat. z číny som zatiaľ nekupoval. moje originály sú japonské. české a švajčiarske kópie sú kvalitou tak 50%, talianske asi 70-80%.
5. tabuľku s parametrami by som mohol dať, ale je to "nouhau" :) - určite je to treba vypracovať pre každý stroj a nevyhneš sa tomu.
6. sušičku možno netreba, ale tlak musí byť stály a hlavne správny. mal by byť uvedený pri zdroji. je priamo na zdroji regulátor?
ak nevieš na aký tlak nastaviť, tak skús začať na 0,4MPa.

7. už sa opakujem, ale 20mm treba predvŕtať. na začiatok treba rezať od kraja!!! a ešte jeden dôležitý parameter je čas zápalu, tj čas kým sa prehreje celý prierez plechu.

výšku 2mm nepoužívam vôbec, najmenej 3,5mm od plechu po dýzu.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

7. 7. 2018, 10:02

Ta dvacitka byla pochopitelne predvrtana...
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 7. 2018, 10:18

Na obrázku nie je 20mm, ale 15+5mm a to nie je to isté. Viz. Bod 1.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

7. 7. 2018, 11:06

Jo to vim, uz jsem to take slysel ze je to horsi a chapu ze tam bude asi horsi prenos tepla diky mustku, pokud ne jeste neco ale uz zadny material nemam teto tloustky tak jsem to zkusil alespon tak, respektive 25mm mam ale tam uz se zase bojim to testovat. Objednal jsem dneska 1.1 a 1.7 trysky tak pak zkusim nekdy tu 25 treba.
Jeste k tomu tlaku, ano regulator tam je, mam ho na maximum. Omlouvám se ale mam zatim zkusenosti jen s rucnim rezanim a tam jsem nikdy nic moc neresil protoze to stejne vzdy stoji zaprd.
Chapu tedy ze je asi treba ke kazdemu prumeru resit i pokazde jiny tlak? Takze to mame - prumer trysky, ampery, rychlost, vyska rezu, tlak... uf
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 7. 2018, 5:22

Tlak sa nemení. Je treba konštantný pre všetky trysky. Množstvo vzduchu sa mení priemerom dýzy. Vysoký tlak môže zhoršovat zapalovanie pilotného oblúku.

Výsledkom testovania by mala byť celkom pekná tabuľka s parametrami.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

8. 7. 2018, 9:51

Jsem ochotný se případně domluvit na nejakem financnim prispevku za nejake to know how, stejne, i kdyz budu rezat, testovat a zkouset, vyjde me to urcite na vic. Pochopitelne chapu ze kdyz uz se clovek nekam dostane ze to nechce hned vytroubit.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“