g-kod line

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

12. 1. 2020, 12:20

Zdravím, věděl byste prosím náhodou někdo, jak a jestli lze z machu vyexportovat, uložit nebo zaznamenavat poslední odjetý řádek G-kódu?

...mám PC napojené na UPS zdroj a v případě, že dojde k náhlému výpadku proudu, CNC dokáže ještě nějakou tu minutku běžet. Problém je, že když nepřijdu včas, tak je mi to k prdu, jelikož nevím, na jakém řádku g-kódu skončilo obrábění. na opětovné nalezení nuly používám indukční snímače, to je oka, jen pak nechci jet celý třeba několika hodinový projekt odznovu nebo dlouze hledat, kde že ten kód skončil... proto chci nějakým způsobem uložit poslední řádek kódu po tom, co nastane výpadek (např to zaznamená snímač poklesu proudu či tak něco), abych po restartu věděl, kde obrábění skončilo a mohl jsem navázat. až potom, co se uloží číslo řádku, nechám hladce CNC i PC vypnout, abych ještě ideálně neztratil pozici a orientaci stroje v prostoru.

...teoreticky bych mohl mach natáčet na nějaký záznam obrazovky, bylo by ale prima naučit to samotný MACH, takový příkaz by se vyvolal např přes macro pump či jinak, možná by se mohlo poslední známé číslo řádku vyexportovat do textáku např.?
...umí MACH sebe sama přes příkaz vypnout?

díky moc za jakýkoli nápad
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 1. 2020, 1:35

když zmáčkneš STOP tlačítko, tak se program zastaví a Mach ukazuje číslo posledního řádku - a měl by i umět od něj pokračovat.(ne vždy umí)
Nicméně když vypneš/zapneš CNC, určitě ztratí přesnou pozici.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

12. 1. 2020, 3:14

chb píše: 12. 1. 2020, 1:35 když zmáčkneš STOP tlačítko, tak se program zastaví a Mach ukazuje číslo posledního řádku - a měl by i umět od něj pokračovat.(ne vždy umí)
Nicméně když vypneš/zapneš CNC, určitě ztratí přesnou pozici.
o tom vím, rád bych ale ošetřil situaci, kdy u PC při výpadku proudu nebudu, protože při mojí nepřítomnosti si nestačim číslo někam opsat :) potřeboval bych udělat automatiku, kdy se nějakým zpusobem číslo někam zaznamená bez mého přičinění, než se celý systém vypne (díky pokrytí z UPS mám do okamžiku vypnutí klidně i pár minut čas an to, aby si s tím MACH nějak poradil) - nakonec něco takového by se určitě hodilo doladit kde komu :) děkuju
Pepa Žhář
Příspěvky: 417
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

12. 1. 2020, 3:49

ano jde to, chceš aby ti to pak odjelo třeba do výchozí polohy stroje?
budeš potřebovat pin na input1 nebo jaký budeš mít volný, ale musím ho pak do scryptu napsat
takže jakmile spadne proud tak se aktivuje ten input1 a pak se automaticky spustí:

stopne program
zapíše souřadnice a řádek na kterěm to skončilo
odjede třeba G91 G28 X0 Y0 Z100
počká až to zaparkuje
vypne macha

systém už vypnout neumím
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

12. 1. 2020, 5:21

Pepa Žhář píše: 12. 1. 2020, 3:49 ano jde to, chceš aby ti to pak odjelo třeba do výchozí polohy stroje?
budeš potřebovat pin na input1 nebo jaký budeš mít volný, ale musím ho pak do scryptu napsat
takže jakmile spadne proud tak se aktivuje ten input1 a pak se automaticky spustí:

stopne program
zapíše souřadnice a řádek na kterěm to skončilo
odjede třeba G91 G28 X0 Y0 Z100
počká až to zaparkuje
vypne macha

systém už vypnout neumím
jéé super, moc díky! :)
input12 pravděpodobně použiju. výchozí poloha (pracovní nula popř. strojní - to si mužu pak poupravit) by byla určitě prima.
Pepa Žhář
Příspěvky: 417
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

12. 1. 2020, 5:43

Zde posílám MacroPump.m1s ten ulož do složky:
C:\Mach3\macros\Mach3Mill
a soubor souradnice.txt ten ulož do
C:\Mach3
a v nastavení zafajfkuj tyto 2 položky a vypni a zapni Macha
V souboru souradnice pak budeš mít uloženy souřadnice a řádek na kterem došlo k blacoutu..
máš tam tedy nastaveno input2 a návrat na souřadnice stroje Z100 X0 Y0 ..
Přílohy
souradnice.txt
(19 bajtů) Staženo 127 x
Výstřižek.PNG
MacroPump.rar
(663 bajtů) Staženo 131 x
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 1. 2020, 5:55

Jak často se ti taková situace stane?
Když se mi (zcela výjimečně) podobný problém stal, tak jsem podle toho, co už je hotové, odhadl kde to asi v g-kodu je.
Pak jsem zreferoval stroj (po výpadku nikdy nevíš, jestli poslední kroky ještě udělal nebo ne).
V textovém editoru jsem poeditoval ten g-kód. Nechal jsem jen hlavičku a pak jsem vymazal tu hotovou část. Začal jsem zase frézovat ale o něco dřív, než kde to skončilo. Nijak mi netrhalo žíly, že stroj třeba 10 sekund jenom "frézoval vzduch", tj. objížděl to už hotové.
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

12. 1. 2020, 6:21

Pepa Žhář píše: 12. 1. 2020, 5:43 Zde posílám MacroPump.m1s ten ulož do složky:
C:\Mach3\macros\Mach3Mill
a soubor souradnice.txt ten ulož do
C:\Mach3
a v nastavení zafajfkuj tyto 2 položky a vypni a zapni Macha
V souboru souradnice pak budeš mít uloženy souřadnice a řádek na kterem došlo k blacoutu..
máš tam tedy nastaveno input2 a návrat na souřadnice stroje Z100 X0 Y0 ..
strašně moc děkuju a smekám :wink:

poradils bys prosím ještě jen pro moje pochopení?
...co přesně v kódu zapíše to číslo posledního řádku?
...co řeší ta nábojová pumpa v nastavení? něco málo vím obecně o chargepump, ale uniká mi, jak to koresponduje s estop a vlastně tou mojí situací.
...input tedy přepíšu, na jaký bude potřeba

pokud budu chtít do pumpy přidat ještě něco, na konci textáku vytvořím nový sub () pro další script, má to mít nějaký specifický název aby to fungovalo a oba scripty se vzájemně nemidlily?
Naposledy upravil(a) VENCAZ dne 12. 1. 2020, 6:58, celkem upraveno 3 x.
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

12. 1. 2020, 6:26

Mex píše: 12. 1. 2020, 5:55 Jak často se ti taková situace stane?
Když se mi (zcela výjimečně) podobný problém stal, tak jsem podle toho, co už je hotové, odhadl kde to asi v g-kodu je.
Pak jsem zreferoval stroj (po výpadku nikdy nevíš, jestli poslední kroky ještě udělal nebo ne).
V textovém editoru jsem poeditoval ten g-kód. Nechal jsem jen hlavičku a pak jsem vymazal tu hotovou část. Začal jsem zase frézovat ale o něco dřív, než kde to skončilo. Nijak mi netrhalo žíly, že stroj třeba 10 sekund jenom "frézoval vzduch", tj. objížděl to už hotové.
asi uplně minimálně kdy :) přesně jak píšeš, jsem to taky chtěl řešit, je to plně dostačující postup. ladím do toho ale ještě pozastavení obrábění při nevhodném tlaku ve vakuovém stole, taky přes macropump, tak mě napadlo to spojit k dokonalosti a doufat, že by třeba někdo věděl, jak na to :)
Pepa Žhář
Příspěvky: 417
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

12. 1. 2020, 7:20

Je to čtení z DRO 816
bud tím sub ale radeji bych volil zápis do macropump
code "M1000"
code "M1001"

a měl bych ty kody samostatně
mel jsem pocit že to je fajfka že by při resetu by macropump nejelo..


a vypínání machu je to volání kláves jako by jsi to dělal přes klávesnici alt+F4 a pak A...
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

13. 1. 2020, 9:07

Pepa Žhář píše: 12. 1. 2020, 7:20 Je to čtení z DRO 816
bud tím sub ale radeji bych volil zápis do macropump
code "M1000"
code "M1001"

a měl bych ty kody samostatně
mel jsem pocit že to je fajfka že by při resetu by macropump nejelo..


a vypínání machu je to volání kláves jako by jsi to dělal přes klávesnici alt+F4 a pak A...
paráda, moc děkuju! musím co nejdřív vyzkoušet :) ještě dávám elektroniku atd dohromady, čekám na dodání nějakých komponent, tak pak otestuju a dám kdyžtak vědět výsledek :) zatím přeju ať se daří!
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“