Mach 3 + EasyServo

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 6:47

Ahojky,

Vše funguje jak má. Zapnu Mach3 a dám zreferovat mašinu. Je jedno zda všechny osy najednou nebo samostatně. Spustím program a jedu. Vše šlape. Pak z nějakého důvodu zmáčknu E-Stop a když opět zapnu, Z-ko se mi posune o nesmyslný kousek (cca 20mm) a driver napíše chybu Error 20. Musím znovu vypnout driver a pak znovu zreferovat.
Motor je s brzdou. Je ověřený a měl by fungovat správně. Byl na druhé frézce. Brzda se vypne ihned po zapnutí Machu (Reset). Nedělá to pravidelně, takže nemám tušení čim to je.
Motor je silný až až, takže přetížení není možné. Brzda spíná rychle, slyším cvaknutí. Když to jede v pořádku, tak mezi vypnutým a zapnutým Machem mi driver ukazuje chybu 1 puls.
Musí to být nějaká softwerová chyba.
EasyServo driver nemá zapojený Alarm. To zatím neumím vyřešit, ale na druhé mašině kde jsou jen EasyServa se to nikdy nestalo. Vyměnil jsem i kabel, v domnění že jsem udělal špatný konektor (který debil navrhuje konektor HD44 na stroj který má jen 8 vývodů????). Nic:/

Setkali jste se s něčím podobným?

Díky
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 11. 2019, 9:25

E-stop je havarijní zastavení a MACH nemá zpětnou vazbu, MACH netuší co oddělovací deska už poslala dál a kde fyzicky stroj je - prostě smysl havarijního zastavení je jinde než hlídat souřadnice.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 9:35

OK ...a může být tedy přičina, že pokud aktivuje E-stop, mašina se ihned zastaví, ale již byly odeslány nějaké data do driveru Z a ten pak po odbrždění motoru vykonal nějaký pohyb? Musím to nějak vystopovat kdy to dělá. Každopádně identicky motor a driver jede na druhé mašině s Mach4 a ani jednou něco takového neudělal. Je fakt, je tam jiná deska, ale je rovněž s ESS.

Můžu mít dotaz? Na jaký signál se připojuje alarmy z driveru? Chci aby při selhání zastavil Mach.

Díky
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

14. 11. 2019, 10:33

Ešte k tomu e-stopu. OnMach3 sa snaží zastaviť stroj, nič iné nerieši. Alternatívne na zastavenie používam Feed stop. Ten mašinu pauzne a môže bežať ďalej.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 10:50

Chlapi tomu rozumím. E-STOP je prostě nouzové řešení.
Ten problém ale vznikne ještě před tím, než něco udělám.

1. zapnu elektroniku včetně všech driveru.
2. nastartuji Mach3 přes ESS na Win10 64bit.
3. zmáčknu RESET (E-STOP) jakkoliv to kdo má. Tímto cvakne relé a odbrzdí motor osy Z. Slyším to a pokud vypnu driver ale Mach dále běží, můžu s motorem volně točit. Takže brzda funguje správně.
4. začnu referovat osu Z. Při prvním pokusu o ruční posun osy, dojde k přetížení vlivem prudkého rozjezdu. Brzda je v tuto chvíli odbržděná, takže tímto to není. Motor posune osou o +/-20mm, driver nahlásí Error 020, tedy chyba díky překročení limitu chybných kroků. Těch mám 4000.
5. vypnu driver a zapnu znovu. Vše je v normálu. Motor lítá až 2000ot .se zrychlením 300 (dle ES-tunner). Já mám však jen 6000, tedy 1200ot. a poloviční zrychlení. takže přetížením to určitě není. Dokonce jsem používal Z osu jako obrážečku, takže síly má až až. Tím to to není.

Během provozu se nic neděje. Jakmile ale zastavím stroj pomocí E-stop, procedura se opakuje.
Normálně E-stop nepoužívám. Využívám PAUSU s STOP. V rámci ladění ovšem těch resetů je více a tak jsem tu anomálií zaznamenal a řeším ji.

Pokud Vás něco napadne, co zkontrolovat...

Kabely jsou OK, driver i motor odzkoušený na druhém stroji. Ano, jen s Mach4 a ESS, ale jel OK. Deska je z CNCshopu. ESS má poslední ovládač a Mach3 taky. Win10 64 bit plně aktualizovaný. Mach běží v normálním módu přímo na 64bit platformě (žádný program kompatibility). Nemám zapojený ALARM z driverů. Zatím nemám do čeho. Ale ani na druhém stroji ne a funguje.

Díky
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 11. 2019, 11:09

vzdávám to, nerozumím tvému jazyku
.... Pak z nějakého důvodu zmáčknu E-Stop a když opět zapnu, Z-ko se mi posune o nesmyslný kousek
.... zmáčknu RESET (E-STOP) jakkoliv to kdo má.
.... začnu referovat osu Z. Při prvním pokusu o ruční posun osy, dojde k přetížení vlivem prudkého rozjezdu
.... Normálně E-stop nepoužívám. Využívám PAUSU s STOP. V rámci ladění ovšem těch resetů je více
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 12:22

OK, nevím čemu nerozumíš, ale jak jinak to mám popsat:)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 11. 2019, 1:41

nevím jak to kdo má, ale Reset je tlačítko v Machu - a Emergency-stop je zaskakovací nouzové tlačítko na stroji. Jak mám odhadnou, co vlastně mačkáš ...

obdobně "začnu referovat" - pro mne znamená, že stisknu tlačítko Referovat a stroj hledá nulovou pozici = ručně nic nemohu v tom okamžiku posunovat
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 11. 2019, 4:16

Marián, podľa toho čo píšeš, to vyzerá že e-stop a reset pokladáš za to isté. Nieje, sú to 2 absolútne odlišné funkcie a teda aj 2 absolútne odlišné tlačítka.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 7:08

Referovat mužů každou osu zvlášť, nebo všechny postupně zasednou najednou.
Reset, Enable má stejnou funkci jako hardware tlačítko estop. Oboje ihned vypne všechny motory a zastaví stroj. Paklizev obnovují činnost, musím zmáčknout Reset, neboli Enable, neboli MachineOn.. V čem máte problém?

Nebo jak myslíte, že jdou to zcela jiné tlačítka?

Díky
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 7:10

E-stop by mal realne odpojit silove napajanie motorov, reset zastavuje chod programu ale nezhadzuje ziadne elektro obvody...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 7:58

Ve výchozím nastavení po zmačknutí Enable (Mach4) nebo Reset (Mach3) dojde ke odpojení všech elektrických okruhů (vypne pohony, vřeteno, zabrzdí ), prostě tak jak ve výchozím stavu po najetí programu. Emergency Stop jakožto hardwarové tlačítko má pojistku, takže ho musím odjísti. Dělá ale totéž co softwarové tlačítka Reset (Mach3) nebo Disable (Mach4).

Takže ještě jednou...

1 . zapnu napájení, čímž se mi zapnou drivery XYZ a elektronika (PC, ESS, zdroje)
2. po najetí Windows10 a Mach3 zmáčknu Enable/Reset a tím se mi aktivuje mašina (vše)
3. zapnu referování a počkám dokud se mi mašina neustaví.
4. nahraji program, ustavím souřadnice a zmáčknu CycleStart. Mach se mně zeptá na číslo nástroje, které potvrdím znovu tlačítkem CycleStart. Rozjede se vřeteno a frézuji.
Pokud chci program zastavit, zmáčknu Pause/FeedHold. Program se pomalu zastaví a pak můžu pokračovat stiskem na CycleStart (třeba výměna zlomeného nástroje nebo něco pod.)

Pokud by se měl stát nějaký průser, třeba narazit do svěráku, tak k tomu mám tlačítko Pause/FeedHold (pokud ho stihnu najít) a v krajních případech Reset/Disable nebo hardwerové E-Stop.

Děláme to stejně nebo jsem mimo???

Můj problém tkví v tom, že při aktivací mašiny dojde k nechtěnému pohybu osy Z. Prostě motor jakoby dostal příkaz pohni se ještě před uvolněním brzdy. Ta se uvolňuje při aktivaci mašiny pomocí tlačítka Reset/Enable. Slyším to. Problém se neprojeví pokaždé. O to je to zajímavější.
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 8:29

Ale pises ze ta chyba znamena prilis velku odchylku takze to znamena ze motor sa snazi tocit ale enkoder ma pokyn ze motor ma stat... nie?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 9:10

No právě. Točit by neměl. Nemá přece důvod. Po najetí systému nemá právo se jakkoliv pohybovat.
Prostě po aktivaci škubne a vypadne. Ne vždy. O to je to zajímavější.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 9:15

Hadam nejaka softwarova chyba
Treba nekde mezi zap utim a enablem dojde.k polohove odchylce kterou si to pamatuje
Nebo to nema radne. inicializovane promenne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“