Mach 3 plazma problém

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

10. 6. 2018, 2:09

Ešte upozornenie...smoothstepper (a niektore ďalšie interpolátory) nepodporuje THC (torch hight control) v Machu ak o ňom budeš v budúcnosti uvažovať ...
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

10. 6. 2018, 7:13

No o tom uvažuji už teď. Ale proč by to měl být problém? Na desce na to ani tak není žáné připojení a pokud se nepletu tak z té plazmy co mám, ta má přímo výstup pro cnc, tedy počítám že to asi vysílá jen voltáž pouštěnou do hořáku, a z tohoto konektoru to jde do THC a zkrz THC jde jen step a dir Z motoru? Hledal jsem to teď na webu a je řada videí kde maj lidi smoothstepper i THC?
Líbí se mi třeba toto, co na to řikáte?
https://www.aliexpress.com/item/CNC-MAC ... autifyAB=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale zase se mi tedy nechce kupovat něco abych pak byl tam kde jsem. Chápu to tak že ten LPT port jako takový je náchylný na rušení a mohlo by to po něm "jet" do PC a tím dělat tyto problémy?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 6. 2018, 7:47

Pepa_Cheb píše:Chápu to tak že ten LPT port jako takový je náchylný na rušení a mohlo by to po něm "jet" do PC a tím dělat tyto problémy?
Problém není v LPT. Problém je v Machu, který ovládá to LPT.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

10. 6. 2018, 9:14

Omlouvám se za otázku, ale většinou mi nestačí vědět že nemůžu ale chci vědět proč. A tak si řikám jak může pomoct smoothsteper ovládaný též machem když to má být problém machu?

A myslíte že má smysl zkusit jiné PC? Mám tři které můžu použít ale mám to teď nahozené na tom nejrychlejším, je to nějaký sempron, teď nevím přesně, myslím že 6400, pak mám ještě pentium 4 a nějakou úplně starou mašinu siemens nixdorf.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 6. 2018, 9:52

Mach používá (na rozdíl třeba od LinuxCNC) distribuovaný model. Když použiješ nějaký inteligentní interpolátor, tak Mach přesune dost velkou část inteligence na ten externí modul.
Proto na kvalitě těch externích modulů hodně záleží. S dobrým modulem (což je třeba ten Smoothstepper) to bude pravděpodobně lepší, než přes LPT. Naopak s některým nekvalitním modulem (a těch je bohužel zřejmě většina) to naopak může být ještě horší než přes LPT.

Jestli bude některé PC lepší než jiné to chce změřit, u SW generování kroků většinou nezáleží až tak na hrubém výkonu PC, jako na jeho latenci/jitteru, tj. na schopnosti pravidelně bez výpadků generovat pulzy na tom LPT.
Při použití externího interpolátoru je pak závislost na parametrech toho PC výrazně menší, protože to nejnáročnější na latenci dělá ten externí modul.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

11. 6. 2018, 5:39

Děkuji za objasnění. Každopádně jsem furt u toho že ten problém bude spíš až tou plazmou neb jsem nikdy nezaznamenal že by mi to fungovalo špatně bez zapínání plazmy. Tam problém nikdy nebyl.

Tady jsem dal tedy video z jednoho řezání neřezání. Jak vidíte, nejdrříve to první díru udělá, u druhé už je problém a zreverzovalo mi to osu Z. Při dalším nájezdu se hořák posouvá při 1mm nad materiále a řezat chce při nějakých 5mm místo aby to bylo obráceně.

https://youtu.be/55mzY2_wMwc" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek

A tady je fotka z otevřené bedny. Je to tam lehce naňahňané to přiznávám, také jsem při výrobě té bedny, a je z hliníku, nějak pozapoměl že tam budu muset dát ještě jednu desku na ty homingy a tak je vyvedená externě do ještě jedné malé krabičky.
Přílohy
IMG_20180609_165847.jpg
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 6. 2018, 6:03

nejak tam nevidím filter na vstupe 230V ani na výstupe zo zdrojov. ani žiadne ferity. a takéto ťahanie silových a dátových káblov tiež nie je OK.
vidím, že driver pre Z je iný, možno je náchylný na nejaký jav a sám si zmení smer. možno signál smer nie je dosť silný. možno ....

dá si ti vymeniť ten driver za iný, aby si vylúčil chybu priamo v drivery?
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

11. 6. 2018, 6:19

Ano to tam není, rád si nechám poradit a koupím. Nejsem zase až tak zběhlý v elektronice. Ten driver je jiný protože ty dva hlavní motory jsou serva 8 a 4 Nm, tohle je jen malý krokáč 1.7Nm. Vyměnit se dá ale jiný já nemám. Jestli ale mají být všude filtry tak asi může být problém zde.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 6. 2018, 6:27

netvrdím, že všade majú byť filtre. Na vstupe určite a potom na problematických miestach. tie treba nájsť. ja som napríklad dával feritový valček na kábel medzi riadiacu dosku a frekvenčný menič, lebo sa to navzájom ovplyvňovalo.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

11. 6. 2018, 1:20

Tak jsem tomu snad na stopě. Dal jsem ferity co jsem v dílně měl na z výstup k motoru, dal jsem je na spínače od z osy a ještě od napájení k desce a nepomohlo. Zkusil jsem odendat hořák a spínat ho ručně nad stolem plazmy ale tak metr od suportu, nepomohlo. Zkusil jsem řezat úplně mimo stůl, pomohlo. Také jsem dával napájení z jiné větve, to taky nepomohlo. Nakonec jsem odšrouboval bednu s elektronikou, odšoupl jí co kabely dovolily a prosich jestě podložil gumou - abych odizoloval ukostřenou bednu od momentálně neukostřeného stolu plazmy a kupodivu jsem se dostal asi nejdál co jsem kdy zkoušel. Takže jsem objednal ještě kabely a ten odrušovací filtr pro sichr a dám bednu s elektronikou uplně mimo stůl včetně tedy pc. To by asi mohlo pomoct.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 6. 2018, 2:50

Co to je ten děsně dlouhý plochý šedý kabel? Nejsou to přivedené signály z LPT?
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

11. 6. 2018, 5:18

Ne to ne, zase takovej jarmil nejsem, to je kabel k externímu ovladani, ale stejně je to vyple a i když to vyndam tak to nic nepomůže. Nicméně při tom posledním testu kdy jsem měl bednu s elektronikou odšroubovanou, tedy neprokostřenou se stolem plazmy a měl jí trošku bokem tak jsem vyřezal rekordní kus a skončilo to jen tím že mi hořák zapaloval v místě kde už díra byla. Nějak došli testovací plechy tak jsem tam dal už jednou řezaný a zrovna se to trefilo. No a v tomto místě se to nějako pokakalo, hořák furt foukal vzduch a neřezal, ani se to pak už nehýbalo. Poté jsem přišel na to že mi nesvídí kontrolní dioda co svítí když že zapnutý hořák. Nechápu proč ale prostě odešla. Jestli je 100ohmů málo na 5V vstup... Pak jsem ale dostal nerva z té přeplněné bedny a začal to vyndavat.
Takže teď nemám nic, objednal jsem ještě nějaké kabely a ten filtr na napájení, nicméně zítra jedu na dovču tak až později se do toho budu moct zase pustit.

A když už budu dělat novou větší bednu, jak by tedy mělo vypadat zapojení? Na co si dát pozor?

Děkuji
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 6. 2018, 6:03

Pepa_Cheb píše:Na co si dát pozor?
Na Mach. ;-)

(pravověrným Machistům se omlouvám)
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

11. 6. 2018, 7:00

V mnoha tématech jsem narazil na fakt že mach pokud je kreklej nefunguje tak jak má a je nevyzpytatelný
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

11. 6. 2018, 7:34

Tak ja bych se machu i rad vyhnul ale ten linux je pro me nejak tezko vztrebatelný pro clověka co jede dvacet let nebo jak dlouho to je od 3,11 na woknech. Ale pokud nezapnu plazmu tak mi funguje spolehlivě tak nevim proc by nemohl fungovat i s ní. A co se týče kreklé, tomu i vcelku věřím, ale zase se mi zatím nechce utrácet pět litrů za něco co mi prozatím nefunguje.
A co jsem tedy nějak nepochopil u machu, v homing/limits mám nastavení rychlosti řekněme na 30%. Myslel jsem že to je když dám homing tak když se bude osa blížit této hodnotě že se rychlost sníží a ono je to pro ruční polohovaní, to mi přijde lehce k ničemu. Já mám max rychlost nějakých 33cm/s ale homingy mám nastavené asi na 20% jinak je to tak rychlé že je to nepoužitelné. Přišlo by mi logičtější kdyby to při homingování spomalilo jak se to blíží oné hodnotě.
No ale to je taková odbočka.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“