nastaveni MACHU pro laser

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
liskamartin001
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 7. 2019, 10:41

21. 8. 2019, 8:44

dobry den, měl bych prosbu. Mám podomácku vyrobené menší CNC a motory fungují a všechny osy se pohybují jen nevím jak a kde nastavit v MACHU piny pro laser a jak jej zapojit do desky. Za každou radu budu velice vděčný.

Laser mám podle číňana 15w
https://www.ebay.com/itm/450nm-15W-Lase ... 2749.l2649
IMG_20190821_181132.jpg
oddělovací deska je tahle i se zdrojem a motory:

https://www.ebay.com/itm/Wantai-4Axis-N ... 2749.l2649
je tam i nastavení LPT portu ale nevím co z toho je pro laser například to PMW
IMG_20190717_065557.jpg
IMG_20190821_181229.jpg
IMG_20190821_181256.jpg
nastavení pro pohon motorů je zde a opravdu je to podle toho chaosu co uvádí výrobce :D
IMG_20190820_174702.jpg
IMG_20190820_174713.jpg
IMG_20190820_174720.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 8. 2019, 9:45

laser = spindle
liskamartin001
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 7. 2019, 10:41

22. 8. 2019, 5:48

To mi je jasne ze spindle = laser a moc dekuji za ujisteni jen jsou tam 2 piny pro spindle...jednou pin 10 a pak jeste pin 2 ale nevim kam je priradit v machu a ktery je PMW a taky mi neni jasny kam zapojit dratky od laseru :-D zkonstruovat cnc jsem myslel ze bude tezsi nez elektronika ale opak byl pravdou :-D pres elektro a PC jsem uplnej analfabet tak mozna sem davam hloupe dotazy diky tomu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 8. 2019, 2:25

Otázky nejsou hloupé.
Hloupé je, když nenapíšeš jak to máš zapojené a co víš. Pak ti někdo odpoví podle těch informací, které jsi zveřejnil a které odpovídají tvým fotkám. Načež se mu dostane odpovědi ve stylu "vole, to já přece dobře vím, to mi nemusíš říkat". To ti pak každý opravdu rád pomůže.
Tak když to všechno víš, tak ses nemusel ptát.

Polovodičový laser chce většinou PWM na úrovni 5V.
Nedal jsi sem datasheet k té desce. Ale skoro to vypadá, že tam návrhář žádný obecně dostupný výstupní pin nedal. Ty piny pro Spindle vypadají, že jsou natvrdo zapojené na výstup toho relé. Ale v naskenovaném popisu má výstupní konektor jen 21 pinů, v reálu jich má 22. Tak to opískej, co tam je zapojené.
Pokud tam nenajdeš žádný obecně dostupný výstupní pin, tak si natáhni drát z výstupu některého z nepoužitých optronů. Pak uřízni přívodní cesty třeba k některým nohám výstupu pro osu C (kterou nemáš zapojenou), nebo výstup toho relé, a připoj si tam místo toho ten dodatečný drát, který si natáhneš z výstupu optronu. Nebo (a to je asi lepší) si udělej druhou řadu konektorů. Na ten výstupní konektor si třeba nalep sekunďákem ještě další tuhle skládanou svorkovnici a na ni si vytahej i zbylé nezapojené piny. Musel bys to dát přes nějakou podložku, ty zasouvací části výškově přečuhují.

Nebo si do PC osaď ještě druhý LPT port a máš výstupů co hrdlo ráčí.
liskamartin001
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 7. 2019, 10:41

22. 8. 2019, 5:56

moc dekuju za odpoved a ja to nemyslel vubec zle...jak jsi to napsal. to bylo mysleno jen tak ze spindle jsem si prelozil ze je to vreteno tak mi bylo jasny ze to budu muset smerovat nekam tam ;) a laser zatim prave nemam zapojeny nijak protoze nevim jak :D proto jsem sem daval tenhle dotaz. Datasheet je ve druhe fotce a potom v tom odkazu nad ni ale to je to same jako na foto. to tam udava prodejce jinak fakt nevim bohuzel. S tema pinama jsi mel pravdu ze jich tam je jen 21 to jsem si ani nevsiml a z toho co jsi napsal s tim vytazenim dratu atd nejsem vubec chytrej ale za to jsem moc vdecnej za radu. predlozim to znamymu jestli tomu porozumi akorat 4. osu bych nekdy casem chtel zkusit taky rozjet.
Jsem moc rad za tvou odpoved a mockrat dekuju :)
Takze jestli to dobre chapu bych mohl jako PWM pouzit PIN 15 (5V/vdd)? a kam zapojit +/- laseru bys nahodou nevedel? To ze jsou PINY pro spindle natvrdo na vystup jak jsi psal vadi?
Nerad bych neco prekopaval na te desce...obzvlast ja kdyz tomu vubec nerozumim
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 8. 2019, 8:31

Laser potřebuje jen na jednom konektoru +12V a GND (to už máš zajištěno tím adaptérem, co k tomu máš), a na druhém konektoru signál TTL PWM a GND.
Mimochodem zrovna tenhle driver laseru, který máš, mi připadá z těch běžných laciných jako nejlepší. Zrovna nějaký laser vybírám a chtěl bych taky tenhle.

Takže potřebuješ nějaký volný vystupní pin, který si pak v Machu nastavíš jako Spindle PWM, a ten použiješ pro ovládání laseru.
Na té desce je pro vřeteno osazeno relé. Počítá se jen s ovládáním ON/OFF, nikoli s řízením otáček. Ale ty potřebuješ to "řízení otáček". U toho laseru se samozřejmě neřídí žádné otáčky, ale to PWM ovládá intenzitu pálení. Takže proto ten nachystaný releový výstup použít nemůžeš.

Jak bych to dělal, kdybych to bylo moje:
Vybral bych si nějaký nepoužívaný výstupní pin LPT portu. Výstupy jsou piny 1-9, 14, 16 a 17.
Všechny jsou ale někam zapojené. Takže na zkoušku bych použil třeba pin 8, tj. DIR nepoužité osy C. Podíval bych se na který optron ten pin vede. Půjde přes nějaký integráč na desce, takže si musíš najít datasheet daného IO a podívat se, jaký výstup patří k danému vstupu. No a až najdeš příslušný optron, tak na jeho výstup přiletuješ drát, a ten použiješ jako PWM pro laser. GND vezmeš na nějakém výstupu z desky.

Až to takhle rozjedeš a bude to fungovat ke tvé spokojenosti, tak můžeš udělat ještě jednu změnu, abys do budoucna mohl využít i tu osu C (i když mezi námi - hodně pochybuju, že na to někdy dojde). Na té desce jsou zapojeny piny enable pro osy X, Y a Z+C. Tak můžeš sloučit osy X a Y a tím ušetříš volný pin pro laser. To enable je stejně k ničemu, nemuselo by tam být vůbec. Ale když už tam je, tak klidně můžou být třeba pro všechny osy pohromadě.
liskamartin001
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 7. 2019, 10:41

23. 8. 2019, 2:19

Dekuju moc za radu...jdu to vyzkouset jak jsi to psal :D bylo mi to jeste vysvetleno abych to pochopil i ja tak uvidime jestli to zvladnu ;)
jinak teda tam byl i odkaz na ten laser kdyby jsi chtel. Zkousel jsem ho jen tak rucne parkrat a myslim ze na to obycejny krajeni to opravdu bude stacit :D

laser: https://www.ebay.com/itm/450nm-15W-Lase ... 2749.l2649
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 8. 2019, 2:40

Nakopírovaný odkaz nefunguje, ale ten původní v prvním postu ano. Asi jsi to zkopíroval jen jako text a ne jako odkaz.

U laserů Číňani šidí ještě mnohem víc než jinde. Mnoho lidí to neumí nijak změřit a tak na spoléhají.
Jestli můžu doporučit, tak zkus změřit spotřebu laseru na 12V napájení při plném výkonu.

A máš to provedení s tlačítkem na driveru? Ten prodejce má na webu obrázky driverů s tlačítkem (to je ten lepší) i bez tlačítka. Takže není jasné, co vlastně dodává.

Kdybys byl někde blíž, tak bych ti to ze studijních důvodů rozjel. Ale jezdit do Olomouce se mi kvůli tomu asi nebude chtít.
Na kolo je to dost daleko a hlavně blbá cesta (že bych to pojal jako cyklovýlet).
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

23. 8. 2019, 2:51

Mex píše: 23. 8. 2019, 2:40 A máš to provedení s tlačítkem na driveru? Ten prodejce má na webu obrázky driverů s tlačítkem (to je ten lepší) i bez tlačítka. Takže není jasné, co vlastně dodává.
At koukam, jak koukam prodejce ma na fotkach alespon dve provedeni driveru, ale vsechny maji tlacitko - umisteni se lisi.
(mimochodem, jak jsi prisel na to, ktery je lepsi - poctivym ctenim, nebo jsi mel moznost je oba merit?)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 8. 2019, 3:11

Nojo, máš pravdu. Ten druhý typ má tlačítko na kraji, toho jsem si nevšiml.
Já mám k dispozici ten s tlačítkem uprostřed a ten je výborný. Na všelijakých fórech si lidi stěžují na některé z typů, hlavně na ten, co má nějaký výkonový prvek na ohnutém plechu-chladiči.
Samozřejmě neznám všechny vyráběné typy driverů, nejsem Google ani Wikipedie. Ale ten s tlačítkem uprostřed je hodně dobrý, naopak ten snad nejčastěji nabízený dobrý není.
liskamartin001
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 7. 2019, 10:41

23. 8. 2019, 3:51

ahaa asi jsem to spatne zkopiroval to mas pravdu...
mam ten laser s tlacitkem. je na te desce dole :D je to trosku videt na te fotce ;) co je pod odkazem na ten laser. s tim zapojenim bych asi potreboval pichnout noo akorat to mam teda az na pohoranech to je jeste dal z olomouce dalsich 20 km :D
zapojil jsem to zkusebne primo do toho lpt mimo desku ale nejede to...nevim jestli jsem se netrefil i kdyz je tam cislo nebo jsem to spatne zadal do machu a nebo to bez zapojeni do desky nepojede. laser kdyz pichnu do elektriky pres adapter tak furt bezi i kdyz pustim na machu program kde je funkce M3 a M5. asi to zkusim jeste pripajet na tu desku jak jsi psal na ten pin 8
:D
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 8. 2019, 4:22

Ano, podle fotky je to ten s tlačítkem uprostřed, který je dobrý.

Mělo by to fungovat i jen přímo z LPT portu bez připojené desky. Jen je třeba nakonfigurovat správně Mach (přiřadit Spindle na správný pin) a pak připojit laser na tenhle pin a k tomu GND (na LPT piny 18-25).

Bacha na oči. 15W už není tak úplná sranda.

Asi ti nemusím psát, že tím tlačítkem se zapíná ukazovátkový režim, kdy laser svítí s nízkou intenzitou a nereaguje na vnější řízení. Takže pro pokusy se musí tlačítkem vypnout a teprve pak řídit Machem.
liskamartin001
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 7. 2019, 10:41

23. 8. 2019, 6:56

jojoo na to jsem uz stihl prijit ze tlacitko funguje tak jak rikas :D mam k tomu koupeny i cinsky bryle a funguji dobre musim uznat ;)
mam ten laser hozeny jen ten 3. kabel na pin 8 (v machu v motor outputs jako spindle step jsem napsal 8 a jeste neco jsem dal nastavoval primo ve spindle setup a spindle pulleys) jinak to jede pres adapter jak jsi psal vcera...pokud jsem to teda dobre pochopil ;) zitra bych sem hodil jeste foto jak jsem to teda zapojil atd. dnes uz se k tomu nedostanu
liskamartin001
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 7. 2019, 10:41

24. 8. 2019, 11:19

Bud jsem uplne blbej nebo nevim :-D ja to proste nemuzu rozjet ten laser aby vypinal a zapinal v zavislosti na M funkci...
Vykuchal jsem lpt a dratek napajel primo na pin 8 a nastavil to takhle a nic. Nenapada te prosim te neco co mam furt spatne?
Přílohy
IMG_20190824_120439.jpg
IMG_20190824_120425.jpg
IMG_20190824_115156.jpg
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 8. 2019, 11:39

MachSet.jpg
Tak to má být?
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“