Přesné nastavení otáček u Mach3Turn.

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
rudi
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 8. 2017, 8:32
Bydliště: V Prokopě 1544, 25088 Čelákovice

4. 1. 2019, 8:50

<t>Kdo poradí jak nastavit Mach3 pro soustružení (Mach3Turn) aby se při zadání otáček, otáčky skutečné na vřetenu, nelišily od zadaných o více než cca 0,5% a to v celém rozsahu otáček (u mne od 200-4500 ot/min). Podle mne je tato přesnost nutná pro správné řezání závitů (přesnost stoupání) nebo pro pohyb os při zadání G95 (posuv na otáčku). Je vůbec tato přesnost dosažitelná?<br/>
Moje HW konfigurace:<br/>
1) Mach3Turn-->LPT1 (oddělovací karta) s výstupem PWM-->převodník PWM na 0-10V-->
frekvenční měnič-->asynchroní motor 1,5 kW.<br/>
2) Zavedeno indexování. Je plně funkční v celém rozsahu otáček a měří skutečnost na
vřetenu (kontrolováno).<br/>
3) Fr. měnič se řídí pouze signály CW, CCW a analogem 0-10V. V měniči nelze linearitu otáček
(frekvenci) k analogu korigovat.<br/>
4) Již jsem vyměnil i převodník PWM-analog zakoupený u CNCShopu za nový, postavený podle
návodu na fóru. Bez výsledku.<br/>
Nejlepší nastavení kterého jsem dosáhl je, že otáčky se shodují na začátku a konci mé otáčkové řady. Uprostřed se liší až o cca 200 ot/min (např. zadám 3000 a skutečnost je asi 3200 ot/min.)<br/>
K tomuto problému mě dovolte ještě dotaz, lze pro přesnost stavění otáček u mé HW konfigurace použít PID regulaci?<br/>
Děkuji za případný názor a poradu.</t>
Rudi z Č.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 1. 2019, 9:48

Mach3 řídí vřeteno 3-mi způsoby - jako krokový motor, výstupem 0-10V a PID regulací podle indexu (předpokládám, že i zde generuje 0-10V).

možná ti chybí jen správné zatržítko u řízení vřetena (ale nikdy jsem to nezkoušel tak detaily nevím)

tento hoch možná i zkoušel, zeptej se ho pokud se neozve sám
memberlist.php?mode=viewprofile&u=3894
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“