Vypadky kroku

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Kubsa
Příspěvky: 9
Registrován: 30. 3. 2016, 6:00

23. 5. 2019, 8:08

Dobry den.Moc prosim o radu pri pohnuti treba oknem windows vypadavaji kroky motoru.Pritom zatizeni pc je na 9 procentech pri jezdeni oknem.staci okno minimalizovat nebo maximalizovat a je to to same.dekuji za info .prikladam video

https://youtu.be/3SD2-W0dFfI
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 5. 2019, 8:23

Můžu si tipnout?
Že to máš navíc na noťasu?

Je na to pěkné anglické pořekadlo: "Garbage in, garbage out". ;-)
Kubsa
Příspěvky: 9
Registrován: 30. 3. 2016, 6:00

23. 5. 2019, 8:37

No bohuzel nemam.Je to stolni pocitac.jeden je 4 jadro 3ghz 8 giga ram a win 7 32 bit.druhej co jsem vytahl dnes je jednojadro 2.4 ghz a 2 gb ram.rizeno lpt portem pres modrou desku z ebay

https://images.app.goo.gl/nQrUuortvUT28Q1r8

Frezuju na tom cca dva roky na tom prvnim pc.ale uz me to zacina stvat.chci delat 3d a dost casto se to podela
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2019, 8:55

Tak proste nehyb oknom a vybavene, nie?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 5. 2019, 8:57

Nevím, co má společného "modrá deska" s tím odkazem, co jsi sem dal. Ta oddělovací deska z odkazu je dobrá (na rozdíl od většiny "modrých desek").
Ale v tom problém není.

Teď šíleně riskuju, protože mi při případném dalším setkání pravověrní Machisti propíchají pneumatiky. No, co se dá dělat.

On-line řízení CNC je poměrně náročný proces. Ani ne tak na hrubý výkon počítače, jako na schopnost přesného časováni běžících procesů. No a to je na Windows téměř nerealizovatelný úkol. Microsoft totiž soudí, že pro uživatele je důležitější, aby nějaká animace zavírání okna běžela plynule. A ne aby běžely plynule nějaké procesy v pozadí. A nakonec pro většinu normálních uživatelů to i platí. Ovšem pro CNC ne.

Takže ať si Machisti říkají co chtějí, ale provozovat CNC na Windows bez HW interpolátoru je prostě špatný nápad. Něco jiného je to s interpolátorem (SmoothStepper atd.), to může fungovat dobře. Ale mezi různými interpolátory jsou poměrně velké rozdíly, takže ty levné (prý) moc nefungují.

Chtěls radu, tak tady je: máš-li běžné požadavky a neřešíš žádné speciality, tak docela dobrá volba je GRBL. Je dneska už hodně dobré. Běží na Arduinu za stovku. K němu pak stačí jakékoli PC, tady už na jeho kvalitě nezáleží. Připojuje se po USB. Takže klidně i noťas, což je jinak pro CNC většinou nepoužitelné.
Pokud máš vysoké nároky a budeš třeba připojovat nějaké netypické periferie, tak zkus LinuxCNC. Ten může i na holém PC jet dobře. Neříkám "pojede", ale "může jet". Dá se snadno otestovat předem, jestli dané PC vyhoví nebo ne. Pak bys nemusel kupovat nic navíc.
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2019, 9:14

Ved prave je to tak ako pise Mex, tiez som pouzival macha na win7, ALE:
- nenapadlo ma otvarat okna alebo riesit nejake ine veci na danom pc pocas bezania programu (uz len z principu)
- pouzival som odrusovacie filtre na vreteno a aj na elektroniku
- ferity na usb kabli (neviem ci to malo nejaky efekt)
- usb smoothstepper + IO doska z cncshopu

A za cca rok pouzivania som nemal ani jeden problem z tych tu kolegovia vecsinou opisuju....
Kubsa
Příspěvky: 9
Registrován: 30. 3. 2016, 6:00

23. 5. 2019, 9:50

Diky moc za odpovedi.rikam modra deska protoze ja mam modry plosny spoj.jde o to ze ja i muj kolega ktery pouziva hardwarovy interpolator s cncshopu tak obcas se nam stane ze mach zustane uplne zamrzly nejde nic vypnout ani prejet pomuze akorat zavreni macha.tak jsem myslel jestli to nema neco spolecneho stema oknama.samozrejme kdyz frezuju mam vse vyple s pocitace se ani nedotknu.ale i tak se nekdy ztrati kroky a nebo mach zamrzne a obrobek je v haji.proto bych rad klidne presel na linux cnc.ale vubec nevim jak zacit?? Bude mi stacit tato oddelovaci deska???je ovladani v linuxu podobne jako v machu??? Mockrat dekuji
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2019, 10:03

Na obrábění má bejt jednoznačně solo počítač, pro macha ideálně s XP a povypínat ve woknech vše co jde. Pochopitelně během práce stroje nedělat nic jinýho, ani psát v poznámkovým bloku jinej program. Když tohle dodržíš bude to fungovat. Pokud chceš obrábět něco kontinuálního ve 3D tak bych se zamyslel nad něčím jiným než je Mach. Pakliže nejsi moc kovanej v linuxu a nemáš poblíž někoho kdo ti pomůže s instalací, doporučil bych se zamyslet nad Gravosem.
Jestli máš modrou desku, čevenou desku nebo šedivou desku je šumák … je to jen oddělovací a posilovací karta LPT portu která zpracuje jen to co ji mach a wokna pošlou, tedy případně i chyby a výpadky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 5. 2019, 10:08

Kubsa píše: 23. 5. 2019, 9:50 Diky moc za odpovedi.rikam modra deska protoze ja mam modry plosny spoj.jde o to ze ja i muj kolega ktery pouziva hardwarovy interpolator s cncshopu tak obcas se nam stane ze mach zustane uplne zamrzly nejde nic vypnout ani prejet pomuze akorat zavreni macha.tak jsem myslel jestli to nema neco spolecneho stema oknama.samozrejme kdyz frezuju mam vse vyple s pocitace se ani nedotknu.ale i tak se nekdy ztrati kroky a nebo mach zamrzne a obrobek je v haji.proto bych rad klidne presel na linux cnc.ale vubec nevim jak zacit?? Bude mi stacit tato oddelovaci deska???je ovladani v linuxu podobne jako v machu??? Mockrat dekuji
Začni tím, že mu přestaneš komolit jméno. Jmenuje se LinuxCNC.
Pak si stáhni image http://www.linuxcnc.org/linuxcnc-2.7-wheezy.iso , nasypej ho na USB flashku, nabootuj a zkus CNC -> Latency test. Tady (na rozdíl od těch Windows) zavírej a otevírej okna a spouštěj kde co. Pokud ti třeba po minutě běhu vyjde jitter do 30-40 tisíc, tak jsi na dobré cestě.
Ta tvoje oddělovací deska stačí.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

23. 5. 2019, 11:33

No a takova banalita jako na win7 nastavit "Optimalizaci pro vykon" (vypne spoustu serepeticek jako plne okno pri pri posouvani atd...) a jeste "Optimalizovat vykon pro sluzby na pozadi"?
Vyzkouseno?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2019, 6:12

to muze pomoct, vetsi efekt udela vypnuti sluzeb na pozadi, altualizace, antivir, nejvetsi problem vsak je, ze ve win od w98 vyse, jiz nemas primy pristup na lpt
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2019, 8:33

Na toto je ideální Gravos. Jede to na každém šrotu koupeném na Aukru za dvě stovky - a s popisovanými problémy jsem se v případě tohoto systému nesetkal.
Kubsa
Příspěvky: 9
Registrován: 30. 3. 2016, 6:00

25. 5. 2019, 2:05

Tak se snazim rozjet ten LinucCNC a marne.uz nevim co stim.Porad nake problemy.Dekuji za nakopnuti
Přílohy
IMG_20190525_084054.jpg
IMG_20190525_142457.jpg
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2019, 3:18

Kubsa píše: 25. 5. 2019, 2:05 Tak se snazim rozjet ten LinucCNC a marne.uz nevim co stim.Porad nake problemy.Dekuji za nakopnuti
Pokud jsi nedokázal pořádně rozchodit macha, který je instalačně sranda .... tak s Linuxem se budeš jen trápit. Můj názor je, že to je poněkud vyšší level na znalosti PC problematiky. Pokud chceš rychle a spolehlivě obrábět na jakýkoliv PC plečce co vyhrabeš, kup si řešení od Gravosu.
Ale třeba se najde někdo, kdo Ti ten Linux co je zadara s radostí rozchodí.... já Ti ovšem víc poradit nemohu, Linux mi příliš nesedl kvůli určité uživatelské syrovosti a nekompatibilitě s programy co mám udělaný v Machu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2019, 4:06

Rozhodne ten pc je nevhodny pro rizeni cnc viz latence
Prvni co udelej sezen jinej pocitac
To mereni latence mluvi naprosto jasne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“