Zkalibrování mach3 pro cnc plasma mm

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
teslatron
Příspěvky: 9
Registrován: 12. 7. 2017, 9:08

10. 8. 2019, 11:09

Dobrý den, dnes jsem zkoušel zkalibrovat moji cnc plasmu poháněnou 2f-krokovyma motorama driver DQ860MA, mám nastaven na 400puls/rev (nevim co to znamena...400 pulsu na otacku?)
1 otáčka motoru o 360° posune plasmu o 110mm ( rozteč zubů řemene 5mm, ozubená řemenice 22 zubů po 5mm)
22x5=110mm pocitam spravně ?


Premyslim jestli pridat k masině prevodovku pokud pocitam spravně krokovy motor ma 400 kroku na otacku to znamena ze jeden krok posune masinu o 110/400 = 0,275 mm (presnost se mi zda nevyhovujici)

Co nechapu je ten driver je tam nastaveny 400puls/rev znamena to 400pulsu na otacku ? Jak to pocitat a nastavit tyto parametry v mach 3 ?

STEPS PER = pocet kroku na milimetr
VELOCITY mm/min = max. rychlost
ACCELEration mm/sec = cas za ktery se dosahne

Budu moc rad za rady a pokud jsem neco napsal nebo vypocital spatne prosim o radu budu moc rád...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 8. 2019, 12:08

Pokud se ti zdá rozlišovačka 0.275 mm/puls málo, tak proč sis nastavil to nejhrubší dělení co vůbec jde?
Nastav si tam aspoň 3200 pulzů na otáčku, a hned budeš mít teoretickou rozlišovačku 0.034 mm/puls.
Je to ale samozřejmě jen teoretické rozlišení, v praxi to pravděpodobně bude o dost horší (mikrokroky nejsou zcela přesné, řemenový převod na té délce taky asi nebude etalon přesnosti a tuhosti atd.).
Navíc rozlišení není přesnost, že.

Tím je jasné, co máš nastavit do STEPS PER.
Jak nastavit rychlost a akceleraci, to bude záviset na možnostech tvého stroje. S takto hrubým řemenovým převodem asi celkem snadno dosáhneš nějakých 3-6 m/min.
Akcelerace bude záviset na hmotnosti tvých os a síle motorů. Začal bych třeba někde na 100-200 mm/s2. Jinak já teda Mach rozhodně nepoužívám, ale akcelerace by snad měla být v mm/s2 a nikoli v mm/s.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“