Jaký systém zvolit? Mach, Linux CNC, EdingCNC...

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2020, 9:32

Ciao Lidi,

...neplést s Andrejovo "Čau lidi":) ...já byl první !

Zajímá mně Váš názor na výběr systému. Trochu jsem se naučil konfigurovat Mach3 a Mach4 běžícína SmoothStepperu a Windows10. Celkem spokojenost, ale jelikož nemám srovnání s tolik vychvalováným LinuxCNC, tak mně to láká vyzkoušet. Postavil jsem 5 mašin a teď dokončuji šestou. Nemám prozatím krom pohonu EasyServo (motor+driver) vůbec nic, takže si mohu vybrat.
Logo-EdingCNC-2017-tekst-naar-onderen.jpg
Logo-EdingCNC-2017-tekst-naar-onderen.jpg (38.29 KiB) Zobrazeno 3369 x

Chci něco levného, protože mašina nepatčří mezi nějaký "hajend" a tak bych ze zvyku zvolil kombinací ESS na Machu. Systém nemá sondy, nemá a nebude mít ATC, jsou mi potřebné pouze 3 motory na Step/Dir + Alarm + Home + 3 relé. Jako počítač by posloužil starší notebook s dotykovým displejem.
newfangled-solutions-logo.png
Zůstali by jste u Machu nebo by jste se pokoušeli o něco jiného? Ostatní mašiny jsem již prodal, takže výdy bude doma jen jedna, tedy míchání systému nehraje roli.

Kdyby jste se rozepsali laickým způsobem o kladech a záporech jednotlivých systémů, bylo by to moc fajn. Chtěl bych aby ten člnek posloužil ostatním " NE-IT / NE-elektro" konstruktérům, kteří se v těch odborných termínech ztrácejí. Prostě pro ty, kteří umějí spojit tři drátky a zmáčnout 3-4 tlačítka...

Díky
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8868
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 11. 2020, 9:42

3 relé budou mít jaké funkce?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

12. 11. 2020, 9:52

V popsanem pripade jednoducheho stroje bez ATC, bez sond, bez potreby pevne upnuteho zavitovani a pevne synchronizace os... Bych zustal u toho Machu a tebou osvedceneho stepperu. Na tohle Mach staci. Ale zalezi hlavnena tom, jestli se chces ucit neco noveho, nebo jen dokoncit job bez komplikaci, no ne?
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2020, 10:38

No to je právě otázka. Zda se pustit do něčeho lepšího... Časem bych chtěl udělat mašinu s ATC a podobnýi fičurinkami.

1. relé je na zdroj 24V pro brzdu
2. relé je pro motor chlazení
3. relé je pro vřeteno.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

12. 11. 2020, 11:13

Mrosconi> tak zvaz i moznost jeste o stupinek vyse - nejakeho levnejsiho prumysloveho kontroleru. Ja budu ted zacinat davat dokupy frezku s Adtechem (5ti osy CNC9650), driv jsem delal s predchudcem CNC4650 a tento novy typ je zase znacny pokrok. To se mi zda pro slozitejsi stroj schudna alternativ. Ceny teda nejsou uplne nejnizsi, ale maji (na cinany) srozumitelne a slusne udelane manualy i jakousi zakladni podporu - kdyz uz fakt nevis co je blbe. Jen by mohl byt trochu vetsi ten jejich display.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 11. 2020, 6:08

LinuxCNC = asi pomalejší start, ale pak velké možnosti, dlouhodobá perspektiva a dobrá cena celého řešení (HW + nějaký interpolátor).
Učíš se jednou, ale aplikovat pak případně budeš mnohokrát.

Zrovna Ty bys určitě neměl problém s učením (odhaduju z toho, jaký pokrok jsi udělal na cestě od fotografa nahých bab ke stavbě CNC).
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2020, 6:12

Vyzkoušej Armote od Gravosu. To sice není úplně zadarmo, ale pokud si na něj zvykneš, tak nemá chybu a má naši podporu.
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

12. 11. 2020, 6:27

ku gravosu treba kupovat aj ich dosku, lebo to komunikuje len s nou cez serial, alebo to vie aj ine karty ako mesa alebo mach3 interpolatory ?
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

12. 11. 2020, 6:39

Linux CNC má pro NE-IT NE-elektronika dvě fáze:

1) první fáze Live CD s LinuxCNC + Mesa 7i96 + Wizard (ikonkový průvodce) + počítač s dvěma ethernetovými kartami
Tato fáze je už, co vyšla verze LinuxCNC 2.8 bezproblémová. Zvládneš rozchodit stroj stejně jednoduše jako s Machem (no trochu budeš nadávat, že třeba chybí C: atd, ale v poho, dyžtak Tě po telefonu navedu, ale 7i96 je tady na fóru probraná hodně důkladně). Neporadím akorát s výběrem vhodného PC. Musí mít dobrou latenci, ale co konkrétně koupit si spousta lidí střeží jako svoje know-how, nebo jako já mají nějakou starou kraksnu, kterou stejně neseženeš. Na notebook zapomeň. Ovšem Mach je taky vybíravej na PC, takže žádná změna, co se týče shánění PC. V této fázi můžeš zůstat po celý život a spokojeně nafrézovat tuny špon.

2) v druhé fázi si chce udělat trochu pauzu (což já bohužel neudělal) a nastudovat si něco obecně o Linuxech. Mě třeba pomohla tato knížka https://www.obalkyknih.cz/view?isbn=9788025124338 , pak Intenet. Jakmile Ti začnou něco říkat pojmy:
- distribuce
- Bash
- repozitář
- man ....., ...... -help
- atd.
Tak se můžeš vrátit ke studiu LinuxuCNC a bude Tě čekat hodně, hodně, hodně studia a pak budeš moct vytvářet co budeš chtít. Ideální bude i trocha samostudia C nebo Python.

Já si bohužel prošel dvěma slepými uličkami. Ta první byla paralelní port a ta druhá, že jsem se snažil pochopit zákonitosti operačního systému GNU Linux studiem programu LinuxCNC. Hodně jsem nastudoval o operačním systému GNU Linux přes program LinuxCNC, ale je to jako když se snaží gynekolog opravit karburátor přes výfuk.

Toť můj pohled na LinuxCNC.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2020, 9:40

xener píše: 12. 11. 2020, 6:27 ku gravosu treba kupovat aj ich dosku, lebo to komunikuje len s nou cez serial, alebo to vie aj ine karty ako mesa alebo mach3 interpolatory ?
Funguje to jenom s jejich hardwarem - takže ano. Jenže ta cena je v porovnání s komfortem obsluhy zanedbatelná. Platí jednoduchá rovnice: Pokud chceš konfigurovat a nastavovat Linux a umíš to, tak je to jasná volba. Pokud chceš zapojit kartu, nastavit to a za hodinu frézovat, tak jdi do Gravosu. Za ten sice zaplatíš - ale šetříš čas.
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

12. 11. 2020, 10:42

dik za info.
je ta seriova komunikacia spolahliva? resp. ako je spolahliva oproti ethernetu ?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 11. 2020, 11:10

Nechci nikomu kazit kšeft. A už vůbec ne české firmě.

Ale ten LinuxCNC má jednu nezanedbatelnou výhodu, která třeba u mě přebíjí skoro všechny ostatní trumfy: nikdo s Tebou v budoucnu nevydrbe.
Máš zdrojáky a máš SW, poskytnutý trvale v maximálně benevolentní licenci. Takže si ho můžeš používat, šířit, upravovat, kopírovat jak libo.
Nikdo nemůže udělat to, že Ti od zítřka změní licenční podmínky. Nebo že přestane daný produkt podporovat a prodávat.
A pokud budeš potřebovat nějakou úpravu, kterou Ti komerční firma nebude ochotna udělat, tak si ji buď uděláš sám, nebo poprosíš kámoše.

Veselý příběh, který se stal mně osobně nedávno:
Miluju inlajny a hodně jezdím. Mám sport-tracker, ve kterém mám výsledky svých jízd za posledních několik let.
Ta aplikace byla free, ale nikoli open-source. Takže zdrojáky nemám.
Tvůrci do ní dali omezení, že po několika letech se musí aktualizovat. To jsem dopředu nevěděl. Ale možná by mi to ani nevadilo, i aktualizace zaručovali taky free.
Ten termín vypršel letos v červenci.
Jenže ouvej - ta firma mezitím přestala existovat. Takže svá data (uložená v nějakém binárním formátu, navíc obtížně dostupná, protože jsou na Symbianu) si můžu tak akorát nabouchat do špic. Resp. já osobně si s tím nějak poradím, ale za cenu opravdu značného úsilí.
Tohle se Ti s LinuxCNC nikdy nestane.

U CNC sice asi nepřijdeš o nějaká nedostupná data (jako já se sport-trackerem), ale zase Ti bude k prdu speciální HW, který jsi k tomu nakoupil. A budeš stroj předělávat a učit se něco nového.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

13. 11. 2020, 8:44

R - stick píše: 12. 11. 2020, 9:40 Funguje to jenom s jejich hardwarem - takže ano. Jenže ta cena je v porovnání s komfortem obsluhy zanedbatelná. Platí jednoduchá rovnice: Pokud chceš konfigurovat a nastavovat Linux a umíš to, tak je to jasná volba. Pokud chceš zapojit kartu, nastavit to a za hodinu frézovat, tak jdi do Gravosu. Za ten sice zaplatíš - ale šetříš čas.
Nemám zkušenosti s Gravosem, takže nemohu srovnávat, ale rozhodně bych nešel do LinuxuCNC jenom kvůli penězům. Ten čas co jsem věnoval LinuxuCNC, tak by mi jinde vydělal na Gravos určitě. Na druhou stranu, LinuxCNC se neustále vyvíjí a bude stále přístupnější pro více NE-IT techniků. Takže tento můj výrok o časové náročnosti bude za nějakou dobu neplatný.

Třeba když jsem před půl rokem začínal, tak aby se člověk dostal k Wizardu pro 7i96, tak musel nainstalovat verzi LinuxuCNC 2.8 a v té době byla aktuální verze 2.7 . Když člověk nevěděl co je to repositář, co je to distribuce, jak funguje apt-get, tak to byl pro laika skoro neřešitelný úkol. Dneska je již verze 2.8 aktuální, je na Live CD, takže dneska začínající člověk nebude mít žádný problém. A takových drobností, které se budou zlepšovat je hromada. A to je pokrok jen za půl roku. Co jsem si psal s Peter C. Walase, tak ten říkal, že verze 2.9 bude ještě více ikonkovější a Wizardi ještě dokonalejší.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

13. 11. 2020, 9:18

Dawe píše: 12. 11. 2020, 11:13 Mrosconi> tak zvaz i moznost jeste o stupinek vyse - nejakeho levnejsiho prumysloveho kontroleru. Ja budu ted zacinat davat dokupy frezku s Adtechem (5ti osy CNC9650), driv jsem delal s predchudcem CNC4650 a tento novy typ je zase znacny pokrok. To se mi zda pro slozitejsi stroj schudna alternativ. Ceny teda nejsou uplne nejnizsi, ale maji (na cinany) srozumitelne a slusne udelane manualy i jakousi zakladni podporu - kdyz uz fakt nevis co je blbe. Jen by mohl byt trochu vetsi ten jejich display.
Tak tohle podepíšu :D
Pro ty co umějí zapojit 3 dráty je tohle ideální řešení Cele se to dá pozapojit za jedno odpoledne a večer už se obrábí je to vše hotové připravené.
Za tu dobu co mám GSK jsem se nesetkal s problémem
Mám na mysli něco v tomhle stylu
https://www.aliexpress.com/item/3305726 ... hweb201603_


Je to všechno hotové nemusíte vymejšlet jak připojit klávesnici - jakou aby to vypadalo atd. atd.
To jsi člověk uvědomí až to musí vyrobit co to dalo práce a času :?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 11. 2020, 9:44

mě třeba u těhle systémů vadí maličká obrazovka, většina ani nevykreslí dráhy (jen vidíš souřadnice atd), pokud někdo dělá tisícové série stojí u toho opice a mačká jen zelený start a červený hříbek pokud se něco posere tak je to jedno, ale pro kusovku kde třeba najíždíš nepravidelný, nezměřitelný odlitek tak aby jsi se optimálně trefil je absence viditelnosti obráběcí dráhy dost velký ústupek z komfortu..
a co se týká třeba toho GSK nebo ADTECHu tak ono napsat do toho nějakou např. výměnu nástroje je obdobně složité jako u toho linuxcnc.. ano spojit 3motory, pár koncáků a vřeteno do systému připravenou kabeláží je na chvilku a funguje hned, ale o u toho linuxcnc a machu taky..
mne naopak dává smysl ten linuxcnc neboť zdarma a s množstvím dostupných informací to umožňuje mnohem víc než tyto a mnohdy i víc než profi systémy..
nicméně každý si musí vybrat sám.. někdo vybírá, druhý obrábí :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“