Mach 3 plazma problém

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

8. 6. 2018, 8:58

Zdravím zkušenější kolegy.
Postavil jsem si cnc plazmu, ovládání machem, deska HY-JK02-M 5 jen ta s tím rozšířením (dispey, klavesnice,pamět), motory servo 2f x+y a na z krokáč. Sice už jsem měl pár zádrhelů ale všechny jsem postupně vyřešil, jen mám přetrvávající jeden a to dost zásadní. Myslel jsem že mi to ruší agregát, na testování jsem používal tusonku, ale dnes mi přišla stamos 125H cnc a je to úplně stejné. Abych se dostal k problému, mám například testovací kousek kdy mám vyřezat 4 kulaté díry do jeklu a pak dvě tvarované. Většinou mi to vyřeže 1-2 díry ok, pak se mi to u řezání další najednou zastaví, tedy hořák se nehýbe, v machu souřadnice jedou dál. Pak se to třeba u další díry najednou rozjede, většinou to tedy skončí limit stopem protože nesouhlasí souřadnice mach-realita. Myslel jsem že to ruší zapalování hořáku a tak jsem doufal že to nový stroj vyřeší. Co mi ale moc do tohoto nehraje je to že mi to takto "spadne" třeba po ujetí 10mm stopy. Protiřečí si ale to že jsem třeba zkoušel vypálit jak je v machu ten škorpion, tedy zapálí to nazačátku a vypne nakonci. Dělal jsem ho 2x a nikdy problém nebyl. Ještě co mi lehce pije krev je že osa Z celkově nějak blbne. Mám udělané sólo homingy, to mám přez LPT2 a IO deska z druhého cnc obchodu, a mám nastaveno homing 10mm a vpodstatě nikdy se mi tento údaj nepřenastaví, vždy ho musím ručně přepsat. Také se mi dnes dvakrát stalo že se mi Z osa reverzovala. Měla jet při homingu nahoru a jela dolu. Když jsem to zreverzoval, při dalším spuštění to pochopitelně bylo opět špatně. Vím že se na mach hodně nadává, také z něho nejsem nadšený, ale přesto je spousta lidí co natom jede.
Měl by prosím někdo nápad?

Pepa
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

9. 6. 2018, 7:32

EMC. :)
www.mosaznevyrobky.cz
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 6. 2018, 8:19

těm co Mach funguje většinově nepoužívají paralelní port pro ovládání.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

9. 6. 2018, 9:00

S tím linuxem se snazim nějak bojovat ale neumim v něm lautr nic i když se tomu vyloženě nebrání. Klidně i něco koupím aby to fungovalo, jen bych nerad dával tisíce za něco aby to pak bylo stejné. Nevím jestli koupit přímo desku na usb nebo ten převodník lpt-usb, nějak to vyřešit ale musím když jsem do toho už naivestoval nějakých 100 tisíc :-/
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 6. 2018, 9:52

na začiatok skús popísať svoje skúsenosti s plazmovým rezaním. podľa toho by sme mohli zvoliť postup.
to že stroj sa zasekne pár mm po zápale môže byť spôsobené, že karta má nejaké údaje v pamäti. zaruší sa zápalom komunikácia a pohyb vypadne až po ich vykonaní.
ešte skús spísať všetky veci, ktoré si spravil na odrušenie. predpokladám, že plazma má HF zapaľovanie, na stránke výrobcu som to nenašiel.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

9. 6. 2018, 10:50

Děkuji že se mi snažíte pomoct!

Zkušenosti s plazmovým řezáním mám maximálně takové že jí pár let mám a řežu s ní jenom ručně nebo podle pravíta. Ta nová mašina má pouze pilotní zapalování, vím že HF je nepoužitelné proto jsem bral přímo tuto bednu.
K tomu že má karta údaje v paměti, může na tom něco být. Já když jsem si přez zimu zkoušel elektroniku - měl jsem udělaný takové pokusné hejbátko asi 40x40cm jen na tužku, tak se mi hodně často, néli pokaždé stávalo to že jsem zapl macha, zapl elektroniku a bylo seplé relé, musel jsem to vždy vyresetovat po spuštění. Z toho důvodu jsem si udělal že mi relé desky spíná dvojrelé které mi spíná jak hořák tak mám udělanou kontrolní diodu na bedně a tak vím že mám seplý hořák, což se mi ale teď pokud vím neděje. Na tom pokusnítku jsem s tímto ale problém měl.
Jinak toto dvojrelé mi dělalo také problémy, nevím jestli tím že padl proud ale vyřešil jsem to tak že napájím relé a jejich okruh jiným zdrojem než napájím desku.
Na odrušení mám všechny kabely stíněné a ukostřené včetně bedny s elektronikou, zdrujů, konstrukce stroje. Vanu mám odizolovanou gumovou folií. S tím řušením jsem měl také u toho pokus stroje strašné problémy proto jsem se snažil to neodfláknout, tam mi to rušili samotné motory, respektive měl jsem tam kabely ke koncákům nestíněné a tak mi je to rušilo. Těd mám vše stíněné a kostřené.
Že by to ale třeba nestíhala elektronika bych neřekl, jednak jsem zkoušel i daleko větší kódy a bez plazmy to nikdy problém nemělo, také mám jen 32stepů/mm. Mám řemenem řešené pohyby, drivery 3200mikrostepů.
Pokud ale řežu, v diagnostice jsem nikdy nepostřehl že by tam "skákalo" v portu něco co nemá, nevím jestli je to tedy vůbec postřehnutelné, ale na tom testovací jsem to viděl jak v machu, že to občas probliklo, většinou probe, a také v LPT monitoru to blikalo jak vánoční stromeček což teď nedělá.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 6. 2018, 2:11

Zdá sa, že základné veci si porobil. teraz by asi bolo vhodné zavolať niekoho, kto tomu rozumie (problematike rušenia a odrušovania), aby pozrel či tam nemáš nejaké záludnosti.
hlavne bez samotného zdroja to musí bežať min. na 100%, inak je to zle a zdroj chyby len násobí.

skús dať nejaké fotky.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 6. 2018, 2:17

Pepa_Cheb píše:... tak se mi hodně často, néli pokaždé stávalo to že jsem zapl macha, zapl elektroniku a bylo seplé relé, musel jsem to vždy vyresetovat po spuštění...
to bude nejaká chyba v návrhu systému stroja. zapínanie musí mať logickú postupnosť aby sa takéto veci nestali. ale to môže byť aj bežná vlastnosť parportu...
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

9. 6. 2018, 2:36

Zkusil bych vyřadit usb periferie
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 6. 2018, 6:51

Jenom poznámka: to, že by karta měla nějaké informace v sobě a teprve po jejich vykonání by to padlo - tak to určitě nebude.
Ta zmíněná oddělovací karta je ta úplně nejobyčejnější, jen zesiluje výstupy LPT portu. Dokonce nemá ani optrony na vstupech (od takových karet raději dál, resp. je pak třeba vědět, jak to dobře připojit).

O Machu ani o plazmě nevím nic.
Ale doktorská metoda:
Kde vás to bolí?
Nemím přesně.
Doktor vezme kladívko a někde tě mrdne. Bolí?
Ne.
Mrdne někde jinde.
Auuuu!

Takže stejně tak tady. Nechej to jezdit jen v luftě, abys neničil materiál.
Mezitím vedle ručně cvakej s plazmou, zkus udělat ty nejhorší podmínky, jaké umíš (dát plazmu blízko k elektronice, dát to na stejný napájecí přívod atd.).
Potřebuješ dosáhnout stavu, kdy pacient zařve "Auuuu!".
Pak už víš, na léčení čeho se máš zaměřit.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

9. 6. 2018, 7:26

Na tom něco bude... zkusím to "potrápit". Dnes jsem zase zkoušel, dal jsem bokem PC, normálně ho mám pod stolem plazmy, a dneska mi to udělalo takovou pěknou kombinaci. Vypálilo to jedno kolečko, u druhého konec, a ještě mi to zreverzovalo osu Z. Vypnutí a zapnutí elektroniky nepomohlo, resetování macha také ne. Až restart PC. Pak jsem ještě něco zkusil a dokonce mi to seklo PC a plazma furt foukala aniž by řezala, to jsem taky nějak nepochopil. Fotky dodám. Nakonec jsem ještě zkoušel ten linuxcnc ale jednak nevím co nastavit, teď nevím jak se ta položka jmenuje, je tam to Gecko atd, prostě typ desky, a i když jsem nastavil všechny porty, stejně se mi motory nehnuli. To je ale na jiné vlákno.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 6. 2018, 8:14

zjednodušeně bych řekl - k výrobnímu cíli vede několik spolehlivých cest - Mach a karta smooth stepper, EMC a MESA karta, Gravos a jejich karty. (+ mnoho profi systémů za řádově větší peníze) Vše je za peníze, které se ale rychle vrátí ve spolehlivosti zařízení. Dá se to zajisté odlaborovat na "levnější" konfiguraci - ale to se nesmí počítat cena vlastního času.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 6. 2018, 8:37

chb píše:zjednodušeně bych řekl - k výrobnímu cíli vede několik spolehlivých cest - Mach a karta smooth stepper, EMC a MESA karta, Gravos a jejich karty. (+ mnoho profi systémů za řádově větší peníze) Vše je za peníze, které se ale rychle vrátí ve spolehlivosti zařízení. Dá se to zajisté odlaborovat na "levnější" konfiguraci - ale to se nesmí počítat cena vlastního času.
Ještě tam schází ta nejlevnější varianta - LinuxCNC a jízda přes LPT. Tohle se často dá pořídit kompletně zdarma - starší PC za odnos, SW zdarma.
A protože při pohonech řemenem budou nároky na rychlost krokování nízké, tak použití LPT dobře vyhoví. Na tom starém PC navíc bude pravděpodobně přímo na MB.
Jen to chce trochu štěstí, aby zrovna tenhle mainboard měl slušnou latenci. Lze snadno ověřit předem nabootováním z USB flash.
Jo a k tomu oddělovací kartu pokud možno s optrony na vstupech, něco jako https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 45808.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

10. 6. 2018, 11:42

Ešte viem že aj ukostrenie káblov ku motorom a koncákom sa nesmie robiť hocijako. Myslím že sa ukostruje len jedna strana káblla a všetko do jedného bodu aby nevznikli zemniace smyčky. Rám máš tiež ukostrený? Napájanie plazmy berieš z tej istej fázy? Filter pred elektronikou? Snímanie výšky materiálu máš dotykom alebo mikrospinač?
Skús inú verziu machu, dokáže to prekvapivo odstrániť niektoré neduhy ... ale že by sa samo zetko prepinalo je divné...nemáš vírus v pc?
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

10. 6. 2018, 12:01

Ukostření mám stáhnuté v bedně, přesněni mám kabely od motorů v jedné části bedny, ty mám mezi sebou propojené drátem a stažené asi 5cm ke kostře na věnečku. Izolace je v tom místě stažená asi 5mm ale zemnění, tedy ten omot v kabelu pak pokračuje až k driveru. Mám to tedy izolované až řekněme centimetr od driveru. Kabely od spínačů mám dělané také tak, jen jsou trošku v jiné místě bedny.
Je fakt že mám na dvou místech ukostřený ten kabel od spínačů na druhé straně i k rámu. Přesněji u Y max limitu a myslím že ještě u Z max limitu. Pak mám ukostřenou bednu s elektronikou a tu mám přišroubovanou ke konstrukci stolu, tedy mám vlastně propojené úplně vše do země. Napájení plazmy mám z 380 a elektroniku z 220 ale vzhledem k tomu že to mám vedle sebe, myslím že tam je ta zásuvka vytažená z jedné fáze toho 380 takže to bude z jednoho místa.
Výšku materiálu mám řešenou dotykem-spínač (probe), to funguje dobře. Jinou verzi machu jsem už zkoušel, mám tedy popravdě zatím jen kreklou verzi ale počítám s tím že jí budu kupovat, tedy pokud to nebude takto k ničemu.
Jak jsem již psal, přijde mi že to blbne jen díky tomu zapalování i když je to pilot, když mi to řezalo sice složitější tvar, ale se zapálením na začátku a vypnutím nakonci, oba pokusy jsou OK.
Virus tam určitě není, je to nová instalace, nemám v dílně ani internet, což je taky trochu problém protože když něco hledám tak doma, a realizuju až v dílně.
Nemám problém koupit ten smoothstepper klidně i za pár tisíc, ale zsae nechci investovat do něčeho co mi nepomůže.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“