Mach 3 plazma problém

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 6. 2018, 7:58

Pepa_Cheb píše:Přišlo by mi logičtější kdyby to při homingování spomalilo jak se to blíží oné hodnotě.
A jak by zjistil, že se blíží?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 6. 2018, 8:14

to že kreknutý mach dělá blbosti je pravda - on je totiž dělá pořát tak proč by po kreknutí měl přestat že ? :D :D
Ale není nic jednoduššího než jej nechat jet v demu - (jen 500 řídků g kodu)
a zjistíme že i demo - asi úmyslně generuje nesmysly - asi to má motivovat k nákupu .
Hele fakt se toho linuxu neboj - stepconf tě protáhne konfigurací ani nebudeš vědět jak a napsané je tu snad už všechno a co není tak se ptej ten linux je předvídatelný
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 6. 2018, 8:21

Mex píše:
Pepa_Cheb píše:Chápu to tak že ten LPT port jako takový je náchylný na rušení a mohlo by to po něm "jet" do PC a tím dělat tyto problémy?
Problém není v LPT. Problém je v Machu, který ovládá to LPT.
Opravím tu větu nahoře, problém není v Machu, ale ve Windows a ve snaze něco řídit pomocí LPT portu, který je / byl určený na něco úplně jiného.
Jeden z problémů může i být, že původní LPT měl logiku 5V, kdežto všelijaké přídavné karty mívají 3,3V.

čínský Mach "zdarma" si pořizují většinově ti uživatelé, co pak k tomu lepí další elektroniku za pár korun, snaží se přemluvit novější PC aby nějak fungoval LPT port ... zásadně neprojdou poměrně obsáhlý manuál na nastavení Machu ... a výsledek je ten, že Mach prostě je k ničemu, zejména ten kreklý. Obávám se, že s podobným přístupem neudělají štěstí ani s EMC.

je zde uživatel, co provozuje Mach na profi úrovni a dělá s ním bezproblémově i mnoha hodinové frézování. Tedy to očividně jde a pokud to někde padá, tak to asi Machem až tak být nemusí.

Na PC v dílně mám další programy, informace, o které bych na linuxu přišel - a "můj" mach se chová spolehlivě - ale to je na jiné vlákno.

Zpět k tématu - každý dílek musí spolehlivě fungovat - pokud nebude, padá s ním i vše ostatní. To vrabčí hnízdo v rozvaděči bych vystříhal, urovnal to v bedně tak, aby to šlo propojit a nekřížily se signálové a silové kabely, ošetřil bych si, aby v bedně nebylo teplo, drivery pak často zlobí ... dodržet nějaké stínění, správné propojení zemí atd. atd.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 6. 2018, 8:31

problém musí být v machu když ho někdo na těch widlích napsal ,a umožnil mu "fungovat " s LPT .
Linuxcnc funguje i s lpt na pc který s machem nejely a votom to je.
Pepa_Cheb
Příspěvky: 32
Registrován: 26. 5. 2018, 9:31

11. 6. 2018, 8:50

No já právě bych tam taky rád pár věcí které používám a jsou pro wokna. Je pravda že linuxem bych ušetřil - za macha a za sheetcam včetně 4té osy cca 10tisíc. Kažopádně udělat dobře bednu je věc kterou ocením jak pro macha tak pro linux. Momentálně mam naistalované oboje na dvou discích takže toto téma je otevřené.
Teď mi jde hlavně o to že bych rád nějaké rady jak to zapojit lépe a nějakou radu už jsem zde dostal tak to snad dopadne napodruhé lépe.
Jak jsem již psal, mě ten mach bez plazmy vždy fungoval dobře, měl jsem udělaný i kód z fotky a kreslil jsem ho tužkou, mělo to asi 4000 řádků a vpohodě.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 6. 2018, 8:58

chb píše:
Mex píše:
Pepa_Cheb píše:Chápu to tak že ten LPT port jako takový je náchylný na rušení a mohlo by to po něm "jet" do PC a tím dělat tyto problémy?
Problém není v LPT. Problém je v Machu, který ovládá to LPT.
Opravím tu větu nahoře, problém není v Machu, ale ve Windows a ve snaze něco řídit pomocí LPT portu, který je / byl určený na něco úplně jiného.
Jeden z problémů může i být, že původní LPT měl logiku 5V, kdežto všelijaké přídavné karty mívají 3,3V.
Mach = použití Windows.
Mach není jen ten jeden program, ale celá filozofie a koncepce (stejně jako třeba LinuxCNC, ale i GRBL na Arduino atd.).

SW generování kroků na PC s univerzálním operačním systémem je obtížné. Ale třeba LinuxCNC na to má jednoduchý test (Latency Test) a všichni vědí, že ho mají spustit (třeba jen z USB flash, nemusí nic instalovat), aby věděli, co od toho PC můžou čekat.
Má něco podobného Mach, je to stejně jednoduše použitelné a je stejně rozšířené povědomí že se to má dělat?
Pokud ne, tak je to velká chyba.
Pokud ano a přesto Mach s provozem přes LPT padá, pak je to ještě větší chyba.

Ta poznámka o 5V LPT a 3.3V logice asi moc nefunguje. LPT bylo tradičně postaveno na TTL obvodech, takže má všechny vstupní úrovně TTL-kompatibilní (0.8V a 2.0V). To každá 3.3V deska spolehlivě dá. A pokud jde o opačný směr (což je asi podstatnější, protože u jednoduchého CNC jdou informace hlavě ven), tak snad vše, co jsem kdy v této oblasti viděl, bylo 5V-loterant. Pokud by nebylo, tak to bude fungovat, ale jen do té doby, než to časem shoří. Každopádně by se to neprojevilo nestabilitou, ale životností.

Určitě jsou i uživatelé Machu, kterým funguje spolehlivě. Ale pak to bude předpokládám na sestavě s nějakým externím interpolátorem (Smoothstepper apod.). Pak totiž díky koncepci Machu velkou část práce přebere ten interpolátor, a na vlastního Macha toho zbude tak málo, že už tam toho nedokáže moc pokazit. ;-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 6. 2018, 9:05

Pepa_Cheb píše:No já právě bych tam taky rád pár věcí které používám a jsou pro wokna.
Už tohle je koncepčně špatně.
Když už má ten Mach aspoň nějak fungovat, tak ať je na tom PC pokud možno jako jediný program. A ne ať jsou ty Windows zasrané spoustou dalšího balastu.

Pro provoz LinuxCNC ti stačí i hodně obyčejné PC, jaké pravděpodobně ve svém okolí seženeš i zadarmo.
Jen to chce mít trochu kliku (nebo ještě lépe si to předem otestovat), aby to PC mělo dobrou latenci. Na hrubém výkonu už tak moc nezáleží.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 6. 2018, 9:07

Mach byl napsaný na windows a LPT hlavně proto, že v době jeho vzniku nic jiného v podstatě nebylo

proti Linuxu se možná liší v jednom, Linux dostanu prázdný a musím projít prvotní konfigurací kde se nastaví základ. Mach po instalaci má základ v sobě - pochopitelně ne vždy odpovídající mé skutečnosti, od toho je třeba projít manuál.
latency test má i Mach. Dnes je situace taková, že kombinace LPT - Windows po všech SP - novější PC málokdy v delším intervalu latency test splňují. (Mach na nich nepadá, ale časování není spolehlivé, vypadávají kroky) Proto existují externí interpolátory, které zajistí správné časování, přidají další vstupy které LPT port nemá (LPT byl pro tiskárny a tedy vstupy moc nepotřeboval) a na Mach pak zbývá jen zpracovat G-kod, malovat dráhy a mít spoustu nastavení. (a toto bych řekl, že dobře plní)

Linux CNC vznikl později a má nepopiratelnou výhodu, že umí zpětnou vazbu (to v koncepci Machu prvotně postaveném na LPT v podstatě bez "vstupů" vyřešit nejde)

Linux má další výhodu, že se stále rozvíjí, jako otevřený systém má mnoho přispěvatelů. Při řešení problémů jste odkázáni na kamarády a fora

Mach3 naproti tomu už pár let stojí na místě. Zda Mach4 pokročí dál a bude se rozvíjet těžko odhadnout. Problémy opět řeší komunita uživatelů. Má ale výhody a současně i nevýhody windows.

Zmíním i Gravos, zde dostanete tel. číslo na hotline
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

12. 6. 2018, 2:38

Si najprv porieš tú skrinku s elektronikou :roll:
Hlavne že silové vodiče tam máš všetky tienené, no signálne ti idú kade-tade holými jednožilkami, často aj paralelne so silovými..

ak by to bol dáky pár-wattový plastohryz, tak nič nepoviem, ale plazma? :?
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

13. 6. 2018, 10:08

K tým interpolátorom a thc....
Bežný mach cez lpt generuje priamo signál pre drivre, preto ak sa na vstupe objaví thc+ alebo thc- na korekciu zetka tak je to okamžite na výstupe korigované ... pri interpolátore sa odosielajú dáta vopred v paketoch a hneď na to sa kontroluju spetné údaje z kary a zase dookola. Rozdiel medzi obrázkom pozície frézovania (polohou) v machu a skutočnou pozíciou stroja sú asi 2 sekundy... tzn že signály z thc kým by boli zaradene do poradia by meškali cca 2 sekundy za skutočnosťou. A preto to interpolátory nzvládajú...aspoň tie usb. Vraj ethernet smoothstepper to vie ale túto info neviem zaručiť.

Variantou je pri plasme oddeliť riadenie zetka od machu a zverit ho priamo modulu thc ktorý to umožňuje
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2018, 10:34

Tam jsou cele 2s? To je drsne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

13. 6. 2018, 12:51

Podotykam len že mám usb hw interpolátor AKZ250 s pluginom do machu. Na tie info o smoothstepperi som natrafil na fore cnc zone, keď som hladal prečo mi nefunguje vstup thc +/- .

Ten rozdiel časový je ozaj viditelný, pre uplnosť je to mozno medzi 1 az 2 sekundami. Dokonca to cítiť aj keď menim feedrate že to reaguje neskor. Ale je to asi naschvál aby karta mala čas odoslať data nazad do machu. Vyzerá to že karta prijme paket dát do bufera a prepne sa do monitorovania vstupov kým frézuje data z paketu a tak dookola. V tejto kombinácii je mach vpohode, hoci pluginov bolo asi 9 verzii, posledný v 2013.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2018, 1:13

Chmm
To ja si v linuxu hraju na milisekundy a to vpodstate nejhur nektery veci jsou tam mnohem rychlejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 6. 2018, 1:41

robokop píše:Tam jsou cele 2s? To je drsne
nemícháme různé časy dohromady - vždyť právě proto interpolátory pracují lépe, protože si načtou do bufferu pohyb stroje na 1-2s dopředu a tedy jim nevadí, když se Windowsy (či jiný zdroj) na pár okamžiků zamyslí nad něčím jiným.
Na STOP a jiné události reaguje Mach také okamžitě, ale změnit něco v krocích, které už odešly do bufferu fakt asi neumí.
(netuším, zda se u různých interpolátorů nedá nastavit velikost toho bufferu - i když v ten okamžik se to vrací na problémy s časováním holého windows/LPT portu)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 6. 2018, 3:19

Je to obecný problém distribuovaného řízení.
Jako u všeho se to i zde dá řešit hůř nebo líp.
Líp většinou mimo jiné znamená, že je k obvyklému datovému kanálu vytvořen druhý prioritní kanál.

Příklad ze života: mám výrobní dílnu, té vedení odesílá s předstihem materiál a instrukce, co mají udělat. Oni zase po ukončení práce pošlou zpět výrobky s protokoly.
Ale existuje i prioritní kanál - když se ve výrobě posere stroj nebo se někdo zraní, tak se taky nečeká na pravidelný svoz výrobků, ale zvedne se telefon.
Stejně tak když vedení zjistí, že ve výrobních podkladech je chyba, tak taky okamžitě volají, aby zastavili rozpracovanou výrobu a nebudou čekat až na pravidelnou dopravu.

Jak už jsem psal dřív: u Machu je zvolený distribuovaný model řízení (na rozdíl od LinuxCNC). A myslím, že je ten model poměrně volně definovaný, proto jsou výsledky práce při použití různých interpolátorů tak různé.
Skoro bych řekl, že na dotaz "co používáš k řízení frézky" by odpověď neměla znít "Mach, a mám v něm Smoothstepper", ale mělo by to být "Smoothstepper, připojený k Machu".

Ten konkrétní problém THC by jistě i na Machovi s interpolátorem byl řešitelný. Jde jen o to, kam vývojář interpolátoru nastavil dělicí rovinu. To zpracování informace THC+ a THC- by jistě mohl dělat i samotný interpolátor, pak by tam dopravní zpoždění nebylo.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“