Jaký systém zvolit? Mach, Linux CNC, EdingCNC...

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 11. 2020, 10:04

RaS> ten displej, jak jsem taky psal, by mohl byt alespon o ten ramecek vetsi a hned by to bylo lepsi. Takhle hodne lidi ty blechy Gcodu vpravo dole poradne nevidi.
JInak prave CNC960x je uz mnohem rychlejsi nez ty drivejsi, takze vykresluje drahy a volitelne i konturu nastroje. Neni jako simulace v CAMu, ale je to uz dostatecne, rekl bych.
Adtech se snazi mit pro vetsinu obvyklych veci predpripravene skripty, musi jich mit uz slusnou zasobu. Ale pokud jim vysvetlis co nestandartniho potrebujes, tak ti ten novy LUA slript v ramci podpory taky napisou. To vysvetlovani je ale nekdy za trest... to je fakt.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2020, 10:11

Ciao,

OK, takže jelikož moc s PC nekamarádím, spíše se nesnášime, tak asi raději zůstanu u toho Machu. Nějak nemám chuť studivat před obrazovkou, to raději sednu na tříkolku a vyrazím ven. Ten Mach alespoň čístečně ovládám. Tedy... umím nastavi základní parametry. Ty poloprofi systémy o kterých píšete jsou sice hezké, ale já chci mít na PC i svůj Cut2D abych mohl dělat opravy nebo nekomplikované věci, takže chci mít velký displej. Já vím, někteří namítnete, že na řidící počítač nic jiného nepaří, ale až na vyjímky ze začítku s Mach3/WonXP jsem neměl jediný problém a to mám stále Cut2D i Macha i Spotify v provozu.

Takže díky za tipy a upevnění mně v přesvědčení, že to nemá pro mně smysl.

Fajn den přeje Marian
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

13. 11. 2020, 10:24

Určitě každé řešení má svoje pro a proti
Záleží co od toho člověk očekává a na co je to určené - co převážně bude dělat

Také jak píšete zda má chuť a čas se něco naučit bloumat po internetu proč něco nefunguje a jak to má udělat nebo někoho se zkušenostmi otravovat aby mu to vysvětlil nebo přišel naprogramovat atd.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2020, 10:30

Mex píše: 12. 11. 2020, 11:10 Nechci nikomu kazit kšeft. A už vůbec ne české firmě.

Ale ten LinuxCNC má jednu nezanedbatelnou výhodu, která třeba u mě přebíjí skoro všechny ostatní trumfy: nikdo s Tebou v budoucnu nevydrbe.
Máš zdrojáky a máš SW, poskytnutý trvale v maximálně benevolentní licenci. Takže si ho můžeš používat, šířit, upravovat, kopírovat jak libo.
Nikdo nemůže udělat to, že Ti od zítřka změní licenční podmínky. Nebo že přestane daný produkt podporovat a prodávat.
A pokud budeš potřebovat nějakou úpravu, kterou Ti komerční firma nebude ochotna udělat, tak si ji buď uděláš sám, nebo poprosíš kámoše.
Mexi - v tomto ti dávám plně za pravdu - a já jsem přesně touto situací prošel také. Než jsem nasadil Gravos, tak jsem používal 25 let starý systém, který byl vyvíjen na mou zakázku spolu s řídícím systémem od Sahosu (který byl původně vyvíjen také pro mě a jehož vývoj jsem dost krvavě zaplatil) Na tehdejší dobu to fungovalo slušně - jenže to bylo celé udělané natvrdo bez možnosti měnit jednotlivé komponenty (komunikace, drivery, krokové motory, řídící deska) a bez možnosti v tom cokoliv nastavit. Soft používal své proprietární formáty absolutně nekompatibilní se vším. Takže když se začaly jednotlivé součásti tohoto systému srát, vždy jsem je musel nahradit stejnými komponentami. Rozhodnutím nasadit gravos jsem musel v první řadě vyházet kompletně všechno z původního systému a pokusit se přetransformovat celou svou knihovnu výrobků - přes 2500 výkresů ..... Jen ten převod mě zabral přes půl roku - jeden výkres jsem převáděl přes 4 exporty do různých souborů asi hodinu.

Než jsem nasadil nový systém, tak jsem ho asi přes 1 rok vybíral a hodnotil vše pro a proti. Jako základní kritéria jsem nastavil 100% zaměnitelnost jakékoliv použité komponenty a softwaru ve spojení s uživatelským komfortem. V oblasti softu to znamenalo cokoliv, co umí ukládat DXF a pracovat s tím, jakákoliv CAM, které to umí načíst a vyplivnout z toho G kódy, dále cokoliv, co z dat umí udělat knihovnu, ze které pouze načítám do řídícího systému, Samotný řídící systém který se snadno konfiguruje, je pokud možno v CZ, a načte v podstatě cokoliv a z toho pracuje. Drivery, krokové motory a ostatní HW ta, aby vše bylo plně zaměnitelné za jakoukoliv značku a nahraditelné čímkoliv.

S těmito kritérii jsem také velmi tvrdě hodnotil a vybíral, jaký řídící systém použiji - zda Mach, Linux CNC, Gravos, nebo něco jiného - a bral jsem hlavně v úvahu, co se stane, jestli budu nucen v budoucnu přejít na něco jiného. Z výběru mi nakonec vyšel vítězně Gravos, který splňoval všechny mé požadavky, byl v češtině a má u nás podporu. A to i přes potenciální riziko, že může někdy v budoucnu skončit. Pokud by k tomu došlo - a já pevně věřím že ne - pak prostě z toho systému vyhodím oddělovací a řídící desku, nahradím ji jinou komunikující s novým systémem, nahodím jiný systém, nakonfiguruji a jedu. Vše ostatní co mám (soft, hardware na mašině, knihovny výrobků) mohu bez problému použít.

Toto si musí rozhodnout každý, kdo chce takový systém nasadit naprosto individuálně a podle svých potřeb. Nelze jednoduše poradit co je lepší a co ne. Každý, kdo takový systém staví si musí ujasnit co na něm chce dělat, a jak ho bude používat. A podle těchto kritérií vybrat. Já osobně mám Gravos na třech produkčních mašinách, které jedou 8 hod denně a používám ho už pátý rok. A bez jakýchkoliv výše popisovaných problémů, - prakticky se mi kromě pár koncáků od té doby neposralo téměř nic.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“