MACH3 nastavení pro chlazení

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

7. 1. 2020, 5:15

Zdravím v Novém roce a prosím o radu... řeším chlazení nástroje pro obrábění hliníku, nerezu a karbonu, nic speciálního, z číny koupim trysku a udělám si okruh s filtrací poháněný vzduchovým kompresorem (chci mít možnost odpojit vodu a jen foukat), vodu z nádrže možná budu navíc pohánět pumpou (peristaltické čerpadlo). Výsledkem čekám, že to bude primárně odfukovat/odmývat špony a zároveň chladit a mazat.

1) Jaká je pro to běžná/ideální praxe/setup v MACHU a potažmo APSPIRE, kde si generuju G-kod? ...co vím, spínat jde z G-kódu M07...M09, ale Aspire nepodporuje kody M07...M09 , případně ano s postprocesorem, jen nevím jakým. Tak možná nějak přes macro pump, že bych si nemusel každý G-kód hnát přes postprocesor? ....Rád bych nastavil, aby se spustilo chlazení po dobu obrábění, při přejezdech by to nechladilo… MACH by se mohl zeptat, jestli chci chladit nebo ne při daném obrábění než se obrábění spustí (např., když obrábím dřevo chladit nechci)

2) vím, že bude asi potřeba aktivovat příslušný výstup na desce na připojení relé nebo vykonového transistoru k pumpě a elektromagnet solenoidu na vpouštění vzduchu z kompresoru do trysky? bohužel elektrikář nejsem, mohl byste mě někdo blíž nasměrovat? :) mám tuhle desku http://www.cnc1.eu/sk/profi4-controller.htm

3) jak ideálně regulovat rychlost proudu na tom peristaltickém čerpadle? třeba i přes MACH jde nějak?

mimochodem řekli byste, že je pumpa zbytečná, pokud oběh emulze pohání kompresor?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 1. 2020, 7:25

V Aspire si uprav Postprocesor.
Jsou tam sekce, co se má udělat na začátku a na konci programu, co při obrábění (tam přidáš sepnutí) a co při přejezdech (tam přidáš vypnutí).
Pokud to budeš ofukovat, tak to asi stačí mazat na principu fixírky, tedy bez dalšího čerpadla, řekl bych. I když udělat jednoduché peristaltické čerpadlo třeba na 3D tiskárně asi není velký problém, a dávkování pak možná může být přesnější.
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

9. 1. 2020, 3:55

Mex píše: 7. 1. 2020, 7:25 V Aspire si uprav Postprocesor.
Jsou tam sekce, co se má udělat na začátku a na konci programu, co při obrábění (tam přidáš sepnutí) a co při přejezdech (tam přidáš vypnutí).
Pokud to budeš ofukovat, tak to asi stačí mazat na principu fixírky, tedy bez dalšího čerpadla, řekl bych. I když udělat jednoduché peristaltické čerpadlo třeba na 3D tiskárně asi není velký problém, a dávkování pak možná může být přesnější.
tak to zní nakonec celkem jednoduše :) díky, někde to dohledám
...na desce mám 3 relé: vřeteno, vysavač a na třetím bude solenoid, co bude otevírat ofuk. pokud bych chtěl dát ještě čerpadlo, můžu to spínat ručně no, ale bylo by super ovládat to z MACHU a provázat s G-kodem. jde to vlastně? věděl bys, po jakém relé se k tomu účelu podívat? - mě zatím jen napadlo napojit dohromady na jedno relé s tím solenoidem, aby relé spouštělo obojí. jen nevím, jestli na to relé stačí a byla by tam asi i trochu prodleva po spuštění chlazení, než čerpadlo dožene po otevření solednoidu vodu k trysce - boužel v elektrice zatim moc kovanej nejsem :oops:
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

20. 2. 2020, 5:11

tak můžu ještě "skromnou" technickou otážečku? potřebuju radu od zkušenějších

dohledal jsem "ofiko" čínský název mojí desky: "MACH3V2.1-L board" - tady komplet info
https://www.duxe.ru/upload/iblock/483/4 ... 1365a5.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=rm1a7Iha8eE

přikládám moje foto zapojení.... vlevo output piny pro 4 osy, dole 3 modrá relátka

- chci napojit k desce chlazení, sání atd. bohužel na desce jsou jen 3 relé: P2 vřeteno, P3 volné, P4 volné "napůl" viz dál...
-> značení P2, P3 a P4 na desce vždy 2krát: jednou jako output piny pro ovládání os (Step a Dir signál) a potom ještě jednou jako relé s tím, že si lze u každého vybrat, kterou možnost zapojení využiju.

…..na relé P4 nemám aktuálně nic připojeno, ale osa X je napojena na output piny P4 a P5, tzn. že P4 relé je tím pádem odstaveno a nedá se použít. Zbývá volné jen relé P3. Osu X u output pinu P4 nemůžu přepojit na jiný pin, protože mám na stroji namontovanou ještě 4. rotační osu a všechny piny pro ovládání os jsou tudíž plné (deska je dělaná jen na 4 osy). Pokud bych chtěl P4 používat jako relé a kontrolu osy X zároveň, musel bych mezi tím nějak přepínat, což je prakticky k ničemu.

-> Přemýšlel jsem o zapojení osy X z P4 na P1, což je standardní output, ale nevím, co by to udělalo, není určený primárně pro ovládání os... případně na P14 - je v návodu na odkazu popsán jako náhradní port a je tam popsáno zapojení (viz příloha, str 6). je to stejně tak output pin jako P4, ikdyž je u něj zmíněno, že se používá nejčastěji jako "charge pump", v návodu za jeho pomoci kontrolují osu, což mi zní jako právě jako funkce chargepump.

-> poslední nápad: jelikož by se mi obecně hodilo víc relátek, šlo by připojit samostané dodatečné relé? https://www.google.com/search?q=CNC+Rel ... hIbujuUMaM ..prodejce desky mi to ale nedoporučil, prej může docházet k rušení. myslíte, že jo?

šlo by to pořešit ještě jinak/líp? - na PC mám jen jeden paralelní port, takže další oddělovací deska asi neee
Přílohy
PINY na desce2.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2020, 6:28

VENCAZ píše: 20. 2. 2020, 5:11 tak můžu ještě "skromnou" technickou otážečku?...
Nehledáš trochu problémy tam, kde nejsou?

Máš na desce 3 relé a chceš je používat - no tak je prostě použij a osy připoj na jiné piny. LPT port má 12 výstupních pinů. Tak když 3 zaberou relé, jeden případně převod PWM na 0-10V, tak pořád zbývá 8 dalších výstupních pinů. Takže pro 4 osy je to akorát.

Pokud ti prodejce tvrdí, že "prej může docházet k rušení", tak na to je jednoduchá pomoc. Vyměň prodejce.

Nicméně pokud máš 4 osy, 3 relé a PWM, tak ta další relé už stejně nemáš kam napojit.
Kup si PCI LPT kartu a máš dalších 12 výstupů.
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

21. 2. 2020, 4:41

Mex píše: 20. 2. 2020, 6:28 Nehledáš trochu problémy tam, kde nejsou?
no až prodejce začal, že ne všechny ty výstupní piny (včetně toho P1 a P14, jak jsem zmiňoval) jsou určený pro ovládání os, což se píše i v manuálu. ale předpokládal bych, že signál pro ovládání os půjde nastavit na každý output pin snad, že jo? chtěl jsem se raději ujistit tady, protože netuším, jak to je
Mex píše: 20. 2. 2020, 6:28 Nicméně pokud máš 4 osy, 3 relé a PWM, tak ta další relé už stejně nemáš kam napojit.
je tam ještě ta P14, jak jsem psal - na to by mohlo jít připojit samostatně relátko? mě jen mate, že se u ní uvádí, že je určená na "charge pump" ale zároveň, že je to digital signal output pin, tak nevím... :?

PCI LPT by byla super. hodně karet ale prej dělá neplechu, co vím, tak při nejmenším musí podporovat "DB25 parallel port", správný napětí - tomu zase nerozumim... máš zkušenost prosím s nějakou konrétní sestavou? :) jde mi jen o ta relátka navíc, ikdyž budu rád za jakékoli doporučnení!
...každopádně na mém PC (ujistím se o víkendu), je místo jen na jednu kartu, bojím se, na tý už frčím. tak leda redukce přes USB nebo ethernet, co myslíš?

mimochodem popere se MACH3 se dvěmi oddělovacími deskami zároveň? je vlastně nějak omezné množství desek/pinů, které přes MACH jde řídit?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2020, 5:31

Deska má vytažené všechny piny. A má 3 relátka.
Tak prostě relátka použij (pokud je potřebuješ), a osy a další signály si dej na jiné piny. Na to, že někdo napíše, že P14 je pro nějakou pumpu, tak to se naprosto s klidem vyignoruj.

PCI LPT karty vesměs fungují dobře. Já jsem aspoň zatím neslyšel o žádné, která by nefungovala (ale mluvím o PCI, nikoli o PCIexpress, tam to může být jinak).
Jinak snad nejlepší PCI LPT karty jsou s chipem NM9865. Třeba tahle: https://www.axagon.eu/produkty/pcia-p1

Ten Axagon dělá i model se 2 LPT porty, ale dost blbě se shání. Já je mám. Jednu jsem už takhle koupil, druhu jsem přebastlil z 1-portového modelu na 2-portový.

Dva LPT porty použít můžeš.
A pokud by ti nestačila ta 3 relé, tak ty čínské moduly klidně použij.
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

21. 2. 2020, 6:15

díky moc za ujištění, radu a doporučení :wink: ta verze se 2 LPT by byla super, zkusím schválně zapátrat... ještě mě napadá, jaký máš názor na ethernet propojení mezi PCI a oddělovací deskou namísto LPT? :)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2020, 6:26

Nevím, jak jsi to přesně myslel.
Ale pokud myslíš použít nějaký interpolátor připojený přes Ethernet (třeba něco jako Smoothstepper), tak to je podle mě snad jediná možnost, jak se Mach dá nějak skutečně používat.
Ale je to jen můj názor. Jsem k Machu obecně hodně skeptický, a k Machu přes LPT obzvlášt.

Pokud se k Machu připojí nějaký dobrý interpolátor, tak už to může být použitelné. Ale s důrazem na slovo _dobrý_. Jsou mezi nimi hodně velké rozdíly. Faktem ale je, že ty nejhorší myslím jedou jen přes USB, ne přes Ethernet.

Ještě chápu, když někdo Mach ukrade a používá. (Připomínám: chápu, ne že s tím souhlasím.)
Ale pokud by někdo Mach skutečně kupoval, když může mít (podle mě) mnohem lepší řešení zdarma (LinuxCNC na velký stroj, GRBL na malý stroj), tak to moc nechápu.

No ale co už, nakonec nechápu i spoustu dalších věcí.
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

21. 2. 2020, 8:23

no.. já jsem bohužel ten případ, který svoje první CNC koupil bez jakýchkoli znalostí jako zajíce v pytli a MACH přes LPT a mini čínský PC už byly toho součástí, takže od tý doby jen zjištuju, co by se dalo vylepšit nebo udělat jinak :D

o Linuxu slyším jen samou chválu, zatim o tom nic ale nevím, stejně tak smoothstepper, díky za tip, něco si dohledám, určitě bude i něco tady na fóru...
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“